FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Egyházi pénzből épült a pesti Kálvin-pláza: Mammon vagy Isten szolgálatában?

Egyházi pénzből épült a pesti Kálvin-pláza: Mammon vagy Isten szolgálatában?

Közép-Európa első egyházi finanszírozású bevásárlóközpontját 1913-ban kezdték el építeni Budapesten. Az üzletházra elkülönített milliókat a reformátusok végül is a Trianon elől a fővárosba menekülő magyarok megsegítésére használták fel.

KÁLVIN CÍMLAP.jpgIlyen lenne a Kálvin Center napjainkban (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A Kálvin tér ingatlanállományát több alkalommal is megpróbálták megújítani, divatossá tenni. A közlekedési csomópont nyugati és északi oldalán egykor állt és jelenleg látható térfalakat bemutató előző írásban félig-meddig részletezett 1880-as önkormányzati és 1907-es Warga László-féle tervek, valamint az 1911-ben győztesnek kikiáltott Medgyaszay István megálmodta modernizációs elképzelések után-, de még az 1958-as Jurcsik Károly- Hofer Miklós jegyezte átalakítási szándék előtt, most érdemes 1913-ra koncentrálnunk. Az időpont azért lehet érdekes számunkra, mert Közép-Európában itt fordult volna először, hogy egy vallási felekezet (az önkormányzattal karöltve) pénzéből nem kegytárgy-és könyvesboltot építtetett volna a tér déli oldalán, hanem egy komplett üzleti negyedet.

A Kálvin tér, Nyúl (jelenleg Ráday) – Oroszlán (napjainkban Török Pál) és a Soroksári (most Lónyay) utcák közrefogta épülettömbön fellelhető házak bontását, illetve a helyükre felépíteni kívánt lakó-és kereskedelmi negyed pályázati kiírását 1912. évi július 23-án hirdették ki a Városházán. A megrendelők több feltételt szabtak az üzlethelyiségekkel kibővített bérházépítés kapcsán: Kritérium volt például, hogy nemcsak az Oroszlán utcai telekhatárvonalat kell kiszélesíteni 11,37 méterre (6 bécsi ölre), hanem a Hofrichter József, Hild Vince és Hild József tervezte református templom melletti sikátort is át kell szabni 8 méter szélesre. Itt legfeljebb csak a félemelet magasságig engedték meg a pályázatkiírók az új üzletsorok kialakítását. Az utcává fejlesztett átjáróból egy új mellékbejáratot is ki akartak alakítani a templom oldalában, amelynek érdekében még az útban lévő angol születésű gróf Zichy Emmanuelné Strachan Sarolta síremlékét is elmozdították volna. A telektömb „Ráday utca felé eső részén az esztétikai és közegészségügyi elvek, valamint az építőszabályzat szemmel tartásával, lehető nagy jövedelmet biztosító üzletházak, illetve bérházak tervezendők. (…) A Kálvin-tér szabályozására megállapított elvek szemmel tartásával újabb utcákat, áttárókat stb. nyithat [az építész], hogy tervezett lakásai minél előnyösebben értékesíthetők legyenek. Az üzlethelyiségek és lakások a környező vidéknek megfelelőn tervezendők, de 6 szobánál nagyobb lakások lehetőleg mellőzendők, túlnyomótag 3-4 szobás lakások tervezendők. Nagyobb a félemeletet, illetőleg első emeletet is elfoglaló üzlethelyiség, valamint kávéház és étterem céljául szolgáló helyi csoportok megfelelő helyen tervezhetők. (…) A református egyházközség tulajdonát képező, a Lónyay-utca felé eső részére (…) üzlet, illetve bérház tervezendő.”.

Természetesen a református egyház nemcsak egy jól jövedelmező áruházat kívánt felépíteni a templom és Lónyay utca közötti telektömbjére-, hanem egy olyan komplex funkciójú, több személyfelvonóval felszerelt 25 méter magas bérpalotát is, ahol helyet kaphattak a telefonvonalakkal felszerelt lelkészi hivatalok, a felekezet adó-és gazdasági helyiségei, tűzbiztos szerkezetű levéltára, közösségi-és tanácstermei, valamint egy nagy konyhával, éléskamrával és két cseléd-és fürdőszobával kibővített 300 négyzetméteres, hat szobából álló lelkészi lakás is. Míg a segédlelkészek további két, 50-50 négyzetméteres otthont, addig az egyházfi, az irodaszolga, a házmester, a harangozó és a viceházmester egy-egy szobakonyhás lakást kapott volna.

KÁLVIN TÉR DÉLI OLDALA.jpgA Kálvin déli oldala a századfordulón és a két világháború között (Fotó: Fszek.hu)

A Két Oroszlán fogadó

 

Az új épülettömb felépítése több, ma már műemléki besorolású ház bontásával számolt. A Kálvin tér 9. számú épületben 1812-től működött Ranner Mátyás kezelésében a híres Két Oroszlán fogadó. (Ezen a saroktelken egyébként már 1741-től üzemelt Rolly József majd Zack Henrik végül pedig Scharnagel Márton kezelésében a népszerű vendéglátóhely-, csak a XVIII. században mindig más és más név alatt futott ez az Alföldről érkező kereskedők között igencsak népszerű kocsma.) A vállalkozó szellemű Ranner nemcsak megvette, de idősebb Zitterbarth Mátyás építésszel hamarosan át is alakíttatta a díszítőelemeiről csak Két Oroszlánnak nevezett házat. Mivel a régi épület bontása és az új, klasszicista stílusú ház felépítése párhuzamosan haladt-, a munkák eléggé elhúzódtak. A trapéz alakú telken 1816-tól 1818-ig épült az ingatlan. Tizenhat szoba, bálterem és hatalmas istálló várta a vendégeket és azok lovait- írja cikkében Saly Noémi muzeológus és kávéháztörténész. A többi vendéglátóssal ellentétben Ranner Mátyás már nem maga vezette üzletét, hanem igen magas bérleti díjért kiadta italmérését más kereskedőknek, akik 1821-ben egy elszegényedett kávés, Frölich Samu kávémérési jogát megszerezve, egy kávéházat is kialakítottak az ódon falak között. A jó cigányzenének és a közeli ló-és sertésvásároknak köszönhetően az öttengelyes épület csakhamar kicsinek bizonyult a fogadó és a szálló vendégeinek, illetve azok hintóiknak-, így 1840-ben kiépítették az Oroszlán (ma Török Pál) utcára néző 17 tengelyes hátsó szárnyat is. Az északkeleti tájolású épületben működő Két Oroszlánnak nevezett kávéház az 1860-as években élte virágkorát főleg a nagy népszerűségnek és köztiszteletnek örvendő Steuer Gyula főpincérnek köszönhetően. ”Princi” azonban 1872-ben elpártolt a zsokék és lókupecek által kedvelt Széna (jelenleg Kálvin) téri munkahelyétől, s vendégszeretetét már csak a Duna-parti Lloydban lehetett élvezni. A főváros miután 1881-ben megvásárolta a már rosszul muzsikáló Két Oroszlán-házat, egyúttal meg is szüntette az itt üzemelő fogadót és kávéházat. Ekkor költözött a falak közé Gomba Gyula magkereskedése. Az épület helyén megépítendő új üzletház felépítését, a fent leírtak tükrében 1912-ben rendelte el dr. Bárczy István főpolgármester.

kálvin5.jpgA mai napig látható Két Oroszlán fogadó és a Kasselik ház a XIX. században (Fotó: Fszek.hu)

A Kasselik-ház

 

Az osztrák származású, ám 1807-ben magyar polgárjogot kapó Kasselik Fidél tervezte egyszintes kis házat 1816-ban adták át a Két Oroszlán fogadó és a templom között. A magas kőlábazatú héttengelyes épületre 1862-ben került szalagszerű osztópárkány, amikor is Diescher Antal tervrajza alapján, illetve a szintén építész végzettségű testvér (Diescher József) építőipari vállalkozásának köszönhetően gyorsan felhúzhatták az épület második, nyolctengelyes emeletét is. A romantikus stílusú bérházat félköríves, kőkeretes nyílásokkal tagolták, vakolatát ekkor alakították ki kváderesre. A félköríves kapu felett, homorú profilú, kockafejes gyámokon nyugvó kőerkélyt is kialakítottak, amelynek kőrácsát csúcsukra állított négyzetekből álló elemekkel díszítették. A Kálvin János tér 8. szám alatt nyeregtetős ingatlant a főváros 1869-ben vásárolta meg tulajdonosától. Bérlakásbővítés címén ekkor bízta meg a Városháza Bergh Károly mérnököt, hogy tervezze meg az épület Török Pál utcai szárnyát is-, hogy 1870-re a Kálvin téren egyszerre avathassák fel ezt az új házrészt, illetve a szintén Bergh tervezte, a placcon háromháznyira arrébb álló Magyar-Hollandi Biztosító Rt. székházát. 42 évvel később a tetszetős küllemű kis ház már kevés jövedelmet biztosított a fővárosnak -, így az önkormányzat a reformátusokkal közösen itt kívánta új bérházpalotáját és bevásárlóközpontját felépíteni. Az ingatlant bontásra ítélték, a lakókat és az üzlethelyiségek bérlőit-, úgymint a „Progress” nyelvintézetet és a Paller-féle női divatszabóságot költözésre szólította fel.

A Balla-ház

 

A  református templomtól délre álló területen, 1802 és 1804 között épült fel Balla Antal vármegyei mérnök tervei szerint, a szintén idősebb Zitterbach Mátyás kivitelezésében átadott egyemeletes iskolaépület és imaház-, melynek Kálvin tér felé eső emeletén kapott helyt a lelkészlak. (A templom ekkor még nem áll, csak 1816-ban kezdték el építeni) Ez az 1+11 tengelyes iskola egészen 1873-ig működött itt, amikor is a vallási felekezet anyagi fedezetének köszönhetően, az alma mátert elköltöztették a Lónyay utca 6-8 szám alá. (Az 1859-től szintén a placcon működő református gimnáziumot csak 1900-ban helyeztek át a Lónyay utca 4/c alá, ahol már az 1880/81-es tanév óta működött a református főgimnázium.) A klasszicista stílusú épület Lónyay utcai szárnyában élt Gönczy Pál közoktatásügyi államtitkár is, akinél olyan hírességek fordultak meg rendszeresen, mint Deák Ferenc, Arany János, Trefort Ágoston, Csengery Antal, Erkel Ferenc, Gyulay Pál, báró Kemény Zsigmond és Török Pál. A világhírű Liszt Ferenc például sokszor adott itt az elismert és közszolga lányának Gönczy Etelkának, a későbbi dr. Csiky Kálmánnénak zongoraórákat is. Szintén az első emeleten hunyta le alkalmanként a szemét Brassai Sámuel természettudós-nyelvész is, aki nemcsak egy-egy koncert erejéig utazott fel mindig Kolozsvárról a fővárosba, hanem olykor még órákat is adott a híres Gönczy-féle nevelőintézetben is. Mivel a Kálvin téri épület aljában működő Steiner Rezső-féle hasított bőrbolt, a MÁV teheráru felvételi helye és a Krayer Ede és Társai-féle festék és piperekereskedő vállalkozások –állítólag– kevés pénzt fialtak a református egyháznak, így 1912-ben Kálvin tanainak követői a házból inkább kirakták bérlőikkel együtt a kereskedők szűrét.

KÁLVIN TÉR NAPJAINKBAN ÉS A SZÁZADFORDULÓN.jpgA Kálvin tér déli térfala napjainkban, és 1913-as beépítési terve (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A Kálvin Pláza

 

Dr. Bárczy István főpolgármester és Alpár Ignác építész vezetésével 1912. december 13-án a fővárosi tanács meghozta döntését a Kálvin tér-Ráday- Oroszlán és Lónyay utcák határolta tömb beépítéséről. A grémium az első díjat Reichl Kálmán pályázatának, a második helyezést Orth Ambrus-Somló Emil párosnak; a harmadik pénzjutalmat Tőry Emil-Pogány Móric kettősnek, a negyedik medaliont pedig Lechner Jenőnek ítélte oda. A bizottság négy, egyenként 1500 koronás terv (Wellisch Andor, Habicht Károly, Berntháler Adolf és Árkay Aladár) megvételét is elhatározta. A győztes pályatervet így méltatta a zsűri: Reichl Kálmán a „telektömböket egységesen építi be és a fővárosi épületrészt három, a reformátust egy udvar körül csoportosítja. A tervezett átjáró utca mérete a kívánt 8 métert nem érte el. A templom architektonikus érvényesülésének elősegítésére a Kálvin-tér és Ráday-utca sarkán csak a földszinten és a félemeleten ugrik ki a telek határáig, a többi emeletsorok az így keletkezett terasztól hátra lépnek. (…) A bizottság több tagjának az a véleménye, hogy a fővárosi telektömbnek további utcákkal való tagolása annak kellő kihasználására célszerű lett volna, mert ilyen módon a most mozgószínháznak kijelölt nagy udvari területrész értékesebb üzletekre lett volna felhasználható. A nyílt folyosórendszer nem kívánatos megoldás. A földszinti és félemeleti üzlethelyiségek általában kedvezőek, némelyik, mint a kávéház is, igen előnyösen értékesíthető. Igen sikerültek az üzleti helyiségek méretezés szempontjából, a forgalmasabb utcákban nagy és a belső utcákban egészen kis üzletek beosztásával, amelynek értékesítése ebben a formában biztosítottnak mutatkozik. A lakások általában kedvező megoldást mutatnak, és ezért előnyösen értékesíthetőknek látszanak. A hivatalos helyiségek bejárata az átjáró utca helyett, alaprajzilag célszerűbben az Oroszlán-utcában volna helyezhető, bár a Kálvin-térről jövő közlekedés lebonyolítására ebben a formában előnyösnek tűnik fel. (…) Az architektonikus megoldás kiválóan sikerült. A templom mellett kétoldalt emelkedő épülettömb formában és részletképzésben szerencsésen van a templomhoz hangolva és avval kellő magasságú összekötő szárnyakkal kapcsolva. Kár, hogy a templom oszlopai a bérházak földszinti pilléreivel nincsenek arányba hozva. A legfelső emelet főpárkányszerűen való kiképzése az épület magasságát csökkentve, a templom érvényesülésének javára válik. Ugyanezt a célt szolgálja a tetőknek lehető alárendelése is.”

KÁLVIN TÉR 1913.jpgA KálvinCenter 1913-as pályázatán díjazott első négy beépítési terv (Fotó: Magyar Építőművészet)

Az elfogadott és megvett terv szerint a bizottság úgy kalkulált, hogy az építési költségek 3 millió 61 ezer koronát tehetnek majd ki, amire rájön majd a 440 ezer koronás munkavállalói bérköltség. (A kiadási főösszeget az építészi hatezer koronás javadalma felett kell érteni.) A református egyház fővárossal közösen finanszírozott, ám ettől függetlenül mégis kimagasló összegűnek tartott beruházásának –a várható anyagi haszon mellett– építészeti presztízsértéke is volt: a megvalósuló tervnek köszönhetően ugyanis most nyílt először arra lehetőség, hogy Kálvin tér ingatlanállománya egységes magasságú és rusztikázott legyen. A Reichl Kálmán-féle terv ráadásul túlmutatott a saját korán is-, az építésszel együtt pályázókkal ellentétben ugyanis ő nem a szecesszió, az eklektika vagy a historizmus jegyében szülte meg épülettervét, hanem a funkcionalizmus szellemében. Két bérházának díszítése kimerült a patinás rézzel bevont téglalap formájú lunettákban, amelyek a templom toronysisakjára hajaztak.

KÁLVIN TÉR 1913-1.jpgA református pláza 1913-as építészeti tervpályázatán nem nyert művek (Fotó: Magyar Építőművészet)

A főváros és a reformátusok 1913 nyarára mind a három épületükből (Két Oroszlán, Kasselik és Balla-ház) kiköltöztették lakóikat és üzlethelyiségeik bérlőit-, hogy minél hamarabb elkezdhessék a bontást. A munkálatokat az épülettömb Lónyay utca felé eső részével kezdték el, amivel 1904-re már végeztek is. A templom Duna felé eső oldala ekkor szabadult ki teljesen addigi szorításából. Érdekes tény, hogy a bontási munkálatokat még a világháború egyre szörnyűbb, és az ország számára egyre költségesebb évei sem zavarták meg. A Pesti Hirlap, a Magyarország és a Vállalkozók Közlönyének híradásai, valamint Reichl Kálmán többször publikussá tett cikkei alapján, a „pénz és az emberi erő oly töménytelen mennyiségben volt felhalmozva, hogy a telektömb beépítése nem volt kérdéses.” Ennek függvényében az egyház 1917-ben tudta utasításba leendő üzletközpontjának alapozását. Az építkezés üteme először politikai okok miatt, az 1919-es kommunista hatalomátvételkor szakad meg. Az időszakosnak gondolt leállás azonban 1920-tól egyre biztosabban végleges munkabeszüntetésnek tűnt-, ugyanis a trianoni békediktátum miatt Budapestre menekülő magyar családok szociális és lakhatási ellátásában aktív szerepet felvállalt vallási felekezet a Kálvin téri plázára elkülönített korona millióit szinte csak karitatív célokra használta fel.

KÁLVIN- REFORMÁTUS TÖMB.jpg

A Kálvin téri templom mellett állt egykor a Balla-ház, majd a helyére 1922-ben épített Fenyves Áruház (Fotó: Fszek.hu, Fortepan.hu)

A pénztelenségen csak úgy tudott átlépni a történelmi egyház, hogy üressé vált telkét 1922-ben eladta egy jó nevű kereskedőnek, Fenyves Dezsőnek-, aki miután felépítette itt kétszintes áruházát, Budapest egyik legjobb hírű intézményét alkotta meg. Az olcsóságáról, és minőségi áruiról híres rövidárubolt (harisnya, kesztyű, méteráru, csillár, függöny, szövet, selyem, játék, iskolaszer, cipő stb.) annyira sikeres volt a Horthy-korban, hogy tulajdonosa nemcsak liftet, hanem nyaranta a tetőteraszon, Budapest első művízesését is megépítette. A Fenyves-áruház sikeresen vészelte át az 1945-ös ostromot. 1949-ben államosították, és Szabadság Állami Áruház néven újranyitották az Európai Behozatali és Kiviteli Szövetkezet kezelésében. Ekkor a kereskedelmi területeket összehúzták a földszintre és jelentősen át is építették az ingatlant. Ebben az időszakban változott meg a földszint és első emelet képe, a jelenleg is látható módon. 1973-ban a Centrum Áruház-hálózatába került, mint Calvin téri Áruház. A 3-as metró építésekor felmerült lebontása a tér rendezése kapcsán, hogy könnyebben lehessen ráfordulni autóval a Lónyay utcára, de számításba vették, hogy itt alakítják ki a csepeli gyorsvasút és a pesterzsébeti HÉV bevezetett vonalainak végállomását is. A rendszerváltásnak nevezett módszerváltás óta az ingatlan már Városkapu Üzletházként működik, és kárpótlásként visszakerült az egyház tulajdonába, akik egyébként –többek között- Fenyvesi Dezső pénzéből 1938-ban a Szabadság téren építették fel azt a bauhaus stílusú bérházukat, amelyben a trianoni békediktátum miatt elmenekült vagy elüldözött felvidéki, délvidéki, erdélyi és őrvidéki magyarok tiszteletére kialakították a Hazatérés templomát.

Jamrik Levente

 

15 komment budapest kálvin tér 1913 1804 1812 árkay aladár tőry emil pogány móric lechner jenő 1869 bergh károly 1816 1818 hild vince zitterbarth mátyás kasselik fidél diescher antal reichl kálmán orth ambrus somló emil Tovább
Egyházi pénzből épült a pesti Kálvin-pláza: Mammon vagy Isten szolgálatában? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
15 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr453435512

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

HúszTíz 2011.12.04. 08:37:25

A Reichl-féle terv nekem nagyon tetszik. Érdekes elképzelés lett volna, az biztos.
Válasz erre 

sulcus (törölt) 2011.12.04. 17:15:01

Ja, és akkor:oltáriszentség,imapad,gyóntató fülke alkatrész akciósan kapható.
Minden árúcikkünkhöz egy forradalmian új rózsafüzért kap ajándékba!
Válasz erre 

domel 2011.12.04. 17:55:19

Régen milyen jól tudtak épületet díszíteni!

A néhai öregapám még beszélt a trianon előtti időkről, papok és egyház, uradalom és cselédség, kegyelmes uram megszólítás, családi származás, kávéházak, villamosítás (mindkét értelemben), tátott szájjal lesték az utcai villany-lámpát és örültek neki, stb. Én abban a világban nem éltem volna szívesen, pedig dübörgött a gazdaság (a csicska pórnép miatt), Budapest nagyrésze még mindig olyan, ahogy annak akkoriban megépítették.
Válasz erre 

srácz 2011.12.04. 18:37:20

@sulcus: Gratulálunk: nyereményed egy körutazás amelynek állomásai egy katolikus és egy református templom, csak hogy tudd mi a kettő között a különbség...
Válasz erre 

viktorhu 2011.12.04. 19:36:22

@sulcus: ezek közül pont egyik sincs a reformátusoknál :)
Válasz erre 

Dr Milton 2011.12.04. 20:28:49

Kéne egy cikk arról, hogy hogyan alakult át a Calvin tér név a kevésbé jól mutató Kálvin térre, mintegy példaként a felesleges túlmagyarításra. A szökőkutat nem tervezik visszaépíteni? Az üvegházakat meg bontanám izibe'
Válasz erre 

Vincze Miklós [grofjardanhazy] · http://24.hu/author/vinczem/ 2011.12.04. 21:50:10

Az Árkay Aladár-féle tervben a templom melletti épületek véletlenül nem hasonlítanak gyanúsan a Szabadság tériekre? Vagy én jártam régen arrafelé?
Válasz erre 

Kusics Iván · http://pinguinekszigete.blog.hu 2011.12.04. 22:23:24

a Tőry-terv például egész szépen összefogná a tér rendkívüli stíluskavalkádját.

a Sebestény-féle terv is tetszik, de a grafikán is látható Riechl-terv sem csúnya.

mindenesetre kevés maradt a régi Pestből, szóval marad a Kasselik-ház meg a Két Oroszlán őrizgetése az utókornak.
Válasz erre 

I.C.ram 2011.12.05. 02:12:01

@domel: Pont nem a csicska pornép miatt... Az most is megvan. Hanem az akkori jóval nagyobb belső elvárásokat támasztó elit réteg miatt dübörgött a gazdaság. Ami akkor Weisz Manfréd, Széchenyi, stb az most Tasnádi, Pintér...
Válasz erre 

Paradi_Csoma 2011.12.05. 04:00:26

@sulcus: Mint tanult kommentelő pajtások is írták feljebb,kezdésnek megnézhetnéd a Kálvin téren lévő református templomot,utána átmehetsz a Ferenciek terére és megismerkedhetsz a katolikus templomok rejtelmeivel is,zárásként pedig a Dohány utcai zsinagógába is benézhetsz,hogy véletlenül se keverd össze egyiket sem.
Válasz erre 

sulcus (törölt) 2011.12.05. 08:29:51

@srácz: @viktorhu: @Paradi_Csoma:
Az alcímből én egy plázára gondoltam,nem templomra.
Elnézést,mondta a sűn és lemászott a súroló keféről
Válasz erre 

concret 2011.12.18. 10:44:18

@sulcus: a reformátusoknál nincs oltár, pláne nincs oltári szentség, a gyónás ismeretlen, rózsafüzért meg szintén nem használnak. a többit egész jól eltaláltad :))
Válasz erre 

concret 2011.12.18. 12:11:20

@Dr Milton: üvegházilag egyetértünk, de Kálvin magyarosítása olyan régi (lassan félezer éves), amit nem lehet sem mai fogalmaink szerint megítélni, pláne nem visszacsinálni. A neve és a belőle képzett szavak (kálvinista, kálvinizmus, stb.) a nyelv szerves részei lettek, ez nem olyan, mint mondjuk a "Verne Gyula" vagy a "Gőte János Farkas".
Válasz erre 

Dr Milton 2011.12.18. 12:18:09

Miért a calvinista, calvinismus nem hangzik értehetően/szebben? Szerintem sokkal jobb így, a halálom amikor mindent "lemagyarosítanak".
Válasz erre 

sulcus (törölt) 2011.12.18. 23:45:55

Egy plázában mindent árulnak.
A többi stimmel...
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard