FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
A Sztálinburg-projekt: új metropolisz a milliós nagyváros mellett

A Sztálinburg-projekt: új metropolisz a milliós nagyváros mellett

A Sztálinburgnak csúfolt 210 négyzetkilométeres gigaberuházás nem falvakat, telepeket vagy kisvárosokat épített össze Leningráddal, hanem egy teljesen új alapítású, háromszor nagyobb méretű település volt a Nagy Péter alapította Néva-parti egykori főváros mellett. A zóna ma is csak egyre nő.

A háttérben az át nem adott leningrádi 30 méteres Lenin szobor, előtérben Sztálin katonái (Fotó: Stalinarch.ru)

Amerikai álmok szovjet kivitelben

 

Bár fővárosi rangjától 1917-ben megfosztották, Sztálin kiemelten kezelte a proletarizmus bölcsőjének tartott Leningrád urbanisztikai fejlesztését-, hiszen átvitt értelemben ő is ennek a városnak köszönhette hatalma kezdetét. Az 1925-ben zárt körben meghirdetett „szovjet típusú ember felemelkedését szimbolizáló” építészeti pályázat során, a település tanácsának éppen ezért olyan terveket kellett „megkövetelnie” az irodáktól, amelyekben a Néva-parti város déli és nyugati közigazgatási határán felépíteni kívánt -a szakma által csak Sztálinburgnak „gúnyolt” projekt-, amerikai nagyvárosra jellemző szerkezetű, formavilágában német neoklasszicizmusból merítkező, ám azt hatalmas méretűvé átalakító szovjet városszövete lenne a cári alapítású településnek. Az elképzelés pontosításához hozzátartozik, hogy Koba nem a Néva-parti város mellett több száz év alatt szervesen fejlődő, ingatlanállományaikban lineárisan vagy exponenciálisan bővülő kisvárosok (pl.: Cárszkoje Szélo) és falvak lakótelepekkel történő összeköttetését, illetve az akkor 222 éves nagyvárosba történő beolvasztását indítványozta, hanem egy teljesen új város megépítését! A Kreml elképzelései szerint a három megépítésre váró, 35-35 kilométer hosszú, egymással párhuzamosan futó félkörgyűrű, Peterhof (Petrodvorec) tengeri kikötőjét kötötte volna össze Leningrád keleti agglomerációjához tartozó Kudrovó községgel, amelynek építőipari kihívását és nagyságát -a fent leírtak miatt is-, már akkoriban is csak a városalapító I. Péter, illetve a Párizst teljesen átformáló Georges-Eugène Haussmann terveihez lehetett és szabad volt csak mérni.

Bár még egy terv sem készült el, amikor a városvezetés már 1926-ban utasításba adta, hogy minél hamarabb kezdjék el a laza szerkezetű földterületek tömörítését, az észak-déli irányú sugárutak által határolt tömbök beépítését, valamint a Ligovszki-csatorna hídjainak kivitelezését. A központilag berendelt pályaművektől függetlenül ugyanis a tanácsnak az volt a célja, hogy a mai Blagodatnaja utcáig „tengelybe hozhassa” az 1823-1914 között kiépített Moszkvai sugárutat a többi, addig csaknem teljesen kiépített déli, délkeleti és délnyugati irányba tartó főúttal, hogy Sztálinburg építésekor már ne maradjon egy foghíj se a „két város határa között.” Ennek a pályázatnak köszönhetően –a szakma szerint– sok értékes és szép ingatlannal bővült a Néva-parti város. Az orosz art deco atyjának tartott Alekszandr L. Lisnyevszkijnek, valamint a konstruktivista Igor Fominnak, B. M. Szerebrovszkinak és J. F. Freedmannak köszönhetően például több tucat társasház, iskola, pártszékház, kultúrpalota, mozi, kórház és gyárigazgatósági épület került átadásra ezen az új szakaszon, amelyeket ma már műemlékként tartanak számon. Az 1936-ig tartó grandiózus méretű építkezés előkészületi munkálatait jól szemléltette az is, hogy a generalisszimusz parancsára 1933-ban a leningrádiak még egy közepes méretű villamoserőmű alapozásába is belefogtak a sugárút déli végénél, amelynek kapacitását a leendő 210 négyzetkilométert kitevő „sztálinburgi városrész építésénél” kívánták felhasználni, később pedig az ide költözők háztartási energiaszükségleteire.

Leningrád 1935-ös határa, és a köré építeni kívánt Sztálinburg külváros (pirossal) (Fotó: Stalinarch.ru)

A Leningrád területénél háromszor nagyobb Sztálinburg részletes terve, 1935. október 25-én érkezett meg a pályázatkiírókhoz. A Lenszov(j)et építészeti iroda mérnökei által jegyzett mű jelentősen túllőtt a tervkiírási kritériumokon: a tervezők ugyanis az előírtak ellenére nem három, hanem nyolc félkörgyűrűt álmodtak a város déli és nyugati területére-, amelyeket a korábbi négy helyett, már húsz sugárúttal osztottak fel. Mivel pályázati elvárás volt, hogy nemcsak lakótelepeket, hanem új ikonikus épületeket is át kell majd itt adni-, így az iroda több olyan középületet skiccét is felvázolta a „majdan kerületként működő metropolisz” központjába, amelyek együttesen is, de akár önállóan is kifejezték a párt hatalmát, illetve a megújuló ország politikai, gazdasági és katonai erejét. A tervrajz szerint a 35 kilométer széles, 6 kilométer hosszú új városrész központja a katonai parádékra is alkalmas Moszkvára keresztelt tér lett, amelynek sarokkövének a megépítésre váró Szovjetek Házát szánták. Míg a tértől nyugatra párhuzamosan futó körgyűrűket nagy felületű parkokkal, szökőkutakkal és sétányokkal kívánták összekötni, addig a placctól keletre a „Sztálin barokk” formavilágát visszaadó lakótelepek sorát kívánták felépíteni egészen a Néva folyó alsó szakaszán túl. Az új városszövet szerkezete elnyerte a megrendelők ízlését, a részletek kidolgozását a tíz éve „folyamatosan pályázó” 11 meghívott építészirodát bízták meg, akik 1936-ban adhatták le az elképzeléseiket.

Tervek az örökkévalóságnak

 

Az Alekszandr Ivanovics Gegello vezette építészcsoport (L. C. Kocvena, B. C. Rebortovics, C. T. Dezsenkov, A. D. Kaca) tervpályázatának szellemi előképe –indoklásuk szerint–az ókori Róma volt. Középrizalitos, robusztus méretű Szovjetek Házának nevezett ötemeletes betontömbjüket korinthoszi végződésű, váltakozó mélységben felállított oszlopsorral, díszes kapukkal, domborműbetétekkel, fogazott övpárkánnyal és pilaszterekkel próbálták meg valamelyest szellősé és „emberbaráttá” tenni-, ám ez a szándékuk a zsűri szerint sem teljesült. Igencsak nevetségesnek tűnt, hogy a munkás férfit és a paraszt asszonyt megmintázó központi szoborcsoportjuk az antik idők cézárábrázolásait követte, s kapott volna helyt az elnagyolt attikafal felett. Nem aratott sikert a szakmai grémiumnál E. A. Levinszov és Igor Ivanovics Fomin pályaműve sem-, pedig nyolcvan év elteltével is –talán– pont ez a terv bizonyult a legérdekesebb és legattraktívabb építészeti elképzelésnek. Posztkonstruktivista elemeket felvonultató látomásuk ugyanis nemcsak az olasz fasiszta épületek formavilágából merített bátran, hanem Fomin apjának, Ivánnak a munkáiból is-, aki két évvel korábban a moszkvai Szovjetek Palotája tervpályázaton mérettette meg magát. A döntéstől függetlenül a terv –igaz csak részleteiben–, de mégis megvalósult „annak olaszos jegyei miatt”. A 192 új itáliai, dalmát, albán és görög várost építtető Benito Mussolini ugyanis a római E42 (E.U.R) negyednél elfogadta Marcello Piacentini főépítész azon kérését, hogy az oroszok víziójának egyes elemeit használják fel a Via Cristoforo Colombo térfalainak építésénél.

A Grigorij Alekszandrovics Szimonov irányította építész csapat (Sz. V. Vaszilovszkij, O. I. Gurjev, Lev. M. Hidekelj, B. D. Szudoplatova) az orosz barokk és empire gyökereihez nyúlt vissza, amikor Sztálinburg központi terét, benne a Szovjetek Házával együtt megrajzolták. A tetszetős terv lényegében a leningrádi Ermitázs, a Téli Palota, a Vezérkar épülete és a cári időkben kialakított Palota tér modernizáltabb változata volt-, amelyben a „kommunista pártszékházat” az északról és délről érkezők csak a lovasszobor-párokkal körbevett két hatalmas kapun keresztül tudták megközelíteni. A pajzs alakú Moszkvai tér keleti térfalcsúcsaira az Admiralitás tornyára hajazó, ám zömökebb kivitelezésű, egy-egy aranyozott tetejű építményt kívánták elhelyezni. A tér centrumába egy nyugatra mutató Lenin szobrot szántak. Bár a zsűri szintén nem értékelte Nyikoláj Baranov-féle „Sztálin-stílusban megfogant” tervét-, az új közlekedési folyosókat (terek, sugárutak, utcák) kitöltő városszövetre tett javaslatait –módosított formában, ugyan–de csak megvásárolta a grémium. A sikeres adásvétel mögött egy általunk is jól ismert praktikus térszerkezeti megoldás állt: a rendezési terv alapján megvalósuló beépítés során ugyanis a kijelölt utcaszerkezeteket úgy akarták megtartani, hogy a keretesen körbeépített tömbök belsejében –a cári időkben csaknem 100 százalékosan beépített udvarokkal ellentétben– itt egy, vagy több összefüggő zöldterületek (közkertek) lettek volna. A beigazolódott elképzelések szerint ez a struktúra lényegesen lazább és levegősebb környezetet tudott biztosítani az ide költözőknek, amit 1950-től már mi magyarok is megtapasztalhatunk országszerte átadott lakótelepeink „parkjaiban” járva.

A nagyszabású sztálinburgi-projektnél mérettette meg magát először a Lev Vlagyimirovics Rudnyev vezette csapat (V. O. Munc, L. B. Szegal, J. Tatarinkov, E. F. Radzieszkogo) is. A csoport neoklasszicista-eklektikus stílusban megálmodott négyszintes Szovjetek Háza -a kupola hiánya ellenére- szinte „tökéletes leképzése” volt a berlini Reichstagnak-, ami lényegében pont a hasonlóság miatt nem aratott osztatlan sikert a zsűrinél. (Pedig ekkor a két ország még jóban volt egymással.) Vélekedésük szerint az épület kváderezett borítása és timpanonban végződő középrizalitja -a díszítések ellenére is- inkább a „cári stílust, Poroszország polgári építészetét képviselte, mint az újszerű proletár ízlést.” A tervek szerint a 300 ezer négyzetméteres nagyságúra tervezett Moszkvai tér nyugati oldalán kapott volna helyt az az oszlopcsarnok, amely félkörívesen ölelte volna körbe az obeliszkben nyújtózkodó Hősök oszlopát, amelyre a mérnökök a Moszkvai sugárútnál háromszor szélesebb Győzelmi (1977-től már Lenin) főútvonalat kívánták rávezetni. Rudnyev rugalmasságát egyébként jól szemléltette, hogy a világháború után építészetét szinte teljesen átvariálta „Koba ízlésére”, így csakhamar az ő elképzelései alapján valósulhatott meg a moszkvai Hét Nővér egyike-, az 1953-ban átadott Lomonoszov Egyetem, illetve az 1955-ös avatású varsói Kultúra és Tudomány Palotája. Simulékony, a Kremlnek tetsző gondolkodásmódja miatt a generalisszimusz Sztálin-díjjal is megjutalmazta a „lelkes és eminens úttörő követőjét”.

A zsűri 1936. március 13-án meghozott döntése szerint, a pályázat győztese a Noah Abramovics Trockij vezette (L. G. Golubovszkij, J. O. Szvirszkij) mérnökcsapat „Vörös város” pályaműve lett. Mivel a leendő Moszkvai teret ábrázoló tervrajzuk hasonló építészeti-és kultúrtörténeti elgondolások alapján született meg, mint a Grigorij Alekszandrovics Szimonov-féle brigád által felvázolt „új kommunista Palota tér”-, így a tanács csak a Szovjetek Házára vonatkozó elképzeléseit vette meg a csapattól-, a többire nem volt kíváncsi. (Érdekes, vagy ezek után talán már nem is annyira meglepő, hogy a Trockij-csoportnak ez az épületterve is szinte egy az egyben úgy nézett ki, mint a pár hónappal korábban leadott Nyikoláj Baranov-féle székházterv.)

A leningrádi tanács attól függetlenül, hogy még ez év elején elkezdte „palotájának” kivitelezési munkálatait, újabb megbízással látta el Trockijt és spion csapatát. A megrendelés a korábban el nem fogadott Moszkvai tér többi ingatlanának újratervezésére vonatkozott-, amit 1941-re hiába rajzolt át szellősebbre és nagyobbra a szellemi termékek lopásában jeleskedő Noah az új csapatával (J. N. Lukin, M. A. Sepilevszkij), a háború miatt ezek a skicceik a kukába kerültek. Szerencsésebben járt az 1936-ban megnyert, és még az abban az évben építeni kezdett pályázatával: Az ötemeletes, oldalszárnyain szimmetrikus elrendezést mutató épület, ugyanis (állítólag) jól kihangsúlyozta 14 oszlopával tornácosan kiugró középrizalitot-, amely fölé az Igor Gromov Kresztovszkij mintázta Szovjetunió címere, sarkaira pedig a Nyikoláj Vasziljevics Tomszkij formálta egész alakos szocreál szoborcsoportok kerültek. Az 1941-re átadott épület 700 irodának és 3000 ember befogadására alkalmas díszes borítású ülésteremnek adott helyt. Az ország akkor legnagyobb középületének számító, gránittal és márvánnyal beburkolt Szovjetek Házát azonban nem sokáig használhatta a helyi politikai vezetés. Az épületet már szeptemberben birtokba vette a Vörös Hadsereg tüzérségi parancsnoksága, majd a Kreml számára egyre kedvezőbb lefolyású harcok után a leningrádi frontra kivezényelt ezredek kiskatonái. Bár jelentős háborús találatokat kapott a bunkerekkel sebtiben kibővített ingatlan, 1946-ban már ismét teljes pompájában parádézhatott a Néva-parti kommunisták díszköve.

Város a városban, pontosabban mellette

 

A felújított épület átadásával egy időben hirdették ki az 1948-ig tartó „Első Általános Leningrádi Rekonstrukciós és Fejlesztési Tervet”, amely ugyan már szerényebb formában, mint az 1925-ben megálmodott, majd az 1935-ben felvázolt Lenszov(j)et-féle terv tartalmazta, de egy nyomvonal erejéig legalább csak kikötötte a 35 kilométeres körgyűrű megépítését és a mellette felhúzni kívánt lakótömbök zsaluzását. A munkálatok során 1948-ig 353 „szovjet eklektikus” stílusban megálmodott házat adtak át, amelyek közül csak 14 tömb esetében alkalmaztak típustervet. A második lépcsőben a Moszkvai tér nyugati falának lezárását szerették volna minél hamarabb rendezni, így pályáztatás helyett a városi tanács 1953-ban Szergej Boriszovics Szperanszkij építészt kérte fel erre a feladatra. Sztálin ez évi halálakor azonban a városi főépítész Hruscsov parancsára 1955. november 4-i állásfoglalásában leszögezte, hogy „meg kell szüntetni minden olyan tervezési és építési folyamatot a városban, amely archaikus homlokzatokkal, torony felépítményekkel, oszlopcsarnokokkal és egyéb építészeti túlzásokkal próbálja bemutatni az építészetet. Törekedjünk az egyszerűségre, takarékosságra és a hatékony formák minimalista ábrázolására.”A mérnök tervezte hétemeletes nyugati térfal így nagyon lecsupaszítva került átadásra, akárcsak a pár száz méterrel arrébb kialakított Győzelem tere is. Az egykori Sztálinburg-projekt több ütemben megvalósítva, az 1990-as évek közepén lett teljesen kész. A mai Szentpétervár petrodvorcovi, krasznoszelszki, kirovi, moszkvai, frunzai és központi kerületén végigfutó körgyűrűt szocreál stílusú tízemeletes tégla és panelházak szorítják közre

Jamrik Levente

15 komment szentpétervár sztálin 1948 szovjetunió 1941 leningrád 1953 1936 1935 lev rudnyev sztálinburg szovjetek háza alekszandr gegello igor fomin grigorij szimonov nyikoláj baranov noah trockij szergej szperanszkij Tovább
A Sztálinburg-projekt: új metropolisz a milliós nagyváros mellett Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
15 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
  • További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete
  • Ezek a kupolák épülnek vissza hamarosan Budapesten Ezek a kupolák épülnek vissza hamarosan Budapesten
  • A srác, aki vett magának egy szellemvárost A srác, aki vett magának egy szellemvárost
  • Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr33394302

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: A Sztálinburg-projekt: új metropolisz a milliós nagyváros mellett 2011.11.19. 11:28:14

A Sztálinburgnak csúfolt 210 négyzetkilométeres gigaberuházás nem falvakat, telepeket vagy kisvárosokat épített össze Leningráddal, hanem egy teljesen új alapítású, háromszor nagyobb méretű település volt a Nagy Péter alapította Néva-parti egykori főváros

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Chin 2011.11.18. 20:19:15

Teljesen elképesztőek ezek a kézzel rajzolt képek. Nagyon érdekes hangulatuk van.
Válasz erre 

tb79 · http://www.ukulele.hu 2011.11.18. 20:22:07

@Chin: Egyetértek. Bármilyen hátborzongató, valamelyikből egy hatalmas változatot el tudnék képzelni a falamra kitéve.
Válasz erre 

Kelly és a szexi dög 2011.11.18. 20:54:43

Jamsics úr, ez jó volt!
Válasz erre 

csorsza 2011.11.18. 20:57:45

Nekem is ez jutott eszembe. Bármilyen is a stílus, brutális tehetség sugárzik ezekből a rajzokból.
Válasz erre 

ny 2011.11.18. 22:22:24

„Bár fővárosi rangjától 1917-ben megfosztották, ”. Helyesen: 1918-ban!
Válasz erre 

szorokin · http://quauaua.tumblr.com 2011.11.18. 23:49:36

karaj.

nemcsak a III. birodalomnak lett vón megalítikus fhőővárussa
Válasz erre 

Lakásfelújító Feri · http://www.lakasfelujitas1.hu 2011.11.19. 07:50:38

Abban az időben, még volt megélhetési lehetőség az embereknek is. Manapság viszont, lehetetlen megélni náluk is. De fegyverkezésre, egyéb dolgokra volt és van pénz ott is. A rajzok tökéletesek. A leírás pedig pompásra sikeredett. Köszönöm.
Válasz erre 

csorsza 2011.11.19. 08:53:16

@Lakásfelújító Feri: "Abban az időben, még volt megélhetési lehetőség az embereknek is."

Hát, azért ez, ott, akkor nem ilyen egyszerű volt. Erősen kellene árnyalni a kijelentésed, az igazság kibontásához....
Válasz erre 

egyatlagosfelhasznalo 2011.11.19. 09:07:50

stalinburg.livejournal.com/
Érdemes megnézni, szép képek vannak.
Válasz erre 

scsaba1 2011.11.19. 10:11:33

@Lakásfelújító Feri:

Ferikém, olvasgassál:
hu.wikipedia.org/wiki/Holodomor
Válasz erre 

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.11.19. 10:23:22

Tök szépek! Érdemes lenne összehasonlítani a Hitler által megálmodott új birodalmimfővárossal. Szerintem egy-egyes megfeleltetést lehetne csinálni! Álmokban ők is jók voltak. Csak akkor nem szabadságharcnak, hanem forradalomnak hívták a nem ortodox megoldásokat! :)
Válasz erre 

felucca 2011.11.19. 11:40:41

A rajzok jók. Ilyen jó kézzel akár jó városokat, jó épületeket is le lehetne rajzolni. Ma már elképzelhetetlen, hogy normálisnak tűnő emberek remegő gyomorral ilyeneket voltak képesek lerajzolni. Azaz nem. Merthogy éppen efelé tartunk megint, szerencsére még előbb derékba törik az unortodoxok gyülekezete.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.11.19. 11:41:01

@TrueY: Jó pár tervüket feldolgoztam már

Berlin:
falanszter.blog.hu/2010/10/05/germania_a_harmadik_birodalom_leendo_vilag_fovarosa_adolf_hitler_vazlatai_alapjan

Linz:
falanszter.blog.hu/2011/02/19/hitler_a_duna_parti_linz_lesz_budapest_nemet_masolata

Varsó:
falanszter.blog.hu/2011/10/16/a_pabst_terv_epitsunk_130_ezer_fos_raktarvarost_a_masfel_millios_varsobol
Válasz erre 

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.11.19. 15:30:50

@don-kanyar: Nagyon kösz! Szépen egymás mellé lehet illeszteni a gigantomán terveket... Csak a fejeket kell a szobrokon kicserélni... :)
Válasz erre 

savanyúUbulka 2011.11.20. 16:48:15

rettentő fantáziátlan, hogy az összes megalomán elmebeteg, barom, diktatórikus lázálmokat kergető ökör a 20. században ezt a rég elásott római jelleget akarta erőltetni. Már lecsengett a reneszánsz régen, mikor újból divatba jött ez a jelleg, de ezek visszakanyarodnának még az ókor elejére is.

Jobb nem is tudni hogy ez a század milyen emberi fertőt fog erre a bolygóra szabadítani.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard