FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Megrengették a világot nagykövetségünk lakói

Megrengették a világot nagykövetségünk lakói

A marokkói főkonzulátusunkon élők és dolgozók jelentősen meghatározták az autógyártás, a festészet és a klasszikus zenét.TANGER KUK CONSULAT.jpg

Tanger városa, ahogy Tornai Gyula festőművész látta (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Kezdeti kapcsolatok

 

A Habsburg Birodalom és Marokkó hivatalosan 1783-ban vette fel először egymással a kapcsolatot, amely bár gazdaságilag mindig Bécsnek kedvezett, ám a béke- és kereskedelmi szövetség Szidi Mohamed ben Abdallah szultánnak is az ínyére volt, hiszen országa így békés úton tudta rendezni az egyre kevésbé tűrt kalózkodásból adódó problémáit. A szerződés értelme szerint egy év múlva Dombay Ferenc (1758-1810) híres orientalista már el is kezdte diplomáciai munkáját Tangerben, de Komár Krisztián történész szerint a tolmács hírszerzői tevékenységet is folytatott Bécsnek. A szerződést 1805-ben, majd 1830-ban újította meg a két ország. Ez utóbbi paktumra azért volt szükség, mert két marokkói kalózhajó 1829-ben elfogta és teljesen kifosztotta a „Veloce” nevű osztrák kereskedelmi vitorlást, amelyre a Hofburg úgy válaszolt, hogy a „Carolina” korvett, a „Medea” fregatt, valamint a „Veneto”, az „Adria” és az „Ussaro” briggsek bombázni kezdték Arzila, Larache, Mogador (ma Essaouira) és Tetouan városokat. Klaus Bachmann történész szerint a szárazföldi összecsapások 250 marokkói és 180 osztrák-olasz katona életét követelték.

Ez az 1830. március 19-én ismét aláírt béke- és kereskedelmi szerződés egészen az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásáig szabályozta a két ország kereskedelmi viszonyát és állampolgárainak jogait. A békeszerződés aláírását követően alakult meg 1830-ban a tangeri konzulátus, amely nemcsak kereskedelmi, hanem úgynevezett jog- és törvényhatósági feladatokat is ellátó hivatal volt. Ez azt jelentette, hogy a kinevezett konzulnak lehetősége lett az osztrák törvények alapján civil- és büntetőügyekben egyaránt eljárnia a Marokkóban tevékenykedő Habsburg Birodalom állampolgárai felett. 1855-ben ez a diplomáciai testület lett az észak-afrikai állam összes tiszteletbeli osztrák (1867-től osztrák-magyar) konzulátusának (Larache, Mogador, Tetouan, Rabat, Arzila, Safi, Mazagan, Casablanca és Fez) a központja.

Irány a Petit Socco!

 

Mint minden korabeli nagyhatalom, így az Osztrák-Magyar Monarchia is Tanger óvárosában, a Medinában próbált megfelelő épületet találni diplomáciai képviseletének. A német konzulátus 1873-as megnyitása előtt egy évvel, az angol John Drummond Hay főkonzul irányította képviseletünket átköltöztették a Fez irányába haladó országútról a Petit Socco (Kis tér, Zoco Chico, Little Square, Souk Dakhli) mellé, a Las Once utcába. A helyszínválasztás tökéletesnek volt mondható, hiszen a piacnak is helyet adó tér és környezete Tanger városmagja volt. Ebből a térből futottak ki a szűk utcácskák a kikötő, a Szultán-palota, a Nagy tér (Grand Socco) és a Nagy mecset felé. A központi fekvés mellett a helykiválasztásban az is közrejátszott, hogy a szomszédok az olasz és a spanyol követségek voltak, a szélesebb utcaszakasznak is beillő téren pedig egyszerre négy különböző náció (angol, francia, német, spanyol) üzemeltetett postahivatalt. A főkonzulátust a tértől csak a földszintes, puritán küllemű, szintén 1872-ben átadott német postahivatal választotta el. A kis terecske egyébként olyan városképi jelentőséggel bírt, mint Moszkvában a Vörös tér, vagy Rómában a Szent Péter tér. Az arab-spanyol-francia-zsidó ízlések formálta egzotikus térfalakat talán pont emiatt festette meg a világhírű Eugène Delacroix és Henri Matisse, valamint az Európa-szerte bálványozott José Tapiró i Baró, Francisco Iturrino, Théo van Rysselberghe festők, illetve Mariano Fortuny építész, díszlet- és divattervező, a spanyol couture atyja is.

TANGER CONSULATE, EMBAJADA MAP 1914.jpg

Az Osztrák-Magyar Monarchia tangeri főkonzulátusának elhelyezkedése (Grafika:Falanszter.blog.hu)

Ferenc József osztrák császár és magyar király által mindig is szorgalmazott takarékosság szellemében a brit diplomatának arra is ügyelnie kellett, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia tangeri képviselete „hozzávetőlegesen” önfenntartó legyen, azaz a Külügyminisztériumnak szinte semmibe se kerüljön az itteni képviseletének a fenntartása. Ezt a problémát úgy oldották meg, hogy a földszinten működő követség fölé kétemeletes hotelt építtettek, amelynek hatalmas, a Petit Socco-ra néző terasza lényegében a német posta teteje volt. A korabeli híradások szerint innen nemcsak az ódon várost, hanem az óceánt is jól lehetett látni. A szálloda üzemeltetését egy spanyol származású testvérpárnak, Antonio és José Fuentesnek adta bérbe a főkonzul.

TANGER RÉGI KONZLÁTUS ÉS A NÉMET POSTA.jpg

A tangeri Német Posta és a mögötte kialakított Osztrák-Magyar főkonzulátus (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Követségünk és a szálloda világhírű lakói

 

Az elegánsan kialakított Fuentes Hotel már az 1872-es megnyitásakor híres vendégek állandó lakhelye volt a szállodaalapítók tavaly elhunyt unokája, Alfonso Fuentes szépíró és novellista írásai szerint: Csaknem egy évig itt bérelt lakosztályt Camille Saint-Saëns világhírű francia zeneszerző, hogy a Las Once utcára néző ablaka mellé elhelyezett zongorájánál megalkossa a „Haláltánc” című szimfonikus költeményét. (A karmester 1879-ben forró sikerű hangverseny-sorozat keretén belül ezt a művét is bemutatta Budapesten.) Persze nemcsak Liszt Ferenc nagy barátja, „Monsieur Camille” volt a hotel törzsvendége, hanem a szomszéd szobában alkotott a spanyolok nagy zeneszerzője, Joaquín Valverde Durán is. A két zeneszerző nap, mint nap találkozott egymással, „ilyenkor ők voltak a város szívverése”- írja Alfonso. A két művészt gyakran felkereste harmadik alkotóelemként a szintén Európa-szerte ünnepelt Federico Chueca zeneszerző is, akinek 1886-ban megjelent „Nagy út” című darabját Friedrich Nietzsche egyszerűen csak úgy jellemzett, hogy „annyira hatalmas és mágikus, hogy egyszerűen lehetetlen kategorizálni.”

Nemcsak a hotel büszkélkedhetett ekkoriban híres lakókkal, hanem maga az Osztrák-Magyar Monarchia tangeri főkonzulátusa is- igaz, ez csak 25 évvel később derült ki. 1872-ben ugyanis 19 éves fejével itt vágott bele diplomáciai pályafutásába Jellinek Emil, aki 1907-ben már a Duna-menti birodalom nizzai főkonzulja volt. Persze nem a marokkói ténykedése miatt nevezetes a budapesti rabbi gyermeke, hanem azért mert 1900-ban nemzetközi szinten is elismert autóversenyzőként, dúsgazdag autókereskedőként meggyőzte Wilhelm Maybach mérnököt, hogy az ő szempontjai (35 lóerő, alacsony súlypont, hosszú tengelytáv, széles nyomtáv, 75 km/ó teljesítmény, elektromos gyújtás) alapján tervezze meg a Daimler-gyár az új autómodelljét. Az egy év múlva elkészült kocsi lenyűgözte a világot. Jellinek Emil értékesítő tevékenykedésének köszönhetően a stuttgarti gyár eladásai az egekbe szöktek. Ami viszont érdekesebb számunkra, hogy az áttételesen Jellinek Emil tervezte konstrukciót, a diplomata 10 éves lányáról, Jellinek Mercedesről neveztette el. A Daimler Motoren Gesellschaft (DMG) 1902. június 23-án vette fel hivatalosan Jellinek engedélyével a DMG mellé a Mercedes nevet-, amely ma már az egész világon ismert márkanév, fogalom.

Mivel az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. 1902 januárjától rendszeres járatokat indított Triesztből és Fiuméból (ma Rijeka) Marokkóba, a tangeri osztrák-magyar főkonzulátus és a fölötte működő Fuentes Hotel élete felpezsdült. A korabeli híradások szerint a szállodában/nagykövetségen szállt meg Borovszky Géza híres vadász és tengerészkapitány, Pekár Gyula újságíró (1919-ben a Friedrich-kormány tárca nélküli minisztere), valamint Tornai Gyula orientalista festő és felesége, aki bár 1902. április 23-án a Tangerbe tartó „Buda” nevű gőzössel együtt elsüllyedt, de a művész a többi utassal közösen sikeresen túlélte a katasztrófát. Izgalmas, keleti fűszerezésű képei a mai napig keresett műalkotások New York és London aukcióin. (Az Osztrák-Magyar Monarchia kínai gyarmatára, Tiencsinbe már 1901-től jártak háromheti rendszerességgel a társaság hajói.)

TANGER OSZTRÁK-MAGYAR.JPG

Az Osztrák-Magyar Monarchia tangeri főkonzulátusának és a Fuentes Hotel világhíres lakói (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Gyilkosság, II. Vilmos és Fuentes

 

1905 nevezetes dátum volt Tanger, az osztrák-magyar misszió és a Fuentes-család életében. Március 31-én váratlanul a városba utazott II. Vilmos német császár, ahol kijelentette, hogy nemcsak támogatni fogja Abd el-Aziz szultánt és Marokkó szuverenitásának megőrzését, hanem minden erejével azon lesz, hogy gátat szabjon Franciaország gyarmatosító politikájának. Berlin lépését az Osztrák-Magyar Monarchia kivételével az összes többi nagyhatalom elítélte. Az 1906-os algecirasi konferencián éppen ezért nem is vették figyelembe a német akaratot, Marokkó északi és déli részét a spanyoloknak, a középső protektorátust pedig a franciák adták oda. Tanger városa és 380 négyzetkilométeres területe nemzetközi demilitarizált zóna lett.

Az 1905-ös év a marokkói osztrák-magyar misszió életében azért volt fontos, mert június 12-én rablógyilkosság áldozata lett mazagani (ma El Jadida) otthonában az angol származású, de Bécsnek dolgozó Daniel M. Madden alkonzul. Halálhírét színes grafikákkal illusztrált címlapokon hozták le az európai lapok. Szintén ebben az évben történt, hogy a tangeri főkonzulátusunk fölött működő hotelben megszületett az ifjabbik Antonio Fuentes. A rajzhoz nagyon vonzódó kölyköt a konzulátuson dolgozó titkárok tanították meg német nyelv alapjaira. A madridi, a párizsi és a római képzőművészeti akadémiák elvégzése után a „tangeri csavargót” nagyon hamar elérte a világhír. Műveit közös kiállításokon mutatták be a párizsi iskola másik két tehetségével Moïse Kislinggel és Chaim Soutine-vel. Alkotásait csodálta Pablo Picasso is, vele például híres „apa-fiú barátságot” tartott fent. A művész a II. világháború végén költözött vissza szülővárosába. „Tanger Toulouse-Lautrec-jének” is hívott Fuentes azonban nem a szülőházba, hanem onnan pár méterrel arrébb, a Los Aissauas térre költözött. Gyakran kereste fel őt itt a szintén világhírű Oskar Kokoscha expresszionista festő, Claudio Bravo chilei hiperrealista képzőművész, Cecil Beaton Oscar-díjas jelmez-és díszlettervező, valamint Yves Saint Laurent divattervező.

TANGER 1905.jpg

Tanger és az osztrák-magyar misszió 1905-ben: II. Vilmos német császár látogatása, megölik Daniel M. Madden alkonzult és megszületik Antonio Fuentes (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Mivel a város és környéke 1906-ban nemzetközi terület lett, így 1907-ben gróf Bolesta-Koziebrodski Leopold rendkívüli követ és Tanger ügyeiben meghatalmazott miniszter Berlin és Bécs engedélyével megvette a követség pénzén a szomszédos német postát, hogy annak helyén bővíthessék ki az osztrák-magyar főkonzulátust. Az új kétemeletes házat a Casablancában tevékenykedő Lasciac (Laščak) Romeo osztrák állampolgárságú szlovén-olasz származású építész tervezte. Annak ellenére, hogy az épület szerencsésen beillett a Petit Socco déli térfalába, sem a 23 éves építész, sem tangeri műve nem képviselt kimagasló értéket. Az ifjú titánnal ellentétben azonban sikeresebb mérnöknek számított bátyja, Lasciac (Laščak) Antonio, aki nemcsak szülővárosában Görzben (ma Gorizia), hanem az Oszmán Birodalomban is sok épületet tervezett. Munkáját dicséri például az isztambuli Kedive-palota, amelynek belső kialakítását gróf Szendrői Török Marianna Djavidan Djanan egyiptomi hercegnő, II. Abbas Hilmi pasa, az utolsó egyiptomi kedive felesége álmai szerint készült el (ez a sztori egy külön cikket érdemel), valamint a kairói El Tahra-palota, amelyet Iszmail pasa, egyiptomi alkirály építtetett lányának, Amina hercegnőnek.

TANGER- FUENTES HOTEL- AUSTRO-UNGARO CONSULAT.jpg

A Lasciac Romeo tervezte új Osztrák-Magyar főkonzulátus Tangerben, és a követség többi emeletén működő Fuentes Hotel (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Az új tangeri főkonzulátus felső emeleteit továbbra is a Fuentes Hotel, a Petit Socco térre néző homlokzat földszintjét pedig a család üzemeltette kávézó foglalta el. Az első emeleten és a ház hátsó traktusában működő követség munkáját nagyban elősegítette, hogy a nemzetközi területté vált Tangerbe 1902-től fokozatosan nőtt Magyarország és Ausztria exportja. Az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. hajóin történő áruforgalom nagysága Anglia, Franciaország és Németország után a negyedik legnagyobb volt. A világ hatodik legerősebb nagyhatalma ekkoriban olyan „gazdag kereskedő népeket, birodalmakat” pipált le, mint Spanyolország, Olaszország, Oroszország, Hollandia, Belgium, Svédország, Portugália és az Egyesült Államok.

A sikertörténet azonban nem tartott sokáig. A Monarchia 1913. december 30-án –Németországgal közösen– ugyanis felszámolta Tangerben székelő diplomáciai képviseletét. A döntés mögött az állt, hogy Berlin 1911. november 4-én Fezben aláírta azt az egyezményt, miszerint a demilitarizált város irányítását a francia hadsereg úgy veheti át, hogy annak nemzetközi jellege nem sérül meg. A lemondó nyilatkozatért cserébe II. Vilmos német császár Új-Kamerun néven mintegy 275 ezer négyzetkilométernyi területet kapott Párizstól Közép-Afrikában, kijutva így a Kongó és az Ubangi folyókhoz; Ferenc József osztrák császár és magyar király hadserege pedig cserébe az 1878-as okkupációt követően, 1908-ban már annektálhatta Bosznia és Hercegovina egykori török tartományokat. Érdemes itt megemlíteni, hogy míg Berlin 1914-ben újra megnyitotta diplomáciai képviseletét Spanyol-Marokkó fővárosában Tetuanban, addig Bécs nem kívánt ismét adminisztratív központot létrehozni a négy részre szakított észak-afrikai országban. Ludwig von Callenberg főkonzul 1914-ben adta el a Petit Socco téri főkonzulátus épületét a Fuentes családnak.

Epilógus

 

Az Osztrák-Magyar Monarchiát már rég széttépték Versaillesben, amikor a nagyhatalmak 1923. június 29-én nemzetközi zónának nyilvánították ki Tanger és környékét Londonban. Az 1957-ig fenntartott állapotnak köszönhetően a város sohasem látott gazdasági fejlődésen ment át a szabadkereskedelemnek, a vámmentességnek, a csempészetnek és az adómentességnek köszönhetően. 1942-ben a városban már 12 európai és 15 muszlim bordélyház működött több mint 300 prostituálttal, ahol elfogadott volt a homoszexualitás és a pedofília is. A város melletti hegyekben tonnaszámra termesztették a legálisan értékesíthető hasist, amely a nyugati szubkultúra elterjedését, a hippik, a rockerek valamint az amerikai-francia hipergazdagok megjelenését eredményezte. Napi rendszerességgel tartottak a város több pontján excentrikus, kábítószer-alkoholmámoros orgiákat, ahol mindenki azzal feküdt le, akivel csak akart.

Ilyen híres-hírhedt hely volt Cary Grent filmsztár egykori feleségének, a világ akkori leggazdagabb nőjének, Barbara Hutton -pont a Petit Socco melletti luxusvillája is-, ahol gyakran buliztak a Rolling Stones betépett tagjai, a pucéran rohangáló Brigitte Bardot filmszínésznő, Truman Capote, Tennessee Williams és William S. Burroughs amerikai írók. A Fuentes Hotel melletti Café Tingisbe olyan irodalmi csavargók jártak be naponta lumpolni, mint Ian Fleming, Jack Kerouac, Paul Bowles és Allen Ginsberg. Szintén Tangerbe jött „véletlenül meghalni” Lukács Pál magyar származású amerikai filmcsillag is, aki az „Őrség a Rajnán” című filmben nyújtott alakításáért 1943-ban kapta meg az Oscar-díjat. Szintén a városban él/élt gróf Bánffy Katalin és Budapesten megismert amerikai származású katonai attasé férje, Erényi Lili szőnyeggyáros, Faludy György író és Ménessy Kálmán a marokkói király, II. Hasszán orvosa. Mivel 1957-ben megszűnt Tanger különleges státusa, illetve új központjai lettek városnak, a volt osztrák-magyar főkonzulátus épületében működő Fuentes Hotel ma már nem „egy nagyvonalú, híres emberek kereste szálloda”, hanem csak „egy barátságos hangulatú, családias apartman”.

Jamrik Levente

9 komment mercedes marokkó 1913 ian fleming tanger tornai gyula 1907 1872 lukács pál 1830 petit socco jellinek emil camille saint-saen federico chueca antonio fuentes lasciac romeo barbara hutton truman capotte tennessee williams william s. burroughs Tovább
Megrengették a világot nagykövetségünk lakói Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
9 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • A Pokol, a Menny és a Semmi egykori párizsi kapui A Pokol, a Menny és a Semmi egykori párizsi kapui
  • Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei
  • Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
  • Néger falu a Városliget peremén Néger falu a Városliget peremén
  • A srác, aki vett magának egy szellemvárost A srác, aki vett magának egy szellemvárost

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr415027701

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Joszip 2013.01.19. 21:40:43

Remek cikk volt, köszönjük! :)
Válasz erre 

Tocvarek 2013.01.20. 10:48:46

Ezdejóvolt!!!!!!!!
Válasz erre 

Rodolfo63 2013.01.20. 10:48:57

nagyon kellemes volt olvasni :) egyébként az észak-afrikával foglalkozó tudósok is orientalistának számítanak? vagy az említett dombay ferenc volt orientalista, aki egyébként marokkóban dolgozott aztán?
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2013.01.20. 10:54:33

@Rodolfo63: A korabeli értelmezések szerint az egész arab világ keletnek számított, hiába is volt a cikkben is említett Marokkó Afrika nyugati oldalán.
Válasz erre 

átlátó 2013.01.20. 11:38:14

Jó volt...
Válasz erre 

Boli – Ch.T. is, meg hát! 2013.01.20. 13:32:23

Ez nem semmi poszt volt! Amúgy is remek a Falanszter, de ez nagyon ott van!
Le a kalappal előtted kedves don-kanyar!
Válasz erre 

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.01.20. 16:09:03

remek írás nagyon köszi érte!
Válasz erre 

maxval, a gondolkodni próbáló birca · http://maxval.co.nr 2013.01.20. 16:09:21

Nem is tudtam, hogy Tanger homokos és pedofil paradicsom volt, ez érdekes újdonság számomra.
Válasz erre 

Csakjoaruk Webáruház · http://csakjoaruk.hu 2013.01.21. 00:19:23

Remek írás volt, köszönjük!
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidél (1) kasselik fidel (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard