Salvador Dali skiccei alapján épült meg a szobrász az ókori Rómát és a lepukkant gyárcsarnokot megidéző gigaháza.Szürreális romokon (Fotó: Salva López / Wall Street Journal)
Salvador Dali skiccei alapján épült meg a szobrász az ókori Rómát és a lepukkant gyárcsarnokot megidéző gigaháza.Szürreális romokon (Fotó: Salva López / Wall Street Journal)
Alekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi épülete. (Fotó:Palace.navalny.com)
Egy középkori alagút és több, országos hírű ember egykori Krisztina téri otthona lesz csakhamar a földdel egyenlő. Hacsak...A bontásra ítélt Beranek-bérház. Krisztina tér 8. - Naphegy utca 4. (Hrsz: 7225) (Fotó: Google.com)
Itt épülne meg a világ legnagyobb repülőtere is.A tervezett város a Vörös-tengertől Qiddijáig tart majd (Forrás: Neon.com)
Lebontják a Táncművészeti Főiskola egykori épületét és beépítik az Ellátó Kert nevű romkocsmát is.A lebontásra ítélt Állami Balettintézet egykori gyakorlóterme (Fotó: Ivándi-Szabó Balázs/24.hu)
A magyar kártya szülőhelye, neves bordélyház, okkult teozófiai központ és egy olimpikon alternatív kocsmája volt egykor, most ronda hotel lesz a helyén.A Kazinczy utca 55. szám alatti egykori Wichmann-kocsma (Fotó: Falanszter.blog.hu)
Az amerikai Detroit Publishing kiadó fényképészei 1880 és 1900 között végfotózták a Föld érdekes és számukra lenyűgöző helyszíneit. A fotokróm eljárással készült nyomatok olyan tintalapú felvételek voltak, amelyek borzasztóan hasonlítottak a színes, és nem a színezett képekre. Most az "Adria királynőjét" mutatjuk meg.
A Canal Grande holdfényben. 1880 körül készült fotokróm (Forrás: loc.gov)
Kilátás a Campaniléból, azaz a Szent Márk székesegyház harangtornyából. (Forrás: loc.gov)
A Dózse-palota (Forrás: loc.gov)
A Szent Márk székesegyház főhajója (Forrás: loc.gov)
Gondolák és a Szent Márk tér (Forrás: loc.gov)
Úrnapi körmenet a Szent Márk téren (Forrás: loc.gov.)
Koncert a Szent Márk téren (Forrás: loc.gov)
A Piazzetta 1880 körül (Forrás: loc.gov)
A Seco Marina utca árusai (Forrás: loc.gov)
A Dózse-palota és a Piazzetta (Forrás: loc.gov)
A San Giorgo Maggiore szigete (Forrás: loc.gov)
Három híd (Forrás: loc.gov)
Egyházi körmenet a Canal Grande felett. (Forrás: loc.gov)A Pesaro-palota (Forrás: loc.gov)
A Grand Canale (Forrás: loc.gov)
A Rialto-híd 1880 körül (Forrás: loc.gov)
A Paradicsom-híd (Forrás: loc.gov)
A Rialto-híd a másik oldalról. (Forrás: loc.gov)
A Szent Márk tér és a Campanile. (Forrás: loc.gov)
Velence éjjel (Forrás: loc.gov)
A Palazzo Ducale (Forrás: loc.gov)
A Szent Márk székesegyház főhajója kicsit több fénnyel (Forrás: loc.gov)
Szokásos galambetetés a Szent Márk téren (Forrás: loc.gov)
Repülő patkányok szorításában (Forrás: loc.gov)
Bizarr és gyomorforgató szórakozóhelyek Párizs bugyraiból. Leviatán hatalmasra kinyitott szájánál kapták el a pszichopata sorozatgyilkost.A Pokol egykori kapuja Párizsban. (Fotó: Montmartre.secret.com)
43 darab gigantikus méretű államfő mellszobra meredezik Virginiában. Mindnek lyukas a feje.Pár gigantikus méretű amerikai elnököt ábrázoló szobor és az egyik látogató. (Fotó: ABC7)
Az egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon előtti egyik posztamensnek tűnő építménynél. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
Baranya megye több, mint a felét foglalná el a megaváros, ha megálmodójának tervei valóra válnának."NagyPécs" egyik kerülete a "Magyarvelence". (Fottás: Janus Pannonius Múzeum)
Cirkuszi attrakcióként mutogattak 100 fekete bőrűt a pestieknek. Az interaktív akcióantropológiának a világháború kitörése vetett végett.A Néger falu egykori bejárata Forrás: Falanszter.blog.hu
Elsőként három fontos budapesti épület kapja vissza a háború után elpusztított kupoláját és ornamentikáját, hogy e mintaprogram alapján az egész fővárosban és szerte az országban helyreállítsák az építészeti és városképi szempontból fontos épületek megsemmisült tetőidomait.Az ELTE központi épülete az Egyetem téren. (Forrás: Urbface.com)
Egy lelőtt magyar bányász megszáradt vértócsája, fényszerető kísértetek és a puskaporos vadnyugat. Ez Cerro Gordo.
A szellemváros napjainkban. (Fotó: Brent Underwood)
Intézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön.
Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő napjainkban (Fotó: Mandiner.hu)
Jó ötletnek, ígéretes vállalkozásnak tűnt a világ első emeletes úszóplatformja, ám sorsát meghatározta a ciklon és világháborús lőszerek.Az úszó szállodahajó fénykorában. (Fotó: theaustralian.com)
Kiemelt kormányberuházás keretén belül visszaépülhet pár lebontott épület a Citadella körül.
A gellérthegyi Kioszk fénykorában. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
A világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
Üzembe helyezték Budapest első jelzőlámpáját, a románok eltörlik Széchenyi emlékét, átadták a Lincoln-alagutat és bejelentették a világ legnagyobb felhőkarcolójának megépítését.
A Berlin (ma Nyugati) tér 1937 januárjában. (Fotó: Tolnai Világlapja)
Több mint 1600 magyar harcolt egymás ellen Mexikóban Miksa tiszavirág életű uralkodása idején. Republikánus magyar hadvezér fogta el a császárt, monarchista magyar menekítette ki a köztársasági elnököt és szintén magyar asszonyok várták, hogy a tengerentúlon császárnék legyenek.Jeles magyar huszár- és tüzértisztek a mexikói kaland idején. (Grafika: Falanszter.blog.hu)
13 év után ismét szabadon lehet inni alkoholt az Egyesült Államokban, eltemették a kínai császárt, az oroszok elfoglalták Szófiát, Pesten elkezdik lebontani a Nákó-palotát és San Franciscóban elkészül az Ékszerváros, ahonnan több híres magyar festő képe tűnik el. Milyen izgalmas dolgok történtek egykor a nagyvilágban és a magyarokkal Január első két hetében?
A San Franciscó-i Ékszerváros korabeli plakátja. (Forrás: Wikipedia.en)
10 éves lett a Falanszter blog! A Te döntéseden múlik, hogy a jövőben az oldal milyen tartalmú legyen. Szavazz! "A Falanszter ünneplése, azaz Szergej Kirov felülvizsgálja az atlétikai parádét." 1935. Alexander Samokhvalov festménye (Forrás: Állami Orosz Múzeum)
Az amerikai Cheyenne-hegység oldalában, 1961-től 1966 között ásták ki azt a hatalmas méretű bunkervárost, amely napjainkig példa nélküli létesítménynek számít a világ ehhez hasonló funkciójú műtárgyai között. A Mikulás égi mozgását is innen közvetítik.
Készentlétben a Nemzeti Gárda és "A Hegy" őrsége. (Fotó: Gazette.it.)
Régészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
Több régészeti nyom is arra utal, hogy a budai várból titkos, földalatti egérutak futottak ki a mai Margit körútig és talán a Lukács-fürdőig is. A részlegesen megtalált alagutak lehetnek római, középkori, vagy törökkori építésűek, de az sem biztos még, hogy egyáltalán összeérnek-e.
A Margit körút 5/A-B szám alatti bérház építésnél megtalált katakomba bejárata. (Fotó: Tolnai Világlapja)
A mai Dísz tér nemcsak a középkori- és a törökkori Buda központi piacaként működött, hanem híres kivégzőhelyként is. A nevesebb lefejezettek szinte mindig a regnáló király hatalmának megdöntésében voltak érdekeltek.
Csapás előtt. (Fotó: Fotoforge.eu)
Titkos örömtanya és szeszbarlang is működött a világ egykor legszebb fegyverraktárában. A kastélyt ma az összedőlés fenyegeti.
A Bannerman-kastély a 70-es években.
14 szabad strand, 2 használaton kívüli felszállópálya, 3 belső tó, egy titkos német tengeralattjáró bázis és a Medellín-drogkartell egykori szexközpontja szigettel együtt most áron alul eladó.
Itt tervezték meg I. Sándor jugoszláv király meggyilkolását, a kisantant országok elleni terror- és szabotázsakciókat, valamint itt készítették elő a bécsi döntések magyar álláspontjait. Most replikaként visszaépítik az egykori minisztériumot.
A visszaépíteni kívánt Külügyminisztérium (Vöröskereszt Egylet-székház) látványképe. (Grafika: Jamrik Levente)
Nagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket.
Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont hosszabbik folyosója (Fotó: Kizmus Szabolcs)
Csak a negyedik robbantásra dőlt össze Georgi Dimitrov bolgár kommunista vezér szófiai mauzóleuma. A sírhely alatti többszintes bunkervárosról azonban mindenki elfeledkezett. Mostanáig.
Egy bátor önkéntes Dimitrov múmiájának helyén (Fotó: lana-sator.livejournal.com)
Tito szülőfalujában képeztek már ki jugoszláv kommunistákat, horvát belügyi- és fegyveres erőket, adtak itt már menedéket vukovári menekülteknek és most talán a VB-döntőre készülő horvát labdarúgó-válogatott központjaként újulhat meg.
(A kumroveci Josip Broz Tito Politikai Iskola egykori moziterme napjainkban (Fotó: lana-sator.livejournal.com)
Az angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is félelmetesek.
Szupertitkos földalatti gyár a Dunakanyarban. (Forrás: CMA)
Három évig működött az a titkos földalatti fegyvergyár, ahol a dolgozóknak naponta kellett mesterséges napfényfürdőt venniük.
Rafkóság a köbön (Fotó: http://www.onjewishmatters.com)
Borkultusz és szüzességüket elveszteni kívánó hölgyek gyülekezőhelye is volt a Gellért tér alatti Ősforrás, ahonnan kisvasúttal a hegy belsejében a Rácz fürdőig is átroboghatunk.
A gellérthegyi alagút . Lent a keskeny nyomtávú vasútvonal, fent a budai várnegyedet ellátó távhőcsövek.(Fotó: GYU Fotó)
A fekete kontinens legnagyobb és legmodernebb városában a madár se jár.
Kilamba a szellemváros (Fotó: Angola-today.com)
Állítólag egy vödörnyi gyémánttal fizette ki I. Zogu, Albánia ex-királya és magyar felesége, Apponyi Geraldine New York egyik legszebb palotájának árát. A házaspár sohasem tudott beköltözni tulajdonába, mert a vandálok az ellopott Albán Nemzeti Bank kincsei után kutatva lebontották a kastélyt.
I. Zogu albán király és felesége gróf Apponyi Geraldine New York-i kastélya. (Fotó: ScoutingNY.com)
Az olaszországi Neptunusz szobor magasabb, mint az ókori világ hét csodájának tartott Zeuszt ábrázoló.
Neptunusz szobra Monterosso al Mare falucska közelében.
Az erőd az USA keleti partvédelmének legelső, és egyben legnagyobb eleme volt, amely részben az Amerikában gyártott távirányítású Széchenyi-Berger-Klupathy-féle torpedók ellen épült.
A Tilden-erőd napjainkban.
A Mythbusters csapata szerint működőképes lett volna a Habakuk-projekt, amelynek csak a prototípusa készült el a világháború alatt.
A Habakuk repülőgép-hordozó egy fantáziarajzon. (Fotó: 99percentinvisible.org)
A világ legsűrűbben lakott, törvényen kívüli városában ismeretlen volt a közbiztonság és a közegészségügy. A területet sem a japánok, sem az angolok nem tudták lerombolni.
Az anarchia városa (Fotó: Greg Girard és Ian Lambot )
10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak.
A csernobili Fakopáncs (Fotó:Masterock.livejournal.com)
A katonai várost nem a szovjetek, hanem az alaszkai földrengés tette lakhatatlanná. A falu lakossága így kénytelen egy toronyházban élni.
A Bruckner-barakk napjainkban.
Itt szeretkezett a saturészeg Bismarck, költötte el országának vagyonát Milán, és párbajoztak az ifjak Melanie miatt.
A Király utcai egykori Kék Macska. (Grafika: Rolf Niczky, Falanszter.blog.hu)
Valóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere?
Hitler szuperágyúja. (Grafika: Falanszter.blog.hu)
Bármennyire is hihetetlen az utókor számára, de a Szovjetunió nem a hidegháború ideje alatt, hanem már 1942-ben elindította a nukleáris energia katonai felhasználását célzó programját.
A repülőgépszárnyakra hasonlító betontömbök sérüléseiből határozták meg a lökéshullámok erejét (Fotó: Nadav Kander)
A budai Várnegyedbe visszaköltöző Belügyminisztérium egykori épületkomplexumában raboskodott Martinovics Ignác és gróf Batthyány Lajos miniszterelnök, bunkerrendszerében működött a Horthy-féle hírszerzés, illetve a Gestapo itt végezte ki a magyar ellenállók többségét is. Zwack Péter gyermekkori lakhelyét a Miniszterelnökség kapta meg.
A Belügyminisztérium alatti járatrendszer egy részlete (Fotó: Falanszter.blog.hu)
Milton, Byron, Shelley, Drakula és egy ételként felszolgált férj. Milyen rémségek kötnek még össze egy svájci villát és egy budapesti bérházat?
Rémségek kicsiny boltja Svájctól Pestig. (Grafika: Falanszter.blog.hu)
A ház udvarán 1944-ben a Ney-csoport 60 partizánt, kommunistát és zsidót végzett ki. Mivel a ház később az ÁVH főhadiszállása lett, így 1956-ban innen indult el a forradalom.
A T2A építésziroda korábbi, leporolt látványterve (Forrás HB Beavis)
A németek a varsói felkelést magyar katonákkal akarták leveretni. A II. tartalékos hadtest kis híján megfordította Magyarország sorsát. Tettükről most látványos film készült.
SS-tiszt vitája a magyar katonákkal. (Fotó: Magyar korridor - Varsó 1944 című film)
Nyilas-náci főhadiszállás, hidegháborús atombunker, majd egy múmia otthona is volt a Központi Városháza pincerendszere.
Az egyik folyosó a Központi Városháza alatt. (Fotó: Falanszter.blog.hu)
Csak a pénzhiány miatt nem lett a Déli pályaudvar "Sztálin-barokk" stílusú épület.
Czigler Endre díjnyertes, megvett pályaműve. (Grafika: Falanszter.blog.hu)
Az interaktív térképen nemcsak Horthy kormányóvóhelye, Rákosi atombunkere, a Gellérthegy járatai, hanem számos olyan objektum is szerepel, amelyeket a katonaság még ma is használ.
Visszakapja eredeti funkcióját és építészeti külsejét a budai várnegyedben 1945-ig működő Belügyminisztérium és Pénzügyminisztérium.
A tervek szerint ismét ebben a pompájában terpeszkedhet majd a Mátyás-templom mellett a Pénzügyminisztérium
Gyermekmedencék alatt építették fel a szovjetek azt a gigantikus méretű kormányóvóhelyet, amelyről a rendszerváltás után kiderült, hogy nem bírna ki egy nukleáris csapást.
Gyermekmedencéknek álcázott helikopterleszállók, alatta pedig a kormányóvóhely (Fotó:Sweethome)
Részben Potzner Ferenc tervei alapján visszaépítik az egykori budavári királyi lovardát és Főőrségi épületet. Ez is része a kormány 200 milliárd forintos Hauszmann-tervének, amelynek célja a Vár felújítása. Ami részben a korábbi állapotok helyreállítása.
A régi-új Főőrségi épület látványképe (Forrás: KÖZTI Zrt.)
Pennsylvania egykori autósztrádáját ma már csak a hadsereg és az emberevők használják.
'"Az Út" című amerikai játékfilm egyik helyszínen készült jelenete.
A Harmadik Birodalom katonai támadásától tartva a svájciak elképesztő módon álcázták lövegállásaikat.
Erdei családi ház, amely nem is az (Fotó: Christian Schwager és Leo Fabrizio)
A falut eredetileg Goebbels szerelmi fészkének építették, ám néhány évvel később a keleti blokk egyik legnagyobb káderképzője lett.
Goebbels és egyik híres szeretője, a cseh származású Lida Baarová filmszínésznő a bogensee-i szerelmi lakban. (Grafika: Falanszter.blog.hu)
Az autóút közlekedési viszonyai miatt több tucat ember lett öngyilkos. A sztráda hídjait eddig kilenc alkalommal semmisítette meg az árvíz, a fagy, az eső és a permafroszt.
Egy átlagos nap ősszel az orosz A-360-os sztrádán.
Híres-hírhedt orvosi kísérleteket végeztek a CIA bevonásával több mint 5000 fős betegállománnyal rendelkező pszichiátriai intézet falai között. A komplexum ma kísértetjárta hely.
Egy hírhedt kórterem napjainkban. (Fotó: jeremyharris.com)
Számtalan gyilkosság, korrupció, prostitúció és egy titkos magyar csodafegyver fejlesztése is köthető ahhoz az elfeledett Brooklyn alatti alagúthoz, amelyet csak 1981-ben fedeztek fel ismét.
A Macskakő-hegy alatti alagút napjaikban. (Fotó: New York Times)
Ismeretlen barokk szobrok, embernagyságú reliefek, természetvédelmi értékek rejtőzködnek a hatalmas grillteraszokkal rendelkező budai Várnegyed házai mélyén-, amelyeket szinte csak az ott lakók ismernek.
A Táncsics Mihály utcai Multzer-ház embernagyságú reliefje. Egy kis toszkán hangulat (Fotó: Urbface.com)
Új cikksorozatunkban neves, ám elfeledett gyilkossági helyszíneket járunk be Budapest-szerte. A felsorolásból kihagytuk azoknak a politikusoknak és katonáknak az otthonát, akiknek a kezéhez közvetve vagy közvetlenül bár vér tapad-, ám az általuk levezényelt gyilkosságok nem a lakhelyükön történtek.
Német igazoltatás egy budapesti utcán (Fotó: Bundesarchiv.de)
Az elborult elméjű császár az ókori világ legszebb és legnagyobb úszó palotáit építette fel a Róma melletti Nemi-tavon. A Caligula meggyilkolása után elsüllyesztett bárkákat Mussolini a tó lecsapolása által ismét a felszínre emeltette...
Caligula és Mussolini (Grafika: Falanszter.blog.hu)