FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Nagy-Románia álmok Ion Antonescu fasiszta diktátor villái tükrében

Nagy-Románia álmok Ion Antonescu fasiszta diktátor villái tükrében

Románia fasiszta diktátora nem volt építész. Nem értett hozzá, de a Führerrel ellentétben nem is hangoztatta. Az Antonescu által épített, elkobzott vagy megvett villák külalakjai is inkább egy átlagembert sejtettek, mint másfél millió ember tömeggyilkosát.

Ion Antonescu és az 1942-ben átadott kisinyovi vasútállomás díszítése (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Antonescu, a majdnem építész

 

Adolf Hitlerrel ellentétben a karrierista katonai családból származó Ion Antonescut nem érdekelte az építészet és a városrendezés. A diktátor csaknem három éves kormányfői regnálása alatt elindított, majd befagyasztott állami finanszírozású beruházás-kezdeményezései is inkább csak a román nacionalista érzés felfokozására szorítkoztak, mintsem a személyes „városépítői” szándékának kielégítéséről. Antonescu - már csak tanult hivatása miatt is- inkább rombolt, mint építkezett. A minap 70 évvel ezelőtt elindított Szovjetunió elleni Barbarossa-hadjárat során a tábornok összesen csak három alkalommal kezdeményezett urbanisztikai jellegű beruházást a keleti fronton harcoló hadseregei által elvégzett pusztítás ellensúlyozására országában-, amelyből anyagi okok miatt csak a legkisebb volumenű elképzelése valósult meg.

Eszerint dugába dőlt a marsall azon 1940-es szándéka, hogy az 1564-ben felépített bukaresti Plumbuita kolostor falai köré egy olyan Nemzeti Pantheon épülhessen, amely nemcsak a balkáni, és az I. világháborúkban elesett román katonák közös sírkertje lett volna, hanem a nemzet nagyjainak tartott elhunytak végső nyughelye is. Szintén meddő ötletnek bizonyult a Kondukátor azon szándéka, hogy az 1941 tavaszán árvízben elpusztult Antoneşti falu 300 millió lejes újraépítése kapcsán egy olyan modellértékű települést építsenek fel, amely irányt mutatott volna a háború utáni Románia vidékfejlesztési-programjának. A Constantin Fedorovici építész vezette újjáépítés- a háborúban álló ország anyagi erőforrásainak híján- annyira sikertelen volt, hogy a Fogarasi-havasok déli lábánál pihegő falu építményállományából mindösszesen csak három ingatlannak sikerült a „román nemzeti építészeti formanyelvet kifejező megújhodása”. A Sztálin ellen folytatott „keresztes háború” évei alatt az állam pénzelte építészeti beruházások közül, csak az ortodox egyház Dél-Erdély és Észak-Dobrudzsa irányába történő templomépítési expanzióját sikerült úgy-ahogy folyamatosan finanszíroznia a diktátornak, amelyeknek építési költségét néha napján ki is pótolt családja kasszájából. A Nemzeti Légionárius Kormány vezetőjének „építészeti hitvallását” a fent leírtak alapján, talán érdemesebb egyéni, funkcionalista ízlése alapján megítélni:

Tán csak nem a Kárpátok első géniusza?


A Brassótól délre található Tömösi-szoros kisebbik, mintegy 178 négyzetkilométert kitevő részét 1871-ben kapta meg Bukarest az Osztrák-Magyar Monarchiától I. Károly román király többszöri könyörgése után. A magyar Országgyűlés a fellelhető okiratok tanúbizonysága szerint csak azért ment bele a terület elidegenítésébe, mert a Hohenzollern-Sigmaringen-házból származó román uralkodó egyrészt távoli családi kapcsolatban állt a Habsburgokkal, másrészt pedig a Törcsvári-szoros déli végénél a románok ugyanekkora földterületet adtak viszonzásul Magyarországnak. A területcsere azonban olyannyira pontatlanná sikerült, hogy több évnyi huzavona után, 1882-ben a két országnak egy közös magyar-román bizottságot kellett felállítania, hogy ténylegesen megállapítsák az új határszakaszt. Tisza Kálmán kormánya 1888-ban (XIV.tc) emelte törvényerőre a Parlament által elfogadott bizottsági összefoglalót.

Predeál a századfordulón (Fotó: Profila.hu)

A Bukarest fennhatósága alá most már nemzetközileg is elismert terület a 433 fős Predeál faluval a közepén – amelynek neve Orbán Balázs író szerint az Erdélyből hazafelé tartó török csapatok itteni prédaelosztásából származik-, idővel a királyi Románia legmagasabban fekvő városa lett. A festői szépségű határátkelő-település fejlődésén sokat lendített az 1897. október 18-án átadott Brassó- Predeál közötti vasúti szárny kiépítése, amely a mai napig Románia első számú fő közúti és vasúti közlekedési útvonala. Ekkor kezdett a település keleti szomszédunk legfontosabb hegyi üdülőközpontjává is válni-, magába foglalva az innen közúton 19 kilométerrel délebbre elnyúló havasalföldi Szinaját is, ahová I. Károly 1873-ban kezdte el neoreneszánsz stílusú nyári szállását, a Peleş kastélyt építtetni Johannes Schultz és Karel Liman bécsi építészek tervei szerint. Predeál fejlődése ez idő alatt természetesen nem állt le. A Nagykő-havas és a Keresztényhavas hegycsúcsok közötti üdülőváros a frissen kialakult román arisztokrácia és a felső tízezer kedvelt téli paradicsoma lett- már csak a kaszinóval kibővített közeli királyi rezidencia miatt is. Minden magára adó bukaresti és jászvásári itt építtetett magának kisebb-nagyobb méretű házat, vagy villát. A település presztízse akkor nőtt meg igazából, amikor 1925-ös trónfosztása után – I. Ferdinánd román király engedélyével- ide menekült családjával I. Vilmos albán király, aki haláláig, 1945. április 18-ig „Predeál szabadon bóklászó foglya volt.”

Ion Antonescu, mint Románia londoni katonai attaséja 1923-ban bízta meg feltehetőleg Radu Dudescu építészt, hogy a mai Szabadság sugárút végébe egy háromszintes, apró ablakokkal, hol nyitott, hol fedett erkélyekkel, valamint terméskővel borított teraszokkal tagolt alpesi stílusú villát tervezzen neki. A 220 négyzetméter alapterületű épületet egy üvegezett verandán keresztül lehetett, és lehet a mai napig megközelíteni a meredek utcáról. Mivel a Szarvas villának (Vila Caprioara) is nevezett ingatlan Ion Antonescunak és családjának készült, így az 1926-ban átadott épület minden fasiszta jelképtől mentes volt: a kovácsoltvas kerítés is inkább a Déli-Kárpátokban honos szarvasok, és őzek stilizált alakját utánozta. A villa külső dekorációi közül csak a betonból kiöntött kaspó utalt arra, hogy a házban politikus lakik: a virágtartó peremén Románia régi-új tartományainak címerei láthatók- Havasalföld és Moldva mellett ide került a frissen megszerzett Besszarábia, Bukovina és Erdély címere is.

Antonescu predeáli villája (Fotó: Falanszter.blog.hu)

"Mindent az Országért"


Bár az ingatlan nem műemlék, de lakója miatt a ház többször kapott jelentős belföldi és külföldi figyelmet. Miután 1934-ben Ion Antonescu a román hadsereg vezérkari főnökeként 1937. december 28-tól a Vasgárda országgyűlési képviselője és 44 napig az Octavian Goga-kormány hadügyminisztere lett-, az országban elszaporodtak a zsidók és a magyarok elleni atrocitások száma. A „Mindent az Országért” felkiáltással tevékenykedő Vasgárda a náci Németország támogatását maga mögött tudva a Balkán legnagyobb szélsőjobboldali mozgalommává nőtte ki magát. 1938. február 11-én azonban a Vasgárda által elkövetett sorozatos politikai gyilkosságok és a belpolitikai káosz miatt II. Károly román király felfüggesztette az alkotmányt és korporatista királyi diktatúrát vezetett be. Az uralkodó a Gárda vezetőségének egy részét a rendőrséggel elfogatta, majd pedig kivégeztette. Ion Antonescu ekkor került házi őrizetbe predeáli villájában.

A Szent Mihály arkangyal Légió korabeli plakátja Corneliu Zelea Codreanu sziluettjével (Fotó: )

A király látszólagos uralma azonban nem tartott sokáig. Mivel 1940 júniusában a Szovjetunió visszafoglalta Besszarábiát, Magyarország augusztus 30-án a II. bécsi döntés értelme szerint visszakapta Erdély északi részét, Bulgária pedig szeptember 7-én Dél-Dobrudzsát-, utcai harcok robbantak ki a Vasgárda és a rendőrség között Temesváron, Brassóban és Konstancában. A Corneliu Zelea Codreanu alapította Mihály Arkangyal Légió ekkor ostromolta meg a bukaresti királyi palotát, a rádiót, és a főváros telefonközpontját is. Antonescu a hírek hallatára barátai segítségével szeptember 1-én lefegyvereztette őrzőit, hogy a felbolydult Bukarestbe siethessen. Félúton Plojesti határában találkozott a hozzá igyekvő Iuliu Maniu politikussal, aki ekkor közölte vele, hogy a király szeptember 4-én miniszterelnökké szeretné kinevezni. Két nap múlva II. Károly le is mondott trónjáról I. Mihály javára.  A másik predeáli villához köthető történet Arthur Hauffe SS tábornok 1942. december 21-i látogatásához köthető, aki a Sztálingrádnál teljesen megsemmisült 3-ik és a 4-ik román hadsereg 19 hadosztályt érintő német hitelből történő újra feltöltése miatt adta át Hitler személyes farkasvermi meghívóját a marsallnak. Miután a bukaresti Népbíróság emberiség és a béke ellen elkövetett bűnök miatt 1946. június 1-én kivégeztette Ion Antonescut és tíz társát, a predeáli villa tulajdonjoga a román államra szállt át. 2007-ben a Bukaresti Fellebbviteli Bíróság azonban felmentette az egykori Kondukátort a béke ellen elkövetett bűnök elkövetése alól. A 420 ezer zsidó és több mint egymillió román katona haláláért felelős marsallról nemcsak több utcát és városrészt neveztek el ekkoriban Kolozsvártól Bukarestig, hanem a román ortodox egyháznak köszönhetően nemzeti szentként tisztelve, arcképe is bevonult a templomok falaira. A bírósági döntésnek köszönhetően 2008-ban a néhai diktátor távoli rokonai épen ezért be is nyújtották kárpótlási igényüket az egymillió euróra becsült predeáli villa tulajdonjogára, amit a brassói bíróság a népirtás vádjára hivatkozva elutasított. A „Szarvas villát” az északi szélesség 45°30’36”, keleti hosszúság 25°35’32” kereszteződésében lehet meglesni.

Ion Antonescu predeáli villájában 1942. november 10-én, és feleségével közös 1942-es templomi ábrázolása egy bukaresti katedrális szekkóján (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Antonescu, a bukaresti kakukkfióka


Ion Antonescu 1940. szeptember 4-i miniszterelnöki kinevezése után-, akárcsak a kormányát- ideiglenes helyhiányra hivatkozva a bukaresti Cantacuzino-palotában szállásolták el. Az állítólag a bizánci császároktól származó Gheorghe Grigore Cantacuzino mágnás építtette kastély állítólag azért volt a román főváros legszebb épülete, mert a többi ekkoriban épült palotával ellentétben ez az 1900-ban átadott ingatlan hűen követte a francia barokk formavilágát. Bár az I.D. Berindei által tervezte palota minden kényelemmel el volt látva, a kormánynak épülő Mark Duiliu tervezte Viktória-palota novemberi befejezése után a marsall inkább az azonnali költözés mellett kardoskodott. A Cantacuzino-palotánál korszerűbben felszerelt új épület második emelete azonban megint csak pár hétig nyújtott menedéket a Kondukátornak és családjának-, ami érthető abból a szempontból, hogy a román bauhaus stílusban megálmodott ingatlan Bonaparte-szárnyában kapott helyt az „éjjel-nappal üzemelő” katonai kabinet. A mai napig kormányzati célokat kiszolgáló épület az északi szélesség 44°27’10”, keleti hosszúság 26°05’14” mentén nézhető meg. 

Kapóra jött a marsallnak, hogy 1940. március 15-én, a korábban a Vasgárda szellemi vezérének tartott, majd tőlük látványosan elforduló Nae Ionescu filozófus csíkszeredai börtönévei után rövidesen elhunyt-, így bukaresti háza üresen maradt. (Egyes feltételezések szerint a Mircea Eliade, Emil Cioran, Mircea Vulcănescu és Petre Ţuţea filozófusok és vallástörténészek szellemi atyjának tartott Ionescut nem a rossz egészségügyi szervezete küldte a túlvilágra, hanem az egykori vasgárdista társai által felbérelt orgyilkosok mérge.) Pedig az egyetemen is oktató újságíró-filozófus pont nem az ő általa kezdetben támogatott társaságától várta végzetét-, amit jól szemléltet, hogy 1936-ban fejezték be a George Mihai Cantacuzino által tervezte 784 négyzetméter alapterületű épületének vakolását a munkások. A román főváros Baneasa kerületében felhúzott épület egyébként a korabeli román szemmel nézve kimondottan divatos volt: az épület-komplexum az új bizáncinak nevezett nemzeti, vagy inkább a román ortodox egyházi építészeti stílusra jellemző formanyelvvel épült meg. Az ingatlant a közútról egy 100x180 méter nagyságú díszkerten keresztül lehetett megközelíteni. Az egyszintes középrizalitos ház előtt egy 145 négyzetméteres nyújtott medencét helyezett el a tervező, amely mellett két párhuzamosan futó út futott be a boltíves főbejárathoz. Érdekes építészeti megoldásnak ígérkezett, hogy a szabályos kocka alakú ház mögött egy árkádokkal tagolt kerengőt is tervezett a mérnök, amelynek az ortodox egyház építészeti szokásaira való utaláson kívül semmilyen funkciója nem volt. Ion Antonescu természetesen itt is sokszor vendégül látta minisztereit, és szintén ebben az épületben körvonalazódott a Szovjetunió elleni Barbarossa-hadjárat román katonai feltételei is. Az északi szélesség 44°29'53", keleti hosszúság 26°4'29" koordináták mentén fellelhető ingatlanban jelenleg a Baneasai Gyümölcstermesztési-kutatási és Fejlesztési Állomás működik.

Nae Ionescu egykori bukaresti villája, amit Antonescu kisajátított magának (Grafika: falanszter.blog.hu)

Keleti pompa Kisinyovban

A Dél Hadseregcsoport keretén belül Ion Antonescu irányítása alá vont Petre Dumitrescu vezette 3., a Nicolae Ciupercă irányította 4. román hadseregek, a 2. román hadtest, és az Eugen von Schöbert parancsnoksága alá tartozó 11. német hadsereg összesen 1 millió 140 ezer katonájával –pont hetven évvel ezelőtt- 1941. június 21-én támadta meg a Szovjetuniót. Bár a pontos időpont nem ismert, de Kisinyov elfoglalása után a Kondukátor egy toronnyal díszített nagy üvegfelületű ablakokkal tagolt 300 négyzetméter alapterületű villát vásárolt magának a városban egy Cogan nevű férfitól. Talán taktikai okokból, talán más ötlettől vezérelve, de az árkádokkal tagolt kétszintes kisinyovi épület kiválasztásánál fontos szempont volt- akárcsak a marsall predeáli és bukaresti házai esetében-, hogy az a város legszélén helyezkedjen el. A diktátor időszakos itt létét egy bejárónő és egy házi szolga is megkönnyítette. A terméskővel díszített étellifttel is összekötött 20 szobás villához természetesen nemcsak istálló, pajta, kovácsműhely és egy cselédségi épület tartozott, hanem két, madarak által szívesen látogatott dísztó is. A melléképületek összesen 251 négyzetmétert tettek ki. Mivel az ingatlan-komplexum jó messze volt a várostól, valamint a település botanikus kertjétől (a mai Grenoble utca 136 szám alatt)-, így Mario Rudo visszaemlékező szerint a „hadvezér” nyugodtan tölthette itt napjait a maga által ültette fák árnyékában.

Ion Antonescu Hitlerrel közös müncheni fotója 1941-ből, a marsall 1942-ben Kisinyovban, lejjebb a Kondukátor kisinyovi villája (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A Moldova néven ismételten a Szovjetunióhoz kerülő ország vezetése az ingatlant először a katonai térképészeti hivatalának adta oda, majd 1972-ben a város Szőlészeti és Borászati Intézetének. A házat ekkor alakították át a nyári munkára ide siető diákság miatt ifjúsági szállóvá. Az 1977-es nagy kisinyovi földrengés után a pártvezetés azonban már a kastély szanatóriummá történő fejlesztése mellett döntött, amelynek ingóságait és építőanyagait a peresztrojka évében itt pihenő elvtársak széthordták. Bár az épület jelentős történelmi múlttal rendelkezik, az állami kezelő 1989-ben a ház eladása mellett döntött. A villa jelenlegi tulajdonosa, Anatol Grossmann az épületet teljesen átépítette, a falakat tömör acélkeretekkel megerősítette, hogy „az épület irodai és szállodai céloknak is megfeleljen.” A vállalkozó állítólag gondolkodik egy Antonescu múzeum kialakításában is, ám neki egyetlen, a diktátorhoz köthető személyes tárgya sincs, amivel berendezhetné a leendő kiállító helyiségeket. A villa az északi szélesség 46°58'7", keleti hosszúság 28°51'4" kereszteződésében látható.

A menekülés napjai


Mivel az angolszász légierő 220 B-17-es és 93 db B-24-es bombázóval 1944. április 4-én elkezdte Bukarestet bombázni, Ion Antonescu és kísérete elhagyta a Nae Ionescu filozófustól „megörökölt” fővárosi villáját. A marsall és családja a II. Károly román király építtette, 1932-ben felavatott snagovi palotájában szerette volna meghúzni magát a szövetségesek bombavetői elől, ám Miklós herceg nem engedte be otthonába a Kondukátort és családját. A diktátor így kénytelen volt a Henriette Delavrancea Gibory tervezte épület helyett a zsidó származása miatt korábban elüldözött Weber-villába költözni. 1944. május elején azonban a régensherceg korábbi cselekedetét felülbírálva, csak megengedte, hogy a kormányfő „hálótársa” legyen. Mivel Antonescu holléte a hatóságok előtt nyílt titok volt, az I. Mihály király vezette augusztus 23-i „demokratikus puccs” során, könnyűszerrel találták meg a fasiszta vezetőt. A Kondukátort először Moszkvába, majd halálának színhelyére, a bukaresti Jilava börtönbe szállították. (Az itt megnézhető kommunista időkben készült nagy költségvetésű két és fél órás román tévéfilm, nemcsak Antonescu kivégzését megörökítő archív felvételeket tartalmazza, hanem játékfilmes megoldásokkal feldolgozták Románia pálfordulását és a tengelyhatalmakkal szemben vívott harcát is.)

A snagovi királyi palota (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A „román nemzeti stílusban” épített snagovi kastélyt egyébként Nicolae Ceausescu az 1970-es évek elején annak ellenére bővítette ki 1500 négyzetméteresre, és építtette át „sajátos barokk stílusúra”, hogy ő és neje egyszer sem szállt meg a palotában. A hét évig tartó átépítés során ekkor kapott az egykori királyi rezidencia alagsori úszómedencét, szaunát, fitnesz-és masszázstermet, borospincét és egy 40 személyes mozit. A reprezentációs céloknak -->

16 komment románia bukarest moldova 1926 1941 1923 1940 kisinyov 1871 1873 ion antonescu constantin federovici i. károly predeál radu dudescu johannes schultz ii. károly mark duiliu george mihai cantacuzino henriette delavrancea gibory Tovább
Nagy-Románia álmok Ion Antonescu fasiszta diktátor villái tükrében Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
16 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
  • Gyönyörű, vibráló régi fotókon a lagúnák városa, Velence Gyönyörű, vibráló régi fotókon a lagúnák városa, Velence
  • Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei
  • Ünneplünk, így a véleményedet kérjük Ünneplünk, így a véleményedet kérjük
  • Trump ebbe a szuperbunkerbe menekülne Trump ebbe a szuperbunkerbe menekülne

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr853026315

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

jan 2011.06.30. 10:28:44

Vicces, Antonescu még Hitlernél is alacsonyabb volt...
Válasz erre 

giggalama 2011.06.30. 11:03:19

MI az a szünarchia?
Válasz erre 

batgirl · http://enbatgirl.blog.hu 2011.06.30. 12:36:50

A kínai minelnök is alacsonyabba Ovezértől:)
Válasz erre 

Kandabula 2011.06.30. 13:27:25

www.liveleak.com/view?i=456_1172868646
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.06.30. 13:32:53

@Kandabula: Igen, igen. Ez az általam belinkelt két és fél órás film eleje. Ha van kedved és időd, valamint kibírod a román nyelv hallgatását, akkor nézd meg a filmet.
Válasz erre 

Jerky_Master 2011.06.30. 15:10:44

Antonescu véreskezű gyilkos volt.
Aki mentegeti, az ugyanúgy gyilkos.
Válasz erre 

Monarch (törölt) 2011.06.30. 15:43:11

@jan: Hitler kb. 175 cm magas volt, akkoriban az kimondottan nem szamitott alacsonynak, inkabb atlagosnak vagy annal picit magasabbnak. Nem tudom, ki talalhatta ki, hogy Hitler alacsony volt. Nem volt alacsony.
Válasz erre 

Monarch (törölt) 2011.06.30. 15:50:17

@Jerky_Master: Nem. Aki mentegeti, az egy gyilkost menteget, de ettol meg nem valik maga is gyilkossa.
Válasz erre 

Szocio Pata (kikvogymukblog) 2011.06.30. 16:47:32

Grat!
Újabb jó poszt.
Válasz erre 

Kelly és a szexi dög 2011.06.30. 18:08:55

József atya is értékelné a történelem iránti érdeklődésedet!
Válasz erre 

Úviusz 2011.07.02. 00:59:57

szapáry gyula kormánya ha jól tudom 1890-ben alakult, tisza kálmán lemondása után
Válasz erre 

Petrus Augustinus · http://monarchista.blogspot.com 2011.07.10. 18:54:24

Codreanu 1940-ben már rég nem csinált semmit, mivel két éve halott volt.
Válasz erre 

Petrus Augustinus · http://monarchista.blogspot.com 2011.07.10. 18:56:38

Valamint Miklós nevű királya nem volt Romániának, az I. Mihály király volt, aki Antonescut elfogadta 1944. augusztus 23-án.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.07.10. 19:12:45

@Petrus Augustinus: Kösz, elírás volt csak, javítottam
Válasz erre 

Petrus Augustinus · http://monarchista.blogspot.com 2011.07.10. 19:42:53

@don-kanyar: Nekem is; 'elfogatta' Antonescut a király természetesen. :)
Válasz erre 

Váraljay Gabriel 2011.07.18. 01:02:42

Érdekes egy személyiség volt, aki valahogy nálam kiesett a történelmi látókörből. Jó írás!
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard