FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
A sárkány barlangjai: a szentpétervári mesterséges erődszigetek titkai

A sárkány barlangjai: a szentpétervári mesterséges erődszigetek titkai

20 mesterséges szigeterőddel védték Szentpétervár tengeri kijáratát az oroszok. A szépen megmunkált vízi szörnyek a sok napalm robbantás után leginkább egy sárkány barlangjára hasonlítanak. Bár UNESCO-védettséget érdemelnének, az önkormányzat gyakorlatilag az enyészetnek dobta a 300 éves műtárgyakat.

Az északi 4-es számú "Zverev" erőd, a napalm robbantások után (Fotó: Panoramio.com)

I (Nagy) Péter 1703-ban rendelte el, hogy Oroszország új fővárosának tengeri kijáratát 10 mesterségesen kialakított erődsziget-láncolattal kell lezárni egy esetleges újabb svéd támadástól. A döngölt földből, agyagból, aprított szalmából, fából és durván megmunkált kövekből kialakított földrakásokat a Szentpétervár előtti természetes képződésű Kotlin szigeten és körülötte képezték ki 20 év alatt. 1855-ben, miután I. Miklós cár attól félt, hogy törökországi hadjárata során az angol-francia flotta hátba támadja birodalmát-, további 10 erőd megépítését rendelte el a Néva-öböl sekély szájánál Oranienbaum (ma Lomonoszov) és Goriszkaja falvak közötti 15 kilométeres szakaszon. Az építkezés második ütemével egy időben, az Admiralitás a korábban épült monstrumokat is modernizáltatta. A 20 mesterséges szigetre épített erődök közé öt aknamezőt, és egy 75 ágyúnaszádból és 14 korvettből álló flottát is kivezényeltek. A tengerparton egy állandó, 200 ezres létszámú hadsereg, 400 beásott parti ágyújával védte a fővárost. Az erődök -bár UNESCO védelemre jelölték őket- az összedőlés határán állnak.

Mesterséges erődszigetek Szentpétervár körül (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A Kronslot: hollók kikötője

Domenico Trezzini mérnökezredes tervei alapján, 1704. május 7-én adták át a 1,5-25 méter széles, 37 méter magas falakkal körbevett Kronslot nevű mesterséges szigetet, amely egy év múlva –a cár szolgálatában harcoló angol Cruys altengernagy irányította orosz flotta támogatása mellett– egymaga képes volt elűzni az új főváros bevételére érkező svéd hajóhadat és a Georg Johann Freiherr von Maydell vezette 8000 fős porosz-svéd hadsereget. A cár utasítására a fából készült erősség falait 1724-ben gránitból és téglából átépítették, különböző méretű mellvédekkel és öt 110 méter átmérőjű új olasz bástyával feltagolták, illetve egy jól védhető, 40 hajó befogadására alkalmas zárt kikötővel és börtönnel is megtoldották.

Elsüllyedt hajók a kronsloti erőd kikötőjében (Fotó: Panoramio.com)

A pusztuló "Kronslot" erőd napjainkban (Fotó: Panoramio.com)

"Kronslot" elemekkel dacoló falai (Fotó: Panoramio.com)

Az I. Péter: a tengeri Citadella

Szintén 1724-ben adták át az erődrendszer második mesterséges műtárgyát, az angol Edward Lyne tervezte ötszög alakú, sarkain zömök tornyokkal megerősített Citadellát, amelyet 1834-ben kereszteltek át I. Péter erődnek. A két tengeri védmű kiszolgálása érdekében 17,6 négyzetkilométeres Kotlin szigetén beindult a Kronstadt névre keresztelt, lagúnákkal feltagolt laktanyaváros, valamint a Rif, a Schantz, a Mensikov és a Konstantinra keresztelt szárazföldi-vízi objektumok építése is.

A "Péter" erőd (Fotó: Panoramio.com)

A Rif: beton és kapitalista

A Rifnek nevezett földsáncot a sziget nyugati csúcsán 1704-ben alakították ki, majd húsz év múlva kővel is megerősítették. V. P. Lebegyev tervei alapján a műtárgyat 1898-1912 között ismét teljesen átépítették az akkor divatossá váló portlandi cement tesztelése és haditechnikai bevezetése céljából. Az akkori vizsgálatok elsődleges célja az volt, hogy a vasbeton szerkezet hogyan védekezik a tengervíz roncsoló hatásai, az 57 milliméteres ágyúkból kilőtt lövedékek, illetve a zárt üregekbe, folyosókba mesterségesen bevezetett gáznyomások ellen. Az itt szerzett tapasztalatokat az oroszok országszerte felhasználták a különböző méretű bunkereik építésénél. A Rif helyőrsége aktívan részt vett a forradalmi zűrzavar leverésében is. 1919-ben a cárhoz hű tengerészgyalogosok innen lőtték a sziget déli részén fellelhető kronstadti laktanya irányítását megszerző vörösöket, majd 1921-ig az oda folyamatosan beszivárgó kommunista védőket. A Szovjetunió vezetése 1953-ban újabb technikai átalakításokat kezdeményezett az erődön. Először szintén kísérleti jelleggel, 130 milliméteres ágyúkkal lőtték a két méter vastag földkéreggel is megerősített szigetcsúcsot, majd a tapasztalatok feldolgozása után a Kreml további három méter méter vastagságú vasbetonkéreggel csomagoltatta be erősségét. A Rif fegyverzetét ekkor cserélték le 10 darab 130 milliméteres ágyúra is. Az elhagyatott erőd jelenleg kulturális értéknek számít, felújításáról több éve vitatkoznak a városatyák, ám tényleges lépést eddig még nem tettek.

A "Rif" erőd (Fotó: Panoramio.com)

A Shantz: hajók és árok

Szintén a svéd támadás kiverése ellen épült 1706-ban a Kotlin-gát tövében az I.I. Schantz altengernagyról elnevezett erősség, amelyet leánykori nevén még Sándor-ároknak hívtak. Az ágyútornyokkal tagolt védmű széleinél az oroszok V. P. Csicsagova tengerészeti miniszter javaslatára 1807-ben 25 kővel megrakott kiszuperált hajót süllyesztettek el, hogy a sziget mellett kijelölt déli és északi tengeri csatornák forgalmát jelentősen akadályozhassák, illetve a hajózható mélységet az erőd lőtávján belülre terelhessék. A 0,72 kilométer hosszú védmű-rendszer ma az összedőlés határán van, berendezéseit a hadsereg távozása után a környéken élők ellopták.

Az összedőlés szélén álló "Shantz" erőd (Fotó: Panoramio.com)

A Mensikov: az Északi-tenger legnagyobbika

Mivel a XIX. század közepén a hajók sebessége jelentősen megnőtt, így az oroszok attól kezdek el rettegni, hogy fővárosuk elleni esetleges tengeri támadás során, az ellenség úgy tudja majd áttörni településük védelmi rendszerét, hogy a szellősen megépített erődök csak egy-egy lövést tudnak majd leadni a gyorsan manőverező flottákra. Mensikov nagyherceg javaslatára 1841-ben éppen ezért egy olyan új erődrendszer építésébe kezdtek Szentpétervár lakói a Kotlin sziget délkeleti oldalán, amely a Néva-öbölben (víz alatti akadályok által) kijelölt déli tengeri csatornán behatoló cirkálókat folyamatosan tűz alatt tudja tartani. A 60 ágyúval felszerelt új olasz bástya-sort nemes egyszerűséggel Toulon város erődjéről másolta le Zazsetszkij mérnökezredes. A francia szerkezettől eltérően azonban itt a 3,5 kilométer hosszú, négyszer megtört várfal mögé egy amerikai gőzdarukkal felszerelt 10 mólóból álló kereskedelmi kikötőt is kialakítottak az oroszok. A terület ma a Balti Flotta egyik leromlott állagú tengeralattjáró központja és központi javítóbázisa.

Hajóroncsok a "Konstantin" bunker alatt (Fotó: Panoramio.com)

A Konstatin: orosz szupervédelem

A Mensikovról elnevezett bástyasorral védett kikötő ellenpólusaként, 1860-ban kezdték el cári parancsra építeni a Kotlin sziget déli partszakaszának közepén, a Konstantin nagyhercegről elnevezett nagy erődöt. A 300 méter hosszú, 10 méter vastag gránitfallal körbevett 250 fős laktanyába -felavatása után- 45 ágyút helyeztetett el I.G. Dzsicskanec mérnök. A világon itt alkalmazták először azt a haditechnikai újítást, hogy a 10 tonnás gránittömbök közé a munkásokkal ólmot öntöttek, majd az egész konstrukcióra egy 10 centiméter vastag páncélmellvédet szereltettek. Szintén itt debütált a földkerekségen először az a tengerfenéken elvezetett katonai célokat kiszolgáló optikai kábel is-, amely a belvárosban fellelhető Honvédelmi Minisztériumot és a közeli I. Pál és I. Sándor erődökkel kötötte össze. Az 1870-ben átadott „várban” ezen kívül egy gőzzel mozgatható forgó lövegtornyot és egy optikai távmérőt is beszereltetett tervezője. 1872-re az objektumot újrafegyverezték a német Krupp-művek 57 milliméteres huzagolt lövegeivel. A szigettel való jobb logisztikai kapcsolat elérése miatt, 1890-ben egy vasúti közlekedést is lebonyolító gáttal is összekötötték az erődöt a Kotlin szigettel, majd csaknem két évtizeddel később-, 1919-ben- ismét átfegyvereztette az objektumot a hadsereg. Az új 120 milliméteres ágyúkat azonban sem a polgárháború, sem az I. világháború ideje alatt nem használta a helyőrség-, így a nagy világégés után Moszkva ismételten a lefegyverzés mellett döntött. Felújítás címén 1950-ben a Kreml ugyan még 130 mm-es ágyúkkal ellátta a műtárgyat, de elavultság miatt 1960-ban a helyőrség végleg hátrahagyta egykori tengeri bázisát. A megmaradt értékeket a helyi lakosság széthordta. Az önkormányzat tavalyi döntése értelmében a Konstantinból kis hajók és jachtok befogadására alkalmas kikötő lesz majd valamikor, hacsak addig az össze nem dől.

A "Konstantin" erőd még el nem lopott fémborítása (Fotó: Panoramio.com)

A romjaiban is tetszetős "I. Pál" erőd (Fotó: Panoramio.com)

Az I. Pál: a szépség és a szörnyeteg

Az 1807-ben emelt négy méter magas, 66 ágyúnak helyet adó Riszbank nevezetű vízi favárat 1845-ben építették át tégla-és gránitfalazatúra I. Miklós parancsára. Az I. Pálra átkeresztelt új erősség így a kronstadti erődszigetek legnagyobb és legimpozánsabb tengeri konstrukciója lett. Joggal mondták ekkoriban Oroszország-szerte, hogy a Konstatntin Jakovlevics Zverev tervei alapján átalakított objektum a Néva-öböl legszebb katonai építészetének gyöngyszeme. Sajnos az 1919-es felkelés folyamán a Leninhez hű matrózok, pont ennek a várnak a felrobbantásával adták meg a jelt társaiknak a kronstadti felkelés elindítására, így a szépségéből manapság már nem sokat látni. Bár a detonáció súlyosan megrongálta a neoklasszicista elemeket is felvonultató tengerszemet, a műtárgy nem ekkor, hanem négy év múlva pusztult el szinte teljesen. 1923. július 19-én ugyanis az Auróra cirkáló személyzete a romos erődben tartott hadgyakorlata során –állítólag véletlenül– begyújtotta az itt elhelyezett 30 ezer éles szárazföldi és tengeri aknát és rakétát, hogy jobban szimulálhassák a szigeten tartózkodók evakuációját. A felrobbantott erőd darabjai hét kilométeres távolságban szinte mindenkit legyalultak a föld (és a víz) színéről, valamint a 25 kilométerre elnyúló főváros ablakai mind betörtek a lökéshullámtól. A napokig égő erősséget a későbbiekben már csak gyakorlati képzésekre használta a tengerészet.

Még egy mesterséges szigeten is a természet az úr: az "I. Pál" erőd (Fotó: Panoramio.com)

A kibelezett "I. Sándor" erőd napjainkban (Fotó: Panoramio.com)

Az I. Sándor: pestis és menüett

A Konstantin és az I. Péter erődök közötti szakasz Finn-öböl felé eső harmadánál áll az I. Sándor erőd. A V. P. Lebedev és M.G Desztrema ezredesek tervei alapján, 1836-1845 között felépíttetett háromszintes, a hullámok miatt konkláv formájúra kialakított objektum szellemi előképe az ovális alakú francia Fort Bayard kazamataerőd volt. A sziget alapját 5335 cölöp tartja. A gerendák közötti űrt „speciális alapanyagból gyúrt” téglákkal töltették fel a mérnökök, amit a munkafolyamat legvégén gránittal borítottak be. A 103 ágyúval felszerelt erősséget viszonylag hamar, 1896-ban már kizárták a Szentpétervárt védő tengeri erősségek listájáról. A cár és az Akadémia döntése mögött az állt, hogy a fővárosban csak itt lehetett a lakosságtól elszigetelten, hermetikusan jól védhető helyen bubópestis elleni kísérleteket végezni. A laboratóriumi állomást ennek megfelelően 1899. július 27-én több speciális hamvasztókemencével, gőzfűtéses istállóval is felszerelték. Itt égették el a kutatás során pestissel megfertőződött, majd megfelelő kezelés hiányában elhunyt orvosokat is.

Az "I. Sándor" védmű szellemi előképe a francia Bayard erőd volt (Fotó: Panoramio.com)

A déli tengeri erődök (Totleben, Dzsickanec, Miljutyin)

Az Oranienbaum (ma Lomonoszov) falu és a Kotlin sziget közötti 7,12 kilométeres űrt, három apró mesterséges szigetre telepített erőddel próbálták megvédeni a péterváriak. Az 1853-ben elfogadott fejlesztési tervek megvalósításához azért álltak neki „rekordgyorsasággal” az oroszok, mert I. Miklós Törökország elleni háborúja miatt rendszeressé váltak az Isztambullal szövetséges angol-francia betörések a Néva-öbölbe. Eduárd Ivanovics Totleben mérnök tervei alapján 1855-ben láttak neki a konstrukciók kivitelezéséhez, amellyel egy év múlva már végeztek is. A gyors munkának köszönhetően az „1-es” számú erődöt Totlebenről, a „2-es” számút I.G. Dzsicskanec vezérőrnagyról (az ő tervei alapján modernizálták az ingatlant 1865-1873 között), a „3-as” számút pedig gróf Miljutyin hadügyminiszterről nevezték el. A déli objektumok K.J. Zverev ezredes tervei alapján levezényelt 1879-ig tartó rekonstrukció során, kilenc, párosan tagolt 7,8 méter vastag vasbeton toronnyal is megtoldották-, amelyekbe két-két huzagolt ágyút és egy-egy gőzgéppel hajtott forgótornyot is beépítettek. A védelem fokozása érdekében –akárcsak a Konstantin erőd esetében– itt is 30 centiméter vastag páncélborítást kaptak a tornyok.

"Totleben" mesterséges szigete és rajta pusztuló erődje (Fotó: Panoramio.com)

Hóbetörés a totlebeni erőd kazamatáiba (Fotó: Panoramio.com)

Fort "Dzsicskanec" (Fotó: Panoramio.com)

A miljutyini erőd kissé megrozzant géppuskafészke (Fotó: Panoramio.com)

Az északi tengeri erődök (1,2,3,4,5,6,7)

A déli erősségek építésével egy időben indult meg a Kotlin szigettől északra „nyakláncszerű formát magára húzott” erődök építése is. Totleben-, akárcsak az erődsor déli oldalán- itt is tágas kazamatákkal tagolta fel a kifli és „T” alakú mesterséges szigeteket, amelynek talapzatait gránittal is megerősíttetett. 1867-ben mind a hét északi erődöt 12-12 huzagolt ágyúval szerelték fel, amelyeknek a hossza már meghaladta az akkor korszerűnek mondott öt métert. 1886-ban a 3-as, az 5-ös és a 7-es számú erődöket kivonták Szentpétervár védelméből, s lőszerraktárakká alakították át őket. A polgárháború kitörésekor az erődláncolat összes katonája a monarchia mellé állt, s a Rif helyőrségével közösen, egyszerre lőtték a bolsevikká vált kronstadti laktanyaváros matrózait, illetve a keletre 25 kilométernyire elnyúló kommunistává átvedlett főváros proletár központjait. 1925-ben a 4-es számú erőd fegyverzetét szintén leszerelték. A II. világháború éveiben az összes tengeri lövegszigeteket ismét feltuningolták a Balti Flotta és a város légvédelmének biztosítása érdekében-, ezekben a betonfedezékekben próbálták ki élesben először az oroszok a Luftwaffe és a Kriegsmarine ellen a B-24BM 100 milliméteres tengeralattjáró ágyúkat, majd a 406 mm kaliberű B-37-es nagyhatótávolságú ütegeket.

Az "Északi 1-es erőd" 3-as blokkja (Fotó: Panoramio.com)

Nyaralók a szétlopott "Északi 1-es erődnél" Fotó: Panoramio.com)

Az északi védműrendszer 1-es számú elemét 1869-ben újították fel K. J. Zverev tervei alapján. Ekkor szüntették meg a sziget „önállóságát”, s egy széles gát által a Kotlin egyik „félszigetévé” alakították át az addig „önállóan létező” tengerszemet. A jobb álcázás elérése miatt 1901-ben 12 hüvelyknyi fehér habarccsal is beborították a monstrumot, hogy itt helyezhessék el az északi láncolat központi áramfejlesztő generátorállomását. Az objektumot 2002-ig lőszerraktárnak használta a hadsereg, ma elhagyatott. A 2-es és a 3-as egységeket 1867-ben modernizáltatta Zverev.

Az "Északi 2-es erőd" magányos falai (Fotó: Panoramio.com)

Naplemente a sérült ablakú "Északi 3-as erődből" (Fotó: Panoramio.com)

Építészeti szempontból a 4-es számú objektum számít a legérdekesebbnek. Zdanovics mérnök-kapitány 1870-es javaslatára ugyanis az erősség emeleteit nem hajópallókkal, hanem természetes aszfalttal fedték/kenték be a kőművesek, ami annyira újszerű megoldásnak számított akkortájt, hogy Oroszország más területén nem is alkalmazták ezt az eljárást! Bár az erősséget négy darab 120 milliméteres Vickers ágyúval is felszereltette az Admiralitás, a védelmi egység csak több mint 70 év múlva, a II. világháború harcaiban vett részt. A műtárgyat 1950-ben nemcsak tengeri aknák és kőolajtermékek tárolására alakíttatta át a hadsereg, hanem tengeralattjáró szervizé is. A gondatlanság és a könnyen égő matériák miatt azonban vagy 10 alkalommal szinte teljesen kiégett a műtárgy. Ennek az állítólag szándékos amortizációnak köszönhetően döntött 1970-ben úgy a vezérkar, hogy a „Zverev” inkább legyen napalm fegyverek tesztterülete, mintsem tengerészeti raktár. A híradások szerint 42 alkalommal itt tesztelt napalmbombák 800-1600 (más források szerint 2000) Celsius fokos hőkifejtései miatt, a boltívesen kirakott téglafalak teljesen megolvadtak, s különböző méretű állócseppkő (sztalagmit) és függőcseppkő (sztalaktit) alakokat vettek föl.

A sárkány barlangjára hasonlító, a napalm robbantások miatt érdekesen megolvadt téglacseppköveivel (Fotó: Panoramio.com)

Az 5-ös, 6-os és a 7-es objektumokat „teraszosan”, és szilikáttal borított téglákból építették fel. Mind a három egységet legutoljára 1942-ben újították fel, így jelenlegi állapotuk siralmas. A 7-es konstrukció területén jelenleg egy vadkemping és egy szabad strand üzemel.

Az "Északi 6-os erőd" befagyott kikötője (Fotó: Panoramio.com)

Az "Obrucsev" erőd lőállása (Fotó: Panoramio.com)

Pervomajszkij "antik" romjai (Fotó: Panoramio.com)

Külső erődök: (Pervomajszkij, Obrucsev, Ino, Krasznaja Gorka)

A 700 méter hosszú Pervomajszkijról elnevezett mesterséges szigetre, 1896-1913 között építették fel az Alexander Siskin tervezte 700 személyes erődöt, amelyet gyakran hívnak „A”, vagy „Totleben Haupt”-nak is. A 950 méter hosszú Obrucsev- erősséget szintén Siskin tervezte, amit gyakran hívnak „B”, vagy „Vörös Hadsereg” konstrukciónak is. Ez a két tengeri műtárgy bár Szentpétervár védelmére épült, de itt már nem a védelem, hanem a Finn-öbölben bolyongó ellenséges flották elijesztése volt a fő kitűzött cél, akárcsak a parton 1907-ben átadott Ino és Krasznaja Gorka monstrumok esetében.

Jamrik Levente

 

17 komment oroszország szentpétervár 1970 szovjetunió erőd bunker 1960 leningrád 1953 1942 1919 1703 1855 1912 1869 1704 1724 domenico trezzini konstatntin jakovlevics zverev eduárd ivanovics totleben Tovább
A sárkány barlangjai: a szentpétervári mesterséges erődszigetek titkai Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
17 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!
  • Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész) Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész)
  • Lebontják Pest legérdekesebb múltú házát, a Wichmann kocsmát Lebontják Pest legérdekesebb múltú házát, a Wichmann kocsmát
  • Gyönyörű, vibráló régi fotókon a lagúnák városa, Velence Gyönyörű, vibráló régi fotókon a lagúnák városa, Velence
  • A Pokol, a Menny és a Semmi egykori párizsi kapui A Pokol, a Menny és a Semmi egykori párizsi kapui

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr713355049

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Valandil 2011.11.05. 12:04:26

A Konstantin esetében tuti az optikai kábel?
Válasz erre 

schmittpál 2011.11.05. 12:09:27

apró megjegyzés az amúgy remek cikkhez: jobb lenne nem a panoramio.comot megnevezni forrásként, hanem a kép készítőjét, vagy akár linkelni az eredeti panoramios fotóra.
Válasz erre 

2011.11.05. 12:11:30

Remek cikk koszonet erte! vegre valami erdekesseg:)
Válasz erre 

átlátó 2011.11.05. 12:31:27

Alaposan van dokumentálva minden...
Válasz erre 

Rocko- 2011.11.05. 12:36:03

uhh, ismét egy jó írás.
köszönöm!
Válasz erre 

Tyeplica 2011.11.05. 13:09:31

@Valandil: Hát, elképzelhető, hogy az erődöt ezernyolcszázban építették, de az optikai kábelt csak az 1970-es években húzták be.

:-)
Válasz erre 

peelou75 2011.11.05. 13:21:56

Lenyűgözőek még így romosan is.
Viszont a Nagy Októberi Cocilista forradalom - vörösek a fehérek ellen (1919) és a Kronstadti matrózlázadás vörösek a még vörösebbek ellen (1921) kapcsán mintha némi fogalmi és időrendbeli keveredések lennének...
Válasz erre 

csorsza 2011.11.05. 14:12:17

nem konkláv, hanem konkáv.
Egyébként klassz.
Válasz erre 

neccharisnyás útonálló (törölt) 2011.11.05. 14:38:45

Alapos, összeszedett írás!
Egy-kettő mint valami mini-Alcatraz. Kár, hogy emberi és financiális problémák miatt az utókor vajmi keveset fog belőle látni.
Válasz erre 

kacsa. 2011.11.05. 20:24:35

Ma is tanultam valami újat. Köszönöm az írást!
Egy kis kukacoskodás: van egy olyan gyanúm, hogy V. P. Csicsagova miniszter igazából Csicsagov (férfi) volt. De ez a lényegen nem változtat :)
Válasz erre 

Horizont 2011.11.06. 11:19:03

Nagyon érdekes volt! Női szemmel is:)
Válasz erre 

Papírzsepi · http://lemil.blog.hu 2011.11.07. 11:29:19

Szép poszt, élvezettel olvastam. Gratula!
Válasz erre 

sirdavegd · http://midnight-rider.blog.hu/ 2011.11.07. 23:52:00

Olvadt tégla nyami :) Ismét színvonalas posztot alkottatok, köszönet érte! (megjegyzem, ehhez képest a komáromi erődrendszer tök jó állapotban van)
Válasz erre 

Etniez 2011.11.08. 14:26:23

Imádom ezt a blogot. Hozzászólni nem tudok érdemben, de szívesen olvasgatom.
Szép, izgalmas, jól összerakott írások!
Grat a szerzőnek!.
Válasz erre 

muhi 2011.11.10. 16:04:47

Tisztelt Szerkesztő!

A japán bányaszigetről szóló posztot olvasva csatlakoztam a blogért rajongók (remélem, népes) táborához. Azt látva, hogy egyre több webkettes tartalmat alkotó, vállalkozó kedvű ember próbálkozik könyvkiadással, esetenként komoly sikerrel (lásd pl. Napirajz vagy Chili&Vanília), esetleg érdemes lenne megfontolni az eddigi tartalmak színes-szagos, nyomtatott kiadását is.

Ötvösművész, az újkori és legújabb kori történelem iránt megszállottan érdeklődő édesapámnak gyakran mesélek az itt olvasottakról, de arra nem tudom rávenni 70 évesen, hogy odaüljön a gép elé. Ő és sokan mások élvezettel olvasnák a posztokat könyv formájában, ebben egészen biztos vagyok.

Én nagyon szeretnék egy ilyen könyvet a fa alá tenni.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.11.10. 19:58:33

@muhi: Kedves Muhi!

A könyv megírását pár hónappal ezelőtt elkezdtem. Az itt sokszor hiányolt lábjegyzetek és forrásmegjelölések a leendő műben -jelentem alázatosan- lesznek! Az eddig megjelent írások/cikkek a készülő könyvben sokkal bővebb tartalommal és képi illusztrációval fognak megjelenni, plusz olyan új történetek is be lesznek fűzve a kötetbe, amik eddig még itt sem voltak publikálva. A munkával sajnos lassan haladok, így több mint valószínű, hogy karácsonyra nem leszek kész vele. Jobb esetben a jövő évi könyvhétre lesz ebből valami.

Plusz jó hír, hogy az eddig itt megjelent írások közül a producerrel közösen kiválasztottuk 12 olyan témát, amely dokumentumfilmes magvalósításra is alkalmas. Kínai pénzből -úgy néz ki-, hogy tavasszal már leforgathatjuk egy BBC-szintű mozit az egykori osztrák-magyar kínai gyarmatáról. Tárgyalások folynak a marokkói királysággal és Egyiptommal is- ahol szintén voltak kisméretű magyar gyarmatok az I. világháború befejezéséig. Elkezdtünk pályázni a magyarokhoz is-, bár azt még nem tudom, hogy ők támogatnak-e minket valamilyen szinten.
Válasz erre 

hegyilany 2011.11.16. 17:09:52

Nagyon izgalmas, köszi a cikket.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard