FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Titkos föld alatti erőmű a Balaton mellett

Titkos föld alatti erőmű a Balaton mellett

46 évig működött nagy titokban a balatonfűzfői lőporgyár föld alatti erőműve. A mesterséges domb alatti komplexum új funkciót keress magának.IMG_2074.jpgPokol a lőszergyár alatt (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Trianoni trauma

 

Mivel a mosonmagyaróvári lőpor és robbanóanyaggyárat a trianoni békediktátum 115. cikkelyének 3. bekezdése értelmében, 1921. február 12-ig le kellett szereltetnie Budapestnek, illetve a kisantant részéről várható esetleges katonai támadás miatt a Minisztertanács úgy döntött, hogy az ország közepén fog egy új gyárat építeni. A kormány 1921. augusztus 1-én kötött szerződést a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankkal, a Magyar Leszámítoló és Pénzváltó Bankkal, a Magyar-Olasz Bankkal és a Hangya Szövetkezettel. A bankszindikátus kötelezte magát, hogy 20 millió korona alaptőkével Magyaróvári Ipartelepek Rt. néven részvénytársaságot alapít, amely a csehszlovák határhoz közel került gyártelepet értékesítés céljából átveszi, illetve egy új, füstnélküli lőporgyárat is felépít 1923. szeptember 23-ig. A leendő új gyárnak - amelyet Magyar Lőporgyárüzemi Rt-nek neveztek el-, napi nyolc órás munkaidőben napi 1600 kilogramm lőport, nitrocellulózt, nitroglicerint és trinitrotoluolt (tri vagy TNT) kellett előállítania.

A Salamon Ödön vezette új gyár helyének kijelölése érdekében az egész csonka ország területét végigvizsgáltatta a Honvédelmi Minisztérium. A csepeli, illetve a soroksári Duna-ág, illetve a Csepel-szigeten lévő homokbuckás terület egyaránt szóba került, azzal az indoklással, hogy a lőszerszerelést végző Weiss Manfréd Művek úgyis a szomszédságban van. 1922 tavaszán végül kijelölték az új gyár helyszínét, amelyet a Balatontól két kilométerre találtak meg. Az erdőből és rétből álló terület ideális helyszínnek látszott: két oldalról vasúti közlekedéssel, megfelelő vízmennyiséggel, a gyártások, üzemek között védett övezetek voltak kialakíthatók. A kis mennyiségű szennyvizet tisztítva a Séden keresztül a Duna felé el bármikor el lehetett vezetni, sőt mivel ekkoriban még nem volt divatos a balatoni nyaralás sem-, így az Országos Földbirtokrendező Bíróság körültekinthetően vehette meg Vörösberény, Litér, Királyszentistván és Vilonya községek gazdáitól a gyár területének kiszemelt 1041 katasztrális holdat. A lőporgyár alapozásával egy időben 1922-23 között megépítették a balatonfűzfői vasúti szárnyvonalat, 1923-24 között pedig a hajmáskéri szakaszt. Ez utóbbi kötött pályás összeköttetésnek köszönhetően, így végre folyamatos lőszerellátást kaphatott Európa legnagyobb katonai városa és lőtere is. Csehszlovák minta, pontosabban a zlíni Baťa-konszern városépítési szokásait alapul véve, 1923 nyarán belevágtak egy hatalmas méretű munkáslakótelep építésébe is, amelynek építésével 1927-ben lettek kész. Az egyedi stílusjegyeket viselő, szépen díszített, jó minőségű észak-déli tájolású lakótelepet (M, N, O és P blokkok), a kórházat, a közfürdőt, az istállókat egy hét kilométer hosszú 2,25 méter magas kőkerítéssel választották el a gyártól.

IMG_2129.jpgIMG_2136.jpgBF 016.jpgUtak, csarnokok az energia szolgálatában (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Titkos erőmű a műhegy gyomrában

 

A gyár felépítésére a kormány 1924-ig 98 milliárd, az építkezési munkálatokra pedig további 12 millió aranykoronát (180 milliárd papírkoronát) különített el, ami a pénzváltás után összesen több mint 28 millió pengőt tett ki. Stratégiai okok miatt az állam számba vette, hogy a földfelszíni építkezésekkel egy időben, egy 8-10 méter vastag földtakarással borított „barlanggyárat” is megépíttet, ám erre anyagi okok miatt mégsem került sor. Csáky Károly honvédelmi miniszter ettől függetlenül 1923-ban úgy látta, hogy a gyártelep energiaszükségletéhez szükséges gőz, villamos energia és víztermelést biztosító erőmű kialakítására a kormánynak megvan az anyagi forrása. Rendelete alapján a lőporgyár mögötti területen, 1924 tavaszán kezdték el az Alföldről verbuvált kubikusokkal kiásatni az erőmű területét, amelynek 1926-os átadása után ötven, néhol hatvan méter vastagságnyi földet hordattak, ami annyit tesz, hogy a kész műtárgyra egy mesterséges dombot emeltek.

TÉRKÉP- FŰZFŐ BUNKER.JPGA föld alatti erőmű elhelyezkedése (Grafika: Falanszter.blog.hu)

BF 133.jpgBF 111.jpgAlagút a pokolba (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A korabeli szóhasználat szerint csak erőtelepnek hívott objektum főbejáratát egy keskeny nyomtávon közlekedő gőzvonattal lehetett megközelíteni a szomszédos Papírgyár (hrsz: 1498/31) melletti ipari vágányok mellől. Ez a bumerángformában északi irányban elforduló 560 méter hosszú alagút vezet el a 6500 köbméteres II-es számú csarnokba. Ezt a 65,4 méter hosszú hatalmas termet - amely leginkább egy felnagyított vasúti alagútra, vagy egy nagyobbfajta tojás keresztmetszetére hasonlít-, nemcsak kétszintesre osztották fel 1924-ben a mérnökök, hanem két különböző nagyságú teremre is. Míg a vasúti alagút végét lezáró II/A sorszámmal ellátott 254,7 négyzetmétert kitevő egységének az alsó és felső szintjét 19,9 méter hosszúra, addig a II/B-nek nevezett 582,4 négyzetméteres részt 45,5 méter hosszúra képeztették ki a tervezők. A kubikusok a csarnok földszintjét 6,5, az emeleti szintjét pedig 10,35 méter magasra építették meg. A 12,8 méter széles hodály földszintjén egy szénraktár, az emeleten pedig egy 6000 kVA-os és egy 3000 kVA-os kondenzációs turbógenerátor kapott helyt. A két egységre bontott csarnokból észak kivételével minden égtáj felé több folyosó is kifutott.

BF 049.jpgMajdnem ásatás (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Nyugat felé nézve, a II/A teremből kettő, a II/B csarnokból pedig egy, egymással párhuzamos folyosó fut ki a szomszédos I-es számú csarnokba. Az erőműnek ezt a hatalmas szárnyát 3900 köbméteresre képezték ki. A szintén tojásdad formában csúcsosodó I-es számú járat 42,9 méter hosszú és 536,2 négyzetméteres üreget „hasít ki a fölébe hordott hegyből”, amit –akárcsak a II-es számú „főhajó” esetében– itt is két emeletre osztottak fel. Az első emeletet 12,5 méter szélesre és 9,45 méter magasra zsaluzták ki, ami annyit tett, hogy bőven volt hely az itt felállított négy darab 1917-ben gyártott 12 t/h teljesítményű kazánnak.

BF 066.jpgSzenesnek áll a világ (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Ebből a csarnokból, illetve az I-es és a II-es terem közötti folyosók legdélebbikéből, egy-egy járat (70 és 74 méter) fut ki lőporgyár irányába, amelyek természetesen szintén párhuzamosak a műtárgyba vezető vasúti alagúttal. A középső folyosó végében alakították ki az objektum N-37 helyrajzi számmal ellátott, erkélyszerű platformból kiinduló egyik kijáratát, amely eleinte egy 30 fokos dőlésű rámpával, majd egy korrodált csigalépcsőn továbbhaladva, egy jellegtelen 150 négyzetméteres irodaház pincéjében „jön fel a felszínre”. A nyugatabbra eső folyosó az N-25-ös számú kürtő érintésével egy 48 nm-es „lyukban” végződik.

IMG_2060.jpgA Pokol kapuja (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A II/B számú csarnoktól keletre alakították ki a 3800 köbméternyi III-as számú csarnokot, amelyeket hét folyosóval kötöttek össze. Ebben a visszhangos, valamiféle furcsa egyházi hangulatot árasztó 9 méter széles „katedrálisban” olyan érzése támad először az embernek az elfeketedett meszelt falaktól, mintha egy régi református templomban járna, hiszen a 45,4 méter hosszú „főhajó” belmagasság itt csaknem 12 (pontosabban 11,8) méter! A 408,6 négyzetméteres „szentélyből” szintén több szűk, félhomályos, vagy éppen koromsötét átjáró ágazik ki. Kelet felé további öt darab egymással szintén párhuzamos irányú, ám a különböző görbületek miatt lényegében egy gócpontba összefutó járat van, ahová az N-22 és az N-23 helyrajzi számokkal ellátott füstelvezető műszaki járatok bevezető csonkjait, illetve egy-egy kéménykijáratokat helyezték el. Nyugat felé egy enyhe ívű „S” alakú vasúti folyosó vezet vissza a II/A terembe. A déli irányba futó alagút, amely ismételten párhuzamos a műtárgyba bevezető vasúttal, az N-24 helyrajzi számú légbeszívót helyezték el.

IMG_2127.jpgIMG_2111.jpgBF 095.jpgBugyrok, tárnák (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Ha egy üzlet beindul

 

Az erőmű teljes felszerelése 1927-re fejeződött be, pont akkor, amikor ez év decemberében már a földfelszíni gyárban is elindulhatott a gyártás évi 600 tonna tüzérségi és 375 tonna gyalogsági lőpor kapacitással. Salamon Ödön a nagyteljesítményű „erőtelep” termelésének biztosítása érdekében - mivel ekkor még nem számolt a lőporgyár üzemeinek bővülésével és az 1928. június 30-án Nitrokémia Ipartelepek Rt.-re átkeresztelt vállalt fellendülésével- egy új gőz és áramigényes fogyasztót keresett. Választása a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankra alapította szomszédos Papírgyárra esett. A szerződés megkötésére 1927. augusztus 3-án került sor, a Papírgyár számára rendkívül kedvező energiatérítési díjakkal. Ugyanezen a napon az „erőtelep” üzemeltetését átvette a kincstártól a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt.. Míg az üzemvitellel járó fenntartási és javítási költségeket a „Salgó”, addig a bővítések és az elhasználódott gépek cseréjének költségkiadásait az állam viselte. A földalatti erőmű üzemviteli létszámát javarészt már az építkezésen is foglalkoztatott környező falvak lakói alkották. A családok zöme Mosonmagyaróvárról és Kolozsvárról érkezett. Az ő, illetve a gyárban dolgozó alig 500 főt az épülőfélben lakótelepre, valamint Litérre és Alsó-fűzfőre költöztették be.

BF 076.jpgIMG_2085.jpgFöld alatti világ (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Miután 1931. november 10-én a bankszindikátustól átvette a lőszergyár tulajdonjogát az állam, Gömbös Gyula honvédelmi miniszter Zsilinszky Gábort nevezte ki a vállalat új vezérigazgatónak. A föld alatti erőmű bővítése és korszerűsítése éppen ezért elsősorban a Nitrokémia fejlődése határozta meg. A nitroglicelingyár, majd a tri-gyár üzembe helyezése miatt 1938-ban, a mai KKH helyén felépült egy kazánház két darab 10t/h teljesítményű 6 bar nyomású kazánnal. 1941-ben ezt a kazánházat további két darab kazánnal bővítették. 1944. július elején egy 2500 kW-os gépet helyeztek üzembe a föld alatt.  Az exportra kerülő lakkgyapotok, sport- és vadászlőporok jó minősége már nevet szerzett a Nitrokémiának. Az első külföldi mérnöki siker az 1934-35 között felépített ankarai trinitrotoluolgyár megépítése volt, amit 1938-ban követett a brazil állam 980 ezer dolláros felkérése a Sao Paulo város mellett fekvő Piqueben, majd 1939-ben a finnországi oldószer nélküli lőporgyár felépítése.  Az 1930-as évek elején az 500-as dolgozói létszám 3200-ra emelkedett. 1940. október 1-én a vállalat új vezetője vitéz Bartha Andor alezredes lett. A fűzfői gyár kapacitása ekkor már maximálisan ki volt használva. Az üzemek 1940-től három műszakban dolgoztak.

BF 042.jpgBF 034.jpgMunkásmozgalom a föld alatt (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A pusztulás évei

 

Miután a háború ideje alatt a Honvédelmi Minisztérium 1942. július 1-én Szabó Kornél főmérnököt nevezte ki a vállalat új vezérigazgatójának, a gyárban lazult a fegyelem-, ami persze a létszám nagymértékű növekedésével (4000 fő) is összefüggött. A HM körrendeletével a lőporgyár alkalmazottait azonnali hatállyal „honvédségi munka” címén „munkahelyükön való megmaradásra” kötelezte, amelynek megtagadását rögtönítélő katonai bírósági eljárásra és kötél általi halállal büntették. 1943 második felétől komoly zavarok jelentkeztek az erőműnél. Akadozott a napi 360 tonna szén szállítása, a szénkészlet csökkenése miatt pedig a Papírgyár energiaellátást is leállították. Nagy befolyással volt az üzem működésére a földalatti erőműves munkások bérmozgalma is. A szakmunkások - a statárium kihirdetése ellenére- az üzem elhagyásával fenyegetőztek, ugyanis az ajkai erőmű és a győri repülőgépgyár jóval magasabb órabért adott, mint a „Salgó”. A Nitrokémia szintén nagy hatással volt mozgalmukra, hiszen ez a cég minden negyedévben a munkások 30%-nak adott béremelést. Salgótarjáni Kőszénbányák Rt. azonban nem volt hajlandó béremelésre, pedig azt már a katonai tanácsadók is szorgalmazták. A Hangya Szövetkezet bevonásával ellenben elérték, hogy az itt dolgozó munkások a bányászokhoz hasonló étkezési hozzájárulást kaptak, azaz havonta és fejenként 14,5 kg lisztet és 3 kg zsírt. A kedvezmények nem nyugtatták meg a munkásokat, passzív ellenállásba burkolóztak.

BF 097.jpg

1944. március 19-e után megjelentek a németek Fűzfőgyártelepen is. December 22-én az utolsó, az oldószernélküli lőporüzem is leállt a nyersanyaghiány miatt. Megkezdődtek a kiürítések, a főbb üzemi berendezések leszerelése és elszállítása. Amennyire tehették, a dolgozók késleltették a leszereléseket és a szállításokat. 1945. január 22-én a magyar 3. hadsereg parancsnoksága Fűzfőgyártelepre költözött, majd március 21-én a német III. páncélos hadtest vezetési törzse (pk.: Breith tábornok, harcálláspont: Fűzfőgyártelep) is ezt a pontot találta stratégiailag a legalkalmasabbnak a harci cselekmények irányítására. Korábban, január 16-án befutott a IV. SS-páncéloshadtest vezetési törzse és a hadtest közvetlen híradó-zászlóalja is. Ezzel egyidejűleg itt foglalta el harcálláspontját a 3. SS Totenkopf és az 5. SS Wiking páncéloshadosztály vezetési törzse is.

BF 091.jpgBF 117.jpgTalálkozunk a Pokolban? (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A lakosság a 14 óvóhely valamelyikébe, illetve az erőmű alagútjában húzódhatott meg, ahol az áramot már csak egy 700 kW-os gőzturbina szolgáltatta. A lakótelepet, a gyárat a szövetségesek és a szovjet csapatok részéről jelentős bombatámadás nem érte. Ugyanakkor a légi harcban megsérült gépek igyekeztek bombaterheiktől Fűzfő fölött megszabadulni, így a gyárra, a lakótelepre és mellé is hullott néhány bomba, jelentős kárt okozva és emberéletet is kioltva. Március 23-án jelentek meg a gyártelepen a szovjetek.

Újabb lendület

 

A föld alatti erőmű működése 1946. október 5-én vett új fordulatot. A HM államtitkára ugyanis felmondta a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt-vel kötött szerződését, a 76 fővel üzemeltetett egységet átadta a Nitrokémiának. Az állami kezelésben működő erőmű teljes kapacitással működött, óránként 50 tonna, 22 atmoszférás gőzt tudott biztosítani, aggregátjai 11 ezer kWó áramot fejlesztettek. Az erőmű fenntartása, karbantartási költsége azonban nagy anyagi terhet jelentett a Nitrokémia számára a Papírgyárral korábban megkötött előnytelen szerződés miatt is. A Gazdasági Főtanács az iparügyi minisztert arra kérte, hogy a minisztertanács hozzájárulásával utasítsa a két vállalatot egy új szerződés megkötésére, amelyre 1948. január 15-én került sor.

BF 067.jpgIMG_2063.jpgElvtársi üdvözlettel (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Az alagúti kazánház levegője gázos, poros volt, ami az itt dolgozó embereket mind pszichésen, mind fizikailag megterhelték. A dolgozók télen a műszak befejezésekor a +40 C-os melegből gyakran a mínusz 15 fokos hideg levegőre „jöttek ki”. A szellőző ventillátorok az egész üzemben huzatot okoztak. A gőzkapacitás növelése érdekében 1961-65 között került sor a Külszíni Kazánház rekonstrukciójára. Az ekkor már Petőfi üzemnek hívott földalatti erőműben 1972 márciusában szüntették meg az energia előállítását, ugyanis a drága széntüzelést a világon csaknem mindenhol felváltotta az olcsó olajfűtés.

Jamrik Levente

6 komment ss erőmű 1944 1948 balatonfűzfő 1926 mosonmagyaróvár bunker 1941 1942 1972 1938 1923 1927 1943 1924 1931 Tovább
Titkos föld alatti erőmű a Balaton mellett Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
6 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!
  • Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész) Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész)
  • Szaúd-Arábia 170 kilométer hosszú megavárost épít Szaúd-Arábia 170 kilométer hosszú megavárost épít
  • Lebontják Pest legérdekesebb múltú házát, a Wichmann kocsmát Lebontják Pest legérdekesebb múltú házát, a Wichmann kocsmát
  • Amikor Pécs majdnem világváros lett Amikor Pécs majdnem világváros lett

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr813526057

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

schlumbergerna 2012.01.09. 02:31:29

1923-24 között

mi van 23 és 24 között?
bazzeg
Válasz erre 

schlumbergerna 2012.01.09. 02:35:35

Na majd megbeszéljük 21-én!
Válasz erre 

csanadvary 2012.11.23. 00:01:37

A végét elkapkodottnak érzem, nem látom az átmenetet, az eleje nagyon jó. Ma mire használják?
Válasz erre 

csanadvary 2012.11.23. 00:04:39

pontosabban szólva 72 után tudtak vele kezdeni valamit?
Válasz erre 

SZ. J. Imant · http://szjimant.blog.com 2013.03.24. 11:08:26

Én tudnék vele mit kezdeni! Tökéletes lenne Paintbal vagy Lasertag terepnek. :-)
Válasz erre 

Albu 2016.01.11. 01:40:06

Úgy néz ki, a megvárt szétrohadás után beindítanák a lőszergyártást: www.balatontipp.hu/index.php?p=hirek&id=1779

Viszont a bloggazdához: szerencsésebb lenne a címek _előtt_ alkalmazni nagyobb függőleges térközt.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard