FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Magyar polgárháború Mexikóban: vörös ördögök az aztékok földjén

Magyar polgárháború Mexikóban: vörös ördögök az aztékok földjén

Több mint 1600 magyar harcolt egymás ellen Mexikóban Miksa tiszavirág életű uralkodása idején. Republikánus magyar hadvezér fogta el a császárt, monarchista magyar menekítette ki a köztársasági elnököt és szintén magyar asszonyok várták, hogy a tengerentúlon császárnék legyenek.hungarian_red_hussar_in_mexico.jpgJeles magyar huszár- és tüzértisztek a mexikói kaland idején. (Grafika: Falanszter.blog.hu)

1861 nyarára Mexikó olyan nagymértékben eladósodott, hogy az újraválasztott Benito Juárez köztársasági elnök kénytelen volt országa összes külföldi adósságának a visszafizetését két évre befagyasztani. Mivel a gazdasági fiaskó diplomáciailag már nem volt rendezhető, így a hitelt folyósító európai nagyhatalmak hadat üzentek rebellis adósuknak. Ez év decemberében Veracruzban partra is szállt a brit, a spanyol és a francia intervenciós hadsereg, akik közös erővel elfoglalták San Juan de Ulúa várát. Mentve a menthetőt Juárez ekkor gyorsan kiegyezett Londonnal és Madriddal, ám Párizzsal a békekötés azért nem jöhetett létre, mert III. Napóleon eleve egy francia központú világbirodalom kiépítésén fáradozott, ezért is küldte korábban csapatait a II. ópiumháborúban Kína ellen harcolni és gyorsította fel Indokina gyarmatosítását is. A császár az Újvilágban elsősorban az Egyesült Államok déli terjeszkedését akarta megállítani, hogy a latin-amerikai államok növekvő felvevőpiacait és ásványkincseit is megszerezhesse. A nagyvilág meglepetésére azonban a nagyképű Charles de Lorencez gróf irányította francia hadsereget Pueblos mellett az Ignacio Zaragoza tábornok vezette mexikóiak legyőzték. E fényes bravúr azonban nem volt elegendő a támadók feltartóztatására, az új fővezér François Achille Bazaine irányítása alatt Mexikóvárosba1863 májusában 30 ezer gall kakas masírozott be.

A mexikói monarchisták befolyására III. Napóleon ekkor javasolta Habsburg Miksát a közép-amerikai ország új császárának, amelyet a naiv uralkodó-jelölt a Trieszt melletti Miramare nevű kastélyában el is fogadott. Mivel a magyarul anyanyelvi szinten beszélő Miksa a korona elfogadásával párhuzamosan ragaszkodott ahhoz, hogy személyes védelmét ne a franciák, hanem honfitársai lássák el, ezért megkérte felesége, Sarolta apját, I. Lipót belga királyt, hogy küldjön számára egy 1500 főből álló belga expedíciós csapatot, illetve bátyját, Ferenc József császárt, hogy engedje meg az Osztrák-Magyar Önkéntes Császári Hadtest felállítását. Az 1864. április 1-jén megalakult légió vezetője gróf Franz-Graf Thun-Hohenstein tábornok, adjuntánsa pedig Benda Gusztáv százados lett. A toborzás helyszíne Laibach, a mai Ljubljana volt, ahol 7859 hadviselt férfi, ebből minimum 1047 magyarországi jelentkezett a katonai akcióra kalandvágy, a magasabb katonai rang, a jó zsold, a mesés azték kincsek, a beígért 12-28 holdnyi mexikói termőföld utáni vágy miatt.

napoleon_iii_and_maxilian_of_mexico_in_the.jpgMiksa és III. Napóleon. (Forrás Panther Women)

A lóval rendelkező magyarok a hadtest huszárezredének, a nadrágjuk miatt később „vörös ördögöknek” hívott rettegett öt elitszázadába sorozták be, a paripával nem rendelkezőkből gyalogos vadász lett. A magyar nemzeti regimentben így összesen 159 tiszt és altiszt, 403 vadász és 366 huszár tartozott, akiket16 galíciai lengyel ulánus, 67 magyarországi sváb, illetve 36 szerb, horvát, szlovák, cseh és olasz gránátos egészített ki. A többi zászlóalj osztrák, német, szlovén és cseh nemzetiségűből állt. A magyar csapatban hetvenen rendelkeztek nemesi címmel vagy ranggal, esetleg viseltek nemesi előnevet és ami a legfontosabb, illetve ami 1849 után elképzelhetetlen volt, magyar lett a vezényleti nyelv és az uniformis is. A huszárok vezetője gróf Kodolits Alfonz ezredes lett, szárnysegédjei pedig báró Czillich Guidó, gróf Czéke Miklós, báró Babarczy Sándor, nemes Nikolics Emil és a pesti illetőségű gróf Khevenhüller Károly, akinek két nagyanyja is gróf Zichy. Krisztina és Eugénia. De találunk még magyar származású főtiszteket a hadtest tüzérségénél nemes Papp Sándor és nemes Molnár Hugó személyében, a hadmérnöknél nemes Bideskúty Aladár és Stankievics Vilmos jóvoltából, illetve az orvosoknál is Kubitza Mihály, Hamvay Ede, Magyar Simon, Miskey Alajos, Paulay István, Nagyvári Károly és Szenger Ede alakjában is. A tengerentúlon ismert lesz a légió szakácsa, Tüdős József is, akit emlékirataiban még Miksa magántitkára, José Luis Blasio is megemlített. 

A toborzás során kemény feltételeknek kellett eleget tenniük a jelentkezőknek. Nem lehettek fiatalabbak húsz évnél, és nem lehettek idősebbek negyven évesnél, s valamennyiüknek katonaviseltnek kellett lennie. Legalább 170 centiméter magasnak kellett lenniük. Testsúlyuknak meg kellett haladnia az ötven kilogrammot. Természetesen csak nőtlenek jelentkezhettek. A lovagolni tudók és az idegen nyelven beszélők előnyt élveztek a felvételnél. A Magyar Önkéntes Hadtest toborzottjait különleges egyenruha illette meg. Mivel a mexikói és a magyar nemzeti színek azonosak, így picit változtatni kellett a viseletükön. Legényeink piros színű szűk nadrágban, kék ingben és zöld színű, zsinóros atillában feszítettek. Az övük fehér, a tiszteknek ezüst színű volt. Ezt egészítette ki a sötétbarna csuklyás kabát. Csákójuk a huszároknak volt, a gyalogos vadászalakulat tagjai pörge nemezkalapot kaptak nagy, kerek sastollal díszítve. Feddhetetlen magatartás és minősítés, kipróbált hűség jellemezte őket. Követelmény volt számukra a tekintélyt parancsoló kisportolt test és a marcona körszakáll. Osztrák rendszerű szablyájuk volt, forgótáras pisztolyuk és lovassági karabélyuk. Honfitársaink a magyar róna után a mexikói lasszó használatát már könnyűszerrel elsajátították a Yucatán-félsziget északi tövében.

  • Osztrák és magyar vadászok Mexikóban. Színezett kép. (Forrás:  L‘Univerzum 1864)
  • A hadtest ruházata. Baloldalt a vadászoké, jobboldalt a huszároké. (Forrás: Agoravox.fr.)
  • Balra a belga légió, jobbra az osztrák-magyar hadtest ruházata látható a huszároktól kezdve az ulánusokon át a vadászokig. (Forrás: Richard Knötel: Uniformenkunde)
  • A kontingens még a kiutazás előtt. (Forrás: Vasárnapi Újság 1864)
  • Az Osztrák-Magyar Önkéntes Császári Hadtest itt már a mexikói Sierra Norte de Puebla-i főhadiszállásán. (Forrás: L‘Univerzum 1865)
Az Osztrák-Magyar Önkéntes Császári Hadtest

A hadtestet 1864. november 19-e és 1865 márciusa között öt gőzhajón szállították Veracruz kikötőjébe. Habár a légió eredeti funkciója a császári pár védelme volt, a csapatok aktívan részt vettek a köztársaságiak és császárságpártiak közötti harcokban. Az önkéntesek harci sikereiről elismerően számoltak be a lapok. A Leipziger Illustrirte Zeitung 1867 májusában például így írt „minden olyan veszélyes színtéren, ahol megbízható haderőre volt szükség, az osztrák önkénteseket vetették be, akik oroszlánok módjára harcoltak”. A csaták egymást követték a Sierra del Norte, Puebla, Oaxaca és Hidalgo régiókban. Először a Tulancingo és Pachuca de Soto közötti szakaszt foglalták el, majd októberben már Cuatecomaco magaslatát támadta meg a hadtest. November 17. és 22. között Tlapacoyan mellett vívtak csatát, 1866 nyarán elfoglalták Papantla és Tehuacán városokat, ezeket az ütközeteket követte La Hoya és Teziutlan bevételei, majd Xalapa ostroma.

„Mennyire más volt ez a hadakozás az elesettek számát tekintve, mint a jelenlegi háborúk!”- fakadt ki később emlékirataiban Wagner Károly nagyszebeni tüzértiszt. „Egy-egy nagyobb ütközetben 100-100 katona esett el. Euantitlan és Tzum-pango (sic!) városokat megrohamoztuk. 72 ember meghalt! Ellenségeinket mindenütt elsáncolva találtuk, néha tízszeres túlerőben. A terület, amelyet Thun tábornok 7000 osztrák-magyarral, mint kormányzó kezel, ötször olyan nagy, mint Magyarország. Északon és keleten a Mexikói-öböl hosszában határolja, délen a Csendes-óceán és nyugaton belenyúlik az anyaországba. Félelmetes hadjárat volt ez: minden ház egy bástya, minden város egy erődítmény. A vérszomjas ellenség nem megy bele tisztességes katonai küzdelembe és állásaikba tüzér vagy huszár nem juthat be.”

Ám a kihívások ellenére az osztrák–magyar légió -a francia-belga kontingenssel közösen- 55 csatájából és ütközetéből csak kilencet veszített el. A visszaemlékezők szerint a magyar huszárok lettek Miksa nemzeti hadseregének legértékesebb részei, a gerince. Katonai érdemeik miatt a Vörös Huszárezred 14 „ördöge” adta a császár személyi testőrségét, sőt 1867 februárjától nemes Pawlowsky Ede személyében ekkor lett magyar katonai parancsnoka Mexikóvárosnak is. Századosunk bár lengyel ősökkel rendelkezett, de ő már 1834-ben Pesten látta meg a napvilágot, itt tanult a piaristáknál, anyja báró Perényi Anna volt.

A magyarok nemcsak rettenhetetlenségük és bravúros harctéri tudásuk miatt voltak híresek az aztékok földjén, hanem nagyvonalúságukról is. Amikor 1865. február 15-én a francia csapatok Oaxaca ostrománál foglyul ejtették Portifiro Díaz tábornokot és életfogytiglani fegyházra ítélték, amelyet a pueblai karmelita kolostorból kialakított börtönben kellett letöltenie-, akkor Díaz tudta, hogy előbb-utóbb innen meg kell szöknie. Erre a tettére szeptember 20-án kerített sort. Az 1876-ban köztársasági elnökké választott hadfi valahonnan szerzett egy kést és egy kötelet, hogy kimászhasson emeleti cellájából, de szökését észrevette az őrizetével megbízott, Körmendről származó nemes Csizmadia János huszár-főhadnagy, aki az őrség riasztása helyett inkább személyesen segített a tábornoknak menekülésében. A huszárok ekkor a közeli kocsmákban ittak, mulattak, ropták a csárdást, illetve a kevésbé vehemensek ferbliztek vagy nasivasiztak.

  • Porfírio Diaz visszafoglalja 1867. április 2-án Pueblát. (Francisco de Paula Mendoza festménye 1902)
  • A pueblai csata. (Francisco de Paula Mendoza festménye 1901)
  • Osztrák önkéntesek.(Forrás: Gisby.com)
  • Mexikói gerillák (Forrás: Vasárnapi Újság)
  • Osztrák önkéntesek. (Forrás:
  • Lengyel ulánusok és magyar huszárok, a híres vörös ördögök (Montázs: Falanszter.blog.hu)
  • Baloldalt ulánus, jobbra huszár (Montázs: Falanszter.blog.hu)
  • Baloldalt vadásztiszt és tüzér, jobbra egy támadó vadász (Montázs: Falanszter.blog.hu)
Vérszomjas játékok

Ahogy 1865. április elején befejeződött az Egyesült Államokban a polgárháború, Washington a Monroe-elv alapján, azaz „Amerika az amerikaiké, s nem az európai gyarmatosítóké”- felkiáltással erélyesen fellépett az újonnan létrejött Mexikói Császárság ellen és kilátásba helyezte, hogy hadat üzen mindazon európai nagyhatalomnak, akiknek csapatai déli szomszédjának területén harcolnak. Mivel III. Napóleonnak már így is sokba került mexikói kalandja, s nem akart egyelőre újabb ellenségeket szerezni, így ebben a hónapban elrendelte a francia, az egyiptomi és szudáni katonáinak hazaszállítását. Miksa 1866. decemberi rendeletében oszlatta fel a belga légiót és az osztrák-magyar hadtestet. 3428 osztrák önkéntes döntött úgy, hogy hazatér, míg a többség még mindig kitartott Miksa bukott ügye mellett és sebtiben csatlakozott a mexikói császári seregekhez. Gróf Khevenhüller Károly ekkor kapott a naiv, de humanista szemléletű császártól pénzt arra, hogy az itt maradt vörös huszárokból rakjon össze egy újabb ütőképes regimentet. Az új lovascsapatban ott volt tiszti szolgája Vazy, egykori kadétjai közül az Aradról származó nemes Varjassy Béla és a Komáromból érkező gróf Zichy Zsigmond, illetve olyan harcedzett tisztek, mint Almássy Jenő, gróf Széchenyi Tivadar, az egri illetőségű Lenkey Albin és Pókay János.

Miksa 1867 februárjában döntött úgy, hogy maroknyi mexikói csapataival, osztrákjával és magyarjával az Isten háta mögötti Querétaróba utazik és bevárja ellenségei végső döfését. Úgy akarta bizonyítani mexikói hazafiasságát, hogy csapatai jelentősebb részét Pawlowsky Ede felügyelete alatt Mexikóvárosban hagyta. És ennél a történelmi pontnál lesz számunka izgalmas ez a polgárháború, kis csúsztatással egy tengerentúli magyar-magyar háború nyitánya és egyben fináléja is.

Mivel korábban nagyon sok honfitársunk harcolt az Egyesült Államok észak-déli államai között zajló polgárháborúban jellemzően az unionisták oldalán-, így sokan nehezen tudtak átlendülni azon a tényen, hogy már nem lehet senkinek sem torkát elvágni, vagy lelőni. Több száz amerikai magyar indult el ekkor Mexikóba, hogy a köztársaságpártiakat erejével és katonai szaktudásával megsegítse. Elsőként a chicagói Lincoln-puskások magyar harcosai érkeztek meg, őket követte a Fornet Kornél alapította New York-i 21. gyalogezred magyarjai, majd a 39. New York-i Önkéntes Gyalogezred, más néven a Garibaldi ezred három színtiszta magyar ajkú századának közel a fele 50-60 kaliforniai magyarral kiegészítve. A csapatok tagjainak zöme már harcolt az 1848-49-es szabadságharcban a Habsburgok ellen. Szintén a zapoték származású Juarez oldalán harcolt 1865-től a szegedi születésű Zákány Csala István ezredes is, akire az államfő kezdetben a mexikói 3. gyalogezred parancsnoki posztját bízta, majd Corona tábornok vezérkari főnökeként a nyugati seregek vezetését. Ebben az egységben szolgált Bán Mihály Hajdú megyei főhadnagy is. Bár a köztársaságpárti magyarok teljes névsora még nem teljes, de azt tudjuk, hogy Hoffman Ferenc komáromi tüzértiszt is itt harcolt.

A köztársaságiak északi seregeinek vezetője ismételten egy lánglelkű magyar-, a Buenos Airesben született Edelmiro Mayer, akinek apja nem más, mint Mayer András János egykori budai nyomdász, aki még 1830 körül vándorolt ki Argentínába. Edelmiro a New York-i katonai akadémia oktatójaként lett barátja Robert Todd Lincoln kadétnak, Abraham Lincoln amerikai elnök fiának, s részben ennek a kapcsolatnak köszönhetően tudott több színesbőrű ezredet vezetni a polgárháború alatt a konföderációsok ellen. Hadi tettei miatt Mayer Mexikóban már tábornokként szolgált. Rajtuk kívül még Benito Juarez elnök mellett is találunk magyarokat. Itt van például a vágújhelyi születésű, a párizsi egyetemen diplomát szerző Langer Móric doktor, aki 1864-ben lett az államfő közvetlen orvoskari főnöke, de az a tény talán még beszédesebb, hogy Juareznek még a menye is magyar volt Klerián Mária személyében, akit még Remellay Gusztáv egykori honvédezredes-szépíró nemzett Újvidéken, ám már francia nevelőapjának neve alatt cseperedett fel Párizsban és lett a felesége a mexikói elnök Benito Juarez Maza nevű fiának.

mexiko_juarez_maza_es_klerian_remmellay_maria.jpgA mexikói elnök fia, Benito Huárez Maza és magyar felesége Klerián Mária, azaz Remellay Mária. (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Miksa császár végül 70 napos ostrom után került a köztársaságpártiak kezére, a Habsburg uralkodót személyesen Zákány, alias Csala István, azaz Esteban Csala de Zákány ezredes fogta el Miguel Lopez árulásának köszönhetően az erőd melletti Cerro de las Campanasnál vívott csata során. Az uralkodót a hadbíróság hazaárulás vádjával golyó általi halálra ítélte két tábornokával együtt. Kivégzésére 1867. június 19-én került sor. Itt jön a képbe a korábban már említett Tüdős József, a légió magyar szakácsa, akinek Miksa, a kivégzése előtti pillanatokban átnyújtotta zsebkendőjét és kalapját arra kérve, hogy azt juttassa vissza édesanyjának, Zsófia főhercegnének. A végzetes sortűznél ott volt még egy magyar, Szenger Ede, a pesti orvos. Ő volt az, aki letakarta az élettelen testet egy lepedővel, majd az ő irányítása mellett végezték el a néhai uralkodó holttestének boncolását a porosz doktorok, majd a hosszú tengeri visszaút miatt bebalzsamozását is. A két magyar tehát személyesen látta, amit Manet megfestett és Apollinaire megénekelt, a szép szőke császár golyótól lehanyatló fejét. A mexikói háborúban a Habsburg Birodalom önkéntesei közül 455 ember halt meg, közülük 177 volt magyar. Az életben maradt és 1866-ban nem hazatérő magyarok a későbbiekben nagyon izgalmas életutakat jártak be.

  • Francia fiktív illusztráció Miksa kivégzéséról. (Grafika: Gangel és Didion 1867)
  • Balra Miksa holtteste, amelyet Szenger Ede balzsamozott be. Jobbra az uralkodót a kivégzésére viszik. (Grafika: Falanszter.blog.hu)
  • A kivégzés valódi helyszíne (Forrás: Vasárnapi Újság)

A Miksát elfogó Zákány Csala István lovassági tábornokként és a mexikói hadsereg főszemlészeként 1883-ig teljesített szolgálatot. Ekkor nyugdíjba vonult és a kaliforniai határhoz közeli birtokán, Sianolában gőzmalmot, cukorgyárat, aranyfejtő és dúsító üzemeket létesített. Békés gazdasági munkája nem tartott sokáig, mert 1888-ban egy koldusnak öltözött bérgyilkos, aki vizet kért tőle orvul lelőtte. Tette politikai indíttatású volt. A gyilkost csaknem tíz évvel később találták csak meg, akit ki is végeztek.

Nemes Pawlowsky Ede, akit még Miksa tüntetett ki a Guadalupe-i Miasszonyunk Császári Érdemrend Lovagkeresztjével, Querétaro eleste után kétévnyi börtönre ítélték, ám hat hónapnyi fogság után amnesztiát kapott és hazatérhetett Magyarországra, ahol, 1869-ben magyar királyi honvéd huszár főhadnaggyá nevezték ki, majd három évvel később századossá léptették elő. Mexikói kalandjait és emlékeit 1882-ben jelentette meg könyv formájában Budapesten.

Gróf Khevenhüller Károly a császárság bukása után honfitársai hazajutásának megszervezésével volt elfoglalva. Munkájában nagyban segítette őt régi ellenfele Porfirio Díaz tábornok- a későbbi mexikói köztársasági elnök is-, akivel kapcsolata ekkora már barátivá nemesült. Az időközben hercegi címmel (Metsch) is gyarapodó Károly még ott lehetett Miksa császár emlékének állított kápolna felavatásán Querétaróban, majd négy évvel később, 1905-ben ő is elhunyt a riegersburgi kastélyában. Koporsóján csak mexikói kitüntetései és guadalupei gyertyák lehettek egy koszorúval díszítve, amelyet Díaz küldött.

Klevenhüller kadétja, az Aradról származó nemes Varjassy Béla szintén visszautazik Európába, ahol először a nápolyi légió tagja lesz, majd hamarosan csatlakozik Charles Denis Bourbaki francia marsall hadtestéhez, akikkel 1871-től részt vesz a párizsi kommün leverésében és a poroszok elleni hadműveletekben.

Jajczay József huszár 1872 augusztusában költözött át Mexikóból Honoluluba. Itt Lunalilo király jóvoltából a Hawaii Királyi Testőrség kapitánya lett. Mivel szigorú fegyelmezését nehezen tűrték a helyiek, így a trón egyik várományosa, és egyben a testőrség egyik tisztje, David Klakaua herceg kirúgatta. Jajczay Costa Ricába vándorolt, ahol egy kávéültetvény résztulajdonosává vált. Itt trópusi láztól elgyötört teste miatt 1874-ben öngyilkos lett. Sírja a mexikói Colima város temetőjében látható.

Wagner Károly Mexikó után egy újabb katonai kalandba fogott. 1878-ban Schönovszky Adalbert parancsnoksága alatt Perzsiába ment egy osztrák–magyar ezreddel, hogy modernizálhassa az iráni hadsereg tüzérségét. Wagnert annyira megkedvelték a Qádzsár-uralkodók, hogy 1885-ben a sah tábornoka, azaz nagykán lett, majd két évvel később az azerbajdzsáni hadsereg vezérkari főnöke. Ő adta oda Vámbéry Ármin keletkutatónak a felbecsülhetetlen értékű Maḥmūd Mīrzā Qājār's Majma'-i Maḥmūd kéziratot is, amelyet ő még Perzsia uralkodójától kapott ajándékba. A főtiszt 1902-ben hunyt el szülővárosában, Nagyszebenben.

A teljesség igénye nélkül érdemes még két nevet megemlíteni. Az egyikük Sarlay Pál, aki Miksa udvarában mint hadmérnök és tolmács szolgált; az ő tervei alapján alakították ki Mexikóváros központi császári parkját. A szép reményű Habsburg kivégzése után San Franciscóba ment, ahol a Pacific-vasút kiépítésénél lett mérnök. Hazatérése után kezdetben vasúti főmérnök, majd a Teleki-grófok jószágigazgatójaként tevékenykedett. A másik személy, a Miksát bebalzsamozó Szenger Ede még több mint 10 évig maradt még Mexikóban. Magánorvosként praktizált San Luis de Potosí városában, ahol az egyik alapítója lett a Sociedad Médica Potosina egészségügyi szervezetnek, amely cselekedetéért megkapta a Guadalupe-rend lovagi címét. Budapestre visszaérkezve publikálta a korszak legjobb orvosgeográfiai könyvét a mexikói élet és az ottani kórtünetekről, majd 65 darabból álló indián néprajzi és azték régészeti gyűjteményét a Néprajzi Múzeumnak ajándékozta, lefektetve így a múzeum közép-amerikai kollekciójának alapját. Megspórolt pénzéből több bérházat (Hajós utca 1., Király utca 42.) vett, de ezeket csakhamar eladta, hogy vagyonát belföldi utazásokra fordíthassa. Végrendeletében 20 ezer Koronát hagyott orvostudományi szakmunkák jutalmazására, és további 270 ezret egy kórházi üdülő megépítésére. Sírja a Kerepesi úti temetőben látható.

  • Báró Mikos Gizella és férje Salvator de Iturbide y Marzán mexikói herceg. (Grafika: Falanszter.blog.hu)
  • Az örömapa, báró Mikos Ede. Than Mór festménye 1869-ből. (Forrás: Pinterest.com)
  • Az esküvő és a lakodalom helyszíne, a mikosszéplaki kastély napjainkban. (Forrás: Google.hu)
Az elkótyavetyélt kastély

Ám ez még nem minden. Ha már Benitó Juárez köztársasági elnöknek magyar volt a menye, akkor érdemes szólni a kivégzett császár közelebbi családtagjairól is, hiszen nem sok hiányzott hozzá, hogy magyar császárnéja legyen Mexikónak. A szép emlékű I. Ágoston mexikói császár két unokáját 1864-ben fogadta örököséül a gyermektelen Miksa, hogy így biztosítsa leendő dinasztiának alapjait. A két fiú közül Salvador de Iturbite herceg európai körutazása során Velencében megismerkedett a Dél-Amerikából éppen az olasz városban kikötő báró Mikos Ede földesúrral, aki meghívta őt mikosszéplaki kastélyába pihenni. Egyébként ugyanarról a legendás családról van most szó, akikről annak idején Bécsben megalkották a „Mikosch” vicceket, a magyarok kifigurázásáról szóló bárgyú osztrák poénokat. Ebben a 63 szobás kastélyban ismerte meg vendéglátója három évvel idősebb lányát báró Mikos Gizellát, akit 1871. június 21-én el is vett felségül. Az egyházi szertartást a bérbaltavári plébánián, az esküvőt a mikosdi kastélyban tartották. A trónörökös-jelölt aztán 1895-ben, csupán 45 évesen meghalt. A temetési szertartást Velencében tartották.

Báró Mikos Gizella később újra megházasodott, ám a második férjét is túlélte 1921-ben, 75 éves korában hunyt el Grazban. A hercegtől született három lánya tragikus sorsot járt be. A legidősebb lányt, a törékeny Mária Jozefát, mint osztályidegen magyar nemest 1949 novemberében második férjével, gróf Carriére Károly közgazdásszal közösen a román államvédelem Dévabányára internálta, ahol mind a két nyolcvanhoz közelítő idős embert kövekkel és gumibotokkal agyonverte. A második lány, Mária Gizella még nyolc hónapos csecsemőként hunyt el a németécskai Lázár-kastélyban, a legkisebb lány -Mária Terézia- Galíciába telepedett le, ahol az 1915-ös orosz betöréskor vesztette el az életét egy őt megerőszakoló muszka katonának köszönhetően 39 évesen. Mária Jozefának köszönhetően azonban a család nem halt ki, a mexikói herceg és a magyar asszony leszármazottai a mai napig Ausztráliában élnek.

Jamrik Levente

Become a Patron!

13 komment mexikó mexikóváros 1867 puebla benito juárez 1864 miksa császár csizmadia jános III. napóleon portifirio diaz pawlowski ede czillich guido kodolits alfonz khevenhüller károly varjassy béla zákány csala istván remellay gusztáv klerián mária benito huárez maza szenger ede sarlay pál salvator de iturbite mikos gizella mikosszéplak Tovább
Magyar polgárháború Mexikóban: vörös ördögök az aztékok földjén Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
1
13 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!
  • Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
  • Amikor Pécs majdnem világváros lett Amikor Pécs majdnem világváros lett
  • Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
  • Mecsetrombolás Szófiában, neves magyar festmények ellopása Amerikában Mecsetrombolás Szófiában, neves magyar festmények ellopása Amerikában

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr8615413468

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Fredddy 2020.01.18. 00:12:32

Érdekes cikk volt, köszönjük!
A vörös ördögök vörös nadrágjaiból itthon is maradt egy adag, pontosabban egy hatalmas adag, Miksa által atonai nadrágnak megrendelt vörös posztó, ami a császár halálával feleslegessé vált. A Monarchia teljes lovasságának ebből lett nadrágja, de még úgy is maradt belőle, így vörös nadrágokkal szerelték fel a kiegyezés után újjáalakuló Honvédség gyalogságát is. ,,Vigyázz honvéd, jön a bika!"- így csúfolták akkoriban a vörös nadrágos katonákat a gecibb emberek. Pedig biztos nem a nadrágokon múlt a mexikói császárság sorsa, mert még 1890-ben is volt belőlük (akkor már a kék volt a hivatalos szín).
Válasz erre 

gigabursch 2020.01.18. 02:16:20

Köszönöm!
Nagyon keveset lehet erről a témáról bővebben olvasni.
Hiánypótló.
Válasz erre 

pepin_nymburk 2020.01.18. 09:05:55

Új volt nekem, nagyon szépen köszönöm!
Válasz erre 

Nietzsche. 2020.01.18. 17:49:19

III. Napóleon felkérésére Miksa főherceg (Ferenc József öccse) 1864 áprilisában érkezett Mexikóba saját hadseregével (benne ezer magyar katonával). Elfoglalta az ország nagy részét, de komolyabb harcok csak 1866/67 -ben zajlottak. Majd 1867 májusában elfogták és kivégezték Miksát. De az, hogy 55 csatát vívott volna a magyar katonaság (a nagyobb osztrák-francia sereg részeként) nagyon soknak tűnik.
Válasz erre 

BálintFerenc · http://nagyhaboru.blog.hu 2020.01.18. 17:49:39

"Több száz amerikai magyar indult el ekkor Mexikóba, hogy a köztársaságpártiakat erejével és katonai szaktudásával megsegítse."

Vida István Kornél: Világostól Appomatoxig c. kötetében mintegy 100 magyart tudott összegyűjteni akik bizonyíthatóan szolgáltak az amerikai polgárháborúban (mindkét oldalon). Komplett magyar századokról beszélni kissé túlzás.
Válasz erre 

2020.01.18. 17:56:06

Magyarok dél-amerikai kalandjai már a spanyolok érkezése előtt is voltak.
app.box.com/s/3b0zajd14x26hlq89ibd

Sőt az angolok előtt is északon.
app.box.com/s/ldkv0ne9u5hp6ug7cddr
Válasz erre 

AkosJaccik 2020.01.18. 17:56:16

Hogy primitív forráskritikával éljek (teszem azt, a korabeli sajtó csatabeszámolói stb. irányában), "ha csak a fele igaz annak, amit leírtak", akkor is elképesztő emberi életutak. Köszönöm a cikket!
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2020.01.18. 20:02:48

@BálintFerenc: Tardy Lajos személyesen 1047 magyart számolt össze név szerint a bécsi Hadtörténeti Múzeum levéltátában. A korszak új kutatói Bobay István azóta még többet. www.epa.hu/00000/00018/00130/pdf/EPA00018_hadtortenelmi_1990_02_145-171.pdf
Válasz erre 

Veronka 2020.01.18. 20:04:39

Lenkey Albin grófságát mi támasztja alá?
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2020.01.18. 20:08:05

@Veronka: Jogos, elírás. Javítom
Válasz erre 

Guszty 2020.01.18. 22:19:46

Nagyon érdekes volt, egy megjegyzést engedj meg:
"vesztette el az életét egy őt megerőszakoló muszka katonának köszönhetően 39 évesen" Nem hiszem, hogy a "köszönhetően" a megfelelő kifejezés ebben az esetben.
Válasz erre 

BálintFerenc · http://nagyhaboru.blog.hu 2020.01.19. 22:00:10

@don-kanyar: Igen, Mexikóban valóban ezernél több magyar harcolt.
Én az amerikai polgárháborúban harcoló magyarokról írtam. Ott nem voltak többen száznál, a New York-i 39-eseknek biztosan nem volt "három színtiszta magyar ajkú százada".
Válasz erre 

kiskutyauto 2020.01.24. 19:34:06

A körszakáll sántít egyedül. Mert az sosem volt semmilyen seregben viselet... Max bajusz és kecskeszakáll..!!! Tehát afféle d'Artagnan szakáll....
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidél (1) kasselik fidel (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard