FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Ma is titkos Ceausescu alvilága

Ma is titkos Ceausescu alvilága

Több mint 20 kilométer hosszú a Bukarest alatti bunkervilág. Építését 1784-ben kezdték el és valószínűleg 1989-ben fejezték be. 

BUNKICSA.jpg

Ceausescu és föld alatti világa Bukarest alatt (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Fikciók: dákok és Drakula  

 

A román történelemírást nem igazán lehet objektívnek, hitelesnek és tényszerűnek nevezni. Amikor eszembe jutott, hogy Bukarest földalatti bugyrairól, bunkereiről és katakombáiról írok a december 1-én aktuális nemzeti ünnepük alkalmából-, akkor a témát feszegető „komoly szaktekintélyek által írt értekezések” között szinte csak olyan írásokat találtam az objektumok keletkezéséről, amelyeket vagy a „muntén származású Éva és az oltén gyökerekkel rendelkező Ádám építő kedvének köszönhető”; vagy a dákok urbanizációs törekvéseinek; illetve a rettegett Drakula grófnak! Persze ezekből az irományokból semmi sem igaz-, még akkor sem, ha ezek a cikkek kedvelt és olvasott szak- és napilapokban (Adevărul, Historia, Impact News, Libertatea, Magazin Cultural Stiintific stb.) jelentek meg.

Ugyanis igencsak valószínű, hogy a Bibliából ismert első (mitikus) emberpár nem lehetett román származású, ha a korábban vlachoknak, majd oláhoknak nevezett népcsoport ekkor még nem alakult ki a Balkán-félszigeten a szintén agyaglábakon álló dák-római kontinuitás elmélet figyelembevételével sem. Az első pár méter hosszú alagutakat sem kaparhatta ki 75 millió évvel ezelőtt élt, a franciák által csak „cigánydinónak” (Atsinganosaurus velauciensis) nevezett titanoszauruszok sem-, ahogyan nem áshattak több száz méter hosszú földalatti alagutakat falvaik közé a dák törzsek sem-, hiába is éltek félig földbe vájt házakban, s hiába állítja ezt világszerte nagy bőszen George Cornilă történész-újságíró. Drakula gróf - ahogy a világon tudják-, ráadásul fiktív személy volt: Bram Stoker író fejéből pattant ki 1897-ben. A vérszívó gróf mintájául szolgáló Karóbahúzó III. Vlad (1431-1476) havasalföldi fejedelem pedig leginkább Tergovistyében, a Poienari-hegycsúcson és Sznagovban építkezett-, bár tény, hogy Bukarestbe ő telepítette át 1458-ban az I. Mircea fejedelem 1386-1418 között felépített erődjébe a fejedelmi udvart. A brassói kőművesek és a székely ácsok által 1460-ra fából átépített „fellegvárban” ráadásul csak pincéket és tömlöcöket alakítottak ki -, alagutakat és titkos folyosókat nem.

BUKAREST BUNKER KRETULESCU.jpg

A bukaresti Creulescu-palota és az alatta kialakított titkos alagút (Fotó: Reptilianul.blogspot.com)

Kezdet: bojárok és betyárok

 

Ha nem számítjuk a bukaresti monostorok és templomok borospincéit és altemplomait, akkor a román főváros első földalatti járatait a fanarióta uralom (1711-1821) idején létesítették Konstantinápoly (ma Isztambul) Fanar negyedének gazdag görög kereskedői-, akik vagy a szultántól kapták meg ajándékba Havasalföld trónját, vagy mint például Ioan Gheorghe Caradja (1754-1844) fejedelem 8000 zsák aranyért egyszerűen megvásárolta. Az ideig-óráig regnáló vazallusoknak létkérdés volt, hogy még a selyemzsinór átvétele előtt biztonságosan és feltűnésmentesen menekülhessenek el Bukarestből.

Az egyik legtekintélyesebb méretű titkos alagutat 1784-ben adták át, amely a Dimbovita folyó melletti Chianja kolostort kötötte össze a Belvedere néven is ismert Golescu- palotával és a tőle délre fellelhető Cotroceni-palotával. Ezt a 10,01 kilométer hosszú, többször megtört irányú járatot használta állítólag csapatai mozgatásához Tudor Vladimirescu is az 1821-es havasalföldi felkelés idején, illetve a közeli (ma Giulesti Stadion alatti) járatba leereszkedve jártak be fosztogatni a városba 1826-1829 között Grozea és Tunsu betyárok is. A parasztoknak beöltözött zsiványok elsősorban a fejedelmi kancellária írnokának, Manolache vagyonára fájt a foguk. Sikerrel. Bátorsága okán Tunsut „Fra Diavolo” néven is emlegette a legatyásodott nép, ez azonban nem mentette meg őket, hogy a bojárok zsandárjai ne végezzék ki őket. (A Fra Diavolo, azaz az „Ördög Testvére” kifejezést Michelle Pezza nevéhez is szokták kötni, aki nápolyi gerillavezérként a francia megszállás ellen harcolt 1798-1806 között. Életéről Alexandre Dumas is írt egy regényt „Szent Hermina lovagja” címmel.)

Dan Falcan, a bukaresti városi múzeum történelmi részlegének vezetője az Evenimentul Zilei lapnak az állította, hogy „a Pandúrok útja alatt is számtalan alagút létezett, ezek 3 méter széles és 2 méter magas építmények, amelyeket ma már a helyi lakosság pinceként használ.” (Az olasz mesterek által készített járatok közel 80 százaléka elpusztult az 1940-es és az 1977-es földrengések idején, illetve Bukarest 1944-es bombázásakor. A megmaradt 20 százaléknyi alagútrendszert egyébként a mai napig nem tárták fel.)

Bár méreteit tekintve nem volt ilyen nagy, de szintén jelentős járatnak lehetett nevezni azt a Panait I. Panait régész vezetésével 1971-ben felfedezett alagutat, amelyet még IV. Grigore Ghica (1782-1828) fejedelem 1822-ben építtetett klasszicista stílusú Ghica Tei-palotája és a légvonalban tőle egy kilométerre észak-keletre fellelhető Plumbuia-kolostor pincéje között. Ebben a szárnyban 1848-ig olyan tikos társaságok működtek, mint a „Testvériség” vagy az „Éter”, amelyek -a híradások szerint- nemzeti érzelmű szabadkőműves páholyok voltak. Hasonló kialakítású járatot terveztetett 1902-1906 között Petre Antonescu építésszel a Cismigiu park északi oldala és palotája közé Elena Crețulescu is-, amelyet 1944-ben arra használtak fel a román kormányfők, hogy a német megszállás napján a városból elmenekülhessenek. (Az épület 1928-tól miniszterelnöki hivatalként működött.)

BUKAREST ERŐDRENDSZER.jpgBukarest erődrendszere (Fotó: Historia.ro, Reptilianul.blogspot.com)

Erődök: sok hűhó semmiért

 

A román kormány meghívására Bukarest első, a kor harcászati követelményeinek is megfelelő bunker- és erődrendszerét 1884-1895 között építtették fel Henri Alexis Brialmont belga tábornok és Maximilian Schuman porosz őrnagy tervei alapján. (A magyar kormány tiltakozására a mérnökök nem készíthették el, és nem építhették fel a Kárpátok déli és keleti hegyvonulatára szánt, Havasalföldet és Moldvát védelmező erdélyi-erődvonalukat.) A Bukarestet védő, I. Károly körgyűrűnek is nevezett, 33 ezer katona elszállásolására alkalmas 18 erődből és 18 bástyából álló védelmi rendszert 111,5 millió akkori arany lejért készítették el. Az egymástól átlagosan 4 kilométerre felállított erődöket a föld alatt egy-egy közúti és vasúti alagúttal is összekötötték- ma ez az egykori katonai körgyűrű alkotja a román fővárost körbeölelő 100 A (E 85) elnevezésű autóút alapjait.

Mivel 1914. augusztus 16-án a német hadsereg könnyűszerrel áttörte a 12 erősségből álló, szintén Brialmont tervezte belga Liège-i erődgyűrűt-, a románoknak egyértelművé vált, hogy fővárosukat védő, 72 kilométer hosszú erődláncolatuk közel 10 év alatt elavult lett. A 240 darab 57 milliméteres ágyút és a 10 darab 210 milliméteres tarackot kiszerelték a lövegtornyokból, majd mobil ütegekként újra felállították a román Cernavodă és a bolgár Tutrakan városok közötti frontszakaszon. Persze ez a technikai átcsoportosítás sem tudta megmenteni Bukarestet, hogy az osztrák-magyar, német és bolgár csapatok ne foglalják el 1916. december 6-án.

Gerillaparty: fog a nyakban, kés a hátban

 

A két világháború között II. Károly (1893-1953) király egyetértésével Bukarest védelmét úgy erősítették meg 1936 és 1940 között, hogy a város alatt több kilométernyi hosszban összeköttették a minisztériumokat és a laktanyákat. (Budapesten szintén hasonló elgondolás alapján kapcsolták össze ekkor a közintézményeket a föld alatt.) Ezeket az alagutakat a románok részben evakuációs folyosóknak, részben fegyverraktáraknak, illetve - esetleges utcai harcok esetén- csapataik gyors mozgatásához alakították ki/formázták meg.

Az első járatot a királyi palota és a Cismigiu park északi oldaláig korábban megépített Crețulescu-féle alagútig építették ki. A második, szintén a palotából induló - csaknem 4 kilométer hosszú- csatornát a mai Tineretului (Ifjúság) parkig vezették el, amely 1949-ig még csak egy mocsár volt. A harmadik alagút a királyi székhelytől a régi krematóriumig vezetett. Ez a labirintusrendszer természetesen összekötötte a palota alatt kialakított 50 méter hosszú lőteret a Muzica üzletházzal, az Enescu-palotával, a Zenemúzeummal, a Román Operával, a Lebada Hotellel, a Közgazdasági Akadémiával és a Cantacuzino-palotával is. A csaknem 10 kilométer hosszú bunkerrendszer fontos szerepet töltött be az 1944. augusztus 23-ára időzített román kiugráskor: a négy napos „bukaresti csatának” is nevezett ütközet során ugyanis a hirtelen a szovjetek oldalára átállt románok csak az alagútjaiknak köszönhetően tudták hátba támadni korábbi szövetségeseiket-, a várost védő 8 ezer német katonát. Szintén a titkos átjáróknak, lépcsőházaknak és sikátoroknak volt köszönhető, hogy a románok bejutottak az OKW és a Luftwaffe bukaresti főhadiszállásaira is-, ahol 14 tábornokot tartóztattak le. Az öt legértékesebb elfogott náci főtisztet (Erik Hansen, Alfred Gerstenberg, Reiner Stahel, Erkhard Tschammer, K. Spalke) azonnal át kellett adniuk a Vörös Hadseregnek. (Manfres von Kilinger nagykövet a fogság helyett inkább az öngyilkosságot választotta 1944. szeptember 2-án.)

BUKAREST BUNKERBEJÁRAT.jpgTitkos bukaresti bunkerbejárat 2005-ben és tavaly (Fotó:  Rcristea.ro)

A csúcson: Csau és a csillagok

 

Bukarest földalatti városának következő építési periódusa Nicolae Ceaușescu kommunista diktátorhoz köthető. Az úgynevezett „B terv” keretén belül 1970-től 1989-ig nemcsak a királyság idején kialakított járatokat korszerűsítették, hanem az alagútrendszer hosszát is megduplázták. A világ legnagyobb Parlamentjeként is ismert Nép Háza alatt a turisták csak 8 emelet ismernek, ám ezek a szintek alatt további négy titkos emelet is létezik, amelyekből nemcsak az egykor gyantázott téglából készült metróvonalak érhetők el, hanem a valaha Román Kommunista Párt (RKP) használta Központi Bizottság (korábban Belügyminisztérium, ma Szenátus-palota) székháza is.

Az épületet és az alagúthálózatot tervező, idény elhunyt Roguski Camil építész az Adevărul lapnak 2012-ben azt nyilatkozta, hogy a Nép Háza alatti nyolc alagutat és két bunkert úgy kellett megterveznie, „hogy azok ellenálljanak egy 9-es fokozatú földrengésnek, illetve két egymás után indított és ide irányított atombomba pusztításának is. (…) A falakat mindenhol átlagosan 4,8 méter, a padlókat pedig 1,4 méter vastagságúra terveztem meg. Az Alkotmány térre kifutó alagútnak például 500 méter a hossza, a szélessége pedig 3,8 méter. A CC-rendszerű járatokat 6 helyen kötöttem össze Ceaușescu magánliftjeivel, amelyek a Magheru sugárút, az Intercontinental Hotel és az Egyetem téri metrómegálló alagsorába érkeztek meg. Ezeket az alagutakat kényelmes villamos közlekedéssel is összekötöttem. A központi bunkert és a C 500-as kódnevű irányító központot az Izvor [Forrás] megálló mellé építtettem fel. Csak ezen az objektumon és a hozzá vezető titkos alagutakon három évig dolgoztak az 1980-as években a petrilai bányászok. (...) Ceaușescu külön kérésére úgy kellett kialakítanom a 20 kilométer hosszú alagútrendszert, hogy az egy gombnyomásra bármikor szakaszosan, vagy teljesen elárasztható legyen a Dimbovita folyó vizével. A szakaszokat 7 tonnás vasbeton zsilipajtókkal választottam el. (…) A rendszernek 70 kijárata van a város területén és szélén, ahonnan bármikor tovább lehetett utazni. A Herastrau tó partjánál például állandóan egy páncélozott motorcsónak állt ugrásra készen, a többi helyen járó motorú autók várták, hogy a Clinceni repülőtérré vigyék Ceausescut” –ismertette a földalatti pókháló technikai vívmányait halála előtt pár nappal az újságnak Roguski.

bukarest BUNKER térkép.jpgBukarest eddig megismert bunkerhálózata (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Az építész megállapításaival azonosan nyilatkozott 2009-ben két katonatiszt is. Gheorghe Grigoras őrnagy és Catana Nicolae százados elmondása szerint 1989 karácsonyán behatoltak a pártközpont épülete alól kiinduló labirintusba, ahonnan sok kilométeres folyosó nyílt a szélrózsa minden irányába, amelyek a főváros sok száz pontját érintik. A különböző „emeleteket” lépcsők és liftek kötik össze, a föld alatti város szellőzőrendszerekkel, oxigéngenerátorokkal is el van látva. „Semmilyen tervrajzzal nem rendelkeztük, gyakran páncélozott ajtókba ütköztünk. Szerintünk a pártközpont alatti rész első szintjén a forradalom idején kaszárnya volt. Egy következő szinten, körülbelül hétméteres mélységben dolgozószobák, alattuk pedig, tízméternyire a felszíntől az egyik hatalmas elnöki lakosztályt találtunk. Itt a falak már műgyantával kevert vakolattal voltak burkolva. Egyik mellékfolyosón egy földalatti, betonozott mederben kanyargó folyóhoz jutottunk, partján 16 gumicsónakot és azok felfújására alkalmas berendezést találtunk. A másfél-két méter széles, és egy méter mély mederben kristálytiszta víz folyt, amelynek sebessége hozzávetőlegesen 1,5 köbméter lehetett másodpercenként. Aztán újabb meglepetés: a föld alatti rendszert egyetlen gombnyomásra vízzel lehetett elárasztani.” (A titkok kifecsegéséért a két tisztet a „demokratikussá vált hatalom” pár hónap múlva - állítólag- kivégezte.)

A „Z” fedőnévvel illetett RKP-központ volt a kommunista Bukarest alvilágának másik metszéspontja. Ettől az origótól északkeletre felépült alagutakat és bunkereket „Esthajnalcsillag 1”; délkeletre „Vénusz 2”; délnyugatra „Szaturnusz 3”; északnyugatra fekvő járatokat pedig „Nap 4” kódnévvel illették. A „Z” objektumból természetesen mind a négy irányba lehetett keskeny nyomtávú vasúttal, illetve elektromos kisautóval is közlekedni-, azaz az RKP-központból pár perc alatt bármikor elérhető volt a Nép Háza, a Védelmi Minisztérium, a város rendőrkapitányságai, a Cotroceni Katonai Akadémia, az Északi pályaudvar, illetve az Otopeni repülőtér is.

BUKAREST BUNKERVÁROS.jpg

Ceausescu bunkere az Operaház alatt (Fotó: Reptilianul.blogspot.com)

Végjáték és napjaink

 

A szintén „Z-tervnek” nevezett Ceauşescut és feleségét érintő evakuációs terv teljesen felborult az 1989-es romániai forradalomkor napjaiban- állítólag Victor Stanculescu Athanasius tábornok (pár napig honvédelmi miniszter) szabotázs-akciói miatt. A főtiszt ugyanis először azt jelentette a Kondukátornak, hogy a bunkerrendszer összes kijárata közelében őrjöngő tömeg és forradalmat támogató katonák állnak fegyveres őrt-, így a városból csak helikopterek útján lehet elmenekülni. Miután a „Kárpátok Géniuszát” Tergovistye közelében ismét földre tették, a „második hazugság” az volt, hogy minden a „Z-terv” szerint alakul-, így a diktátor-házaspárt meglepetésként érhette az ellenük indított per és golyó általi kivégzésüknek híre. Az 1989. December 22-től zajló bukaresti harcokban a bunkerrendszert a diktátorhoz hű Securitate egységei használták. Kilátástalanságukban ekkor árasztották el a járatok jelentős részét vízzel, amelyet csak a 2005-ös áradásoknak köszönhetően fedeztek fel ismét a hatóságok. A Bukarest alatti bunkerváros 90 százalékát még ma is a hadsereg és a belügyi erők használják. Az alvilági birodalom alig 2 százalékát alakították át csak kereskedelmi célokra (Egyetem tér és a Győzelem tér közötti mélygarázs). A maradék 8 százalék hajléktalanok, utcagyerekek és kóbor kutyák állandó lakhelye.

 Jamrik Levente

 VÁRTÚRA8.jpg

19 komment 1989 románia bukarest 1970 1895 erőd bunker nicolae ceausescu 1936 1784 1906 1902 1884 1822 grigore ghica petre antonescu maximilian schuman henri alexis brialmont raguski camil Tovább
Ma is titkos Ceausescu alvilága Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
19 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A szobrász szürreális labirintusháza A szobrász szürreális labirintusháza
  • Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész) Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész)
  • Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
  • Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
  • A románok eltörlik Széchenyi emlékét A románok eltörlik Széchenyi emlékét

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr74940737

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

nál 2012.12.01. 10:34:52

Nem semmi, hogy a félelem mekkora erôket képes megmozgatni. Aztán persze gyakran - mint ez esetben is - a végén kiderül, hogy hasztalan volt az egész.
Válasz erre 

milliliteratura · http://milliliteratura.blog.hu/ 2012.12.01. 12:14:49

érdemes lenne a román neveket átnézni a cretulescu palotától targovistéig. ugyan e két példámnak több változata is volt történelmileg, de a posztban szereplők pont nem :)
Válasz erre 

Mikrobi 2012.12.01. 12:24:44

"A román történelemírást nem igazán lehet objektívnek, hitelesnek és tényszerűnek nevezni." - Ezek szerint te vitatod a dákoromán kontinuitást is? Talán Jézus nem román volt?!
Válasz erre 

HgGina 2012.12.01. 12:33:12

1988-ban beszélgettem egy magyar munkással Krasznán (Szilágyság, Zilahtól nem messze), aki az elnöki palota alatti alagútrendszer építésén dolgozott. Kényszermunkára fogták, 3 éven keresztül. Az ő állítása szerint a 4. szint alatt dolgozók gyakorlatilag halálra voltak ítélve, hogy semmilyen információ se szivároghasson ki. Aki egyszer a 4. emeleti (pinceszint) alatt kellett dolgozzon, az soha többé élve nem kerülhetett ki a munka befejeztével, még a nekik fenntartott szállásra is Securitate-őrizettel vitték őket. Amíg aztán valahol vagy megtalálták a holttestüket, vagy még azt sem.
Válasz erre 

lutria 2012.12.01. 13:31:15

Jó az a dátum hogy a 2 fecsegő katonatisztet 2009 után pár hónappal végezték ki?
Válasz erre 

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2012.12.01. 14:06:13

hihetetlen, hogy miket képesek voltak építeni. az meg, hogy ma gyakorlatilag az enyészeté szörnyű.
Válasz erre 

Secnir 2012.12.01. 20:31:59

@Mikrobi:
"Ezek szerint te vitatod a dákoromán kontinuitást is? Talán Jézus nem román volt?!"

nem, Jézus nem volt román.
Mózes és Dávid viszont az volt.
Válasz erre 

Kara kán · http://karakan.blog.hu 2012.12.01. 21:14:30

A román nevek néha trehányul vannak beírva - pl. Victor Atanasie Stanculescu - de egyébként nagy gratula a poszthoz.
Válasz erre 

Holly Goly 2012.12.01. 22:21:10

ellenben nézz utána a gondolatjel használtaának, mert ez a "-," amit rendszeresen használsz, nem arra való, hogy nagyobb gondolategységet zárj le vele, azt ponttal vagy pontosvesszővel szokták. ha gondolatjelezel: vagy kettő közé raksz szervese oda nem illő tartalmat, vagy csak egyet teszel, de azt vessző nélkül.
szeretjük a nyelvújítást, de csak akkor, ha annak van értelme... (a tiédnek nincs)
Válasz erre 

Huba Májkül 2012.12.02. 08:17:59

2013. A köztársasági elnök úr a gonosz birodalmának nevezte , és törvényen kívül helyezte a Román köztársaságot, és egyben kiadta a parancsot Bukarest terrorbombázására. Csapataink átlépték a határt..
Válasz erre 

Huba Májkül 2012.12.02. 09:02:49

Előrenyomoulásunk sajnálatos módon megállt Biharpüspökinél, köszönhetően a román vámszervek sztrájkjának..
Válasz erre 

Huba Májkül 2012.12.02. 09:04:04

Bukarest nincs többé címmel megtekinthető a terrorbombázás a You Tube-on
Válasz erre 

Aureliano Buendía 2012.12.02. 13:10:58

@Mikrobi: Már hogy lett volna román? Sumér volt, és így természetesen magyar, ezt minden tájékozott ember tudja;)
Válasz erre 

Aureliano Buendía 2012.12.02. 13:25:41

Végre ismét román téma:)

Azonban nem tudok elmenni én sem a román nevek átírása mellett. Például Bukarest folyója az első posztban (falanszter.blog.hu/2010/09/08/nicolae_ceausescu_idiota_am_megvalosult_epuletotletei_a_bukaresti_metro_2#more2279417) még Dâmboviţa volt, a mostaniban pedig Dimbovita lett belőle.

Ettől függetlenül továbbra is élvezetes e blog, én örülnék, ha gyakrabban jelennénke meg cikkek.

Érdekes lenne még )sok más mellett) a Transzfogarasról egy cikk, nagyon látványos, ám valójában értelmetlen vállalkozása volt a Kárpátok Géniuszának.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.12.02. 14:38:45

Jogos, javítom majd a román neveket este
Válasz erre 

sorica123 (törölt) 2012.12.23. 14:12:08

@Mikrobi: nem, magyar, ahogy az Atyaúristen is az:D Van ám ott is hülye bőven, ahogy itt is ugyanaz megy kb, csak magyarul és magyaros stílusban. A hülyeség az ugyanaz.
@uraaam: Dî/âmboviţa azért egy érdekes dolog, mert a két betű ugyanaz a hang, de többször megkavarták, hogy csak szó elején lehet î, kivéve sînt (ma sunt, megoldották), anno, amikor meg din i volt szakmányba mindenhol, akkor Románia neve volt a kivétel (România, közepén din a szerepel ugyanaz a hang). Ha jól tudom, egyes erdélyiek használnak mlg ma is mindenhova din i-t.
Válasz erre 

Mikrobi 2012.12.23. 14:12:13

@Secnir: Hitler meg Európa hőse, nemde?
Válasz erre 

Zselés-halrudacska 2013.01.02. 14:24:34

Valóban hihetelenul hangzik az egész! Ennyi alagút és még vízzel is elárasztható. Mindenképpen hasznos óvóhelynek a lakosság számára veszély esetén (persze csak akkor ha van légszűrő stb.)
Amúgy szeretném megköszönni ezt az (ismét) nagyon érdekes írást! Nagyon sok energiát fektethetsz a forráskutatásba cikkírás előtt, ez látszik!
Válasz erre 

Kara kán · http://karakan.blog.hu 2014.04.16. 17:30:40

Vajon mi lehet Phenjan alatt...
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidél (1) kasselik fidel (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard