FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái

Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái

Intézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön.herkules_szapary10.jpg

Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő napjainkban (Fotó: Mandiner.hu) 

A kezdetek

Herkulesfürdő Európa legrégibb ismert gyógyhelye. A római légiósok „Ad aquas Herculi sacras”, azaz „Herkules szent vizeihez” néven ismerték a környéket az itt feltörő 17 gyógyító erejű, erős kén- és sótartalmú hévíz miatt. Első fennmaradt említése Kr.e. 153-ból származik, amelyet egy fogadalmi tábla örökített meg. Traianus császár Kr.u. 102-ben fürdőket építtetett a forrásokra, sőt még maga is itt kúrálta betegségeit. Mivel Marcus Aurelius filozófuscsászár is nagy csodálója volt az itteni víz erejének, így Aesculapius, Hygieia és Herkules istenek tiszteletére templomokat és szobrokat emeltetett a róluk elnevezett forrásoknál. A római mondák szerint ugyanis a rettenhetetlen erejű mitológiai hős egy közeli barlangban hadakozott a Hydra nevű sokfejű kígyóval, végül a Kazán-szorosban végzett vele. Egyes magyarázatok szerint innen ered a fürdőhely korabeli- Mehádia elnevezése. Szintén egy kőemlék feliratából tudjuk azt is, hogy Pannóniából ide gyógyulni igyekvő Julius Servius Bassus quaestor rablógyilkosság áldozata lett. E szörnyű tett emlékét megőrizte a fürdő feletti hegyoldal egyik barlangjának a neve is.

A népvándorlás idején teljesen elpusztult a település. A római romokat 1734-ben fedezte fel a köszvényben szenvedő gróf Johann Andreas Hamilton osztrák altábornagy, aki III. Károly királynál elérte, hogy az ókori maradványokra építsenek fel egy katonák gyógyulását elősegítő üdülőfalut. Bizonyítékul a Temesi Bánság kormányzója Kőmíves Pál Ádám temesvári orvosdoktor szakvéleményét is elküldte Bécsbe. A hadmérnök végzettségű tiszt tervei alapján ekkor épült fel három kaszárnya, egy kápolna és egy vendéglő a Cserna-partján. Ekkor lettek kész az első fürdőházak is, a Franciska (Sarolta)-, a Herkules (Sós)- és a Zsindelyes (Lajos)-fürdő. Az 1737. évi török háború alatt azonban megint minden elpusztult, és csak akkor indult el újra az építkezés, amikor I. Ferenc király 1817. október 1-jén személyes jött el ide, hogy kezébe vegye az irányítást. Ekkor kapta a császártól a katonai község a hivatalos Herkulesfürdő nevét is, az addig viselt „Mehádiai fürdők” helyett.

  • Herkulesfürdő Óvárosának és Belvárosának fontosabb épületei (Grafika: Falanszter.blog.hu)
  • Herkulesfürdő Óvárosának és Belvárosának fontosabb épületei (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A Herkules tér keleti oldala

A falucska egyetlen utcáját az osztrák hadmérnökök tölcsérszerű térré bővítik ki. A tér keleti oldalán, közel a parthoz 1772 és 1774 között készült el a Karolina-fürdő, amely „hűvös ízületfürdőként” szolgálta vendégeit. Ezt a fából ácsolt épület 1825-ben kapott kőburkolatot, amely már magába foglalta a két külön fürdőt is. Ez azt jelentette, hogy az idelátogatók kulturált és fedett környezettben, a gőzben felforrósított végtagjaikat ezekben a hideg hegyi folyó vizével táplált medencékben hűtötték le. 40 évvel később nagyvonalúan modernizálják a balneológiai intézményt. Miután elkezdték mellette megépíteni az új, kétnyílású kőhidat-, így teljes ráncfelvarráson esett át 1865-ben a Karolina-fürdő is. A terveket Theophil Edvard Hansen dán építész készítette el. Czigler Győző mestere zseniálisan és nagy szépérzékkel oldotta meg feladatát. Kitalálta, hogy úgy teszi szimmetrikussá az ekkor már Sarolta-fürdőre átkeresztelt intézményt, hogy felépítteti a híd túloldalán az épület ikerpárját, a köztük feszülő hídon pedig egy díszes, kovácsoltvas merevítésű fedett átjárót alakíttat ki, hogy az itt átmelegedett fürdőzők meg ne fázzanak gyaloglásuk közben a hűvös, Kárpátokból érkező szelektől. A két torony tetején egy-egy kilátóterasz is átadásra kerül, amelyeket csipkésen faragott kupolákkal fedett le. Az így megduplázott alapterületű fürdőben már négy folyóvízzel üzemeltetett fürdő várta a vendégeket. A kabinokat vörös márvánnyal bélelték ki, az egyik kupolára pedig rákerült Diana istennő szobra is. Az épület ma romos. Fedett teraszaiból már csak a rozsdás, mocskos, ám még így is értékes kovácsoltvas konzolok maradtak meg. A pusztulás okára, illetve a lentebb ismertetett épületek megsemmisüléséről pár görgetés múlva írok.

  • A Sarolta-fürdő déli vége, a körbástyában végződő terasszal. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A Csernán átívelő kőhíd, rajta a Sarolta-fürdő fedett gyalogos átkelője. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A Sarolta-fürdő északi vége terasszal és Diana istennő szoborral. A nyeregtetős épület már a Ferenc-szálló, a későbbi Ferenc-udvar (Forrás: Falanszter.blog.hu)

A Sarolta-fürdő mellett áll az I. Ferenc osztrák császárról és magyar királyról elnevezett szálló. Ez a timpanonban végződő kétemeletes klasszicista palotát 1824-ben adták át rendeltetésének. A Ferenc-udvarként is ismert hotel a gyógyulni vágyó tiszteknek nyújtott hajlékot. Az impériumváltást követően a románok az Apolló nevet adták a palotának. Jelenleg lakatlan kísértetház, de még menthető az állapota. Mellette áll a szintén klasszicista stílusú Terézia-szálló, későbbi nevén a Terézia-udvar. Ezt az 1852-ben átadott 114 szobás épület szintén a tisztek és katonai hivatalnokok kényelmét szolgálta. Ma lakóház. Állapota elfogadható. Mögötte nyújtózkodik az egykori Zsindely-fürdő, mely nevét 1735-ben onnan kapta, hogy a faluban ez volt az első épület amely zsindelytetőt kapott. A földszintes épületet 1866-ban nevezték át Lajos-fürdőre Ekkor alakítottak ki benne 30 kabint, egy nagy társas-, egy katonai és két közfürdőt, amelyeket a szegényebb sorsúak is használhattak. A Lajos-fürdő volt a fürdőtelep leglátogatottabb fürdője. Az épületet kb. 20 éve újították fel, de nem látszik meg rajta, hiszen ez a ház is az a nagy herkulesfürdői ingatlanpanamának a része. Ablakai betörve, termeiben bokáig ér a kosz és a mocsok, az emberi és az állati ürülék. A medencék kőburkolatát a vandálok szétverték, az összes csaptelepet ellopták, a réz tartalmú kábeleket pedig kitépték a falakból. Mivel eltulajdonították a tetőszerkezet felét is, így a fürdő hátsó frontjának egy része tavaly a Cserna-folyóba omlott.

  • A Ferenc-szálló, a későbbi Ferenc-udvar (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A Teréz-szálló, a későbbi Teréz-udvar. (Forrás: Falanszter.blog.hu)

A Herkules tér nyugati oldala

A tér északi oldalán egy római katolikus kápolna pihen, amelyet pár éve felújíttatott a Temesvári Egyházmegye. A Szentháromságra keresztelt Isten házát 1836-ban adtak át. A kupolában végződő templom mellett látható az egykori Katonafürdő, amelyben 17 szobát, két konyhát, két mosókamrát és egy nagy boltot alakíttatott ki Bécs még 1821-ben. Ezt az épületet csak a közkatonák használták. Mellette az a hosszan elnyúló épület állt, amely magába foglalta a Fürdőigazgatóság, a Fürdőparancsnokság és a fürdőorvos lakását is. Ezt a klasszicista stílusú emeletes épületet a XX. század hajnalán bontottak le, hogy helyére 1906-ban felépíthessenek egy szecessziós stílusjegyeket is magán hordozó eklektikus palotát. A két csúcsos toronyban végződő, József főhercegről elnevezett szállodát Hoepfner Guidó és Györgyi Géza tervezte. Az angol Arts & Crafts mozgalom hatása jól érződik alkotásukon, amely leginkább a homlokzaton elhelyezett négy allegorikus domborműben érthető tetten. Míg a két legszélső műalkotás a fürdőzésnek és a kirándulásnak állít emléket, addig a belsők az ízületes vízhordó férfinak és a gyógyvíztől megtáltosodott nőnek. Ez a szálloda is már 19 éve lakatlan. Üvegei kitörve, fakeretei eltörve. Tetőzetéről négyzetméterekben hiányoznak a cserepek, a csipkés bádoglemezek, homlokzatáról pedig a gipszstukkók, a kváderkövek és a hullámzó mintát követő díszes reliefek. Az egykor szebb napokat látott szálloda szobáiban nappal galambok és varjúk, este pedig baglyok és denevérek pihennek a vendégek helyett. A volt József-szálló romossága szinte fel sem tűnik senkinek: Herkulesfürdő központi terén két épület és a kápolna kivételével ugyanis az összes ház elhagyott, lakhatatlan és romos. Csaknem mindegyikük az összedőlésére vár.

  • A Herkules tér nyugati oldalának első háza, a Katonafürdő (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Az egykori József főherceg szálloda. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Az egykori József főherceg szálloda. (Forrás: Falanszter.blog.hu)

A Herkules téri Katonafürdő mellett látható az Óváros másik felújított épülete, az 1811-ben átadott Nándor-udvar, a későbbi Ferenc-szálloda. A város fénykorában-, az első világháború előtt- itt 98 szoba, egy gyógyszertár és egy vendéglő is kiszolgálta a pihenni vágyókat. Amikor hivatalosan 1920-ban Krassó-Szörény vármegye is keleti szomszédunkhoz került, akkor a hotel I. Ferdinánd román király nevét vette fel. Ma is így hívják. A táblája szerint háromcsillagos, de ez kamu. A valóságban egyet sem érdemelne, sőt nekik kellene pénzt adni, ha valaki véletlenül betévedne ide. Talán okkal nem tagja Románia a Hotelstars Union szállodai ernyőszervezetnek. A Ferdinánd hotel és a Cserna-folyó között már csak egy épületet találunk-, az Erzsébet-fürdőt, amelyet egy fedett folyosó is összeköt az előbb említett hotellel. Az 1860-ban felavatott fürdő kívülről csak látszólag van felújítva. Belül rohad, koszos és mellmagasságig penészes a vastag műanyag szigetelések és az elégtelen szellőztetés miatt. Pedig ez az építészeti gyöngyszem egymaga kiérdemelné az UNESCO védelmét. Ezt a görög klasszicista stílusban megépített csodát ugyanis az a Theophil Edvard Hansen dán építész tervezte, aki a szemközti, kőhídon is átnyúló Sarolta-fürdőt. A közös tervező miatt így sok a két épület közötti párhuzam és azonosság. Például míg a Diana istennővel megkoronázott Sarolta hideg vizes fürdőként működött, addig a kilenc kabinos Erzsébet már forróvizes ízületfürdőként. Tetőteraszán pedig Herkules szobra szemléli a folyót.

  • Balra a Nándor-udvar, a későbbi Ferenc-szálló, középen a Herkules tér, jobboldalt a Sarolta-fürdő (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Az Erzsébet-fürdő a Cserna túlpartjáról lefotografálva. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Az Erzsébet-fürdő átadása után nem sokkal, ahogy azt Pieter van Bommel holland festő látta. (Forrás: Falanszter.blog.hu)

A hatalmas gödrökkel, kátyúkkal tagol Herkules tér közepén névadójának ércszobra áll. Ezt a műalkotást még Károly osztrák herceg ajándékozta a településnek hálából azért, mert sok katonája itt  nyerte vissza itt az egészségét. A használt ágyuk beolvasztásával, 1847-ben elkészült 3 és fél méteres szobrot Adam Ramelmayer és Joseph Glanz művészek készítettek. Márványtalapzata négy oldalán elhelyezett oroszlánfejekből folyamatosan folyt az ivóvíz. Takarékossági okok miatt most már az se csobog. A szobor azt a jelenetet ábrázolja, amikor Herkules a legyilkolt nemeai oroszlán tetemével visszatért Mükénébe, pedig ha az alkotók tudták volna az „igazságot”, akkor a termetes hőst a Hydrával közösen ábrázolták volna.

Herkulesfürdőt Ferenc József császár egykor „Európa legszebb gyógyfürdőjének” nevezte, ma már egy igazi szellemváros. Az üdülőváros minden bizonnyal Románia egyik legnyomasztóbb és legfelkavaróbb idegenforgalmi célpontja. A múlt itt megszűnt létezni, a jelent pedig az igénytelenség tartja össze. Na de mi is történt itt?

  • Herkules és a római katolikus kápolna. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Herki és a víg özvegy (Forrás: Falanszter.blog.hu)

Egy város kifosztása

A nagy herkulesfürdői rablás 1991-ben kezdődött el, amikor Iosif Armaş kalandor-üzletember lett a település egyik kulcsfigurája. A szállodai portásból a szociáldemokrata párt faragott parlamenti képviselőt és a kormánypártnak visszaosztó befektetőt. Armaş kezdetben állatbőrt és cukrot exportált, majd vett egy egész gyárat, alapított taxivállalatot, vásárolt repteret, kohászati kombinátot, két kikötőt, elnöke lett a Román Ökölvívó Szövetségnek, és többségi tulajdonosa az Argirom nevű cégnek is. 2001-ben, egy gyanús privatizációs eljárás során párttársai, pontosabban az Adrian Năstase-kormány másfél millió amerikai dollárért átjátszotta neki a 35 millió dollárra becsült Herkulesfürdő belvárosának összes épületét, köztük 12 kimagasló kategóriájú műemléket. A tiltott pártfinanszírozás és ingatlanpanama fedésére a volt portás közös céget alapított Sebastian Sandu korábbi országos rendőrfőkapitánnyal és Marian Ureche tábornokkal, egykori szekus főtiszttel, aki kezdetben Nicolae Ceauşescu diktátor személyes védelmét ellátó osztag vezetője volt, majd a „demokratikus fordulat után” a Független Védelmi és Korrupcióellenes Szolgálat (SIPA), azaz az Igazságügyi Minisztérium titkos egységének az igazgatója. Marius Oprea történész kutatásai alapján Marian Ureche tábornok szervezte meg a világhírű Ioan Petru Culianu filozófus, vallástörténész, politikai szépíró romániai üldözését, majd 1991-es chicagói meggyilkolását is! A vádakat sohasem akarta tisztázni Ureche, 2003-ban inkább lemondott hivataláról, hogy még szorosabb gazdasági köteléket alakítson ki Iosif Armaşsal.

Ez kompánia 2002-ben további 28 milliárd lejt kapott a Năstase-kormánytól ingatlanfejlesztés és rekonstrukció címén, ám Armaş és társai ebből a közpénzből inkább sörgyárat és jachtokat vásároltak. Pazarló életmódja miatt a vállalkozó hamar felélte 200 millió euróra becsült vagyonát, ezért több üzletembertől úgy kért kölcsönt, hogy fedezetnek Herkulesfürdő teljes történelmi belvárosát ajánlotta fel. Mivel a hitelt esze ágában sem volt visszafizetni, így a több millió eurót érő, 48 darab Cserna-völgyi épületet a demokratikus rendszer újabb kegyeltjei 50 és 200 ezer euró közötti összegért, azaz két- és háromszobás lakótelepi lakások árán tudták megvenni, fenntartani azokat már nem akarták. A Krassó-Szörény megyei ügyészség szervezett bűnözéssel foglalkozó osztálya a szélhámos üzletembert és bűntársait 30 millió euró értékű károkozással gyanúsította meg, végül 2016-ban csak egyévnyi szabadságvesztésre ítélték el a volt portást. 

Új város születik

Herkulesfürdő aranykorának kezdete Tatarczy Károly nagyvállalkozóhoz köthető. Ő 1854-ben vette bérbe a Magyar Királyi Kincstártól a falutól délre eső területet, hogy itt építtethesse fel a település modernebb kialakítású balneológiai létesítményeit, lényegében a várossá fejleszteni kívánt Herkulesfürdő új központját a Földművelésügyi Minisztérium engedélyével. Mivel lelki szeme előtt cseh Karlsbad (ma Karlovy Vary), a svájci Bad Ragaz és Baden fürdőházainak képe lebegett, így 1854-ben megbízta Wilhelm von Doderer bécsi építészt, hogy ő tervezze meg a kies völgyben Magyarország legelegánsabb fürdőhelyét. Mivel a meredek sziklafalakkal tagolt Cserna folyó mentén ekkor még csak egy nagyon keskeny szekérút futott, így a munkálatokat robbantásokkal, majd tereprendezéssel kezdték el. Ezeket a munkálatokat megelőzte, hogy a Bánáti Határőrvidék parancsnoksága Maderspach Károly tervei alapján 1837-ben átadta azt a 41 méter fesztávolságú vonalrudas vashidat, amely összekötötte a szomszédos völgyben Temesvár-Orsova között kanyargó vasútvonalat az új városközponttal. Ez a híd 1896-ig volt szolgálatban. Ekkor egy szélesebb közúti átkelőre cserélték le.

A Gyógyterem

Elsőként az új városközpont kialakításával kezdték a folyó bal partján, amelynek központi eleme az 1863-ban átadott Gyógyterem volt. A romantikus-rokokó stílusú épület tervezésében az osztrák műegyetemi tanár mellett Feszl Frigyes is részt vett, így elég sok hasonlóságot mutat a palota a pesti Vigadóval. Ezt az azonosságot csak erősíti, hogy szinte ugyanazok a művészek dolgoztak ennek az épületnek a kialakításán is, mint a Duna mellettinél. A homlokzaton felállított, Krassó-Szörény vármegyében élő négy népcsoportnak (magyar, német, szerb és román) szentelt egész alakos szobrokat Brestyánszky Béla, Donáth Gyula, Munderlak Gyula és Szász Gyula mintázta meg. Ezeket a kültéri műalkotásokat az internacionalizmusra hivatkozva a kommunizmus idején elpusztították, helyükön ma egy-egy betonból kiöntött váza látható. Szintén ekkor verték le a homlokzati attikát megkoronázó városcímert is, ám az „archaikus latin nyelv” miatt meghagyták az alatta látható „Saluti et laetitae” feliratot, amelynek fordítása „Az egészségnek és az örömnek”. A hangversenyeknek, báloknak és táncmulatságoknak is helyt adó 300 férőhelyes színházterem kazettás mennyezetét helyi művészek, kovácsoltvas munkáit pedig Jungfer Gyula pesti cége készítette el. Az al-dunai Vaskapu-csatorna megépítése és ünnepélyes felavatásának záró akkordjaként 1896. szeptember 28-án délután 6-kor ebben a teremben vacsorázott közösen népes kíséretükkel Ferenc József osztrák császár és magyar király, I. Sándor szerb- és I. Károly román király. 1924-ben a románok múzeummá alakították át a csarnokot, amelyet a két évvel korábban elhunyt Nicolae Cena egykori osztrák-magyar altábornagyról, Herkulesfürdő első román fürdőigazgatójáról nevezték el. Itt helyezték el az amatőr régészként is aktív néhai főtiszt magángyűjteményét, amelynek zöme a környéken megtalált ókori cseréptöredékekből, dísztárgyakból, latin nyelvű feliratokból, illetve a közeli Ad Mediam római katonai táborból származó fegyverekből és hámrészekből állt.

  • A Gyógycsarnok és az előtte elterülő Gizella Park. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A homlokzaton a négy helyi etnikumnak emléket állító szobor. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A Gyógyteremben kávézó, könyvtár, kaszinó is működött. De itt tartották a hangversenyeket, bálokat és a fogadásokat is. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Az épület mögött szép rózsalugas volt. A két félköríves fedett korzót egy-egy körcsarnok osztotta fel. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Kazettás mennyezete és a belső terek kialaklítása hasonlóságot mutatt a pesti Vigadóval. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Kívülről felújítva, már a nemzetiségi szobrok nélkül. (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)
  • Az egyik felújított árkád (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)
  • A kaszinó fele haladva már látszik a kivitelezés olcsósága (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)
  • Lehulott vakolat, (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)

A pompás épületet 2013-ban csak látszólag újították fel kívülről, bent ugyanúgy rohad tovább. A falak mellmagasságig salétromosak, a díszítőfestések időközben felpúposodtak és lepotyogtak, a kazettás famennyezet elkorhadt és beszakadt, amelyik dísztábla meg a helyén maradt, azt a szú rágja rendületlen makacssággal. A tulajdonos kaszinót nyitna az egykor szebb napokat látott palotában, de akkor újra kellene a felújítást kezdenie, pénze viszont már nincsen, hiszen a szélhámos Iosif Armaş-nak kifizetett véletlenül reális 400 millió eurós vételár is megviselte anyagilag. Szóval minden rohad tovább. Visszaugorva a múltba, a Gyógycsarnok mögötti rózsalugas helyén a Földművelésügyi Minisztérium 1907-ben kezdte el építeni a szállodával kombinált Nagyvendéglőjét, amelynek terveit Kommer József készítette el. Az emeletes, nyeregtetős épület szobrászati munkákat Langer Ignác cége, a fajanszokat pedig Zsolnay Vilmos pécsi gyára szállította le. Ezt az épületet a felismerhetetlenség átépítették és lecsupaszították még a kommunizmusban. A tervek szerint valamilyen kulturális célt fog majd szolgáltatni az a lepukkant épület a távoli jövőben.

A Ferenc József-udvar

A Gyógycsarnokot egy félköríves nyílt, ám fedett folyosó köti össze az innen északnyugatra álló Ferenc József-udvarral. A 116 szobával rendelkező kétemeletes szállodát szintén 1863-ban avatták fel Wilhelm von Doderer bécsi építész terve alapján, amelynek legfőbb építészeti kuriózuma az volt, hogy a vörösre festett, keleti hangulatot sugárzó téglák izgalmasan osztották fel az olaszos stílusban megfogant emeletes loggiát. Az impériumváltás után a szállodát rögtön átnevezték új tulajdonosai hőn szeretett királyuk után Ferdinándra, majd a Ceauşescu-éra alatt a még jobban erőltetett, de történelmileg sohasem igazolt dák-római kontinuitás elmélete után szabadon, Decebalra. A hotel felújítását 10 évvel ezelőtt kezdték el, ám a mai napig nem végeztek vele. A késlekedés oka nemcsak a kényelmes balkáni tempónak, hanem keleti szomszédunk krónikus legendagyártásával is összefügg. Valamelyik hülye bocskoros ugyanis a 2008-ban elkezdett rekonstrukció ideje alatt kitalálta, a többi betelepített móc meg a be is szopta a sztorit, hogy a szálloda alatt egy római időkből származó aranyláda van elásva, amelyet nem átverés-, egy félelmetes dák főpap szelleme őriz! Anakronisztikus fantazmagória, de 100 éve ez már megszokott mítoszgyártási kísérlet Nagylaktól keletre.

A lényeg, hogy a hír hallatán Románia összes amatőr kincskeresője megjelent a helyszínen, akik rögvest fel is törték a pince aljzatát, több méter mélyen be is ástak a szálloda alapja alá, ami miatt megroggyant, majd hosszan végigrepedt karvastagság szélességben az épület hátsó traktusa. A pénzéhség és a kontármunka miatt kialakult statikai problémák azonban nem izgatták a kincsvadászokat. A helyszínről csak akkor menekültek el, amikor állítólag megjelent az aranyládát őrző főpap szelleme egy fehér ruhás kísértetlánnyal karöltve, akik távozásra szólították fel a betolakodókat. Az egyik bátor román ellenben le merte fotózni a „preromán-prevlach démont”, amit az Antenna 3 című országos lap másnap le is közölt – bár a fotón szerintem senki sem látható-, ám ez a 2008. december 10-én megjelent „hír” már pont elegendő volt ahhoz, hogy a román Wikipédia a herkulesfürdői Decebal hotelről szóló szócikke csak erről az állítólagos jelenésből álljon, másról, minthogy a szállodát ki tervezte, mikor avatták fel, vagy esetleg, hogy mi volt Trianon előtt a korábbi neve, vagy kik voltak a nevesebb vendégei- az már érdektelen információ volt a szerkesztőknek.

  • A Ferenc József-udvar fénykorában (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A Ferenc József-udvar fénykorában (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A loggiás oldalfal (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Az épület mögötti egykori pihenőpark (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Több mint 10 éve tart a felújítás (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)
  • Lerohadt a védőháló is (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)
  • Múlt és jelen (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)
  • Az ingatlanpanama mellett kincsvadászok is hátáltatják a rekonstrukciót. (Fotó: Maszol.ro Zsismann Erika)

A Rezső (Rudolf)-udvar

A Gyógycsarnoktól délnyugatra áll a Rezső-udvar, amelyet szintén egy félköríves fedett folyosóval kötötték össze a társasági életnek helyt adó központi épülettel. Ezt a 118 szobával rendelkező kétemeletes hotelt szintén 1863-ban avatták fel Wilhelm von Doderer bécsi építész terve alapján, külső kialakításánál azonban már nem a mór, hanem a velencei paloták stílusa volt a mérvadó. Az épület udvarában még egy szökőkutat is felavattak. A szálloda névválasztása onnan jött, hogy Sisi fiát a magyarok előszeretettel hívták Rezső királyfinak. Az épületet csak az 1889-ben Mayerlingben elkövetett öngyilkossága után nevezték át az elhunyt hivatalos keresztnevére, s lett így Rudolf, majd 1918-ban a néhai román király után Károly. A szocializmusban a Traianus nevet adományozta a párt a szállónak. Az épület napjainkban egy hatalmas romhalmaz köszönhetően annak, hogy Bukarest később szociális alapon működő szanatóriummá alakíttatta át a palotát, amely 1991-ig működött ebben a formájában a falak között. Bár több évtizede beállványozták, változás csak annyi történt azóta, hogy az esőtől, hótól és a hegyi szelektől elrongyolódott védőháló egy részét kicserélték rajta a mesterek. Az egykor császári pompával felszerelt épületből jelenleg csak úgy árad a balkáni igénytelenség és nemtörődömség poshadt levegője ismételten Iosif Armaş vállalkozó-szélhámosnak, a korrupciós botrányokba többször is belebukó Adrian Năstase miniszterelnöknek, a Román Szociáldemokrata Pártnak és a nekik dolgozó egykori Securitate főtiszteknek köszönhetően.

  • A Rezsó-udvar Cserna felé néző része. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A Rezső-udvar Gizella térre néző része. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Gizella téri zenepavilon, háttérben a Rezsó-udvar. (Falanszter.blog.hu)

A Mária-fürdő

A fenti épületnél picit jobb sorsot járt be a Rezső-udvar déli oldalától csak egy szűk sikátorral elválasztott Mária-fürdő, amelyet 1871-ben adtak át rendeltetésének és meglepő mód pár évvel ezelőtt teljesen, ráadásul majdnem korhűn fel is újítottak. Ezt az egyharmadáig díszes nyeregtetővel lefedett termálmedencét 27 öltözővel szerelte fel annak idején a fürdőigazgatóság. A gyógyfürdő mögötti egysávos utca távolabbi sarkán-, amelyet ki tudja miért, de most Május 1. térnek hívnak- áll az emeletes, kovácsoltvas erkélyekkel többszörösen tagolt egykori Góth-szálló, amely most lerongyolódott társasházként kacérkodik az alkalmi vizeldét kereső ide betévedő részegekkel. Az utca másik csücskében 1936-tól pöffeszkedik teljes mellszélességével az irtó ronda Cserna szálloda, amely különös keveréke a román bauhaus és a neobizánci építészetnek. Ez a „V” alaprajzú négyemeletes épület mellett áll az 1864-ban felavatott az „Úr színeváltozása” nevű ortodox templom, amelynek új ikonosztázát 1990-ben avatták fel a Dumitru Gafton szobrász és Alexandru Petre bukaresti festőművész jóvoltából. A kupolában végződő bizánci kereszt alaprajzú templom mögött állt a zsindely tetejű Thököly-kápolna, amelyet a felette futó szerpentin 1941-es kiszélesítésekor bontottak le. Megmaradt ellenben az egykori kápolna mellett hosszan elnyúló Diocesana villa, amelyben egykor kimondottan csak gazdag budapestiek szálltak meg. Ez a Fehér Kereszt (most Domogled) csúcs aljában megbújó szép épületet még a Magyar Királyi Földművelésügyi Minisztérium építtette 1892-ben, majd 1906-ban ifjabb Ecker József tervei szerint nemcsak modernizálták, hanem egy tompa gúlában végződő lakótoronnyal is ki is bővítették az ókori római építészet előtti főhajtásként. A villa jelenleg az összes építészeti jellegétől megfosztva és lecsupaszítva, félig összedőlve és koszosan rostokol a lombos fák takarásában. Lakói jelenleg a város szociális segélyen élő polgárai.

  • A Mária-fürdő fénykorában (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Jobbra a Mária-fürdő, balra a Stefánia-szálló (Falanszter.blog.hu)
  • A ma már társasházként működő Góth-szálló, előtte a félköríves végződésú Mária-fürdő (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A Góth-szálló (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Ma már nem így néz ki a Diocesana villa. (Forrás: Falanszter.blog.hu)

A Gizella tér

Lényegében ez a három nagy palota (Ferenc-udvar, Rezső-udvar és a központi helyet elfoglaló Gyógycsarnok) fogja közre azt a lépcsőzetesen kialakított parkot amelyet Erzsébet legidősebb leányáról, Gizelláról neveztek el az 1863-as felavatásakor, s igencsak hamar országos hírnévre tett szert. A korai siker annak volt köszönhető, hogy a kertet a világhírű Mühle Vilmos temesvári rózsakertész tervezte. Ő találta ki, hogy a rózsalugas külső részeit két nagy szökőkúttal, a befelé néző oldalait pedig két nagy kör alakú virágágyással zárja le. A kert ügyesen magába foglalta Tatarczy Károly édesanyja által elültetett termetes mamutfenyőt is, amely szerencsére még ma is jól érzi itt magát. A város annyira hálás volt kertészmérnöknek, hogy emlékére az ő nevét adták a Hét forrásnál feltörő Kereszt- illetve egy másik gyógyforrásnak is, amelyeket Trianon után a románok azonnal római istennevekkel cseréltek fel. Ezt az egykori botanikai csodát ma Központi parknak hívják. Szépnek még ma is szép úgy-ahogy-, de már nem az az irigyelt kertészeti csoda, amely korábban patinát kölcsönzött a városnak és Európa-szerte híressé tette. Rózsákat, szegfűket már nem találunk a kertben, inkább kiégett fűpamacsokat és csálén levágott sárguló bokrokat. Román szokás szerint a fák törzseit mellmagasságig lemeszelték, a szökőkutak helyére pedig 10-10 darab ferdén elhelyezett zászlórudat betonoztak le, hogy „örökké loboghassanak” rajtuk Erdély színeiből összelopott nemzeti lobogóik. Megmaradt azonban a park közepén „felszentelt” zenepavilon, ahol 1903-tól rendszeresen játszotta a császári és királyi 33. aradi gyalogezred hőn szeretett karmesterének „Herkulesfürdői emlék” című keringőjét. Pazeller Jakab dallama olyan népszerű volt Monarchia-szerte, hogy Zerkovitz Béla 1910 körül még szöveget is írt hozzá. Bár a Budapesten élő zeneszerző osztrák létére elmagyarosodott, keringője a II. világháború után azonnal tiltólistára került. Az elvtársak ellenben sehogyan sem tudták kiirtani a karmester másik híres és népszerű nótáját, amelyet mindenki jól ismer: „Akácos út”. Pazellernek ez a kocsmadallá lesüllyedt melódiáját egyébként szintén a herkulesfürdői promenád és a Gizella park ihlette. 

A Tatarczy (Erzsébet)-villa

A parkkal szemben a folyó mentén nyújtózkodik a korábban már említett promenád. Ennek az északi végében látható Tatarczy Károly óratoronyban végződő villája, amelyet 1875-ben avattak fel szintén Wilhelm von Dorerer osztrák műegyetemi tanár tervei szerint. Ebben a Ferenc-udvarral szembeni épületben szerkesztette meg a városépítő 1888-ban az első magyar nyelven íródott fürdőnépszerűsítő és vendégcsalogató kiadványát. Számítása bejött. A fürdőtelep egyre felkapottabb lett. A szórakoztatást világhíres művészek -köztük Pálmay Ilka operettprimadonna- biztosították. Az igazgatóság arra is nagy gondot fordított, hogy a fürdőorvosok ne csak a főbb európai nyelveket, hanem a keletieket is jól beszéljék. Legalább nyolc doktorról tudjuk ebből az időszakból, hogy folyékonyan beszéltek törökül, arabul és oroszul is.

A visszatérő vendégek között ott találjuk a Habsburg család szinte összes tagját, Európa hercegeit és trónvárományosait, a budapesti, a bécsi, a berlini és a bukaresti politikusokat, miniszterelnököket, írókat, művészeket, valamint a közéleti személyiségeket. A teljesség igénye nélkül érdemes pár nevezetesebb embert megemlíteni a Pesti Hírlap tudósításaiból. A Hofburgban élők közül gyakran nyaralt itt Ferenc József osztrák császár és magyar király, Albrecht főherceg, József főherceg, Mária főhercegnő, Vilmos főherceg; a németek részéről Herbert von Bismarck német birodalmi herceg és öccse Wilhelm von Bismarck hannoveri kormányelnök, XI. Hans Heinrich von Hochberg gyáros, Pless hercege és fia, XV. Hans Heinrich von Hochberg a Német Birodalom leggazdagabb embere; Angliából Sir Charles Augustus Hartley mágnás, akit térképészeti munkássága miatt leginkább a „Duna atyjaként” ismerünk. A magyarok közül ismertebb báró Bánffy Dezső miniszterelnök, Széll Kálmán miniszterelnök, báró Dániel Ernő, gróf Zichy Jenő, gróf Andrássy Gyula, báró Földváry Lajos, báró Duka Jenő, báró Busche Oszkár, gróf Degenfeld Ilona, Kossuth Ferenc, Görgey Kornél és Mikszáth Kálmán. A nevesebb havasalföldiek közül Erzsébet román királynét és Dimitrie Sturdza román miniszterelnököt érdemes megemlíteni. Gyermekként valószínűleg szintén ezekben a medencékben lubickolt 1895-től a város híres szülötte, a lengyel hercegi felmenőkkel rendelkező Czartorysky Mária színésznő, aki anyja leánykori nevének felvétele után mindenki csak Lázár Máriaként ismert meg.

A jó marketingnek köszönhetően a városba érkező turisták száma évről évre nőtt. 1892-ben már 8035 személy jött pihenni a 361 lakosú kisvárosba, ezzel Magyarország leglátogatottabb fürdője lett, messze megelőzve a második helyen topogó Trencsénteplicet. 1910-ben még ennél is többen érkeztek. A fürdőket már több mint tízezren látogatták, miközben az állandó lakosok száma 517 fő lett. A fürdőigazgatóság nagyvonalúsága miatt Tatarczy villája lett a fürdővárost öt alkalommal is felkereső Sisi kedvenc magánszállása, amely eseményeket megörökítendőn Tatarczy 1889-ben bekövetkezett halála után az új bérlő, nevezetesen a Temesi Agrár-takarékpénztár Rt. átkeresztelte minisztériumi engedéllyel Erzsébet-szállóvá.

  • A Tatarczy-villa, a későbbi Erzsébet-szálló. Előtérben a Maderscpach Vasgyár készített híd. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Itt már Erzsébet-szállóként működött. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • A villa a Cserna felől (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Állítólag ez a felújított állapota. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)

A villa mai állapota felemás. Bár kétségkívül az egyik legtöbbször renovált házról van szó, ám a legutolsó felújítása sem lett európai nívójú. A ház homlokzata nagy felületekben potyog, a sokszorosan elbarmolt tetőfedés miatt rossz az ingatlan szigetelése, így az eredeti, ízléses rokokó sormintákat felvonultató szobák folyamatosan beáznak az esős és a téli napokon. A külsőleg úgy-ahogy felújított villa talán pont ezért lakatlan jelenleg. Csak a villa földszintes oldalszárnyában működik egy lepukkant drogéria. Erzsébet királyné tragikus halála után persze a fürdőigazgatóság is szobrot emelt a magyarokat kedvelő császárnénak, amelyet a villa mellett helyeztek el. A Horvay János mintázta egész alakos köztéri műalkotását 1918-ban avatták fel. Az impériumváltást követően még nyolc évig állhatott a szobor gránitból készült talapzatán, majd a románok ezt is ledöntötték, hogy a helyén az öt és fél méter magas Ferdinánd királyt ábrázoló műalkotásukat állíthassák fel. Pénzhiány miatt azonban ez az emlékmű sohasem készült el, így inkább a megmaradt posztamenst betonnal beburkolták, majd nyeglén terméskővel körbecsempézték, hogy 1926-ban a tetején elhelyezhessék Mihai Eminescu nevű költőjük mellszobrát-, aki nyilvánvalóan még úgy is becsesebb személy volt nekik, hogy a pennaforgató sohasem járt Herkulesfürdőn- Erzsébettel ellentétben.

A Stefánia szálló

A Tatarczy-villával szemben, a park túloldalán áll a Stefánia szálloda, amelyet szintén 1875-ben adtak át. Ez a két épület keretezi be az egykori Gizella park nyugati, Csernáig kifutó részét. A korhűen, két éve felújított épület jelenleg négycsillagos hotelként várja látogatóit. A neve most Versay, amely az I. világháborút lezáró 1920-as békediktátumnak helyt adó Versailles török neve. Az ankarai beruházó névválasztása egyértelmű üzenet a patrióta román vendégeknek, illetve a nosztalgiára vágyó, vagy katasztrófaturizmusban utazó magyaroknak. Török áfium negédes anatóliai mosollyal.

  • A Stefánia-szálló a Cserna felől. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Most Versay néven felújított négycsillagos hotel. Nevét Versailles török megfelelőjéről kapta, Anatóliai humor.  (Forrás: Falanszter.blog.hu)

A Szapáry-fürdő

A Gizella térrel szemben, a Cserna túloldalán 1886-ban adták át azt a fürdőházat, amely a beruházást elindító gróf Szapáry Gyula miniszterelnök után kapta a nevét. A Magyar Királyi Pénzügyminisztérium megbízása alapján elkészült francia reneszánsz stílusúként jellemzett balneológiai központot Alpár Ignác tervezte. A tetemes, 450 ezer Forintba kerülő beruházás nemcsak a 200 méter hosszú, 24 méter széles palota építési költségét tartalmazta, hanem az alapozás miatt a fürdő mögött elnyúló báró Anton Csorich altábornagyról elnevezett 413 méter magas hegy aljának felrobbantását is. Az épület belső csarnokait a pécsi Zsolnay gyár díszkútjaival tagolták fel, amelyek közül napjainkra csak a központi aula közepén elhelyezett maradt fent. Ennek a másolatát állították fel tavaly a budapesti József nádor téren, a Herenden készült végbélkúpokban végződő porcelánfával szemben. A Szapáry-fürdő vizes blokkjait a budapesti Zellerin Mátyás gyár készítette el. Ők 70 darab kád- és 10 darab vörösmárványból készült fürdőkádat, két izzasztót, valamint két „belégzőszobát” alakítottak ki, amelyeket az innen 400 méternyire délre Zsigmondy Vilmos által megtalált 60 fokos termálvízzel üzemeltettek. Mivel az épület császári pompával és igényességgel készült, így az illusztris vendégek leginkább ezt a fürdőt választották gyógyulásuk helyszínének. Sisi is mindig itt mártózott meg. A fürdőigazgatóság egyébként az uralkodópáros látogatásaikor mindig külön medencét, öltözőket, tyúkszemvágókat és masszírozókat biztosított az illusztris vendégeinek. A hatalomváltás után a románok először Mária királynéra, majd a II. világháború után Neptunuszra keresztelték át a fürdőt. Az épület előtt látható díszes öntöttvas ívhidat a ruszkabányai Hoffmann-Maderspach Bánya- és Vasműtársulat tervezte és kivitelezte. A 32 méter hosszú, a magyar központi címertől megfosztott gyalogos átkelőt 1885-ben adták át rendeltetésének, amely most szintén az összedőlés határán van.

A gyógyfürdő mai állapota siralmas, szellemházként funkcionál ez is, akárcsak a többi herkulesfürdői gyógyintézmény. Mindenhol betört ablakokat, szétvert ajtófélfákat és feltört márványlapokat láthatunk, a falak repedéseiben méteres gyomnövények és ujjnyi vastagságú mohapamacsok nőnek. A miniatűr mintákkal, sgraffitós eljárással kifestett falakból alig maradt valami mutatóban. Az „A kategóriás” műemléknek már hat helyen beszakadt a födémje, méteres gerendahalmok zárják le a hosszú folyosókat. A legutolsó nagy beomlás 2019 februárjában történt. Ekkor teljesen beszakadt a „Kék Szalon” kupolája és kidőlt a hátsó bejárat egyik tartóoszlopa is. Az életveszélyesnek nyilvánított fürdőpalota a szakemberek szerint ebben az állapotában már nem fogja átvészelni a következő telet és a tavaszi esőket.

  • A Szapáry-fürdő fénykorában (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Kupola a dombok között. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Fürdőzők (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Az aula híres Zsolnay-díszkútja. Ennek a másolata látható a budapesti József nádor téren. (Forrás: Falanszter.blog.hu)
  • Összedőlés előtt. (Fotó:Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Beszakadt födémek, folyosók és kupolák. (Fotó:Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Szabad ég alatt. (Fotó:Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Dicsőség Herkulesnek. (Fotó:Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Dicsőség Higiéniának. (Fotó:Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Dicsőség Vulkanusznak (Fotó:Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)

Az Alpár Ignác tervezte épület tulajdonviszonya szintén zavaros. Amikor Iosif Armaş kalandor vállalkozó eladósodott, akkor megkérte szociáldemokrata párttársait és magát Adrian Năstase miniszterelnököt, hogy az állami tulajdonú Szapáry-fürdőt cseréljék el Valeriu Verbiţchi ingatlanspekuláns jóval kisebb alapterületű bukaresti házára, így az ő tartozása végre lenullázódhat majd a legnagyobb hitelezője felé. Armaş korábbi tiltott pártfinanszírozása miatt a kormány belement a csalfa üzletbe. A csere így bár megköttetett, ám Verbiţchi még mindig nem volt a pénzénél csak tulajdonosa lett Közép-Európa legnagyobb méretű, ekkor még kielégítő állapotú fürdőpalotájának.

Ha történetesen Nyugat-Európában állna a gyógyfürdő, akkor egy ottani tehetős vállalkozó rögtön renováltatta és fejlesztette volna a szinte ingyen megszerzett ingatlant, hiszen a Neptunusz vendégforgalma még ekkor is kellően magas volt ahhoz, hogy évről évre nyereséget termelhessen. Ám nem így történt. Románia törvényei ugyanis adómentességben részesítik azokat a személyeket, akik műemlék épületben laknak, vagy ilyen van a tulajdonukban, ám ezért a kedvezményért cserébe ingatlanukat nem használják fel turisztikai célokra és profitszerzésre, mert akkor rögtön adókötelessé válnának. Mivel főhőseink nem akartak adót fizetni, ellenben nagyon kellett nekik a pénz, ráadásul a külföldi befektetők sem topogtak a küszöbökön zsíros adásvételi ajánlataikkal-, így Verbiţchi potom 60 ezer euróért eladta a Szapáry-fürdő alatti telek felét Alexandru Gavrilescu ügyvédnek, aki szintén ölbe tett kézzel kezdte el várni a gazdag külföldi befektetőket. A Románia minden szegletét átitatott általános korrupció és beteges pénzéhség miatt azonban a szállodaiparban és turizmusban érdekelt tehetős német, svájci és osztrák pénzemberek csak nem akartak megérkezni és bevásárolni a Cserna-völgyben-, ami érthető, hiszen az épület tetőszerkezete ekkor már több ponton is beszakadt.

Mentve a menthetőt így 2014-ben Valeriu Verbiţchi ingatlanspekuláns ingyen átadta a romos Szapáry-fürdőt az önkormányzatnak, a fél telekért cserébe viszont kért egy másikat. Kapott is egyet az előző polgármestertől, ám a korrupcióellenes ügyészség megállapította, hogy a tranzakció kedvezőtlenül érintette a román államot, hiszen a gyógyfürdő fenntartása óriási terhet ró a csóró városházára. Az ügyészség a polgármestert azzal is megvádolta, hogy 66 ezer euróért átjátszott Verbiţchi kezére egy 300 ezer euróra becsült városi palotát is, amelyhez a helyi képviselő-testület engedélyét is megszerezte.

  • A csillár már román kompozíció. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Itt is beszakadt a födém. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Kosz, mocsok, nemtörödőmség. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Folyosó barikád. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Ajtót tokostúl. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • A Zsolnay-díszkút. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • És a kút egy részlete. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Tapéta az örökkévalóságnak. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Hálatábla. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Szív küldi szívesen. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)

Na most itt jön a képbe egy újabb harcos fél-, de ők most már a jófiúk. Ezt az őrületes hanyagságot, üzletszerű korrupciót, közömbösséget és nemtörődömséget látva, fiatal temesvári építészhallgatók összefogtak és létrehozták a Herculane Projekt nevű egyesületüket, hogy közösségi finanszírozással megmentsék a fürdőt. Eddig 61 ezer eurót sikerült összekalapozniuk a megóvási munkálatok első ütemére. Az eddig beérkezett adományokból tavaly ideglenes jelleggel 12 új védőtetőt készítettek a beszakadt födémek fölé, eltávolították a beltérben felhalmozódott több, mint 220 köbméternyi sittet és szemetet, szakszerűen körbeállványozták az el nem lopott Zsolnay-kutat, eltávolították a homlokzatokból kinövő gyomokat és kis fákat, illetve konzerválták a falakat. A dilettáns román kormány ígérete ellenére eddig egy lejt sem adott az agilis egyetemisták ingyen elvégzett műemlékvédelmére, de még jogszabály-módosításokkal sem segítik a munkájukat. A bukaresti szakminisztérium kioktató dölyfössége mellett a diákok célkitűzéseit ráadásul további problémák is nehezítik. Az egyik ilyen, hogy Alexandru Gavrilescu ügyvéd tavaly azért perelte be az önkormányzatot, mert az szerinte már öt éve nem fizet neki bérleti díjat azért, mert az 1886-ban felavatott Szapáry-fürdőnek a fele rálóg az ő telkére is. Jó mi? Ebből a jogi furfangból következik a második gond: Ha az épület megmentéséért küzdő lelkes fiatalok elérik a világ épített örökségének védőhálójaként ismert világszervezet, az Icomos bécsi megbízottjánál, hogy a fürdő felkerüljön az UNESCO listájára, és így az osztrákok esetleg hosszú távú fejlesztésbe kezdenének-, akkor ő ismételten adókötelessé válna. Ezt pedig nem szeretné. Érdemes megjegyezni, hogy az Európai Unióban Románia területén található a legtöbb gyógyforrás és a legkevesebb működő gyógyfürdő.

  • Balkán a köbön. A háttérben a bezárt Ferenc-fürdő. Elől a Cserna partján összetákolt kabinok, öltözők. Balra szennyvíz folyik a folyóba, de ez a fürdőzőket nem zavarja. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)
  • Diana óvja a mocskot az igénytelenséget. (Fotó: Reptilianul.ro Isabelle Vinteuil)

A Ferenc-fürdő

A meleg, konyhasós, kénes vize miatt korábban világhírű Szapáry-fürdőtől délre állt az osztrák alpesi parasztházakra hajazó Fürdőfelügyelőség villája, az emeletes Posta épülete, és az orfeumként használatos Dalcsarnok, amelyeket együttesen 1886-ben avattak fel. Ezeknek az épületeknek a helyén két tízemeletes panelblokk épült az 1970-es években, az egyik ráadásul a fent említett Iosif Armaş vezette Argirom Rt. központjaként funkcionál. Vele szemben a folyó túlpartján látványosan omladozik a két épületből álló egykori Ferenc-fürdő. A klasszicista stílusú gyógyközpontot 46 éve alakították át lakóházakká, hogy ide Óromániából hozzanak új lakókat. Mivel az új honfoglalók hamar rájöttek, hogy a szakhatóság nem zárta el a közeli Ferenc-forrást, így ennek a kifolyójánál, illetve a Cserna partján kövekből kirakott hevenyész gödröket ástak ki, hogy normális fedett fürdőhelyek és strandok híján, itt dagonyázhassanak a turisták. A vállalkozó szellemű lakosok egészen jól keresnek abból, hogy egy kis jattért megengedik, hogy tákolmányaikban átöltözzenek, majd gödreikben megfürödjenek a vendégek, végül befeküdjenek az önjelölt masszőrök kezeik alá. Az összkép így nagyon szürreális, abszurd és balkáni. Az 1920-ig Európa-hírű és szépségű, uralkodók látogatta Herkulesfürdő 100 éve Románia része: ennek tükrében félő, hogy ez az egykor gyönyörű város is úgy fog elsüllyedni a mélyben, mint ahogy azt a közeli Ada-Kaleh szigetével tették betelepített új lakói.

Jamrik Levente

Become a Patron!

22 komment románia 1860 1854 1875 1886 1871 feszl frigyes alpár ignác 1863 1865 1734 herkulesfürdő hoepfner guidó johann andreas hamilton 1817 1774 theophil edvard hansen györgyi géza iosif armas tatarczy károly wilheln von dorerer maderspach károly ifjabb ecker józsef valeriu verbitchi Tovább
Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
1
22 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete
  • Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei
  • Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
  • Néger falu a Városliget peremén Néger falu a Városliget peremén
  • Észak-koreai roncsként végzi a világ első bizarr úszó hotelje Észak-koreai roncsként végzi a világ első bizarr úszó hotelje

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr3215902030

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Lászlóné Ács 2020.06.19. 20:45:19

Sajnos olyan emberek kezére került, akiknek nem hullott a vére érte! Becstelen, rabló banda, még az ingyen kapott gyönyörű dolgokat sem tudják megbecsülni. Nem érdemlik meg még az életet sem...
Válasz erre 

9-143 2020.06.20. 01:30:33

@Barna Afra: Sajnos ezt nem lehet megtenni, mert a románok nem adnák át a tulajdonjogot a magyar kormánynak. Felújításhoz pénzt adni meg kicsit felemás, látva azt, hogy pont egy ilyen sült galambra vár ott majdnem mindenki...
Válasz erre 

Buncog 2020.06.20. 16:21:49

Sajnos ez a hely földrajzilag olyan helyen van, ahová kevés turista vágyik. Ergo nincs rá akkora társadalmi igény, hogy felújítsák. A magyarok kb. 2 százaléka tudja, hogy létezik ez a hely... Más nációk még annyira sem ismerik.
Válasz erre 

solo 2020.06.20. 17:16:26

@Buncog: Itt az első 3 bekezdést átfutva kerestem, hogy ugyan hol lehet ez az èpítmény!? Nem csoda,ha senki nem tudja merre van,mikor a róla szóló blog írója se kèpes erről egy szót se ejteni,mielőtt egy átlag olvasó megunja a szakmázást meg az ókorból induló rèszletes törtènet mesèlèst ès el is lèp az oldalról.
Válasz erre 

dwr 2020.06.20. 17:16:33

Szép munka, igényes poszt!
A tartalmában pedig az elmúlt 100 év keserűsége mint csepben a tenger...
Válasz erre 

FILTOL · http://hulyekkimeljenek.blog.hu/ 2020.06.20. 17:50:16

az oláhok ennyit tudnak, hozzák a formájukat.
Válasz erre 

Tartalom 2020.06.20. 18:08:19

szégyen, de hát ha jól értem ez egy rókafogta csuka esete. Itt ebbe bárki aki hozzányúl belepusztul, csapda a javából aknákkal teleszórva. A cikk és a fotók is kiválóak. Kár hogy ilyet lát az ember, de tényleg ez már csernobili katasztrófatúrizmus.
Válasz erre 

Vlagyimir Iljics 2020.06.20. 21:24:23

Ugyanez megy nálunk is drappban... aljas senkiházi dilettáns pitiáner parazita csaló férgek leptek el mindent... MINDENT..!!!
Válasz erre 

Vlagyimir Iljics 2020.06.20. 21:24:33

@solo: A déli Kárpátok, egyúttal Erdély csücskében, Orsovától északra, 15 kilométerre...
Válasz erre 

Digitális Dzsihád 2020.06.21. 00:21:33

Azért a filmet és a walzert is megemlíthette volna a post..
Válasz erre 

Fröccskert 2020.06.21. 00:21:56

10éve voltam ott.Csodálatos környezet és épületek is azok lennének ha a román nem lenne egy igénytelen cigány nép.
Ehelyett betonmonstrum Dacia hotel,zsibvásár,szemét,igénytelenség és betonteknőkbe egymás mocskába fürödnek a melegvízbe.Hát ez a román Zalakaros...
Válasz erre 

kolomparlole1114 2020.06.21. 01:10:49

Akármennyire is szomorú, legalább hasznot nem hoz a mocskos oláhoknak a magyar föld.
Válasz erre 

János Kungl 2020.06.21. 11:53:46

@Vlagyimir Iljics: 25 év múlva egy ilyen írást rólunk is el lehet ereszteni.
Válasz erre 

gyöngyök 2020.06.21. 11:54:02

@Buncog: Földrajzilag kb Karlovy Varyhoz hasonló helyen fekszik, kiegészítve azzal, hogy még 1 órányira nincsen a Vaskapu erőműtől, ami előtti 120 km- s szakasz a Duna legszebb része , hisz itt vágja át a folyó a Kárpátokat. Egyébként pedig pár km- re ezen szellemvárosrésztől a románok egy "új " Herkulesfürdőt építettek fel - szörnyű 10-15 emeletes szállodákkal és az év minden szakában tele van vendégekkel.
Válasz erre 

gyöngyök 2020.06.21. 11:54:09

@Buncog: Földrajzilag kb Karlovy Varyhoz hasonló helyen fekszik, kiegészítve azzal, hogy még 1 órányira nincsen a Vaskapu erőműtől, ami előtti 120 km- s szakasz a Duna legszebb része , hisz itt vágja át a folyó a Kárpátokat. Egyébként pedig pár km- re ezen szellemvárosrésztől a románok egy "új " Herkulesfürdőt építettek fel - szörnyű 10-15 emeletes szállodákkal és az év minden szakában tele van vendégekkel.
Válasz erre 

gyöngyök 2020.06.21. 11:54:31

Alapos, hiánypótló írás, de egy megjegyzést tennék. A Wkipédiát az internet népe szerkeszti, senki nem akadályozza meg önt abban, hogy a "szellemekről" szóló bejegyzést kiegészítse az ön által - véleményem szerint is jogosan hiányolt - információkkal.
Válasz erre 

Karolac 2020.06.21. 14:19:27

Szomorú ezt látni, de bármilyen elkeserítő, ez van. Sajna mi se vagyunk sokkal jobbak, legfeljebb nem ennyire koncentrált a pusztulás... Még Csaúúú idejében jártam ott, akkor egy kicsivel jobb volt a helyzet, igaz csak egy kicsivel :), de legalább - részben - működött... Bár, ha megnézzük Sándor Pál "Herkulesfürdői emlék" filmjét, már ott is feltűnik a pusztulás renyhe világa. Igényesen, részletesen feldolgozott témát kaptunk jó fotókkal illusztrálva, köszönjük.
Válasz erre 

dr.oid 2020.06.21. 14:20:45

királyok királynék hercegek grófok bárók mágnások kéjnők.. reptilianul.. óóóó műemlékoltalmazó ráday mihály szent szelleme.. sírok bazmeg röhögök.. jó volt olvasni :⫐
Válasz erre 

janoszeged 2020.06.21. 16:31:06

20 év óta minden évben meglátogatom a környéket. Minden szava igaz, ahogy a jelenlegi állapotokat bemutatja.
Válasz erre 

vincent66 2020.06.21. 17:00:46

3 éve jártunk ott. Siralmas állapotok, hihetetlen értékek pusztulnak. A régi központtól pár km-re felépült panelszállók is olyan szinten igénytelenek, lepusztultak kívülről, mint a legszegényebb ukrajnai panelházak. Jól írta valaki, hogy ide már szinte csak katasztrófaturizmust lehet csábítani.
Nagyon rossz érzés volt látni, de tényleg nem szabad kihagyni. (Az erdélyi idegenvezetőnk ragaszkodott hozzá, hogy ejtsük útba, hála érte.)
Válasz erre 

Kerecsenkecs 2020.06.21. 19:07:05

Jobb sorsra lenne érdemes,
Mégis tragikus állapotban!
Válasz erre 

ranyek 2020.06.29. 10:29:26

Alapos írás, egyedül a pejoratív megjegyzések rontják le a cikket. Azokat nyugodtan meg lehetett volna hagyni a kommentelőknek. Egyszerűen nem professzionális.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard