FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
A Rákosi-erődvonal a láncos kutya árnyékában

A Rákosi-erődvonal a láncos kutya árnyékában

Rákosi utasítására 1952-től 1955-ig évente a magyar GDP 25%-át költötték el a Jugoszláv Néphadsereg ellen emelt, Szentgotthárdtól Nagylakig tartó erődláncolat építésébe. A határsávból kitelepítetteket a mai napig csak részlegesen kárpótolta az állam.

tito.jpg

Montázs: Szovjet karikatúra a "nyugatbarát" Titóról, illetve diafilm-kocka a Magyar Néphadsereg egyik tankhadosztályáról.  (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Ne játssz Sztálin bajszával!

 

Sztálin utasítására 1948-ban Budapest megszakította az addigi intenzív állami és pártközi kapcsolatait Belgráddal. A szocialista blokkban az addig példaértékűnek mondott magyar-jugoszláv kapcsolat ellenséges hangulatúvá vált a szovjetek által elítélt „Tito-féle külön utas politika” miatt. Mivel Rákosi (Rosenfeld) Mátyás és a magyar pártvezetés fegyveres konfliktussal számolt déli szomszédunk ellen, így Farkas Mihály (eredeti neve: Lőwy Hermann, mozgalmi neve: Wolf Mihály) honvédelmi miniszter irányítása mellett, Magyarország erőltetett ütemű katonai és hadiipari fejlesztésekbe kezdett.

A fejlesztés szervezeti kereteinek kialakításához az 1950-ben elfogadott „Kossuth” hadrend a hadsereg rendszeresített létszámát 135 ezer főben rögzítette, amely a párizsi békeszerződésben megengedett keretlétszámot közel duplájával lépte túl. Farkas Mihály a hadsereg összlétszámát 1952 végére ellenben már 256.307 főben adta meg, amely nem tartalmazta a hadrenden kívüli alakulatokba (ÁVO/ÁVH, Határőrség) behívott közel 30 ezer főt. (Konfliktushelyzetben a hadsereg vezetése egyébként két mozgósítási ütemben közel 800 ezer katona hadrendben tartásával számolt.)

Egy 1950-ben készült dokumentumvázlat szerint a magyar vezérkar az ország területén, délről észak felé haladva, hét-nyolc védelmi öv kiépítését irányozta elő. (Később szovjet javaslatra ez a szám jelentősen csökkent.) A tervek szerint egy-egy védelmi öv mélysége-, három állással számolva- 10-25 kilométer között váltakozott. Az övek a hadműveleti irányokban a 80-100 kilométer szélességet is elérték. Moszkva „kérésére” a 627 kilométer hosszú magyar-jugoszláv határt 1949. szeptember 29.-én zárta le teljesen a Magyar Néphadsereg, hogy több mint 2,5 millió gyalogsági és 1,5 millió harckocsi elleni aknát, 120 magasfigyelőt, valamint 228 kilométeres hosszban két- és egysoros drótakadályt telepíthessen.

tito1.jpgSzovjet karikatúra a "véreskezű, fasiszta szemléletű" Titóról (Krokodil.ru) és díszszemle a Vörös téren. Montázs. (Grafika: Falanszter.blog.hu) 

Kitelepítettek

 

A 15 kilométeres mélységben kialakított határövezetet az ÁVH teljesen kiürítette. Ez 6 megye 15 járását foglalta magában, és együttesen 310 települést érintett. A határsáv területe így megközelítőleg 9000 km2-es lett és összességében 290 ezer állampolgárt érintett. A kitelepítéseket azokkal a személyekkel kezdték el, akiket a rendszer megbízhatatlannak ítélt. Kezdetben ezek vitézek, csendőrök, 1945 előtti katonatisztek, volt fasiszta és a polgári pártok tagjai, az exponált jobboldali szociáldemokraták és a háború után angol vagy amerikai hadifogságból hazatért személyek voltak. Számuk 1500 főre tehető. A megbízhatatlanok köre hamarosan tovább bővült a délszláv származásúakkal, a vegyes házasságban élőkkel, illetve azokkal, akiknek Jugoszláviában rokonaik voltak vagy ottani ismerősökkel leveleztek. Ezek mellé sorolták be az ún. kettősbirtokosokat, a Délvidékről 1945 után áttelepülteket, a délszláv származású tanítókat, a görögkeleti papokat, a kulákokat, illetve a rádiókészülékkel és fegyverrel rendelkezőket. 1950. június 8.-án 894 szerzetest és apácát szállítottak az ország belsejébe. 1950. június 22.-én további 2446 személyt deportáltak Hajdú-Bihar, Békés és Szolnok megyékbe. A célállomások általában a Debrecen melletti Ebes-, és a Hajdúszoboszló melletti Tedej-puszták voltak.

A határsávból kitelepítettek csak 50 kg-os csomagot vihettek magukkal, a később deportáltak már ingóságaik egy részét is felpakolhatták. A hátrahagyott állatállományt, gazdasági felszereléseket a TSZ-ek, állami gazdaságok, az egyéb ingóságokat a párt és az állami tömegszervezetek kapták meg, de a helyi párt és állami funkcionáriusok is bőven részesedtek a „jussból”. A házak javát 1951-ben államosították. A földingatlan telekkönyvileg bár a kitelepítettek tulajdonában maradt, de a községek kezelésébe ment át.

1951-től az ÁVH-nak ki kellett dolgozni néhány kémpert is, amiket vagy a helyszínen vagy pedig Budapesten tárgyaltattak le. A déli határszakaszon elfogottak mintegy 24,6%-át minősítették kémnek. Ugyanez az arány más határszakaszokon elfogottak esetében 4,3% volt. Az Államvédelmi Hatóság és a rendőrség durva és ellenséges volt a délszlávokkal szemben. A szerb-horvát nemzetiségűeket gyakran megverték és két-három napig benntartották őket az őrsökön. A határszakasz egész területén speciális intézkedéseket vezettek be. Az ottmaradottak külön személyi igazolványt, és gazdasági tevékenység esetén külön papírokat kellett beszerezniük. A határsáv ország lett az országban. bunker-mélykút.JPG


bunker-mélykút1.JPGA
"magyar Maginot-vonal" egyik erődje Mélykútnál (Fotó: Bunkermúzeum.hu)

Támadási irányok és az erődvonal

 

Egy a Honvédelmi Levéltárban fellelhető okirat (HL MN HVK Hdm. Csf-ség 1951/T 24 sz.) szerint a Magyar Néphadsereg bár nem készült első támadó hadművelet megindítására Jugoszlávia ellen; koalíciós kötelékben tervezett támadó hadműveletről több verzió is készült a Honvédelmi Minisztériumban. Ennek megfelelően a magyar katonai vezetés inkább úgy gondolta, hogy először a Jugoszláv Néphadsereg (JNA) fog támadásba lendülni, amit vagy támogat majd a NATO, vagy sem. Budapesten úgy vélték, hogy a JNA támadása csak két fő hadműveleti irányból érintheti majd az országot: egyrészt Szentgotthárd-Muraszemenye irányából Székesfehérvár felé előretörve, másrészt pedig Szabadka- Baranya-háromszög irányából Kecskemét és Budapest felé. A Déli Védelmi Rendszert (DVR) ennek az elgondolásnak megfelelően 1951. június 2-tól kezdték el kiépíteni. A fent említettek miatt azonban Somogyudvarhely és Drávaszabolcs közötti 100 kilométeres szakaszon nem vágtak bele az erődítési munkálatokba, valamint szintén védtelenül hagyták az Őriszentpéter és az osztrák-magyar-jugoszláv hármashatár közötti 30 kilométeres területet is. 

bunker-mélykút6.JPG

 

A "magyar Maginot-vonal" egyik erődje Domaszéknél (Fotó: Bunkermúzeum.hu)

Szűcs Miklós alezredes 1950-ben elkészült erődítési rajza elsősorban a várható fő jugoszláv támadási irányok lezárására irányult. Eszerint az „A” típusú, teljesen feltöltött 3 lövészhadosztályt 8 védőkörzetre osztották szét az 1949-től folyamatosan bővülő védelmi rendszerre támaszkodva (lásd a térkép) a Duna-Tisza közén és Lenti-Nagykanizsa súllyal. A tervezett védelmi létesítmények - magyar viszonylatban- gigantikusak voltak: 7687 darab tüzelőállást (harckocsi, rohamlöveg, tüzérségi, aknavető, géppuska), 2000 harcálláspontot és figyelőhelyet, 2469 darab kizsaluzott óvóhelyet (amelynek 96%-a 10 férőhelyes, közepes típusú műtárgy volt), 964 darab vasbetonból készült géppuska-kupolát, 219 darab tüzérségi erődöt, 4158 kilométernyi harc- és közlekedőárkot, valamint több mint 120 darab tankfedezéket terveztek. A fegyverek elosztásakor a jó kilövés biztosítása érdekében átvágásokat, tarolásokat végeztek, az alsó ágakat levágták, az erdőket - ha a védővonal, különösen az első árok azokon keresztül haladt keresztül- részlegesen kivágták. Ez a típusú munka összesen 2060 hektárt tett ki.

MAGYAR MAGINOT-VONAL-TITO- DÉLI-VÉDVONAL.jpg

A Déli Védelmi Rendszer (a magyar Maginot-vonal) területi elhelyezkedése, zászlóalj-védőkörzetenként lebontva (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A Déli Védelmi Rendszert – az eddig rendelkezésre álló források szerint- hét megye területén 223 védőkörlettel tervezték meg, amelyből 91 került kiépítésre, a többit szemrevételezték, illetve megtervezték, ám azokat nem építették meg. Ebből Vas megyében 2 kiépült és 3 tervezett maradt, Zalában 201 és 20, Somogyban 8 és 26, Baranyában 10 és 31, Tolnában 0 és 3, Bács-Kiskun megyében 30 és 19, Csongrádban 21 és 30 volt ugyanez a szám. A kiépített védőkörletekben összesen 5444 erődelemet (bunkert, óvóhelyt, erődöt, tüzelőállást, lövészárkot, figyelőt stb.) alakítottak ki, amelyekbe óriási mennyiségű anyagot építettek be: 27.415.500 db téglát, 204.044 db 1,5 méter hosszú és 13.020 db 2,6 méteres 20/10 vasbeton gerendát, 1045 vasbeton kupolát, 1105 figyelő kupolát és 19 páncélkupolát.

bunker-mélykút8.JPG


bunker-mélykút4.JPGA DVR elhagyatott elemei az egykori Jugoszláv határ közelében. (Fotó: Bunkermúzeum.hu)

A DVR terveiben összesen 84 vezetési pont szerepelt, amelyekből- térképi információk szerint- 1954-ig 25 épült meg. Az építési dokumentációk alapján elmondható, hogy a tervezett 223 védőkörletből megépült 91 (42%), 53 önálló századtámpontból 4 (0,75%), 215 betagolt századtámpontból 201 (93%), 155 szakasztámpontból és rajállásból 46 (30%). A tüzelőállásokat összesen 4159 kilométer hosszú harc- és közlekedőrendszerrel kívánták összekötni. A műszaki számvetésekben az is szerepelt, hogy ezek közül mennyit kell rőzsével, náddal, vagy vályogtéglával burkolni. A védelmi rendszer részét képezte a terep megerősítése robbanó és nem robbanó műszaki zárakkal. A korában viccesen Rákosi-vonalnak, napjainkban –helytelenül– magyar Maginot-vonalnak nevezett erődláncolat 1952-től 1955-ig tartó építésekor, az ország éves GDP-jének 25%-át, azaz hat-hét milliárd forintjába került évente a költségvetésnek.

Bár az egész Déli Védelmi Rendszer csak 69,4%-ban készült el, az objektumokat 1953. július 1-től fokozatosan birtokba vették a területileg illetékes ezredek és a Határőrség szervei. Az őrség létszáma körletenként négy főből állt, akik megfelelő közlekedési eszközöket (hátasló, kerékpár, motorkerékpár), az élelem szállításához pedig egy-egy parasztszekeret is kaptak. A harcárkok mellvédjeinek és a létesítmények földburkolatának talajmegkötő növényzettel való bevetése, a harcárkok gaztalanítása, illetve a vízmosások eltömését, „önkéntes alapon” a helyi lakosságnak kellett elvégeznie.

bunker-mélykút9.JPG

bunker-mélykút11.JPGA magyar "Maginot-vonal" elhagyatott elemei az egykori Jugoszláv határ közelében. (Fotó: Bunkermúzeum.hu, Farkas Zoltán)

Az erődrendszer bontása

 

Sztálin 1953-ban bekövetkezett halála miatt enyhülni kezdett a magyar-jugoszláv ellentét is. A kapcsolatok javulása miatt a DVR elvesztette jelentőségét. A délről várt támadást felváltotta a nyugatról várt. A „Rákosi-vonalra” már nem volt szükség. Fenntartása egyfelől óriási összegeket igényelt, másfelől az erődök –talán a vezetési pontok építményeinek kivételével- nem feleltek meg a korszerű harci követelményeinek sem. Ráadásául a műtárgyak nem is rendelkeztek a szükséges modern berendezésekkel sem. A Honvédelmi Tanács ennek megfelelően 1955. október 7-én elrendelte a védőkörletek előtt telepített drótakadályok felszedését, majd a műszaki zárak felszámolását. A 93 védőkörletben összesen 3940 erődelemet bontottak le.

bunker-mélykút5.JPG

A magyar "Maginot-vonal" lerakóhelye Zrínyi-Újvár alatt. (Fotó: Bunkermúzeum.hu)

A pártvezetés 1953-tól folyamatosan amnesztiát adott a kitelepítetteknek. 1956-tól a rezsim 5 ezer forint segélyt irányzott elő a visszatérőknek. Ez az összeg volt hivatott pótolni a kitelepítetteknek az ingóságukban bekövetkezett károkat, hiányokat, - mivel azt feltételezték, hogy a károk megállapítása nem lehetséges. Azoknak, akiknek a gazdasági munka megindításához vagy házuk rendbe hozásához több pénz kellett, azok 10 ezer forint kölcsönt vehettek fel a megyei OTP fiókokból. Amennyiben az állam eladta a házat vagy határvédelmi okok miatt lebontotta, megsemmisítette, állami vagy társadalmi szerv költözött bele, akkor a járási tanács VB-nek más hasonló értékű házat kellett adnia az állami házalapból. A kitelepítettek ingóságaiban keletkezett károk orvoslására nem volt elegendő az állam 5000, illetve az OTP 10.000 forintos kölcsöne. Sőt, - az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni években, az állam végleg leállította a további rehabilitációkat és segélyezéseket is.

1960-ban a határsáv mélységét 15 kilométerről 8 kilométerre csökkentették. Ekkor 112 község és Mohács városa kikerült a zónából. Magyarország és Jugoszlávia politikai viszonya az 1960-as évektől kezdve folyamatosan normalizálódott. Az addigi ellenségek nyitni kezdtek egymás felé, így a határsávot a magyar pártvezetés 1965. május 1-jei hatállyal megszüntette.

      Jamrik Levente

KÖZKÍVÁNATRA ÚJRA: A budai várnegyed titkai- túra

Az igényeknek megfelelően most szeptember 22-én (Szombat) délután 2-től 4,5 órás túra keretében ismét bemutatom a budai várnegyed lakóházait. Az időpontra még 10-12 hely van még! A séta során megnézünk több gyilkossághelyszínt; az SS- és a Gestapo főhadiszállásait; 1848-as, 1944-es kémközpontokat; titkos leszbikus találkahelyeket; egykori okkult szalonokat és kommunista kéjlakokat; kísértet-járta házakat; híres emberek szerelmi fészkeit; a házak homlokzatán elhelyezett rejtjeleket, címereket; plusz, ami majd még eszembe jut. A túra személyenként 3500 Ft-ba kerül majd. Jelentkezni az artistfama@gmail.com címen lehet. Elérhetőségem: 30-434-66-80

 

 

37 komment horvátország szlovénia szerbia sztálin szovjetunió 1955 jugoszlávia rákosi mátyás bunker 1950 1952 szűcs miklós josip broz tito déli védelmi rendszer magyar maginot vonal Tovább
A Rákosi-erődvonal a láncos kutya árnyékában Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
37 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete További házbontások Erzsébetvárosban - a sutba vágott gettómúzeum ötlete
  • Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei
  • Amikor Pécs majdnem világváros lett Amikor Pécs majdnem világváros lett
  • Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
  • A románok eltörlik Széchenyi emlékét A románok eltörlik Széchenyi emlékét

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr774791691

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Püspök utcai gombaszedő · http://valogatott.blog.hu 2012.09.21. 08:30:42

Lenyűgöző.

Csak egy apróság: "53 önálló századtámpontból 4 (0,75%)", ez inkább 7.5% lesz nagyságrendileg.
Válasz erre 

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2012.09.21. 10:01:23

Zimándi Pius naplója szerint ezek lehettek a tízperces erődök. Öt perc amíg az ellenség áttöri, és öt percig röhögés mielőtt továbbmennek.
Válasz erre 

Talicska Lajoska 2012.09.21. 11:11:07

Vajon hányan nélkülöztek, szenvedtek, éheztek azért, hogy ez a semmire sem jó balfaszság megépülhessen?
Válasz erre 

butyko 2012.09.21. 11:43:32

Kekeckedek,de ha a " magyar Maginot.vonal " elnevezés helytelen,akkor talán felesleges a cikkben és a képaláirásokban így titulálni a a "Rákosi -vonalat. Az is elég ütős név - sajnos.
Válasz erre 

Styxx 2012.09.21. 11:53:03

@butyko:
idézőjelben van, így (részemről) jár a posztnak a 10/10.
Levente, a II. VH utáni apró magyar-jugoszláv határmódosításról lesz poszt?
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.09.21. 12:23:36

@Styxx: Szia, még nem tudom. Még kutakodnom kell az ügyben, hogy a határmódosítás érintett-e épített környezetet, vagy csak termőföldet.
Válasz erre 

Yooha · http://indafoto.hu/yooha/lego_architecture 2012.09.21. 12:43:53

"amelyből 91 került kiépítésre,...Ebből Vas megyében 2 kiépült és 3 tervezett maradt, Zalában 201 és 20.." Zalában inkább 20 az a 201, nem? Mert úgy jön ki a 91.
Válasz erre 

Kelly és a szexi dög 2012.09.21. 12:46:22

Jamsics, mé nem jöttél osztálytalálkozóra?
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.09.21. 13:24:27

@Kelly és a szexi dög: Sajna nem volt rá időm Kellyics
Válasz erre 

Sigismundus · https://csakugyirkalok.blogspot.com/ 2012.09.21. 13:27:09

Tényleg lenyűgöző egy cikk. Aprólékos, de nem feleslegesen, a térképek, műszaki adatok nagyon a helyükön vannak úgy érzem. A képek a helyszínekről is jók. A korabeli politikai helyzet felvázolása is teljesen képbe helyezi az olvasót, érthető minden részlet.

Ami nem, Rákosi Mátyás és Farkas Mihály kiemelt, kevésbé ismert születéskori neve, hogy hol van ezeknek kapcsolata a cikk témájával.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.09.21. 13:40:02

@Sigismundus: Kb. A nemzetközi gyakorlatot követve, 20-22 éve már Magyarországon is elvárás a történész "szakmában", hogy a neveknél tüntessük fel -amennyiben az más- a korábbi születéskori, vagy álneveket is. Jelen esetben így lett Wolf Mátyás mozgalmi álnévből Farkas Mihály.

Persze vannak vicces szituk is. Pl: egy Csongrád megyei MKP párttagot szó szerint úgy hívtak, hogy Buzi István. Szegényke -ahogy tehette- megváltoztatta a nevét Szentesi Istvánra. Igen ám, de a Kommunista Párt Almanachjában, hogy a névváltozást pontosan tudják kötni ugyanaz a személyhez, 1986-ban a könyvben már úgy tüntették fel az illetőt, hogy: Szentesi (Buzi) István. Ebben az értelemben viszont a "buzi" már nem tulajdonnévként volt értelmezhető, hanem jelzőként. :) Szóval ez nemzetközi gyakorlat, nem kell semmiféle hátsó szándékot feltételezni.
Válasz erre 

CsárliFirpó 2012.09.21. 13:48:33

A komcsik mindig is értettek ahhoz, hogy milyen eszement, értelmetlen és felesleges dolgokra herdálják el az ország pénzét.
Rákosiék többek között erre a bunker rendszerre. Kádárék a vasfüggönyre, aminek km-nyi ára megegyezett volna ugyanannyi km autópálya építésével.
Nemrég Gyurcsányék pedig óriási völgyhídra, ahol nincs is völgy, autópálya alagutakra, ahol nincs is hegy.

Az eredmény minden esetben az, hogy csak eladósodtunk anélkül, hogy érdemben gyarapodtunk volna.
Válasz erre 

bgp 2012.09.21. 13:48:53

Még jó, hogy nem Homoki-ra váltott
Válasz erre 

mrbloodbunny · http://mrbloodbunny.blog.hu/ 2012.09.21. 13:50:05

"A célállomások általában a Debrecen melletti Ebes-, és a Hajdúszoboszló melletti Tedej-puszták voltak." ez mit jelent? tömegsír? vagy túrhatták a földet?
amúgy megint parádés az írás, csak még nem értem a végére, sok a dolog... nagyon.
Válasz erre 

Styxx 2012.09.21. 13:55:53

@don-kanyar:
Nálunk a (tágabb) családon belül is konkrétan ez vezetett áttelepüléshez. Sajnos akik élesben érintettek voltak, már vagy elhunytak (túl régi a sztori) vagy aggastyánok.
Arra nem tudnék válaszolni, hogy épített környezetet érintett-e, de mivel az alföldi tanyavilág (pl Kelebia) akkor még jóval kiterjedtebb volt, nagy valószinűséggel igen.
Kelebiai tanyavilágban élő rokonaimról annyit tudok, hogy választhattak, így települtek át előbb Tompáéra, majd egy részük tovább északra a budapesti agglomerációba.
A korszak többi hasonló, a tulajdon szentségét, az élethez, szabad lakhelyvéáltoztatáshoz való jogot stb. felvilágosult vívmányainak lábbal tiprása, mint pl holokauszt, délvidéki mészárlások, svábok kitelepítése az egyéb "projektekben" elmaradt, és mindezt meglepően civilizáltan intézték.
A szabadkai levéltárt ajánlom kutakodásra, a Facsén is pepecül nyomulnak (Istorijski Arhiv Subotice) illetve nálunk a Serbia Insajdon törzskommentelő MTi civilben Zentán levéltáros (nem mellesleg kiváló helytörténeti könyvek szerzője) lehet, hogy ő tudna segíteni.
Persze azt, hogy mire van kapacitásod/kedved, nem akarlak befolyásolni, engem érdekelne a téma, de lehet, hogy annyira nem izgatja fel a Blikk-olvasók millióit, mint Baukó Éva péntek esti bulizása:-)
Válasz erre 

Sigismundus · https://csakugyirkalok.blogspot.com/ 2012.09.21. 14:14:52

@don-kanyar: Oké, rendben megmagyarázza így a dolgot. Jelezném hogy Tito eredeti neve Joszip Broz volt, Sztáliné pedig Joszif Visszarionovics Dzsugasvili, a híres Zsugásvili.
Válasz erre 

átlátó 2012.09.21. 14:27:18

Nagyon gyerekkoromban ezt ott a Bácsalmás-Madaras-Katymár vonalon megtapasztaltam, hogy a fekete rák rohadt volna ezekre a moszkovita judeobolsevistákra, az Eisenberger neve kimaradt a posztból, - de akkor is így volt ahogy olvastam.
Válasz erre 

GlennMiller 2012.09.21. 14:57:38

Hát én erről nem is tudtam, pedig a "láncos kutya" katonája voltam.
Trianont meg sem említették,például. Erről csak itt tudtam meg, amikor ide költöztem.
Nagyon jó ez a cikk, bővíti a tudásomat.
Nem fogok úgymond tudatlanul megboldogulni:))
Válasz erre 

GeoThrasher 2012.09.21. 15:06:32

Csak a kommerek voltak képesek sík terepen erődíteni...:D Zseniális!
Amúgy volt nekünk egy "kicsit" sikeresebb erődrendszerünk is, amit a II. vh-ban egyedüliként nem sikerült áttörni.
Válasz erre 

Dr.Zemberevő 2012.09.21. 15:08:18

@CsárliFirpó: bezzeg a korona úsztatás, óriásplakátozás, beléptető rendszer, újabban 20ezres stadion az 5ezres faluba, az mind-mind mennyire remek és előre mutató beruházás, ugye?
Válasz erre 

Jim 2012.09.21. 15:08:43

@mrbloodbunny: azért az 50-es években "tömegsírt" nem annyira, mint a kitelepítést magát. Ez nem szorul magyarázatra. Tedejpuszta (mivel akkor valóban "puszta" volt) pedig nagyon nem Hszoboszló környékén van, csak Hajdúnánás neve nem sokaknak mondott volna valamit. Valaha (középkor) lakott volt, majd sokáig semmi, és az erőszakos államosítás alkalmával töltötték fel újra, jelenleg Hajdúnánáshoz tartozik közigazgatási szempontból.
Válasz erre 

billy reed 2012.09.21. 16:00:10

@GeoThrasher:"Csak a kommerek voltak képesek sík terepen erődíteni...:D Zseniális!
Amúgy volt nekünk egy "kicsit" sikeresebb erődrendszerünk is, amit a II. vh-ban egyedüliként nem sikerült áttörni."

Nem.
1. Pl. a németek is többször próbálkoztak a keleti fronton ilyesmivel.

2. Azért nem sikerült áttörni, mert a szovjetek simán megkerülték - ahogy a Maginot-vonalat is a németek.

@CsárliFirpó: "A komcsik mindig is értettek ahhoz, hogy milyen eszement, értelmetlen és felesleges dolgokra herdálják el az ország pénzét."

Hál' Istennek, hogy most oda megy a pénz, ahová kell...

Amúgy mielőtt itt ítélkezünk/okoskodunk, abból a nagyon egyszerű tényből kell kiindulni, hogy a 40-es évek végén, 50-es évek első felében mindenki biztosra vette, hogy lesz III. világháború. A szovjetek is, és az amerikaiak is.
Nem azért költöttek Rákosiék ennyit ilyesmire, mert ostobák voltak -bármennyire is szeretnék sokan elhitetni egyszerű programú polgártársainkkal-, hanem mert háborúra készültek.

Mindkét fél készült rá. Ez a történet is erről szól.
Válasz erre 

GeoThrasher 2012.09.21. 16:25:31

@billy reed:

1. Hogyne, pl. a Dnyeper vonalára, amit nem építettek meg, mert túl "defetista" volt a Führer számára... De az is egy nemkicsi folyó mögött lett volna, ami azért nem ugyanaz, mint egy sík mező.

2. Tévedsz, ugyanis a hadjárat végén több helyen is áttörték a Maginot-vonalat.
A szovjetek azért kerülték meg, mert románia kiugrott a háborúból és összeomlott a front. Át akarták törni, csak nem sikerült. Nyugodtan olvass utána Grecsko marsall visszaemlékezésében.
Válasz erre 

lakit 2012.09.21. 17:08:22

Lovászi légópince:

www.youtube.com/watch?v=__M8RcHb17U&list=UUW-AhCd2_6Mb_DsmiIS1Wvg&index=3&feature=plcp
Válasz erre 

Egyszerű Plack 2012.09.21. 17:57:20

@don-kanyar:
nos, szerény véleményem szerint is az R. És F. származására való utalás fölösleges modorosság, ami a jobbszélre jellemző intim kikacsintásnak tűnik, hogy tudjátok, ők is..., és ilyen minőségében bántóan kilóg az egyébként nagyon magas színvonalú írásból.

Véleményem szerint egy igényes blogbejegyzésben nincs szükség az általad említett nemzetközi gyakorlat követésére. Aki olvassa ezt a blogot, úgyis tudja, ki volt R. és F., és jobbára a származásukkal is tisztában van, aminek külön megemlítése nem tesz hozzá semmit a konkrét témához.

Ahogy egyébként releváns volt a nagy vitákat generáló Romsics-írás esetében, by the way. De itt nem az.
Válasz erre 

GeoThrasher 2012.09.21. 18:40:48

@Egyszerű Plack:
Óbazmeg...
Válasz erre 

M. Péter 2012.09.21. 20:22:55

"A 15 kilométeres mélységben kialakított határövezetet az ÁVH teljesen kiürítette." ??? Szeged a jugoszláv (ma szerb) határtól kevesebb mint 15 km-re van, és egész biztos vagyok benne, hogy nem ürítették ki.
Válasz erre 

Arpio · www.barosssblog.blogspot.com 2012.09.22. 14:17:11

@GeoThrasher: ...hanem átálltak a románok, és akkor az egészet megkerülték. Árpád-vonal volt a neve, ugye?
Válasz erre 

Arpio · www.barosssblog.blogspot.com 2012.09.22. 14:23:22

Rákosi és köre hogyan kommunikálta ezt a beruházást? Titokban lehetett tartani, vagy inkább nagydobra verték?
Válasz erre 

prokee · http://blog.prokee.hu 2012.09.22. 15:41:26

Remek, ismét remek, a képekkel viszont nem vagyok kibékülve.
Privát véleményem, hogy a montázsok kevésbé sikerültek, az 'A magyar "Maginot-vonal" elhagyatott elemei...' tablón meg nem nagyon lehet kivenni semmit. Tegyétek legalább kattinthatóvá, hogy ha érdekel részletesebben, ne kelljen keresni...
Válasz erre 

GeoThrasher 2012.09.23. 09:06:23

@Arpio:
A fő vonalnak igen. Ugyanakkor a Keleti-Kárpátok lábainál épült két, ún. felvételi állásrendszer Hunyadi és Szent László néven, plusz egy a Székelyföldet körbefogó erődítésrendszer.
Válasz erre 

gigabursch 2012.09.23. 10:03:20

Ha már nevek:
Rákosi Mátyás = Roth Manó, a Rosenfeld csak később jött.

Göncz Árpád = Genscher Ármin, sziléziai származék
Válasz erre 

t443 2012.09.23. 11:30:53

@gigabursch: Persze, Göncz Árpád édesapja, Göncz Lajos elnevezte fiát Genscher Árminnak. Aha, remek.
Válasz erre 

mann 2012.09.23. 13:01:30

Tegnap egy remek túrán sikerült néhány elemét felderíteni ennek "gyönyörű" védvonalnak Kelebia és Ásotthalom között.
Óriási köszönet és respekt a szervezőknek!
Válasz erre 

gigabursch 2012.09.24. 07:34:53

@t443:
Együtt vették fel...

Hmm?
Válasz erre 

Deak Tamas · http://valtozomult.blog.hu 2012.09.28. 10:57:25

@M. Péter: Szegedet nyilván nem ürítették ki, ha a cikk nem tűnne kielégítőnek (amúgy teljesen az) akkor újfent javaslom Zimándi Pius naplóját, akinek a rokonsága Kisszálláson lakott, bőven a határsávban.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard