FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Говорит Москва: nagy októberi forradalom Sztálin utópisztikus épületei között

Говорит Москва: nagy októberi forradalom Sztálin utópisztikus épületei között

A bolsevizmus győzelmét hirdető Szovjetek Palotájának felépítésének gondolatával egyidőben, az SZKP több építészeti emlékműnek szánt minisztériumot, közintézményt és szállodát is szeretett volna megépíttetni a Vörös tér és a Kutuzov híd között átadott új Arbat, valamint a leendő Iljics sugárutak mentén. November 7.-e kapcsán emlékezzünk a meg nem épült vörös Moszkvára.

sztalin.jpg

 

Balra át! (Fotó: Liveinternet.ru)

A Moszkva Hotel: Isten otthonain jó éjszakát!

 

Moszkva tanácsa (Moszszovjet) 1931-ben hat építészt kért fel, hogy a kor legmagasabb színvonalának megfelelően a Kreml északi bástyája mellé megtervezzék az 1924-ben ledózerolt Alekszandr Nyevszkij kápolna és az 1930-ban lebontott Paraszkeva katedrális (Храм Параскевы Пятницы) helyére a Szovjetunió első háztömbnyi nagyságú szállodáját. Bár a pályázatot két fiatal konstruktivista szellemben alkotó építész Oleg Sztapran (О. Стапран) és Leonyid Szaveljev (Л. Савельев) nyerte meg, a zsűri felkérte Alekszej Suszev (Алексей Щусев) építészt is, hogy dolgozza át a fiatalok nyertes mainstream pályaművét. Suszev nagy találékonyság és a tapintat mellett módosította a huszonévesek projektjét: elegáns neoklasszicista ingatlant varázsolt a konstruktivista épületből. Az eredmény egy 14 emeletes és egy nyolc emeletes portikusz épület lett, amit teraszok, tágas erkélyek és árkádok tagoltak. A korabeli sajtó figyelmesen követte a Manézs téri (Манежной площади) tervezés és építkezés minden fázisát, hiszen várostervezési szempontból az épület rendkívül jelentős helyen, a Gorkij út, és a még csak a tervekben szereplő gigantikus Iljics-sugárút kereszteződésében állt. 

3.jpg

 A Stolicsnaja vodka jelképe: a Moszkva Hotel (Fotó:Savok.ru)

Egy anekdota szerint Sztálin, amikor a két homlokzattervet megmutatták neki, mindkettőre odakanyarította az aláírását-, így az építészek félelmükben a két homlokzatot inkább egybemosták, nehogy a generalisszimusz haragjában a Gulágra deportáltassa őket. Állítólag ennek köszönhető az épület mai asszimetriája. Az 1000 szobás hotel (Гостинница Моссовета) építése 1934-ben fejeződött be, az Iljics-sugárút azonban sohasem épült meg. Moszkva ostromakor az épület teljesen megsemmisült, a díszítőelemitől megfosztott újjáépítés kezdetére 1968-ig kellett várni a fővárosiaknak, amit anyaghiány miatt csak 1977-ben fejeztek be. Az újjáépítést a közeli Grand Hotel is megérezte - ezt az épületet is lebontották. 2003 és 2004 között a 183 ezer négyzetméter nagyságú Moszkva-szállót szintén lebontották, hogy a helyére egy új szállodát és egy üzleti központot építsenek a homlokzat megtartása mellett.

A Technika Palotája: műszaki analfabétáknak

 

A szovjet nép "technikai analfabétizmusa" miatt, 1925-ben Nyikoláj Buharin (Николай Бухарин) javaslatot tett a bolsevik pártnak, hogy építsenek egy Központi Műszaki Múzeumot is magában foglaló Technikai Palotát (Дворец техники), amelynek állandó és időszakos „világszínvonalú” kiállításai miatt, remélhetőleg rövid időn belül a nyugati szinthez felzárkóztathatja majd a lakosság műszaki ismereteit. Az SZKP Politikai Bizottsága 1931. augusztus 5.-én bólintott rá a nagy teoretikus tervére, amit a Pravdában közhírré is tettek. A politikai napilap megemlítette, hogy az épületnek a Nagy Októberi Forradalom tizenötödik évfordulójára (1932. November 7.) kell majd elkészülnie.

A népbiztosok úgy gondolták, hogy az épületnek nem szimplán egy múzeumnak kell lennie, hanem egy olyan működő gyárat kell létrehozni, amelynek bemutatótermei, tanfolyamai, laboratóriumai, könyvtárai és filmvetítései mindenki számára egyértelművé teszik a gépek mechanizmusát, és a termelési folyamatokat. A 20 ezer embernek munkát adó palotát tehát úgy akarták megépíteni, hogy az naponta akár 60 ezer látogatót is befogadjon. Buharin a palotában 17 ipari és technológiai ágazatot kívánt bemutatni, amelyből a legutolsó a Vörös Hadsereg nagyságát szimbolizálta volna. A párt az épület helyének először a Moszkva folyó partja mentén egy 220 hektáros sűrűn beépített területet választott ki, amit rövidesen 120 hektárra kellett csökkenteniük az itt élők meg nem oldott lakhatási problémája miatt. Bár Lázár Kaganovics 1933-ban hivatalosan elindította a tervpályázatot, a miniszterelnök ez évi feljegyzéseiből tudjuk, hogy már ekkor gondot okozott az államnak, hogy honnan teremti majd elő a projekt évi 34 millió amerikai dollár értékű rubelforrásait.

TECHNIKA PALOTA.jpg

Variációk a moszkvai Technika Palotájára (Grafika: Falanszter.blog.hu)

1933. december 15.-re befutottak a Moszkva-folyó partjára tervezett Technika Palota pályaművei. Annak ellenére, hogy a zsűri a Makaricsev (Т. Макарычев), Szelivanov (Н. Селиванов) és Volfzon (В. Вольфзон) „Lift” pálaművét, valamint szavazás útján a Bazilevics-csoport (M. Базилевич)  „Tehmass” pályaművét ítélte a két legjobbnak, a grémium harmadik helyezést elért Szamojlov (А. Самойлов) és Jefremovics (Б. Ефимович) technokrata jellegű épületét díjazta a legjobbnak. A bundagyanús döntés miatt 1934. február 10.-én Buharint felmentették az építkezést felügyelő népbiztosi posztja alól, illetve az építkezést elhalasztották a második ötéves terv időszakára a kiemeltebb besorolású Szovjetek Palotája miatt. 1935. május 31.-én az SZKP Politikai Bizottsága végleg törölte a Központi Műszaki Múzeum és a Technika Palota felépítését. A bizottság indoklásul az Izvesztyia lapban azt közöltette le: "a Szovjetunió gazdasági és technológiai helyzete sokkal jobb annál, minthogy a külföldiek előtt feltárjuk tudományunk legmélyebb titkait.”

Könyvek Háza: papír maradt ez is

 

A Könyvpalota (Дом книги) 1934-es terve jól példázza a 30-as évek elejének azt az elképzelését, mely a házakat amerikai stílusú "építészeti emlékműnek" tekintették. Erre utal a téglalap formájú épület négyszögletes nyúlánk sziluettje, leegyszerűsített formái és a mindenütt megjelenő szobrok, a gazdag attika. A tervező, Iljá Goloszov (Илья Голосов) az 1920-as évek konstruktivista mozgalmának kiemelkedő alakja volt, de később nevet szerzett magának az új szovjet klasszicista stílusban is - indult például a Szovjetek Palotája és a Nehézipari Népbiztosság épületének megépítésére szóló pályázatokon is. Stílusát a "szimbolikus romanticizmus" jelzővel illetik. Az épület sohasem épült fel, mert a tervező „önszántából mindig is az írófiókjának mélyére kívánta tervét”. Ismerős? 

9.jpg

Amerikai álmok után szabadon: a moszkvai Könyvek Háza (Fotó: Savok.ru)

Aeroflot-székház: a repülő kommunista

 

1934-ben egy ideig az egész világ a hajótörést szenvedett Cseljuskin-jégtörő legénységéért aggódott, melynek tagjai a nyílt tengeren, egy jégtáblán sodródtak, miután hajójuk elsüllyedt. Ugyanazon év nyarán már Moszkvában köszöntötték az életben maradt tengerészeket és azokat a pilótákat, aki megmentették őket. Ők kapták meg elsőként a Szovjetunió Hőse kitüntetést (A. Lapidevszkij, S. Levanevszkogo, V. Molokova, N. Kamanyin, I.. Szlepnev, V. Vodopjanova, I. Doronin). A születőben lévő új szovjet emberkép megkövetelte, hogy a hőstettet megörökítsék, méghozzá monumentális formában. Az Aeroflot-székház (Дом Аэрофлота), melyet a Belorusz-pályaudvar szomszédságában kívántak felépíteni Dmitrij Csecsulin (Дмитрий Чечулин)  tervei alapján, a szovjet repülést kívánta magasztalni és dicsőíteni - erre utal az épület éles kontúrja, áramvonalas áttört boltozatú alakja és a hét hős repülőst ábrázoló Iván Sadr-féle (Иван Шадр) szobrai is. Az Aeroflot-székházat eredeti formájában sohasem építették meg, ám főbb elemei belekerültek a Krasznopresznyenszkaja (Краснопресненская) rakparti Legfelsőbb Szovjet majdnem fél évszázaddal később épült komplexumába. 

8.jpg

Az Aeroflot-székháza (Fotó: Savok.ru)

Hősök Kapuja: főhajtás Albert Speer munkássága előtt

 

A második világháború közepén, 1942. októberében így írt a Lityeratura i iszkusztvo (Irodalom és művészet) című lap: "Végéhez közeledik a Nagy Honvédő Háború hőseinek állítandó emlékmű pályázata. Mintegy 90 moszkvai szobrász és építész több mint 140 pályaművet küldött be, de pályáztak Leningrádból, Kujbisevből, Szverdlovszkból, Taskentből és más szovjet városokból is." Hogy a párt a jókora közérdeklődést kielégítse, 1942 telén és 1943 tavaszán három kiállításon bemutatta terveket. A pályázati kiírásban szerepelt a "Moszkva hősi védőinek" (Арка героев) emelt emlékmű is, melynek pontos helyét az alkotókra bízták - ám a párt nem felejtette el megemlíteni, hogy követendő példa lehetne az 1940-ben Moszkvába sikertelenül invitált Albert Speer berlini diadalíve. L. Pavlov (Л. Павлов), a képen látható terv készítője a Vörös térre kívánta helyezni 10 méter magas szobrokkal tagolt diadalívét, mely végül sohasem épült meg - hasonlóan a háttérben látható Szovjetek Palotájához. 

10.jpg

Hősök Kapuja (Fotó:Savok.ru)

A Katonai Népbiztosság épülete: rozsdamentes szovjet harcosok

 

Lev Rudnyev (Лев Руднев) épületei Moszkva látképének meghatározó elemei voltak, ő vezette például a Lenin-hegyen magasodó Moszkvai Állami Egyetem (1953) tervezőbizottságát is. Az 1930-as években több olyan épületet tervezett, melyek a Védelmi Népbiztosság alá tartoztak, köztük a Munkás-Paraszt Vörös Hadsereg Frunze Katonai Akadémiáját (1932), amelynek oldalrizalitjain egy-egy első világháborús eredeti tank ágaskodott az ég felé. Az Arbat térre 1933-ban tervezett Védelmi Népbiztosság (Здание военного наркомата) épülete csak részben valósult 1934-46 között, de jól kifejezte azt a sztálini elképzelést, hogy az épület elhitesse a Vörös Hadsereg szárazföldi és légi erejéről, hogy félelmetes. Az épületnek már csak azért is kellett komplex monstrum benyomást keltenie, mert vele szemben kívánták felépíteni a Szovjetek Palotáját. A fő-és a mellékhomlokzatok mindenütt rusztikázottak voltak, amik hangsúlyosabb jelleget adtak a hosszan elnyúló állami hivatalnak. A főhomlokzat egyharmadát teljesen elfoglalta a gránitlapokból összerakott diadalív-szerű kapu, amit ötágú csillagokkal kombinált dór fejezetű portikuszok tagoltak. A függőleges irányú falszakaszolást fogazatos párkányzat fogta egybe, ami fölött a Szovjetunió rozsdamentes címere feszült. Az attikát az épületen végig a háborút, és a szovjet katonákat, matrózokat, pilótákat ábrázoló egész alakos szoborsor ritmizálta. Rudnyev terve teljes egészében nem valósult meg: V. Munc (В. Мунц) egy évtizeddel később megnövelte az ég felé a télalap formát négy saroktoronnyal, hogy több fény jusson be az épületbe. Az épület jelenleg Oroszország vezérkarának székhelye. Rudnyev a II. világháborút követően aktívan részt vett Moszkva, Voronyezs, Sztálingrád és Riga újjáépítésében is. Ő tervezte a Hét Nővér felhőkarcolók egyikét - a Moszkvai Állami Egyetemet és a varsói Tudomány és Kultúra Palotát is.

5.jpg

Erős és félelmetes: a Vörös Hadsereg épülete (Fotó: Savok.ru)

A Nehézipari Népbiztosság épülete: a jövőt nézik

 

A párt 1934-es pályázati felhívásában a Nehézipari Népbiztosság (Здание Наркомата тяжелой промышленности) számára egy 4 hektáron elnyúló 110 ezer köbméteres épület megtervezését irányozta elő a Vörös téri GUM áruház helyére. A pályázatra 12 pályamű érkezett be.

A konstruktivista mozgalom vezéralakjai, a Vesznyiny testvérek (Леонид, Виктор és Александр Веснины) által benyújtott pályaműveket nem értékelte a zsűri, jóllehet terveik némely eleme a század legérdekesebb építészeti megoldásai közé tartoztak, és kettő pályaművük már az 1960-as évek építészetét vetítette előre. Terveikben visszaköszöntött a Kreml vörös téglából kirakott fala, amit a várhoz hasonlóan az egyik munkájukban egy, a másikban pedig négy 160 méteres toronnyal tagoltak. Az építészek a ritmikusan ismétlődő tornyokat ellenben nem téglából, hanem vasbeton merevítésű üvegből kívánták megépíttetni. A Nehézipari Népbiztonság oszlopsora fölé, a sarok-és középrizalitok tengelyében hatalmas technokrata jellegű szoborcsoportokat kívántak elhelyezni, amelyek a szovjet munka és ipar szimbólumrendszereiben bővelkedtek. A Lenin mauzóleum és a Nehézipari Népbiztosság székháza által körbefogott Vörös teret-, a zenekari árkokhoz hasonlóan- lesüllyesztették volna a térszint alá – így valószínű, hogy a katonai parádékat kedvelő államvezetés pont emiatt nem értékelte a testvérek munkáit.   

Iván Fomin (Иван Фомин) vezető képviselője volt a szentpétervári neoklasszikus orosz építészetnek, amit az 1920-as évek végére bolsevik pártutasításra „meg kellett változtatnia” a konstruktista felfogású „proletár-klasszicizmusra”. Idézet tervének leírásából: "A homlokzat két fő függőleges eleme közt tiszta kilátás nyílik a Lenin-mauzóleumra, az épület Szverdlov tér felőli vége ív alakban zárt. Megoldásként a sziluett-technikát választottuk: a hátsó, záró ívet belülről gazdagon díszített boltívek taglalják, melyek illeszkednek a tér régi épületeinek jellegéhez. Az épület zárt jellegéből kifolyólag nem törekedtünk (P. Abroszimov- П. Абросимов, M. Minkusz- М. Минкус) 12-13 emeletnél többre, egyedül a tornyok 24 emeletesek." A három boltívvel tagolt kapuhoz egy fő, és két melléklépcső vezetett, amelyek alatt Iván Fomin két gyalogos közlekedésnek fenntartott alagutat álmodott meg. A tervek szerint az egyik alagúton a moszkvai Nagyszínházhoz (Большой театр), a másikon pedig Lubjanka térig (Лубянская площад) vezetett.  

Mivel a befutott tervek egyikét sem hozták ki győztesnek, így a Vörös tér átalakításáról szóló pályázatot a párt egy év múlva, 1935-ben megismételtette. A pályázatot Viktor Nogin (Ви́ктор Ноги́н) nyerte meg. Az épületbe jóformán egy egész új várost sűrített bele az építész, amelynek sarokpontjain egy-egy felhőkarcoló állt. A bizánci kereszt alaprajzú épület bástyáit hidak és viaduktok kötötték össze. Az épülettömb középső tornya háromszor lett volna nagyobb, mint az épület aljában megbújó Szent Vazul székesegyház (Храм Василия Блаженного). A minisztériumi épületben több iroda, hotel, luxuslakosztály, garázs és műhely is helyet kapott volna, ha nem szól közbe a II. világháború és nem fújják le az építkezést. A Nehézipari Népbiztosság épületének megépítését 1945-ben vették le véglegesen napirendről, hogy Sztálin 1947-es rendelete alapján amerikai stílusú felhőkarcolókat építhessenek innen légvonalban 600 méterrel arrébb, illetve a főváros legkisebb körgyűrűje mentén. A Hét Nővérnek is nevezett szovjet stílusú toronyházak építésével egy időben Dmitrij Csecsulin (Дмитрий Чечулин) 1948-as tervei alapján itt kezdték el építeni a Nyolcadik Nővérnek is nevezett Zarjadje épületet, amelynek zsaluzását 1955-ben azért kellett félbeszakítani, mert egy  friss kormányrendelet megtiltotta „a mértéktelen díszítés alkalmazását az épülőfélben lévő épületeken”. Az alapok felhasználásával – szintén Csecsulin tervei alapján- 1967-ben végül is itt épült meg a 32 emeletes Oroszország Hotel (Россия гостиница), amit Jurij Luzskov polgármester parancsára 2006-ban bontatott le a városvezetés, hogy a Kreml szomszédságában egy szórakoztató központot építtessen. VÖRÖS tér.jpg

 

Variációk a Vörös téri Nehézipari Népbiztosság épületére + a Nyolcadik Nővér terve (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Jamrik Levente

 

21 komment 1977 moszkva sztálin szovjetunió 1968 1947 diadalív 1933 1942 1934 1935 1943 1931 buharin hét nővér alekszej suszev technika palotája lev rudnyev dmitrij csecsulin zarjadje Tovább
Говорит Москва: nagy októberi forradalom Sztálin utópisztikus épületei között Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
21 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete
  • Ezek a kupolák épülnek vissza hamarosan Budapesten Ezek a kupolák épülnek vissza hamarosan Budapesten
  • A srác, aki vett magának egy szellemvárost A srác, aki vett magának egy szellemvárost
  • A románok eltörlik Széchenyi emlékét A románok eltörlik Széchenyi emlékét
  • Trump ebbe a szuperbunkerbe menekülne Trump ebbe a szuperbunkerbe menekülne

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr642429699

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Felszabadító, hősi november! 2010.11.07. 22:39:17

Nekünk még meg kellett ünnepelni a Nagy Októberi Szocialista Forradalom évfordulóit, az iskolában a tanítási szünet előtti nap délutánján elmaradtak az órák, helyettük ünneplőbe öltöztünk (fehér ing, vörös pionír...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Case · http://streetartbp.hu/ 2010.11.07. 16:10:14

Nagyon kemény, főleg a kisfilm... olyan mintha a Lang féle Metropolis kommunista verziója lenne.
Egyébként annyi szó volt már az elvetélt megalomán szovjet épülettervekről... volt ott egyáltalán valami ilyesmi amit fel is építettek, vagy semmi nem jutott túl a tervezőasztalon? :D
Válasz erre 

hhh. 2010.11.07. 17:11:03

felépítették. a kommunizmust.
Válasz erre 

Káposztakukac 2010.11.07. 17:29:27

@Case: voltál már moszkvában?
Válasz erre 

Intizar 2010.11.07. 17:30:14

Nagyon tetszik a cikk, de hadd piszkálódjak egy kicsit. Kérem, mit jelent ez a mondat: "Az eredmény egy 14 emeletes nyolc-és egy monumentális portikusz magas épület lett" - ? Tessék nekem kibogozni, mert nem értek az építészethez.
És még bajom van a következővel: "Manezsnoj téri (Манежной площади)". Azt a teret, bocs, nem tudok cirill betűket berakni, "Manyezsnaja ploscsagy"-nak hívják, amit magyarul úgy mondunk, Manézs tér. Esetleg Manyezsnaja tér. De nem a ragozott formát vesszük (éppúgy, ahogy a Petőfi tér sem "Petofinak Platz" németül).
Válasz erre 

Intizar 2010.11.07. 17:35:05

"V. Munc (В. Мунц) egy évtizeddel később megbövelte az ég felé a télalap formát négy saroktoronnyal" - most komolyan kérdem, honnan jönnek ezek a nyelvi furcsaságok?
Válasz erre 

Intizar 2010.11.07. 17:35:18

Ja, rájöttem. Megnövelte. Bocs
Válasz erre 

egy nik a sok közül 2010.11.07. 17:35:55

a FORRÁSt tessék mán jelölni:

englishrussia.com/index.php/2006/09/11/stalins-dreams-of-moscow/

ahova valószínűleg a mandiner.hu jobbsávjából teccett keveredni, aholis rendszeresen szemezgetnek az EnglishRussia blogból
Válasz erre 

Intizar 2010.11.07. 17:36:08

"Jefremovics (Б. Ефимович)" - Jefim vagy Jefrem? Nem tudok aludni ettől a problémától.
Válasz erre 

Case · http://streetartbp.hu/ 2010.11.07. 18:11:41

@Káposztakukac: Nyilvánvaló, hogy azért kérdeztem, mert nem.
Válasz erre 

Iustizmord 2010.11.07. 19:30:13

amúgy igen, a fiatal szovjet mérnökök mindig kitalálnak valami zseniálisat
Válasz erre 

ecs 2010.11.07. 19:30:33

A Moszkva szállót annyira fenyegeti a lebontás veszélye, hogy 2004-ben le is bontották, és már áll a helyén az új, kívülről ugyanúgy néz ki, mintha csak felújították volna. Kicsit régi lehet a forrás.
A katonai népbiztosság épületéhez nagyon hasonló áll a folyóparton, szemben a Gorkij park végével. Nem lehet, hogy pont az az csak kicsit átdolgozott tervek alapján épült?
A Könyvek háza pedig a hét Sztálin-nővérnek nevezett felhőkarcolók közül a legkisebb Leningrád hotelre hasonlít megtévesztően. Ennél a legnagyobb nővér, a Lomonoszov Egyetem kb. 50x komolyabb és sokkal nagyobb.

Case, Moszkva elképesztő épületekkel teli város, ami nem valósult meg az csak apró töredéke a felépítetteknek.
Válasz erre 

Jerky_Master 2010.11.07. 19:30:50

tökjól néznek ki! 400 év múlva, űrkikötőknél jól mutatnak majd.
Válasz erre 

chipanddale74 · http://www.autosvilag.com 2010.11.07. 19:37:55

Ahogy elnézem a Vörös Hadsereg épülete lett volna a helyi Pentagon. Csak ehhez édes kevés lett volna egy repülőgép.
Válasz erre 

uni1002 2010.11.07. 20:33:25

A Hitler meg nem valósult álmára, a Führer Moszkvai Győzelmi Emlékművére szánt, egészen a város széli káposztáskertekig szállított több vagonnyi vörös márványra rá lehet bukkanni a Tverszkaja /Gorkij/ utcán, a Városházát borították be vele.
Állítólag a Berlini Televízió közvetítő kábeleit is lefektették, addig amíg tudták, a majdani helyszíni közvetitéshez, mikor a vezér bevonul a Vörös térre.
A Moszkva Szálló jó hely volt, majd egy hónapig laktam ott, egy a Lenin Mauzóleumra néző szobában.
Az épület belülről tiszta díszítés, és márvány borítás.
A fürdőszobai /tarakan/ csótányok elérték a 3 centit is. És feketék, ellentétben a barna magyar verzióval:-)
Válasz erre 

Krystos 2010.11.07. 20:52:41

Nagyon tudom ajánlani Jakov Csernyikov munkásságát, itt egy jó összefoglaló, a tervei überelik az itt posztoltak jó részét:

www.darkroastedblend.com/2007/05/communist-gothic.html
Válasz erre 

felhasznalo · http://gyermekszoba.blog.hu 2010.11.07. 21:39:54

Szeretném megköszönni a posztot, nekem élmény volt olvasni. Jó sok meló lehetett vele, még akkor is, ha a képek átvettek.
Válasz erre 

czejp (törölt) 2010.11.07. 23:57:31

A mostani Moszkvában jelenleg is hatalmas felhőkarcolókat épitenek: www.e-architect.co.uk/moscow/russia_tower.htm
en.wikipedia.org/wiki/Moscow_International_Business_Center
Megjegyezném, hogy Sztálini időkben történt a Gorkij (Tverszkaja) utca kiszélesitése is
en.wikipedia.org/wiki/Tverskaya_Street
Válasz erre 

istvanffy 2010.11.08. 12:09:57

@uni1002: mi ez a baromság? Milyen állami televízió, milyen közvetítőkábelei 1941-ben?!

és persze első hallásra az is képtelenség, hogy a moszkvai csata poklában, a különösen hideg télben a precíz németek márványt hurcolnak a frontvonalra, miközben egyre súlyosabb logisztikai gondokkal küszködnek.
Válasz erre 

uni1002 2010.11.08. 12:12:01

@uni1002:
en.wikipedia.org/wiki/File:Moscow_city_hall.jpg
Megtaláltam a moszkvai városháza képét, itt nem látszik vörösnek a márvány, lehet hogy kifakult?
Lassan 30 éve, hogy a Gorkij utcában sétáltam. Az emlékek is fakulnak:-)
Válasz erre 

Terézágyú 2010.11.08. 12:12:21

Mertek nagyot álmodni ugyebár...
Válasz erre 

uni1002 2010.11.08. 14:17:06

@istvanffy: Szerinted a németek miért biztosítottak elsőbbséget az Auschwitzi vagonoknak, az óriási logisztikai gondjaik ellenére? Még a keleti frontról is elvontak vagonokat, hogy Adolf Eichmannnak legyen szállítókapacítása. Pont a Vezér márványát nem fuvarozzák el Moszkváig? Gondolod?

hu.wikipedia.org/wiki/Adolf_Eichmann

A németek az 1936-os Berlini Olimpiát is
televízión közvetítették.
Olvass utánna, barátod a GOOGLE...

www.origo.hu/teve/20080730-olimpiai-kozvetitesek-tortenete-berlin-tokio-peking.html?

www.sulinet.hu/tart/fcikk/Kjda/0/14913/1

mobil.nik.bmf.hu/tantargyak/fitk/hallgatoi_projektek/a%20televizio%20t%F6rt%E9nete-garamv%F6lgyi-l%E9czfalvy.pdf

Igen, volt Német Állami Televízió,a Birodalmi Posta kezelésében, az állami tulajdonú vevőkészülékeket nyilvános helyeken lehetett nézni.
Háborús propaganda eszköz volt, és a Führer moszkvai győzelmi parádéját is akarták közvetíteni

Ha TE valamiről még nem hallottál, az nem baromság, csak a tájékozatlanságodat bizonyítod vele...
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard