FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Az Osztrák-Magyar Monarchia kínai gyarmata

Az Osztrák-Magyar Monarchia kínai gyarmata

16 évig volt Bécs és Budapest gyarmata Tiencsin belvárosának 108 hektáros területe. Bár a koncessziós zóna gazdaságilag semmit sem lendített a Monarchia gazdaságán, tény: osztrák állampolgár volt az itt élő első kínai köztársasági elnök, majd császárrá koronázott Jüan Si-kaj.

osztrák-magyar napjainkban.jpgAz egykori osztrák-magyar koncessziós terület Tiencsinben napjainkban. (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Dávidok és Góliát: nyolcan egy ellen

 

Az 1896-ban kínai nagykövetnek kinevezett báró Moritz Freiherr Czikann von Wahlborn (1847–1909) javasolta először, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia távol-keleti kereskedelmének megerősítése és felfuttatása érdekében minél hamarabb alapítson kereskedelmi telepeket Pekingben és a Sárga-tenger kínai partszakaszán. A Hofburg döntését elősegítette, hogy Ce-hszi kínai császárnő hatalma megtartása érdekében 1860-tól évről évre kényszerűségből több önálló törvényhatósággal felruházott koncessziós területet, százezres lakosú városrészeket (Sanghaj, Tiencsin) adott át a külföldieknek. A nyugati kizsákmányolást és a „pökhendi fehér ördögöket” megunva azonban 1899 novemberében főleg paraszti rétegek kezdeményezésére polgárháború, majd népfölkelés tört ki a Középső Birodalom északkeleti területén. A boxerek nemcsak a mandzsu császárság megdöntését, hanem az európaiak és a keresztények elűzését is célként tűzték ki maguk elé.  Állampolgáraik és külképviseleti szerveik védelmében a nagyhatalmak (Nagy Britannia, Franciaország, Oroszország, Egyesült Államok, Németország, Osztrák-Magyar Monarchia, Olaszország és Japán) 54 ezer fős hadsereget küldtek az időközben a felkelők mellé állt Ce-hszi császári özvegy fővárosát védő 170 ezres kínai és boxer hadsereg ellen. Bécs négy páncélos cirkálóval (Zenta, Maria Theresia, Elisabeth, Aspern) és 500 fős szárazföldi harcokban is jártas tengerészkülönítménnyel vett részt a közelharcokban. A monarchia tengerészei a Pejho (napjainkban Hajho) folyó torkolatánál lévő pejtangi erőd szeptember 25-ei rohamánál vívták leghevesebb harcukat. Az ütközetben a monarchia katonai kontingensének 36 százaléka elesett. A halottak egyharmada magyar nemzetiségű volt. Az erődöt egyébként őseink hősiesen bevették.

  • Utcai harcok Pekingben. Középen a jobboldai utcába betörő katonai egység a Zenta cirkáló osztrák-magyar legénysége. (Forrás: Alamy.com)
  • A Nyolc Nemzet Szövetsége. Balról jobbra haladva: Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Oroszország, Brit-India, Németország, Franciaország, Osztrák-Magyar Monarchia, Olaszország, Japán (Forrás: ns06.com)
  • A Nyolc Nemzet Szövetsége, egy picivel már többen. Itt a guggoló sorban jobbról a második az osztrák-magyar matróz. (Forrás: Reddit.com)
  • Osztrák-magyar tengerészgyalogosok a monarchia tiencsini gyarmatán az ideiglenes kaszárnyájuk előtt. (Fotó: Vasárnapi Újság)
  • Kínai shimbók, azaz rendőrök az Osztrák-Magyar Monarchia szolgálatában. (Fotó: Vasárnapi Újság)
  • Egy OMM-es shimbó és egy kalodába fogott rab. (Fotó: Vasárnapi Újság)
  • A tiencsini koncesszió (gyarmat) katonai vezetője, azaz a Zenta hadihajó kapitánya (Fotó: Vasárnapi Újság)
  • A haditengerészeti különítmény egyik raktára. (Fotó: Vasárnapi Újság)
  • Az Osztrák-Magyar Monarchia tiencsini gyarmatának zászlaja. (Forrás: Deviantart.com)

Nagy zűr kis Kínában

 

A kínai császári udvar 1901. szeptember 7-én kötötte meg Pekingben a békét a nyolc nemzet szövetségével. A szerződés értelme szerint az 1860-ban átadott tiencsini és sanghaji francia és angol koncessziós területek nagyságát Párizs és London mind a két nagyvárosban megduplázhatta, illetve megtriplázhatta. A tengeri kijárattal rendelkező, ekkor még egymillió lakosú Tiencsin város területének 60 százalékát felosztották egymás között a harcokban részt vett államok. Míg a Hajho folyó jobb partján (nyugati oldal) alakult meg folyásiránynak megfelelően a japán, a francia, az angol, illetve a német gyarmatok (városrészek), addig a folyó bal partján (keleti oldal) kapott helyt az osztrák-magyar, az olasz és az orosz koncesszió. Mivel már 1900 júliusában tudható volt, hogy az amerikai és az angol zóna egyesülni fog, így kilencedik nemzetként, de nyolcadik területbirtokosként a nagyhatalmak a fazékhoz, pontosabban az orosz koncesszió mellé odaengedték a szintén meggazdagodni kívánó semlegesnek tartott Belgiumot is.

Az Osztrák-Magyar Monarchia a félig-meddig Belvárosként működő Hebej városrész délnyugati, csúcsára állított háromszögre hasonlító kerületét kapta meg. A 108 hektáros zóna semmilyen európai építészeti városszerkezettel nem rendelkezett. Az európai nagyságot és stílust sugárzó nagyobb méretű angol és francia negyedekkel szemben az osztrák-magyar gyarmat sűrűn lakott, alacsony magasságú favázas, mázas cserepekkel fedett régi hutongokból állt, amiket szűk, kacskaringós és saras sikátorok választottak el egymástól. A terület keleti oldalán ráadásul több mocsaras terület is akadályozta az urbanisztikai elképzeléseket és gyarmati fejlesztéseket. Ennek ellenére a terület gazdaságilag ígéretesebb falatnak ígérkezett, mint a többi nemzet zónája, hiszen a szomszédos olasz negyeddel közösen - kerülőút nélkül-, csak a magyar koncesszión keresztül lehetett megközelíteni Tiencsin orosz negyedének északnyugati szélében álló Keleti pályaudvarát a folyón túlról érkező kínaiak által lakott Tatárvárosból.

térkép-tiencsin.jpgAz Osztrák-Magyar koncessziós területe Tiencsinben (Grafika:Falanszter.blog.hu)

Az 1901 szeptemberében kinevezett Karl Bernauer főkonzul rögvest munkához látott. Mivel a terület sem gazdaságilag, sem jogilag, sem katonailag nem függött a Csing-dinasztia vezette császári Kínától, így bevezették a Duna-menti monarchia pénzügyi, erkölcsi- és belügyi rendszerét. (A többi állam hasonlóan cselekedett.) Az itt élő kínaiak bár nem kapták meg az osztrák (vagy a magyar) állampolgárságot, de az adózás szempontjából lakhely bejelentési kötelezettségük volt. (Az 1906-os népszámlálás szerint az osztrák- magyar zónában 25.744 fő kínai és 80 Kárpát-medencéből származó állampolgár élt). A rendvédelem fenntartása érdekében az Acurti Hugó sorhajóhadnagy vezette 40 fős osztrák-magyar és horvát származású katonaság mellé a főkonzul 70-80 kínaiból álló rendőrséget, úgynevezett shimbót is verbuvált, akiket a gyarmatváros négy különböző pontján felállított rendőrőrsön helyeztetett el. A 022tj.net honlap szerint a rendőrség nem csak a közbiztonságért, hanem a Bécsnek és Budapestnek (a konzulátusnak) beszedendő adó behajtásáért is felelt. A gyarmat gazdaságának fellendítése érdekében Beinao Er Zhu Jin nagykereskedőből lett alkonzul vezetésével 1902 novemberében három nagy raktárból álló kikötővel felszerelt vámszabadterületet is felállítottak az újonnan kialakított Bécs utca felső részén (ma Pinganjie utca) és az Osztrák rakpart (ma Keleti Hajho rakpart) között. A több mint öthektáros vámszabadterület folyamatos üzemeltetéséért a hat kínai származású hivatalnokból álló Városi Tanács felelt. A vétójog és bírói hatáskör természetesen a főkonzul és a katonai parancsnok kezében maradt. (A 300 munkásnak és 32 matróznak munkát adó gabonaraktárak melletti buddhista templomban alakították ki a k.u.k. Tiencsinben állomásozó tengerészetének kaszárnyáját, a kórházat és a börtönt is.)   

Karl Bernauer főkonzul irányítása mellett 1901-ben a lakosság segítségével a terület déli részét teljesen lebontották, hogy helyére széles, európai elvárásoknak is megfelelő utcaszerkezetet alakíthassanak ki. (Az északi rész nem esett át ilyen nagyarányú beavatkozáson. Ott csak az árvizek elkerülése miatt egyméteres feltöltésekre, és macskakövezésekre került sor). 1901 végén az angolokkal karöltve elkezdték az osztrák-magyar koncessziós terület közműhálózatának, vezetékes ivóvízellátásának kiépítését is. 1902-re a zóna csaknem összes régi-új utcája macskakövezett, csatornázott, kandeláberekkel kivilágított széles közút lett. Az új utcaszerkezetű gyarmatot délről a Zára utca (ma Zijou utca) keletről a Trieszt utca (ma Shengli út) és a Peking-Feng között közlekedő vasút magas töltése választotta el a magyar zónánál kisebb területű olasz koncessziótól. A mocsarak lecsapolása után a kerületet északon a Nan Jun Ho csatorna (Admiralitás csatorna, majd feltöltése után napjainkban Shizilin sugárút), nyugaton pedig a Hajho folyó választotta el a szomszédos városrészektől.

4_20080725230756_MjAwODA2MjIxNDMyMDE5NQ==.jpgAz 1906-ban átadott Hajho folyón átívelő vashíd, amelyet a helyiek Osztrák-hídnak neveztek el. A háttérben jobbra az Osztrák-Magyar Monarchia főkonzulátusi épületei (Fotó: 022tj.net)

Angol mérnökök segítségével 1902-ben (más források szerint 1906-ban) elbontották a Tatárváros és az osztrák-magyar koncessziós területet összekötő Hajho folyón átívelő pontonhidat, hogy a helyére egy korszerű, öt pilonos vasgerendából készült átkelőt építhessenek. (Sávoly Pál a francia és az orosz koncesszió közé tervezett nyitható 97 méter hosszú hidat 1928-ban tervezte.) Az új híd a szintén az ebben az évben átadott hivatalosan Ferenc József utcának, de a köznyelvben csak Osztrák utcának nevezett (ma Jianguo utca) körútra futott rá, amelyet 1908-ban neveztek át az egykori nagykövetünk után báró Czikann Móric utcának. Ez az utca lett egyébként a magyar koncessziós terület új ütőere. A belga East Gate Electric Company társaság által 1902-ben elindított városi villamosközlekedés egyik vonala ugyanis a Keleti pályaudvart a Szentpétervár, és a III. Viktor Emánuel király körutakon át a Ferenc József utcán keresztül vezették az új hídon át Tatárváros felé.Az infrastruktuális fejlesztéseknek köszönhetően az Osztrák utca mentén alakult ki a koncessziós zóna új üzleti negyede. A korábban a rakpart mentén átadott három raktár mellé többnyire egyszintes, a monarchia építészetére jellemző eklektikus és historizáló stílusban megépített balkonokkal tagolt középrizalitos házak épültek egészen az olasz területig. A takaros ingatlanokba nemcsak teapiacokat, boltokat, áruházakat, éttermeket és kávéházakat üzemeltettek az ott élők, hanem egy mozit is. (A francia, az angol és a német negyedekben ez idő alatt fasorokkal szegélyezett öt-hatszintes bérházakat, valamint Párizs, London és Berlin nagyságát és szépségét visszaidéző palotákat, villákat és luxushoteleket adták át. A szomszédos olasz negyedben ekkoriban már kaszinó, fórum, vásárcsarnok, európai szintű színház és több piroslámpás ház is működött.)

osztrák utca.jpgA tiencsini Ferenc József utca, 1908-tól báró Czikann utca az olasz koncessziós területről fényképezve (Fotó: 022tj.net)

A többi nemzet gyarmatához képest szerényebb küllemű osztrák-magyar koncessziós területen épülő ingatlanokat nem Bécs vagy Budapest finanszírozta, hanem az itt élő - a vámszabadterület miatt meggazdagodó- kínai kereskedők és kézművesek.  Szuk Géza, a Ganz gyár főmérnöke talán pont emiatt panaszkodott 1904-ben a Vasárnapi Újság hasábjain a „mi kis Khinánk” cikkében, hogy „nem ártana, ha a többi nagyhatalom példájára mi is kihasználnék telepünket kereskedelmi czélok előmozdítására.( …)  Míg az összes nagyhatalmak a telepítvényeket csak bérlik a Khinaiaktól, addig a mi telepítvényünk az osztrák-magyar monarkhia tulajdonát képezi, mi azt elfoglaltuk; csakis a magántulajdon tekintetében történt megegyezés. Ha ugyanis magánépületekre, vagy telkekre van szükség, azt nekünk ki kell sajátítanunk s a kisajátítási összegek a házak fekvése szerint vannak megállapítva. A nyilvános épületeket, templomokat egyszerűen elvettük, ezek a mieink.”

  • Gyarmatunk ütőere, a Ferenc József utca, amelyet 1908-ban neveztek át az ekkor elhunyt kínai nagykövetünk után Czikann báró utcának. (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • Gyarmatunk ütőere, a Ferenc József utca, amelyet 1908-ban neveztek át az ekkor elhunyt kínai nagykövetünk után Czikann báró utcának. (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • A Ferenc József utcát eleinte raktárak szegélyezték  (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • Majd amikor 1908-ban átnevezték Czikann Móric báró utcára, a gazdasági épületek helyére villák épültek. (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • Még rendezetlen a táj 1901-ben. A hajók mögött csak ekkoriban vágnak bele az Osztrák-rakpart építésébe. (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • Még rendezetlen a táj 1901-ben. A hajók mögött csak ekkoriban vágnak bele az Osztrák-rakpart építésébe. (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • Az Osztrák-rakpart építése. (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • Tatárvárost és a koncessziós területünket (gyarmatunkat) eleinte egy fahíd kötötte össze. Ennek a helyére épült fel a következő képen látható vashíd. (Tulajdonos: Falanszter.blog.hu)
  • Tátám! Íme az új, ma is álló híd. Keleti hídfőjénél már jól láthatók a Ferenc József utca nyugati csücskében sorakozó raktárak. (Tulajdonos: Falanszter.blog.huI

A sárkány csókja: kínai hadurak kedvelt magyar városa

 

A főmérnök siránkozásának valamelyest ellentmond Tiencsin város turisztikai honlapjának történelmi ismertetője. A site szerint az osztrák-magyar koncessziós területen 1902-re már több osztrák építészeti ízlésnek megfelelő villát is átadtak. A Budapest utcában például egy komplett kis Rózsadomb épült fel egy év alatt, amit a mandzsu császársággal elégedetlen, ezért a Duna-menti monarchia menedékjogát, majd állampolgárságát élvező gazdag északi kínai hadurak (pl.: Cao-kum, Feng-guoz-hang) építtettek és finanszíroztak. Ezeknek az épületeknek a többsége középrizalitos, tetőteres emeletes családi ház volt, amelyeknek a főhomlokzatát vagy hosszú lépcsőn megközelíthető három félköríves záródású bejáraton, vagy az erkély alatt árkádokkal tagolt kocsifelhajtókon lehetett megközelíteni.  

  • Az Osztrák-Magyar Monarchia birodalmi építészére hajazó pár éve átadott bérháza . (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Az Osztrák-Magyar Monarchia birodalmi építészére hajazó pár éve átadott bérháza . (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Egykori hadúri villák és házak napjainkban a hajdani osztrák-magyar gyarmaton. (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Egykori hadúri villák és házak napjainkban a hajdani osztrák-magyar gyarmaton. (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Az egykori osztrák-magyar konzulátusi épület napjainkban. (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)

  • Az egykori tiencsini Ferenc József utca, majd körút napjainkban (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Az egykori tiencsini Ferenc József utca, majd körút napjainkban (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Az egykori tiencsini Budapest utca napjainkban (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Az egykori tiencsini Budapest utca napjainkban (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Az egykori tiencsini Budapest utca napjainkban (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Osztrák-Magyar Monarchia-beli épületek kínai ízléssel vegyítve  (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Osztrák-Magyar Monarchia-beli épületek kínai ízléssel vegyítve  (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Osztrák-Magyar Monarchia-beli épületek kínai ízléssel vegyítve  (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Osztrák-Magyar Monarchia-beli épületek kínai ízléssel vegyítve  (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)
  • Osztrák-Magyar Monarchia-beli épületek kínai ízléssel vegyítve  (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog.hu)

1902-ben a Ferenc József utca északi részén átadták a szintén egyemeletes verandával kibővített, ám egy érdekes, semmilyen funkciót be nem töltő csonka toronnyal rendelkező tiszti kaszinót is. Az épület anyagi hátterét nem a bécsi Hadügyminisztérium, hanem a konzulátus gazdálkodta ki. Érdekes, hogy a magyarokon kívül zártkörű tiszti klubot a németek és az angolok építettek csak fel a városban. (A japán megszállás alatt egyébként a monarchia tiszti kaszinója Nagy Északi Hotel néven menedéket biztosított a kémnek titulált Mej Lanfang pekingi operacsillagnak.) 1907-től a városi hivatal elkezdte a születések, házasságok és a halálozások anyakönyvezetését is. Két houtong épületben megindult az általános iskolai oktatás, illetve egy harmadik épületben a kétéves szakképző iskola is, ahol a matematika mellett a kötelező nyelvoktatás nem a német vagy a magyar volt, hanem az angol.

tiszti kaszinó.jpgAz Osztrák-Magyar Monarchia egykori kínai tiszti kaszinója napjainkban (Fotó: Panoramio.com)

Az 1908-ban új főkonzulnak megválasztott világhírű Erwin Ritter von Zach sinológus új konzuli épületeket építtetett a monarchia tiencsini birtokán, amit végre valahára Bécs finanszírozott. A két szomszédos konzolos épületet a Ferenc József utca és az Osztrák rakpart kereszteződésébe, a korábban átadott új híd tövében építették fel. Mind a két villa csonkagúla tetőben végződő középrizalitos, halpikkely alakú cserepekkel lefedett építmény volt. A kastélyszerű téglaépületek főhomlokzatai nem a Haine folyóra, hanem észak felé néztek. A főkonzulátus épületei összesen 1200 négyzetméteresek voltak, a hozzájuk csatolt diplomatakert területe pedig meghaladta a 7 hektárt! (Bécs egyébként 1923-ban mind a két épületet eladta a kínai kormánynak, akik az ingatlanokat továbbértékesítették Dun Ji Jin Zhai selyemkereskedőnek. A gépkocsibejárók kialakítása érdekében ekkor alakították át teljesen az épültek főhomlokzatát. A várost ért 1976-os földrengés során súlyosan megrongálódott délebbre fekvő épületet lebontották, az északabbra fekvő ingatlant kínai ízlés szerint „nyugatiasan” felújították. Az egykori konzulátusban jelenleg egy étterem működik.)

  • Az egykori Osztrák-Magyar tiencsini főkonzulátusának épülete napjainkban. (Fotó: Panoramio, com és Trip.com)
  • Az egykori Osztrák-Magyar tiencsini főkonzulátusának épülete napjainkban. (Fotó: Panoramio, com és Trip.com)
  • Az egykori Osztrák-Magyar tiencsini főkonzulátusának épülete napjainkban. (Fotó: Panoramio, com és Trip.com)
  • Az egykori Osztrák-Magyar tiencsini főkonzulátusának épülete napjainkban. (Fotó: Panoramio, com és Trip.com)
  • Az egykori Osztrák-Magyar tiencsini főkonzulátusának épülete napjainkban. (Fotó: Panoramio, com és Trip.com)

Osztrák (kvázi magyar) állampolgár volt Kína első elnöke

 

Az osztrák-magyar koncessziós terület talán legszebb épülete az Osztrák rakparton 1918-ban átadott úgynevezett Jüan-épület volt, amit a Ce-hszi császárnő hatalmának megdöntésében aktív szerepet vállaló Jüan Si-kaj hadúr kezdett el Ausztria állampolgáraként építtetni 1908-ban.Az Alpok villáira hajazó háromszintes 54 szobás villa tervét a Tiencsinben működő Német-Brit Építészbizottság tagjai készítették el. A megrendelő kérésére a mérnökök direkt nem alkalmazhatták a feng-shui elveit a Hajho-parti 2089 négyzetméteres épület megtervezésénél. Az „L” alaprajzú épület középpontjában egy karcsú torony osztotta ketté a neobarokk stílusú tetőteret, amit az időközben a Kínai Köztársaság első elnökének kinevezett Jüan Si-kaj egy magánkórházzal és egy emeleti sziklakerttel is kibővíttetett. (Érdekes momentum, hogy Si-kaj akkor sem mondott le osztrák állampolgárságáról, amikor 1915-ben a demokratikus eszméket megunva császárrá kiáltatta ki magát.) Talán a pálfordulás következménye, hogy az császár az épület második emeletét egy titkos vaslépcsővel összekötötte a pincével, hogy onnan a kert alatt kiépített alagúton gyorsan elhagyhassa az épületet.

  • Jüan-si-kaj hadúr, későbbi köztársasági elnök és császár villája napjainkban az egykori osztrák-magyar gyarmaton. (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • Jüan-si-kaj otthoni trónja és az egykori gyarmatváros területe. A zöld színnel jelölt volt az osztrák-magyar. (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • A villa galérája (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • Az egyik csillárja (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • Társalkodó (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • A hadúr vetetlen ágya (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • Szentély és önarckéo (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • Jüan zongorája, természetesen csak díszként használta (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • Pihenőszék (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)
  • Az osztrák (kvázi magyar) állampolgárságú köztársasági elnök tiroli gyártású szekrénye (Fotó: Rimányi Áron - Falanszter.blog)

Hajho hej jó! Végjáték Duna-parti módra

 

Mivel a többi nagyhatalommal ellentétben Bécs és Budapest nem támogatta anyagilag kínai koncesszióját, így az osztrák-magyar terület Tiencsin leglassabban fejlődő gyarmatának számított. A kolónia kereskedelméből befolyt pénzt így nem is utalták vissza a főkonzulok a Duna-medence fővárosainak, hanem automatikusan a gyarmat-negyed fenntartására fordították. Problémát okozott az is, hogy a korábban jó adottságú területnek gondolt vízparti kerületet a Sárga-tengerről a Hajho folyóba bekanyarodó 1200-1400 tonna vízkiszorítású hajók a sekély medermélység miatt, csak a francia koncesszió területéig tudtak eljutni-, tovább, így a magyar negyedig már nem. Komolyabb méretű kikötő így nem is épülhetett az Osztrák rakpart mentén. Szintén probléma volt, hogy a dualista állam a többi nagyhatalommal ellentétben nem rendelkezett jelentős kereskedelmi tengeri flottával – így az 1908-tól 1912-ig főkonzuli teendőket ellátó Miloslav Kobr, majd az 1917-ig hivatalban lévő Hugo Schumpeter nem tudta elszállíttatni Európába az itt felhalmozott terményeket. Tetézte a bajokat, hogy a magyar gyarmat fölött északra a kínaiak több gyárat is felhúztak a frissen átadott Központi pályaudvaruk környékén-, így a magyar területről szép lassan elindult a kínai kivándorlás a szomszédos városrész felé. Az 1910-es népszámlálási adatok szerint a kolónia lakossága négy év alatt 25.744 főről 14.946 főre csökkent. A gazdasági egyensúlyt csak a kivándorlás miatt elnéptelenedő, ezért a magyar koncessziós területet Tiencsin villakerületévé formáló hadurak pénztárcája és építkezései mentették meg. A mandzsu Csing-dinasztia birodalom megdöntésére, majd a kerület lakójából eleinte köztársasági elnökké, majd császárrá koronázott Jüan Si-kaj megbuktatásában a magyar gyarmaton szerveződő hadurakból, kormányzókból és politikusokból álló úgynevezett Ju-Gong-osztály ugyanis jobban preferálta Bécs és Budapest nyújtotta laza lehetőségeket, mint a szigorúbb londonit, vagy párizsit. Mivel 1917. augusztus 14-én Peking hadüzenetet küldött Bécsnek, így az Osztrák-Magyar Monarchia kínai gyarmatára mindenfajta ellenállás nélkül bemasírozhatott az ázsiai ország hadserege. Peking ellenben a gazdasági válság elkerülése miatt továbbüzemeltette a különleges jogkörrel rendelkező koncessziót. Ausztria a tiencsini területet jogilag az 1919-es saint-germaini béke, Magyarország pedig az 1920-as trianoni békediktátum során vesztette el.

konc31.jpgAz osztrák-magyar gyarmat egykori és a Duna-menti ország építészetét nem a legszerencsésebben lekoppintó másolatai napjaikban. (Fotó: Rimányi Áron- Falanszter.blog.hu)

Új Magyarország a Hajho-partján


Amire Bécs és Budapest 100 évvel ezelőtt csak álmodott, azt most megépítette Peking. A rohamosan fejlődő kínai gazdaság következményeként 2005. július 20-án Tiencsinben kihirdették a Hajho folyó belvárosi szakaszának teljes 15 év alatt elvégzendő revitalizációját, amely a korábbi nyolc nemzet birtokolt koncessziós városrészekből 955 ezer négyzetkilométernyit újított fel, vagy bővített ki. A hatóságok 615 épületet nyilvánítottak műemléknek. Mivel a történelmi viszontagságok miatt pont a Belvárost elfoglaló egykori osztrák-magyar területen maradt fent a legkevesebb műemlék, így a Városi Tanács úgy döntött, hogy egy új osztrák-magyaros hangulatú modern negyedet zsaluztat majd ki rekordgyorsasággal az egykori Duna-menti birodalom koncessziós területének foghíjaira. Az egykori Zára utca előtt egy 4700 négyzetméter nagyságú hegedű alakú barokkosan nyírt lombokkal tagolt parkot alakítottak ki a kínaiak, amely nem titkoltan a Hofburg kertjét próbálja leutánozni kicsiben. Itt kapott helyt egy három méter magas, az Erzsébet téri szökőkútra erősen hajazó 14 méter széles díszkút, a Duna-menti monarchiához valamilyen mód köthető két és fél méter magas zeneszerzők (Beethoven, Strauss, Liszt, Bach és Haydn) szobrai, valamint az az aranyozott kupolájú zenepavilon, ahol az előbb említett muzsikusok nótái csengenek fel non-stop, ha leülünk a fedett lócára. Picivel arrébb a budai vár II. világháború után kapott kupoláját lemásoló, kínaiasan elnagyolt és aránytalan tümpanokat, balusztrádokat felvonultató osztrákos-olaszos-magyaros folyóparti luxus-lakóparkja nyújtózkodik. Bármelyik alföldi falu ínyére lenne az az egyhajós római katolikus templom, amit az egykori főkonzulátus mellett építettek fel az hajdanvolt Ferenc József utca végében. Bár Tiencsinben egyre jobban fogyatkozik a keresztények száma, a város az elnagyolt rokokós elemeket is magánhordozó templomát bármelyik magyarországi község megirigyelhetné. Hogy Ausztria se maradjon szégyenben, az egykori főkonzulátus folyóparti falszakaszára egy négy méter magas gipszből kivakolt Strauss domborművet kapott. A hírek szerint a felújítás előtt álló tiszti kaszinó elé, egy vágtázó huszárszobor kerül majd.

Jamrik Levente

52 komment budapest kína bécs peking 1976 gyarmat 1920 1908 1896 1917 tiencsin 1901 1918 1904 1902 1912 hajho karl bernauer sávoly pál jüan si kaj Tovább
Az Osztrák-Magyar Monarchia kínai gyarmata Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
52 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr292594932

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Koncessziós épületek 2. - Az osztrák-magyar zóna 2012.09.28. 10:27:03

Ígértem, hogy az első Tiencsinben töltött szombatom koncesszió-látogatós képeiből még rakok fel, hát íme! Ez alkalommal 16 évig Bécs-Budapest által birtokolt 108 hektáros terület mára nagyrészt felújított és jól tartott épületeiről készített fotóimból ...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.01.19. 08:13:52

Mivel pocsék a blog.hu adminja itt az utolsó fejezet:

Új Magyarország a Hajho-partján
Amire Bécs és Budapest 100 évvel ezelőtt csak álmodott, azt most megépítette Peking. A rohamosan fejlődő kínai gazdaság következményeként 2005. július 20-án Tiencsinben kihirdették a Hajho folyó belvárosi szakaszának teljes 15 év alatt elvégzendő revitalizációját, amely a korábbi nyolc nemzet birtokolt koncessziós városrészekből 955 ezer négyzetkilométernyit újított fel, bővített ki. A hatóságok 615 épületet nyilvánítottak műemléknek. Mivel a történelmi viszontagságok miatt pont a Belvárost elfoglaló egykori osztrák-magyar területen maradt fent a legkevesebb műemlék, így a Városi Tanács úgy döntött, hogy egy osztrák-magyaros hangulatú modern negyedet zsaluztat majd ki rekordgyorsasággal. Az egykori Zára utca előtt egy 4700 négyzetméter nagyságú hegedű alakú barokkosan nyírt lombokkal tagolt parkot alakítottak ki a kínaiak, amely nem titkoltan a Hofburg kertjét próbálja leutánozni kicsiben. Itt kapott helyt egy három méter magas, az Erzsébet téri szökőkútra erősen hajazó 14 méter széles díszkút, a Duna-menti monarchiához valamilyen mód köthető két és fél méter magas zeneszerzők (Beethoven, Strauss, Liszt, Bach és Haydn) szobrai, valamint az az aranyozott kupolájú zenepavilon, ahol az előbb említett muzsikusok nótái csengenek fel, ha leülünk a fedett lócára. Picivel arrébb a budai vár II. világháború után kapott kupoláját lemásoló, kínaiasan elnagyolt és aránytalan tümpanokat, balusztrádokat felvonultató osztrákos-olaszos-magyaros folyóparti luxus-lakóparkja nyújtózkodik el. Bármelyik alföldi falu ínyére lenne az az egyhajós római katolikus templom, amit az egykori főkonzulátus mellett építettek fel az hajdanvolt Ferenc József utca végében. Bár Tiencsinben egyre jobban fogyatkozik a keresztények száma, a város az elnagyolt rokokós elemeket magán hordozó templomot Magyarország egyik büszkeségének tartja. Hogy Ausztria se maradjon szégyenben, az egykori főkonzulátus folyóparti falszakaszára egy négy méter magas gipszből kivakolt Strauss domborművet kapott. A hírek szerint a felújítás előtt álló tiszti kaszinó elé, egy vágtázó huszárszobor kerül majd.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.01.19. 08:30:05

És az utolsó fejezethez a képek:

A budai vár kupoláját utánzó lakópark

kepfeltoltes.hu/110119/13141322_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

kepfeltoltes.hu/110119/41315905_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

kepfeltoltes.hu/110119/magyar_negyed1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Az új osztrák stílusú katolikus templom a volt főkonzultus mellett

kepfeltoltes.hu/110119/20402594_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

kepfeltoltes.hu/110119/44393155_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

kepfeltoltes.hu/110119/157_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Emléktáblák, hogy anno nagyhatalom voltunk

kepfeltoltes.hu/110119/bainiantianjin_4238243_4346345_m_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

kepfeltoltes.hu/110119/bainiantianjin_4238243_4346347_m_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

És Strauss kínai szobra az új neo, neo reneszánsz stílusú óratoronnyal

kepfeltoltes.hu/110119/a6b40c5953a9dd665b4f22_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Válasz erre 

endre2714 2011.01.19. 16:05:28

Nagyon jó a blog, az egyik legjobb a "piacon".
Két kérdés:
1. hogy találod ezeket a témákat? Mindig tájékozottnak gondoltam magamat, de az itteni történetek többségéről most hallok először.
2. Csak kíváncsiságképp, az utcaneveknél az olaszoknak hogy lehetett Trieszt utcája, ha ekkor még OMM-hez tartozott? Ennyire vágytak már rá vagy csak az olasz lakosság miatt?

Csak így tovább!!!!
Válasz erre 

Edward Nygma 2011.01.19. 16:05:45

Kis építészet, sok történelem és még több érdekes info... Olyan ez a blog nekem, mint kisgyereknek az édességbolt!
Válasz erre 

purga · http://horrormirror.blog.hu 2011.01.19. 16:05:55

jó kis írás, volt benne munka
Válasz erre 

efes · http://efesasanisimasa.wordpress.com/ 2011.01.19. 16:06:14

@don-kanyar: Annyira szeretném, ha nem egy posztban, hanem fejezetekre szedve tennéd közre, mert ér ennyit ez a poszt.
Válasz erre 

Chaoyang · http://xiongyali.blog.hu 2011.01.19. 16:06:34

Shanghaiban lattam kituno europai epuleteket. Sajnos nem sokara ledozeroljak oket. Mert nem versenghetnek a csillagaszati telekarak miatt a toronyhazakkal. Tianjin ma mar szinte osszeepult Pekinggel. Lassan meg a pekingi metro is eler odaig amilyen utemben epitik azt...
Válasz erre 

budai zöld 2011.01.19. 16:06:45

@don-kanyar:
Az emléktábla érdekes első felirata vajon milyen nyelven lehet?

"Ancient Consulat De Lempire De Austrich Eta Hungry"

Francia-katalán-baszk-pidgin-english?
Válasz erre 

milliliteratura · http://milliliteratura.blog.hu/ 2011.01.19. 16:07:31

@don-kanyar: 955.000 négyzetkilométer az tíz teljes magyarország és még pár megye. szóval nem hinném, hogy a városban ekkora terület került volna felújításra :)

egyébként jó a téma :)
Válasz erre 

Mitya Ivanov 2011.01.19. 16:07:55

ez a legérdekesebb cikk, amit ma a blog.hu-n olvastam.
A téma azóta érdekel, hogy a 80-as évek végén egyszer hallottam egy tévéműsort arról, hogy a Monarchia lekéste a gyarmatosítást, de azért tett lépéseket ez irányban.
Akkor valami Indiai óceáni szigetekről is lehetett hallani, mutattak fényképeket is a műsorban diósgyőrben készült vasúti sinekről, de hogy hol lehet az a sziget és mi a neve, fogalmam sincs. Sem könyvtárban, sem a neten nem bukkantam rá azóta sem. Talán a mai Nicobar és Andamán szigetek egyikéről lehetett szó.
Neked van valami infód erről?
Válasz erre 

misc · http://misc.blog.hu 2011.01.19. 16:08:04

vissza Tiencsinnel!!!
Válasz erre 

csaba76 2011.01.19. 16:08:33

így ma több százezer kínai kérheti a magyar állampolgárságot magyarországi letelepedés nélkül, mivel felmenője magyar állampolgár volt
Válasz erre 

Pipázó Csákány 2011.01.19. 16:08:44

Apám mekkora király vagy.

még valami Monarchiás töri versenyen volt kérdés, hogy hol volt a Monarchiának külbirtoka, és sehol sem leltem a választ.

Örök hála
Válasz erre 

A nép fia 2011.01.19. 16:08:55

Nagyszerű írás. Köszönjük!

Nem is tudtam eddig a kínai gyarmatunkról. Kár, hogy nem használták ki jobban a benne rejlő lehetőségeket.

Ember, mi munkád lehet egy-egy ilyen írással! Le a kalappal!
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.01.19. 16:43:48

@Mitya Ivanov: Igen, Nicobar és Andamán szigetek voltak. A dánok után foglaltuk el, majd az angoloknak adtuk át. A monarchia egyébként több gyarmatot kapott volna, ha sikerül a katonai hadjárata (Mexikó, Kongó, Palesztina, Új-Guinea stb.)

A témáról magyarul bővebben itt:

christal.elte.hu/curriculum2/Tortenelem/AfrikanisztikaMA/b%FArg%E1bor/03.b%FAr.Habsburggyarm.pdf
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.01.19. 16:44:01

@endre2714: A Trieszt utcanév közös döntés eredménye volt. Bécs ezzel a jelképes névadással szerette volna Olaszország tudtára adni, hogy Rómával közös a kínai gyarmatpolitikája. Egyébként az utca keleti oldala volt a magyar, a nyugati pedig az olasz irányítású terület. 1920 után az utcát már Olasz sugárútnak hívták.
Válasz erre 

Pipázó Csákány 2011.01.19. 16:44:13

királyság

régen kaptam vetélkedőn ezt a kérdést, és akkor nem találtam a választ.

ezer köszönet
Válasz erre 

endre2714 2011.01.19. 16:55:36

@endre2714: Jaj, Triesztet írtam, de Fiumére gondoltam.
Válasz erre 

tucano 2011.01.19. 16:59:46

Gratulálok, öröm volt olvasni! Gondolom a Ferenc József-földön és a sziámi gyarmaton nem építettünk semmit:(
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.01.19. 17:03:04

@tucano: Ott valóban nem. A Ferenc József-földön kb. egy tucat lakatlan faház látható még, de azokat az oroszok-szovjetek építették.
Válasz erre 

Ailaoshi · http://miraculousmandarin.weebly.com/ 2011.01.19. 17:03:21

Most meglepődtem. Eddig is tudtam, hogy a boxerlázadás után mi is mentünk "megtorolni", de nem tudtam, hogy így működött a kis gyarmatunk...ejha!
Chaoyang, a sok szép shanghaji épület közül a leghíresebbek éppen egy Hudec nevű magyar tervező művei (park hotel, Amerikai klub, stb), aki az 1930-40-es években nagyon menő volt ott. Ezt is nagyon sokáig nem tudtam (még amikor ott éltem sem), pedig ilyenekre igazán lehetnénk büszkék.
Válasz erre 

nomad · http://szkaresz.blog.hu/ 2011.01.19. 17:20:14

Kösz a kiváló munkát.
És csak humorosan: akkor most matematikailag mennyi kínainak kell adnunk magyar állampolgárságot?
Talán Ferenc József-földdel kapcsolatban volt egy tv film, amiben az ottani bányajogok a magyar államé. Üdv
Válasz erre 

Chaoyang · http://xiongyali.blog.hu 2011.01.20. 03:30:52

@kuanyin: Nem semmi :) Ok azt irjak itt (www.parkhotel.com.cn/www2/index_en.htm) , hogy a Park Hotelt a magyar Laslo Vodac tervezte! Az amerikai klubrol nem talaltam semmit..
Válasz erre 

nagytomsky · http://nagytomsky.blog.hu 2011.01.20. 03:31:28

Máris jobban érzem magam! :)
Válasz erre 

Redneck pornstar 2011.01.20. 03:32:06

"Az itt élő kínaiak automatikusan megkapták az osztrák-magyar állampolgárságot."

Na akkor azt fejtse ki nekem valaki nálam okosabb. Hogy mi ez az osztrák-magyar állampolgárság? Ennyi erővel Hitler is osztrák-magyar állampolgár volt. Nem beszélve kína első császáráról aki végül gondolom a kínaival együtt már "hármas".
Válasz erre 

Redneck pornstar 2011.01.20. 03:32:18

"Magyar állampolgár volt Kína első elnöke"

Nem hiszem hogy létezett közös állampolgárság, Mert ugye akkor Hitler is az volt. Máshonnan megközelítve meg akkor már hármas állampolgár az osztrák, a magyar, és a kínaival. Persze egy császá
Válasz erre 

gabute 2011.01.20. 03:32:29

hu.wikipedia.org/wiki/Hugyecz_L%C3%A1szl%C3%B3
Válasz erre 

is 2011.01.20. 03:32:37

állat! szerencsére csak a magyarul tudó kínaiaknak kell állampolgárságot adnunk. de hogy mit jelentsen ez a magyarul tudás, az ugye már csak pénzkérdés...
Válasz erre 

Mitya Ivanov 2011.01.20. 21:43:30

@don-kanyar: köszi
Válasz erre 

magyar kalacs · www.magyar.kalacs.blog.hu 2011.01.24. 23:40:24

Érdekes írás.
Vajon honnan ilyen informált?
Mert én ott éltem abban a városban 3 évet.
ongo.hu/elmenybeszamolok/1338
Válasz erre 

Isnyu 2011.02.04. 23:33:33

Érdekes. Nem is hallottam róla eddig.....
Válasz erre 

new york, new york 2011.02.06. 00:39:12

juhé, kettős állampolgárságot (és szavazati jogot) néhány százezer tiencsini kínainak! :)
Válasz erre 

Mr.lefolyo · http://www.dugulaselharitas0.hu 2011.03.14. 11:45:14

érdekes:)
Válasz erre 

komplikato 2011.04.03. 14:15:07

@new york, new york: lol. Az utódokat beszámítva többen lehetnek, mint Magyarország jelenlegi teljes lakossága. :D
Válasz erre 

Maretz 2012.01.04. 17:44:36

"Nyolc Nemzet Szövetsége"... majd felsorolsz kilencet:D

Amúgy gratula a bloghoz, zseniális!
Válasz erre 

magyar kalacs · www.magyar.kalacs.blog.hu 2012.02.28. 17:51:45

@is: előbb utóbb több magyarul beszélő Kínai lesz, mint kínaiul beszélő magyar, ugyanis már most van a pekingi egyetemen magyar fakultázs. meg a cri.com nál magyar szekció
Válasz erre 

magyar kalacs · www.magyar.kalacs.blog.hu 2012.02.28. 17:54:45

@don-kanyar: Vajos azt tudod e , hogy ki tervezte Tianjin első szétnyitható hidját?
Válasz erre 

magyar kalacs · www.magyar.kalacs.blog.hu 2012.02.28. 17:56:50

@don-kanyar: Hé öcsi a magyar cukrászdát is megtaláltad a régi fő utca mellett?
Válasz erre 

L. Toma 2012.04.09. 22:07:35

Baromi jó ez a cikk! Úgy tudom ez volt Magyarország egyetlen "gyarmata". Hatalmas dolog volt ez a Tiencsin és nem csak magyar szempontból. Tudtommal ez volt az egyetlen olyan város a világon, amit a legtöbb zónára osztottak (9+ a kínai) és békésen megfértek egymással. Mekkora poén lehetett akkor ott élni és sétálgatni a szektorokban. Még Nyugat-Berlinnél is nagyobb élmény lehetett! Sajnos mint történelmünk sok más dicső részlete ez is agyon van hallgatva, senki nem tud róla. Pedig 45 után még megpróbálhattunk volna valahogy visszatérni mivel mi is ők is kommunisták voltunk, legalább kereskedelmi kulturális vonalon lehetett volna tartani a kapcsolatot. Jó lenne behozni a köztudatba és a Kínába irányuló magyar turizmust elsősorban Tiencsinbe irányítani úgymint ahogy a németek mennek Namíbiába. Egyszóval óriási dolog volt ez, valahogy fel kell éleszteni.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.04.22. 15:37:00

@Klt: Volt még gyarmatunk (korabeli szóhasználattal élve misszió, telepítvény). Elkezdtem feldolgozni őket, csak nagyon kevés infót találtam eddig a bécsi levéltárban. Többek között hasonló (pár hektáros) OMM-birtok volt Alexandriában, Cipruson, Tangerben is.
Válasz erre 

L. Toma 2012.04.25. 12:26:25

Köszönöm don-kanyar. Ezekről nem tudtam. Igaz honnan is tudhatnánk? Én sem találtam semmit, de ha a lexikonok nem emlitik nem lehetett hosszú életű jelentős ott a jelenlétünk. Engem főleg Tanger érdekelne. Teljesen európaias város, gyönyörű art deco épületekkel (kedvenc stílusom). Készült egy film is (Tangier) 1946ban, de sem megnézni, sem megvenni nem lehet. Kár hogy nem maradt nemzetközi terület vagy spanyol mint Ceuta, Melilla. Sok sikert a kutatáshoz,várom a Tanger, Alexandria cikkeket.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.04.25. 12:33:58

@Klt: Tanger nagyon érdekes. Miután az OMM megszerezte itt piciny gyarmatát, Ferenc Jóska jól kufárkodott vele. Átadta a franciáknak és a spanyoloknak, hogy cserébe elnézzék, hogy megszálljuk Bosznia-Hercegovinát. Magyarán kb. 10 háztömbbért cserébe, egy komplett országot szereztünk :)
Válasz erre 

TrueY · http://qltura.blog.hu 2012.08.27. 14:26:39

Jó kis cikk! Csatoljuk vissza! ;)
Válasz erre 

monarchia18 2012.09.27. 18:41:11

Én is örülök az írásnak, de mielőtt további kommentezők szállnának el tőle, szeretném közölni, hogy a téma tökéletesen feldolgozott, lásd Józsa Sándor : Kína és az Osztrák-Magyar Monarchia (1966 !!!) című kismonográfiáját, valamint - legújabban - Gerő András tanulmányát a "Szétszakított múlt" (2012) c. kötetében ("Birodalom gyarmat nélkül", melyben kimerítő és meggyőző választ nyerhetsz arról, hogy a Monarchia akart-e egyáltalán gyarmatot, vagy sem - a szerző szerint erre nem is törekedett.
Visszatérve az elejére : csupán aktualizálni kellett az ez irányú ismereteket. De még egyszer köszönet, amiért írt erről a témáról, mint látszik, megérte, mert sokan nem tudtak róla.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.09.27. 19:41:08

@monarchia18: Kedves monarchia18! Mint láthatja az írás nem ma íródott. Gerő könyvét sajnos nem ismerem, de alapjában egyetértek a szerzővel, hogy az OMM nem törekedett gyarmatszerzésre- hiszen nem kívánta a kisebbségeinek számát növelni. Ellenben nem tudom, hogy Gerő megemlíti-e, hogy az OMM-nek több, korabeli kifejezéssel élve "telepítvénye" (gyarmata) volt Kínán kívül is. Így többek között majd 10 évig a Sínai-félsziget Egyiptom felé néző tengeri szakasza, Ciprus ÉK-része, Törökország Kónya nevű városa és annak környéke is Bécs fennhatósága alatt állt egy időben. A legjobb biznisz Tangerhez köthető, hiszen amikor Ferenc József lemondott "marokkói gyarmatáról" a francia-spanyol érdekszövetség javára, cserébe annektálhatta az OMM Bosznia-Hercegovinát.
Válasz erre 

Caralocum 2012.11.10. 18:26:39

Jó cikk
Válasz erre 

sold 2013.06.13. 09:42:28

üdv! A christal.elte oldalról linkelt .pdf-fájl fellelhető valahol? A weboldal sajnos már nem él... köszönöm!
Válasz erre 

Rollende Landstrasse 2014.11.03. 20:07:52

Kár, hogy csak most fedeztem fel ezt a cikket. Pedig lehet, hogy sokakat érdekelne, hogy a tiencsini állapotokról Gasparovich László írt egy félelmetesen jó regényt a kilencvenes években Elveszettek címmel. Egy odavetődött magyar család sorsát írja le, hogyan próbáltak életben maradni, miután összeomlott az Osztrák-Magyar Monarchia.
Válasz erre 

Sándor Göböly 2015.06.29. 18:26:35

www.facebook.com/photo.php?fbid=251094028331387&set=pb.100002923767516.-2207520000.1435592262.&type=3&src=https%3A%2F%2Fscontent-vie1-1.xx.fbcdn.net%2Fhphotos-xaf1%2Fv%2Ft1.0-9%2F380178_251094028331387_333945543_n.jpg%3Foh%3D9371024ccba4ced5ca92e7908a51b802%26oe%3D5628F288&size=688%2C960
Válasz erre 

blash 2016.06.05. 01:43:59

:DD 444.hu/2016/06/04/vujity-tvrtko-rajott-elment-megerkezett-fizetett-kerte-megnezte-latta-szervezett-fotozott-megrendult-hitte-amult-bamult-aztan-megfazott
Válasz erre 

greenbamboo 2016.06.27. 23:02:08

Csak mert a Tvrtko műsor kapcsán ismét előbukkant ez a cikk a net mélyéről és így most elolvastam, egy kis megjegyzés a kínai nevekhez. Ezt írod:"Érdekes momentum, hogy Si-kaj akkor sem mondott le osztrák állampolgárságáról..." - nos, a kínaiaknál ugyanúgy a családnév áll elöl, mint nálunk. Tehát Si-kajként hivatkozni az illetőre olyan, mintha mondjuk Kossuthra Lajosként hivatkoznál :)
A cikk egyébként nagyon érdekes, gratulálok hozzá!
Válasz erre 

seigyo_zoufukuki · densha.blog.hu 2019.07.16. 11:44:46

A "csoportképen" nincs orosz katona, balról a harmadik partner ausztrál.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard