FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Titkos keletnémet föld alatti katonai város és a Honecker-bunker

Titkos keletnémet föld alatti katonai város és a Honecker-bunker

Márka milliárdokat költött Erich Honecker, hogy 350-500 személyes atombiztos föld alatti várost építhessen magának és a hozzá hű keletnémet elvtársainak. A Kelet-Berlin mellett 1983-ban átadott komplexumhoz hasonlót -a Szovjetunió kivételével- egyetlenegy keleti blokkba tartozó állam sem tudott felépíteni anyagi okok miatt. Bár az idén 50 éves berlini fal leomlott, a prendeni kommunista "alvilág" ma is aktívan dacol az idővel.HONECKER BUNKER jó.jpg

A Honecker-bunker (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Ide SALT, oda SALT

 

Annak ellenére, hogy a Szovjetunió és az Egyesült Államok a SALT-1 szerződés keretén belül 1972-ben törvényerőre emelte, hogy legfeljebb 100-100 kilövőállást és ugyanennyi rakétaelhárító (ABM) rendszert tartanak már csak üzemben a jövőben -, a keleti blokk országaiban szinte azonnal lázas atombunker építési hullám kezdődött el. Az NDK Nemzetvédelmi Minisztériuma 1973. február 5-én rendelte el, hogy Kelet-Berlin központjából légvonalban 30 kilométernyire, Prenden falu mellett építsenek fel egy 17 komplexumból álló bunkerrendszert, amely nemcsak a párt vezetőinek nyújthat majd megfelelő védelmet egy esetleges atomtámadás esetén, hanem a III. világháború ideje alatt titkos katonai kommunikációs központként is használható lesz. A „Filigrán” kódnéven futó beruházás első lépcsőjében az állam először felvásárolta az alig 360 fős falu összes házát és melléképületeit, hogy családtagjaikkal együtt ide Stasi ügynököket és a párthoz hű militánsokat költöztethessen. Az 5000-es komplexumnak is hívott  föld alatti várost ellenben nem ekkor, hanem csak az anyagi feltételek megteremtése után, 1976-ban kezdték el kiásni Prenden déli határától egy kilométernyire, és alig 700 méternyire a Joseph Goebbels által 1936-ban Bogensee-ben építtette bunkerekkel kombinált magán nyaralófalujától keletre.

HONECKER BUNKER 13.jpg

A 17/5001-es számú Honecker-féle bunkerváros keresztmetszete (Fotó:DDR-bunker.de)

HONECKER BUNKER 11.jpg

A keletnémet föld alatti katonai város rajza (Fotó:DDR-bunker.de)

17/5001: a Gyöngy

 

A 202 hektáron elnyúló 40 földfelszíni panelépület (garázsok, kocsiszínek, laktanyák, parancsnoki épületek stb.) földmunkáival egy időben kezdték el kiásni a 17 különálló, általában kétszintesre tervezett bunkerek alapjait. Ha a Szovjetuniót nem számoljuk, akkor a 85 ezer tonna betonból és 500 tonna acélból kizsaluzott, 1983-ban átadott központi létesítmény az egyik legnagyobb és legdrágább költségvetéssel megépített föld alatti katonai objektum volt a Varsói Szerződés tagállamainak területén belül. A 17/5001 kódnévvel jegyzett komplexum bejáratát a Bogen és a Strehle tavak közé felépített Nemzetbiztonsági Tanács székházának pincéjéből lehetett elérni egy 200 méter hosszú alagúton végighaladva. A létesítmény lényegében két egymásba illesztett betonkockából állt. A talajvíz és az atomtámadáskor keletkező elektromágneses impulzus miatt a 4,65 méter vastag első betonhéjat 8 milliméter vastag hegesztett acél-és szintén 8 milliméter vastag ónlemezzel is becsomagolták, amire persze másfél méter vastagságban befüvesített földet is elterítettek.

HONECKER BUNKER 6.jpg

A szocializmus biztos útja (Fotó:Goerlitzer-anzeiger.de)

Ezt a külső betonhéjat felül, illetve az oldalsó falak felsőbb részén tovább tagolták egy 75 centiméter vastagságú "félemeletnyi" betonkerettel. A két falszakasz közötti 1,8 méter vastagságú „űrt” a mérnökök kaviccsal és homokkal töltették fel. Konzolos megoldással ez a betonkeret tartotta meg alulról, oldalról és felülről egyaránt a „benne lebegő” második monolitkubust. A „lebegés érzését” egyébként nem az acélkábelek tömege, hanem a 40 darab, egyenként 1300 kilogramm súlyú és 16,3-25,2 méter között váltakozó magasságú nitrogénnel töltött lengéscsillapítók (Pneumokord-PKU) biztosították-, amelyek állítólag annyira jó szovjet gyártmányoknak számítottak, hogy Erich Honeckernek és kormányának fedezéket nyújtó második betontömb elméletileg csak 400 millimétert lengett volna ki nyugalmi helyéről egy csaknem 20 ezer tonnás légnyomáshullám esetén! Ennek a kombinált védelemnek volt köszönhető, hogy a 96 ezer négyzetméteres „Gyöngy” fedőnévvel is illetett komplexumból, mindösszesen csak 7500 négyzetméternyi hasznos terület állt a kiválasztott 350-500 elvhű párttag és katona részére.

A betonhéjjal-és kerettel körbeölelt 25,5 méter magas, 66,3 x 48,9 méter széles három szintre osztott bunkerben 170 szobát alakítottak ki. A mérnökök az épület legalsó szintjére az ország és a hadsereg vezetéséért felelős vezetők irodáit és egy 50 férőhelyes konferenciatermet helyezték el. Ugyanitt kapott helyt a 180 fős műszaki személyzet üzemeltette hírszerzés, az operatív irányítás, a kódoló-és dekódolók, az UPS-központ, a komplexum energiaellátásért felelős 24 terembe zsúfolt 5 darab 400 kVA-os dízellel üzemeltethető generátor, valamint az óránként 20 ezer köbméter levegőt be-és a kintről esetleg beszivárgó mérges gázok miatt- kifújni is képes 3 blokkból álló erőmű, valamint egy tűzoltó állomás is.

HONECKER BUNKER 4.jpg

A bunker gépháza (Fotó:Goerlitzer-anzeiger.de)

 HONECKER BUNKER 7.jpg

A bunker műveleti szobája (Fotó:N24.de)

HONECKER BUNKER 3.jpg

Penészes telexek a bunkertitkárnők egyik szobájában (Fotó:Dravenstales.ch)

A második emelet középső pontján helyezték el a két külső és egy belső kúttal is üzemeltethető óránként 53 köbméternyi vizet megmozgató víztározót, amelynek tartalma nemcsak vízfogyasztásra volt alkalmas, hanem a berendezések hűtésére és esetleges oltására is. Szintén ide telepítették a központi konyhát, az éttermet, a műtőt, a gyengélkedőt, a fertőtlenítőt, valamint azt a televíziós és rádiós stúdiót, ahonnan Honecker biztató szavakkal küldhette harcba a rothadó kapitalizmus ellen harcoló népét és hadseregét. A legfelső szinten hálószobákat és közösségi termeket alakítottak ki. Itt volt a Honecker házaspár szocreál stílusban berendezett bézs színű függönnyel és linóleummal kidekorált szobája is.

HONECKER BUNKER 2.jpg

Honecker hálószobája a "Gyöngy" nevű bunkervárosban (Fotó:N24.de)

HONECKER BUNKER 21.jpg

A központi konyha (Fotó: Hadsz)

Az 1,65 méter falvastagságú második betonkockában-, magában a bunkerben- elhelyezett technológiai megoldások egy része vagy szovjet tengeralattjáróban bevált rendszerek, titkos keletnémet, vagy pedig ipari kémkedéssel megszerzett fejlesztésekből ide átmenekített műszaki berendezések voltak. Néhány ember állandóan az élelmiszerrel, vízzel és gyógyszerekkel maximálisan feltöltött komplexumban dolgozott, hogy háború esetén a német pártfőtitkár és bizalmasai azonnal birtokba vehessék a 17/5001-es erősséget. Az objektum elméletileg 14 napig tudott volna gondtalan ellátást biztosítani lakóinak. A külső környezet állapotáról nemcsak egy nukleáris, vegyi és bakteriológiai felderítésre és megfigyelésre alkalmas torony segítségével tájékozódhattak a föld alatt élők, hanem a közelbe telepített 9 radar, illetve a 17/5002-es és a 17/5021-es adóvevők útján akár közvetlenül Moszkvától is. Honecker élete folyamán csupán csak egyszer, 1983. december 13-án tett látogatást a bunkerben, amikor is „felavatta” a kommunizmus Noé (pontosabban a saját) bárkáját. A „Gyöngy” építési költsége egy német bunkerológus becslése szerint 2,5-3 milliárd keletnémet márkába kerülhetett.

HONECKER BUNKER 5.jpg

Csövek, ajtók és kallantyúk (Fotó:Goerlitzer-anzeiger.de)

HONECKER BUNKER 20.jpg

A 17/5001-es számú atombiztos bunker mai lejárata (Fotó: Hadsz)

A Spiegel napilap értesülései szerint az 1989-es vértelen forradalom idején az Állambiztonság mintegy 30 tagja menekült ide a "lázongó" hangulatú keletnémet nép és az „NSZK hadseregének haragja elől”, de miután látták, hogy a kutya sem foglalkozik velük, pár nap múlva hazaballagtak. A két német hadsereg egyesítése után a Bundeswehr az „Erich hegyének” is csúfolt prendeni objektumot, mint kommunikációs központ kezdte el használni. (1990 előtt állítólag a NATO semmit sem tudott az épület létezéséről.) Technikai elavultság és tetemes fenntartási költségek miatt azonban a Védelmi Minisztérium 1993-ban kiürítette a területet, s vastag betonnal befeddette az egykori 17/5001-est. A „takarás” ellenére színesfémtolvajok valahogy 2002-ben mégiscsak áttörték a vastag burkot, s töménytelen mennyiségű rezet, fémet, generátort és bútort loptak el Honecker „alvilági” hagyatékából. A területet 2003-ban nyilvánította Berlin műemléknek, előzetes bejelentés útján és mérsékelt létszámban az intézmény 2008-ig volt látogatható. Az ingatlan-együttes az északi szélesség 52°46’42”, keleti hosszúság 13°32’23” koordináták mentén lelhető fel. 

17/5002: a Déjà vu

 

Az 17/5002 katonai kódnévvel ellátott 80 férőhelyes bunker rádióátjátszó állomás volt. A prendeni központtól nem messze, a marienwerderi erdőben 48 millió keletnémet márkáért 1978-ban átadott kétszintes föld alatti létesítménybe és fölé összesen 17 antennát telepített a hadsereg, hogy a kommunikációs kapcsolat Moszkvával és a Varsói Szerződés többi tagállamával atomháború esetén is folyamatos maradhasson. A „Déjà vu-nak” is nevezett C-kategóriás objektum fölé természetesen egy 110 férőhelyes „U”-alakú laktanyát és egy monolitból kizsaluzott garázsbunkert és építettek. Ez utóbbi két létesítményt Berlin 2005-ben elbontatta. A 90 centiméteres vastagságú erő-és kültéri falakat, valamint a 60 centiméter vastag plafont úgy képezték ki, hogy kibírjanak egy 250 kilogrammos bomba 5 Kp/cm² nyomását is. Az 12000 köbméteres erősség energiaellátását 3 darab 400 kVA dízelmotorral oldották meg. Az idetelepített híradástechnikai berendezések állítólag annyira modernnek számítottak, hogy a Szovjetunió kivételével még a Varsói Szerződés többi tagállamának sem volt ilyen készüléke. A létesítményt az északi szélesség 52°51’29”, keleti hosszúság 13°36’5” koordináták mellett lehet megnézni.

17/5003-5004: terv és álom maradt

 

A 17/5003 és az 17/5004 katonai kódokkal ellátott központi adatfeldolgozóknak helyet biztosító bunkereket anyagi okok, és a folyamatos tervmódosítások miatt nem épültek meg.

17/5005: a Mielke

 

Az Erich Mielke állambiztonsági vezetőről elnevezett 160, más források szerint 185 férőhelyes laktanya, és a tőle 50 méterrel arrébb -alagúttal összekötött- kétszintes bunkert annak ellenére csak D-kategóriás erősségűnek tervezték meg a keletnémet és a szovjet mérnökök, hogy a 27 hektáron elnyúló ingatlan-együttes a Stasi tisztjeinek épült. Ennek oka több mint valószínű az lehetett, hogy az 1984-1988 között épített bunker építési ideje alatt az NDK vezetésének már jelentős megtakarításokat kellett előírnia építőiparának az ország rossz pénzügyi helyzete miatt. A 120 millió márkába került beruházás így számtalan épületgépészeti és silány kivitelezési hibával büszkélkedhetett. A szakminisztérium által hivatalosan át nem vett 2700 négyzetméteres objektumban ettől függetlenül kialakítottak egy bunkergarázst, egy orvosi műtőt, adminisztratív és miniszteri céloknak kialakított dolgozószobákat, fürdőszobákat, valamint férfi és női mellékhelyiségeket is. A kocka alakú bunker külső héját 65 centiméter vastag monolit vasbetonnal öntötték fel. A komplexum energiaellátását itt is 3 darab 400 kVA-os teljesítményű dízelmotorral oldották meg, amit a Bundeswehr 1993-ban szereltetett le. Az épület ma komposztálóüzemként funkcionál. A bunker az északi szélesség 52° 47’17”, keleti hosszúság 13°36’0” metszéspontjában áll.HONECKER BUNKER 12.jpg

A terület felszíni létesítményei (Fotó:Holidaycheck.de)

HONECKER BUNKER 15.jpg

A Nemzetbiztonsági Tanács prendeni székháza (Fotó:Wikipedia.de)

17/5011-5021: a Topik

 

Az 1986-ban átadott 17/5011-es, illetve 122-es katonai kódokkal ellátott műtárgy rövidhullámú rádióállomásnak készült. A kétszintes föld alatti E-kategóriájú létesítmény fölé emelt közepes teljesítményű torony a toposzférán keresztül kommunikált volna a 80-100 kilométerrel arrébb felállított adóvevőkkel, feltéve, ha 1990-ig elkészült volna a műtárgy. A törmelékkel és szeméttel feltöltött komplexum ma az összedőlés határán áll. (É:52°47’1”, K: 13°32’14”) A 17/5021-es rádióállomás mobil kiszerelésű, jól rejtett műtárgy volt, amelyet 2004-ig tartott üzemben a Bundeswehr. (É:52°54’'27”, K:13°45’'13”)

17/5020: a helikopter leszálló

 

A Wandlitz falutól 3 kilométernyire keletre telepített bunkereket elsősorban a futárszolgálat és a pártagok kimenekítése miatt kialakított füves repülőtér és helikopter leszálló miatt emelték. Honecker elvileg a túlélt atomcsapás után innen felszállva repülhetett volna el galerijével Moszkvába csókkirály párjához- Brezsnyevhez. A föld alatti létesítmények megépítésekor éppen ezért a mérnökök inkább a közúti és repülésnél használatos alkalmatosságok védelmére koncentráltak, mintsem a kiszolgáló személyzet és a pilóták egészségmegőrzésére. Ők kisebb, és inkább másodlagos védelemmel ellátott „óvóhelyeken” húzhatták meg magukat "a nagy vaku villanása alatt". A létesítményt napjainkra teljesen elbontották. (É: 52°43’1”, K: 13°32’11”) Az 5022-ig számozott többi bunker pénz hiányában nem épült fel.

Jamrik Levente

32 komment 1983 1978 németország 2008 1976 ndk 1973 bunker stasi 1936 erich honecker joseph goebbels prenden bogensee 17/5001 erich mielke Tovább
Titkos keletnémet föld alatti katonai város és a Honecker-bunker Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
32 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!
  • Szaúd-Arábia 170 kilométer hosszú megavárost épít Szaúd-Arábia 170 kilométer hosszú megavárost épít
  • Lebontják Pest legérdekesebb múltú házát, a Wichmann kocsmát Lebontják Pest legérdekesebb múltú házát, a Wichmann kocsmát
  • Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei Egy helyen rohadnak a meglékelt amerikai elnökök fejei
  • Magyar polgárháború Mexikóban: vörös ördögök az aztékok földjén Magyar polgárháború Mexikóban: vörös ördögök az aztékok földjén

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr83172640

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: STASI Spyware: a komcsi álruhák művészete 2011.08.23. 11:41:47

A keletnémet titkosrendőrség (STASI) álcázási útmutatójából származó képek ma már meglehetősen abszurdnak és komikusnak tűnnek....

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

fovarosi.blog.hu · http://fovarosi.blog.hu 2011.08.23. 09:46:07

A Kossuth tér közelében Rákosi is csináltatott magának egy bunkert - igaz, még az ötvenes években:
fovarosi.blog.hu/2011/03/26/rakosi_bunkereben_jartunk
Válasz erre 

fovarosi.blog.hu · http://fovarosi.blog.hu 2011.08.23. 10:04:11

"A „Gyöngy” építési költsége egy német bunkerológus becslése szerint 3,1 millió euró (868 millió forint) lenne manapság." A létesítmény méreteit tekintve szerintem ez jelentősen alulbecsült. 96 ezer négyzetméter, többszörös falazás, speciális építési technika - ez méregdrága lehetett...

Amúgy meg nagyon meg kellene nézni ezt a helyet, biztos nagyon érdekes lenne bejárni az egészet egyszer!
Válasz erre 

önk. figyelő 2011.08.23. 11:14:02

Ez 9000 Ft / négyzetméter.

Szerintem euróban a milliárd lehetett a valós szám, akkor meg 9M Ft /m2 jön ki. Ez kicsit sok, de lehet, hogy ebben benne vannak a berendezések is.
Válasz erre 

dark future · http://www.andocsek.hu 2011.08.23. 11:54:48

@fovarosi.blog.hu:

ja, annyiból a beton ára nem jött volna ki. vagy ha igen, akkor az 5-ös metrót velük kell megépíttetni :).
Válasz erre 

Kun András 2011.08.23. 12:03:09

Szerintem az a penészes írógép egy telexgép.
Válasz erre 

suna sunárum 2011.08.23. 12:04:27

A színesfémtolvajok leleményessége határtalan. Ha ezt az energiát becsületes munkára fordítanák, tisztes megélhetésük lenne. Mondjuk segélyt nem kapnának.
Válasz erre 

Van_mikrohullámú_sütőtök? 2011.08.23. 12:15:00

Szép cikk, kellően részletes.

Szerintem is többe lenne, ennyi pénzért (nálunk) még rendes autópályát se kapsz.
Válasz erre 

zotya-DUB · http://bookmrk.wordpress.com/ 2011.08.23. 12:27:40

jo cikk, gratula!
Válasz erre 

Steve the Great 2011.08.23. 12:28:45

@Van_mikrohullámú_sütőtök?: Igen, ez a nem egész 900m Ft még egy km autópályára se elegendő. Inkább milliárd lesz az.
Válasz erre 

68nyara 2011.08.23. 12:37:00

Az valóban (két) telexgép. Mondjuk az érdekes kérdés, hogy a rengeteg telepített antenna, hogyan viszonyult volna egy atomcsapáshoz, mondjuk egy Minuteman II 1.2 Mt-s robbanófejéhez? (És a bázis?)
Válasz erre 

ninimimi 2011.08.23. 12:37:39

Gondolom, nem sokáig lesz (az amúgy jórészt bolsibarát) címlapon a blog - főleg a hsz-em után -, de még gyorsan ideírom: még így, két évtized után is felfordul az ember gyomra ezektől a kommunista disznóktól. Csak az a szomorú, hogy milyen sok pénzt (befolyást) sikerült átmenteniük a demokráciába is. Többek közt ezért vergődünk 20 éve az álataluk hagyott társadalmi romokban.

Egyébként a "Penészes írógépek" az egyik képen telexek. Csak éppen a posztoló már egy újabb generáció - a telexet tán hírből sem ismeri. Ami nem baj, de éppen emiatt nem lehet elégszer elmondani, milyen aljas és hazug volt a kommunista diktatúra. (Mint amúgy mindegyik.)
Válasz erre 

ninimimi 2011.08.23. 12:41:11

@ninimimi: Nem frissítettem az oldalt elküldés előtt, így nem láttam, hogy már fél órája más is felfedezte a telexeket. Nem baj, a megerősítés sem ártott.
Válasz erre 

- Rendi - 2011.08.23. 12:45:57

@ninimimi: A fiatalabb generáció látogasson el valamelyik Postamúzeumba (én az Andrássy út elején voltam), ott lehet nyomogatni a telexgépet, el is mondják, hogy működnek :]

--

Köszi a cikket!
Válasz erre 

satho 2011.08.23. 13:38:11

Én úgy tudom, hogy ez a Honekker (an.: Honekker Mercédesz) véletlen rátenyerelt az atomgombra (leánykori nevén: vész ki gomb), aztán majdnem kitört a III. világháború. De ugye mint tudjuk ez nem történt meg (hisz még itt vagyunk és blogolunk), mert a villanyszerelő összecserélte a pólusokat, amire senki sem jött rá mivel élesben sosem tesztelték a rendszert, hiszen akkor tényleg kitört volna a III. világháború. :)

Ekkor a felszínre vitték a tettest, akit ki akartak végezni, de ő megszökött a Stazi karmai közül és egészen Berlinig futott. Ott aztán átugrott a berlini falon, mire rájött, hogy a kámenizmusnak gyakorlatilag vége van, hiszen már mindenki 1:1-ben váltja a kelet német márkát, nyugatira. Ekkor visszaszaladt bunkerbe, mondván felcseréli mégis csak azokat a pólusokat és kibaszásból megnyomja az atomgombot (vész ki gomb, jó nagy piros gomb). Ezt meg is tette, de addigra a Kohl kancellár már elvitte a rakétát a töltettel együtt.....

Na ezért nem tört ki a III. világháború :)

Itt a vége, fuss el véle, menjetek a fenébe!
Válasz erre 

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.08.23. 13:41:53

Az atom ellen véd. A színesfémgyűjtők ellen nem.
Akkor katonai nagyhatalom vagyunk, csak át kell lőni a bodzásokat USA-ba, és seperc alatt szétkapják a legmodernebb haditechnikát is pár gramm rézért...
Válasz erre 

Bogar 2011.08.23. 14:13:15

A "disznó kumenistázóknak" üzenem, hogy akkoriban mindkét oldal épített ilyeneket.
+I. és II. VH előtt is! - Persze azok "dicsőséges védelmi rendszerek voltak" - mint kiderült egyik sem ért semmit.
Igaza volt az egyik kommentelőnek.
"Itt a vége, fuss el véle, menjetek a fenébe!"
Válasz erre 

Edward Nygma 2011.08.23. 14:14:55

Bunkerológus? Ilyen létezik? Mindig éreztem, hogy szakmát tévesztettem :)

Viccet félretéve, köszönjük a cikket!
Válasz erre 

Sam. Joe · http://www.matchboxmemories.hu 2011.08.23. 14:24:57

@newtehen: 8-)))
Válasz erre 

ninimimi 2011.08.23. 15:26:35

A honecker-kádár dicsőítőnek üzenem, hogy akkoriban "mindkét" oldal nem azonos okokból épített ilyeneket. Ahogyan a berlini fal is csak az "egyik" irányból menekülőket volt hivatott megállítani és legyilkolni az elvtársaid által:
a "Munkások paradicsomából" a rothadó Nyugatra vágyakozó milliókat!

Az Indexeknek meg üzenem, hogy most is sikerült demonstrálniuk, hogy "mindkét" oldal megjelenhet a címlapjukon. Az igazság is, meg a bolsi propaganda is. Előbbi igaz, "kicsit" rövidebben, "kicsit" rövidebb időre...
Válasz erre 

lutria 2011.08.23. 16:27:29

Úgy lászik a fémtolvajokat ott sem tartja vissza semmi,több méter vastag vasbetonon is átrágják magukat egy kis szinesfémért.
Válasz erre 

ninimimi 2011.08.23. 17:56:20

@Bogar:
Jut eszembe, kicsi bogaram - illetve bogara ám a kádárnak meg honeckernek ! -, hogy a kommunizmus bűneinek tagadását, de akár csak kisebbítését, relativizálását törvény bünteti Magyarországon. Ahogyan Hitler elvtárs viselt dolgairól se írhatnál ilyeneket hogy "akkoriban mindkét oldal"...

Hiába, no! Nomen est omen:

hu.wikipedia.org/wiki/Bog%C3%A1r_J%C3%A1nos_(%C3%ADt%C3%A9letv%C3%A9grehajt%C3%B3)
Válasz erre 

ahhaosd2 · http://kerdesek.hu 2011.08.23. 18:50:50

hehhe

kerdesek.hu
Válasz erre 

Bogar 2011.08.24. 10:03:23

Vannak sértett és megsebzett emberek akiknek a "Bogár" Bogár János-t (ítéletvégrehajtó)-t jelenti.
A minden redszerben egyszerű dolgozó alkotó ember pedig esetleg csak akronym-nek használja a szót ! = Ga-Bo-R fordítva Bo-Ga-R
Válasz erre 

ninimimi 2011.08.24. 16:40:49

@Bogar: Még a látszólagos magyarázatodban is csúsztatsz, Bogár! Nem csupán "sértett és megsebzett emberek" vannak, hanem sértett és megsebzett nemzet van Magyarországon. Négy évtized bolsevik diktatúra sebezte és sértette meg úgy, hogy a bukása eltelt 21 év alatt se gyógyult meg belőle. Főleg azért nem, mert a dikatúra haszonélvezői a mai napig adják egymásnak a kilincset - és a kapcsolatot. Használják az átmentett gazdasági hatalmat - azaz ellopott vagyont - hazánkban, csak azért, mert "nem tetszettünk forradalmat csinálni". (Ahogyan Líbiában most teszi a nép, nyugati segítségggel persze.) A mai napig itt csináljátok a hírverést a bolsevizmus szépítgetéséért, a dikatúra szellemében, miközben elvárjátok, hogy a nép elfeljetse, amit ti és szellemi gazdáitok műveltek ellene. Szerintetek el kellene felejtenünk anélkül, hogy valaha is bocsánatot kértetek volna a 40 + ki tudja még hány elvesztett évért.
Ennyit a "megsebzett emberek"-ről egy bíborvörös Bogárnak!
Válasz erre 

johannes 2011.08.25. 12:16:44

@ninimimi: Magyarországon mintegy 23 megerősített vezetési pont - mint Honecker elvtárs bunkere és egy mobil vezetési pont épült. Ezek nagy része ma már használaton kivül van, az egyik az APEH adatmentéseinek lerakata.
Ezen kívül egyes budapesti kerületekben épültek ugynevezett "Farkaslukak", amelyeket arra épitettek, hogy a kerültei elvtársak lázadás esetén onnan vezethessék a Nagy Honvédő Népirtást.
Ezen kívül, mert erre volt pénz, jópár légvédelmi felszíni betonkocka is épült, ezekban általában a nagyvállalatok fontos elvtársait dugták volna el. Ilyet például az egykori MÁV vezérigazgatóság udvarán vagy a Csepel Művek egykori területén találhatunk.
Szovjet barátaink is élen jártak az ilyen rendszerek építésében, de ezek egy részének bejáratát kivonulásukkor berobbantották. Nagyvázsony melletti atomtárolójuk azonban megmaradt.
Végezetül nagyon keveset tudunk a háború előtt épült mély vezetési pontokrol, illetve azokról, amit a németek építettek ki. A Pilisben állitólag van ilyen egy lezárt területen amit elkanásítottak, de több ilyen van az országban, nyugat Magyarországon, szintén mai is elaknásított lezárt területeken.
Válasz erre 

Bogar 2011.09.02. 13:03:21

@ninimimi:
Valóban igaz " hanem sértett és megsebzett nemzet van Magyarországon" Sok százezer honfitársunk akinek munkája-ereje hiányzik az országból:
Hogy a kitelepítetteket a biztos halálba küldi a magyar állam, azt tudta például az embermentést a hatósági közönnyel szemben is megkísérlő Slachta Margit, és 1998-ban elismerte az Országos Rendőr-főkapitányság Központi Bűnüldözési Igazgatósága is. A Szirtes Zoltán 1993-as beadványára, hosszas huzavona után megszületett ORFK-határozat ennek ellenére megszüntette a nyomozást, arra hivatkozva, hogy addigra a legfőbb döntéshozók, illetve a végrehajtásban részt vevő 91 személy már halott volt (közülük egyvalaki az eljárás idején halt meg).
Anyák gyermekeiket kézen fogva mentek be a gödörbe”

A 23 600 zsidó legyilkolását túlnyomó részben Friedrich Jeckeln törzsének tagjai hajtották végre, számuk a kivégzés színhelyén maximum 30-40 fő lehetett, s kivégző gödrönként egyszerre 8-10-en vettek részt folyamatosan az agyonlövésekben. Amikor a gyilkosok elfáradtak, akkor Jeckeln utasítására a 320-as rendőrzászlóaljnak kellett helyettesről gondoskodnia.

hvg.hu/Tudomany/20110901_kamenyec_podolszkij_meszarlas_1941#utm_source=hvg_top&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter2011_09_02&utm_content=top3
Válasz erre 

Főnix.girli 2011.09.02. 14:10:51

Elgondolkodtató....Ha a múlt "hamujában " fetrengésre pazaroljuk az ERŐ-t, mikor alkotunk?
Az "itt és most" tevékenysége fontosabb, mint azon rágódni, ki, mekkorát tévedett, ha pedig nem a mai alkotáson igyekszünk a fejünket törni, egyre mélyebbre ránt le a negatívumok mocsara, nevezzük akár emlékezésnek...
Rengeteg tenni való VAN, ezt kell észre vennünk és vállaljunk benne részt, hiszen a mi alkotásunk adja meg a közös értéket!
Ha pedig mindezt Szeretetteli kedvteléssel tesszük, csodaszépet tudunk létre hozni.
Soha nem az a mérvadó, mások is csinálják-e, hanem, mi mit szeretnénk megalkotni a saját örömünkre és a Világ gazdagodására..:D))) Főnix
Válasz erre 

talánegyszer 2011.09.02. 18:39:45

Kérek egy ilyen összehasonlítást az angol és amerikai elnökök bunkereiről is.
Válasz erre 

Bogar 2011.09.05. 08:58:25

@Főnix.girli: Kedves Főnix!
Végre egy norális hang ezen a fórumon!! A lényeget írtad! Maximálisan egyetértek!
Sajnos nem elég tenni a dolgunkat - ahogy én is teszem!
Az embernek nincs termésetes ellensége mint a nyúlnak a farkas!
Ezért az ember ellensége az ember! Persze ezt sem szabad kisarkítani. Az társadalomban megjelenő spontán agresszió egyben a fejlődés motorja is. Gondoljunk arra, hogy az összes innováció vagy azért jelent meg, hogy megvédjem a családom a szomszéd törzs általi legyilkolástól vagy az erőforrások megszerzésért.
Tehát a spontán agresszó kell, de kell a vele szemben kidolgozandó veédelem is. A kettő egyensúlya a fontos. Kamenec podolszk nyilván az egyensúly durva felborulás volt - aminek voltak korábban jelei.
Ezkre a jelekre most is figyelni kell és idejében szólni, fellépni!
Válasz erre 

sweethome 2011.09.08. 11:15:25

Volt szerencsém személyesen is látni az említett helyek egy részét. Jó a cikk!

5001 (Honecker-bunker): picasaweb.google.com/114742351377378974601/DNVAObjekt175001#

5005 (Mielke-bunker):
picasaweb.google.com/114742351377378974601/DNVAObjekt1750051#

5020 (Helikopter leszálló):
picasaweb.google.com/114742351377378974601/DNVAObjekt175020#

És még sok finomság:
picasaweb.google.com/114742351377378974601
Válasz erre 

mesterember 2012.03.13. 09:27:31

"Szocreál"? Hát, Honecker szobája sajna egyáltalán nem volt "szocreál". Ettől a blogtól bizony nem várnám a megnevezés hibás használatát.
Válasz erre 

mesterember 2012.03.13. 09:41:25

"Szocreál"? Hát, Honecker képen látható szobája sajna egyáltalán nem volt "szocreál". Ettől a blogtól bizony nem várnám a megnevezés hibás használatát.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard