Az interaktív térképen nemcsak Horthy kormányóvóhelye, Rákosi atombunkere, a Gellérthegy járatai, hanem számos olyan objektum is szerepel, amelyeket a katonaság még ma is használ.
Több évnyi kutatást követően Zsoldi Katalin az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék doktorandusza elkészítette a magyar főváros 1:10000-es arányú felszín alatti világát interaktív és sztereoszkópikus valós térben. A 3D-s ábrázolásoknak köszönhetően így mind a laikusok, mind a szakemberek pontos képet kaphatnak a természetes- és mesterséges kialakítású budapesti létesítmények valódi helyzetéről, azok egymáshoz való viszonyáról, illetve felszín alatti mélységéről. Külön örömünkre szolgál, hogy az Attila úti borospincék, a kőbányai pincerendszer és budai Várnegyed alatt húzódó, Horthy Miklós kormányzó építette egykori kormányóvóhely axonometrikus tervrajzait a Falanszter blog szolgáltatta.
A több mint 30 kilométer hosszú kőbányai pincerendszer keletkezéstörténetéről és különböző funkcióiról korábban mi is írtunk, ráadásul heti-havi rendszerességgel még izgalmas túrákat is vezetünk oda. Aki még nem volt a helyszínbejáráson, az interaktív módon most megnézheti a gigantikus méretű komplexumot.
A Deák tér alatti elnyúló föld alatti világot bemutató videón a sárga szín az M1-es, a piros az M2-es, a kék az M3-as metróvonalakat jelölik. Világos rózsaszínnel az aluljáró, illetve az egyes vonalak állomásait összekötő alagutak láthatók. A háttérben zölddel a M4, barnával jelölve pedig a főgyűjtőcsatorna látható. A pincék sötét színű rózsaszínnel, az óvóhelyek narancssárgával, a mélygarázsok sötétlilával vannak ábrázolva. Zsoldi Katalin bár idő és energia hiányában itt nem tüntette fel, de mi hamarosan egy cikk és egy komplett fotósorozat erejéig januárban majd bemutatjuk a rendőrségi híreket is megjárt Demszky-féle óvóhelyet, amely mind a két metróvonallal összeköttetésben áll.
A Szabadság tér alatt fellelhető F4 kódnévvel ellátott Rákosi-féle atombunker korábban titkos objektum volt, az M2-es metró építésekor készült, amely nemcsak a metróval, hanem lépcsőn, illetve egy lifttel is megközelíthető volt az egykori Magyar Dolgozók Párjának székházából. Jelmagyarázat: sárga-M1, piros-M2, kék-M3 metróvonal. Világos rózsaszínnel az aluljáró, illetve alagutak láthatók. A pincék sötét rózsaszínnel, az óvóhelyek narancssárgával, a mélygarázsok sötétlilával, a főgyűjtőcsatorna barnával van ábrázolva.
Ezen az animáción a Gellért-hegy látható. A Szent Gellért tér alatt található metróállomás zölddel, az Ősforrás pedig kék színnel van feltüntetve. Ez utóbbi régen a Gellért fürdő vízutánpótlását biztosította. A Gellért táró lényegében egy alagút, amely a Gellért- Rudas és Rác-fürdőket köszi össze egymással a hegy belsejében. Ebből az alagútból kékkel lettek jelölve azok a kutak, amelyek a fenti fürdőket termálvízzel látják el. Sötét zölddel a Gellért-hegy oldalában található Sziklatemplom látható.
A II. János Pál pápa teret ábrázoló térképen az a feltételezett alagút nyomvonala is szerepel, amely több városi legenda szerint a kommunisták egyik titkos budapesti kivégző- és vallatóközpontja volt.
Jamrik Levente