FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között

Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között

Az egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.komcsi_img_20200214_120245.jpgKutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon előtti egyik posztamensnek tűnő építménynél. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)

Az ötvenes években az ország a III. világháborúra készült, ehhez pedig óvóhelyek, atombiztos bunkerek kellettek a pártelit számára. Az elvtársak pinceszinten, az akkor még épülő metró vonalával kalkulálva, illetve a polgárvédelem korábban létesült létesítményeit felhasználva létrehoztak egy szupertitkos, hatalmas kiterjedésű föld alatti hálózatot a főváros alatt. Tűzfalakat törtek át, rejtett átjárókat és bunkereket építettek -csakúgy, mint az Andrássy úti ávós háztömbök alatt-, illetve sok más, eddig még nem publikált helyen Budapesten. A Köztársaság téri pártbizottság épülete a hálózat egyik eleme volt, ahonnan könnyűszerrel át lehetett sétálni a föld alatt az épülettel szemben álló Városi (Erkel) Színház pincéjébe, a metróhoz, a Magyar Dolgozók Pártjának Bezerédj utca 5. szám alatti garázsához, az ÁVH Csokonai utca 14. alatti fegyveresen őrzött blokkjához és több más objektumhoz is. Itt az ideje, hogy bemutassam legújabb kutatásaim és feltárásaim eredményeit, illetve sok fontos, eddig nem publikált információt.

Betonnal feltöltve

Nos, a titok nem titok többé, noha az elvtársak mindent megtettek annak érdekében, hogy eltüntessék a műszaki nyomokat, dokumentációkat. A kádári propagandagépezet kitalációnak, legendának állította be a jól álcázott földalatti objektumrendszert, tömeghisztériának, hallucinációnak hazudva sok ezer tanú észlelését, akik mind hallották és tapasztalták a föld alól jövő jeleket. Egy mélyben lévő bunkert úgy lehet eltüntetni, ha a le- és feljárók nyomait eltüntetik. Nos, ezt választották. Pénzt és fáradságot nem kímélve aknákat bontottak vissza, amit pedig végképp nem lehetett megszüntetni, azt betonnal töltötték fel, hogy soha, senkinek ne jusson eszébe kibontani. A pártház esetében a nyomeltüntetők attól tartottak, hogy a föld alatt lévő objektum az évtizedek során beomlik, ez pedig – a lelepleződésen túl – súlyos következményekkel járhat a felszíni bérházak sorsát illetően. (Az aggodalom nem volt alaptalan, más bunkerek esetében ez történt, erről lentebb írok) Árulkodók a szupertitkos földalatti létesítmények kódnevei is: a Zoltán utcai Rákosi-bunker az F4 (Földalatti 4-es munkahely) névvel illették, ám sehol sincs az F1, az F2 és az F3.

A hatalmas eltüntetési akciót – szokás szerint – építkezéssel álcázták. Ekkor, 1963 és 1967 között épült fel az OTP finanszírozásában a Luther utca sarkára a Kiss Albert tervezte tízemeletes társasház, és kapott új homlokzatot (1959-1962) Kotsis Iván elképzelései szerint az Erkel Színház. A hetvenes években ismét alaposan átépítették a pártházat. Befedték az udvart, amelynek virágágyásába az ávéhások az elfogott és később legyilkolt fiatalokat ásták el, mint ahogy erről korábban már írtam.

Éveken, évtizedeken keresztül kísértem figyelemmel a volt pártház hányattatását a felszámolásáig. Amikor pár éve egy valódi tulajdonos vásárolta meg az ingatlanegyüttest (VISION BP26 Kft.), akkor felcsillant a remény, hogy végre belül is kutathassak. Felvettem a kapcsolatot a céggel, jeleztem nekik, hogy nem akármilyen épületet szereztek meg, és azt is, hogy nem lesz könnyű dolguk a föld alatt lévő objektum miatt. A cég ügyvezetője kétkedve fogadta állításaimat. Az első időszakban készségesek voltak, többször is bejuthattunk az összeomlás előtt és bontás alatt lévő ingatlanba. Aztán komolyra fordult a feltárás. Olvasói támogatásával megbíztam egy profi, műszaki feltárással foglalkozó mérnöki vállalkozást, amely a bejárások alapján a következőket összegezték. (Kérték, hogy nevüket ne írjam ki, mert akkor esetleg elveszíthetik későbbi megrendelőket.) V.A. cégvezető ezt írta:

„Megvizsgáltuk az ingatlan alig bejárható földalatti részét. Kiderült, hogy a vasbeton objektum nem óvóhely, hanem a feltételezések szerint a lenti rendszer fogadó egysége. Az épület homlokzati részénél a szerkezet megerősítése igen szokatlan - arra utal, hogy egy rendszert képez a földalatti műtárggyal.”

Éveken keresztül kutattam a levéltárakban, ám a pártházról nincsenek tervdokumentumok. Arról a bizonyos hatalmas, az emeletig felmenő, 6.5 méter átmérőjű vasbeton hengerről egyetlen tervrajzot találtam a Lechner Ödön Tudásközpontban. Azt az egyet –nyilván trehányságból – ott felejtették. Lásd a tervrajzot. Ez a rajz az atombiztos henger keresztmetszete. Jól látható, hogy az emeleti tanácsterem mögött, a pártház bal hátsó szárnyán süllyesztették le a mélybe. Egy gigantikus akna, épp olyan, mint a Zoltán utcai F4-nél látható. Belsejében valaha lépcső volt, ezt teljesen feltöltötték betonnal, kibontani szinte lehetetlen. A betonhengert sűrű szövésű acélhálóval is megerősítették. Felbecsülhetetlen, hogy mennyibe kerülne a teljesen tömörré átalakított monstrumnak az elbontása, és megjósolhatatlan az is, hogy mi történne mélyítés közben a szomszédos bérházakkal, vagy azok alapjaival. Pont ezek a frissen megszerzett műszaki tények miatt állt le a beruházó a „betondugattyú” megsemmisítésének ötletétől, ami annyit tesz, hogy a „földalatti helyszűke” miatt a cég már tud akkora méretű mélygarázst itt kialakítani, mint amilyennek korábban megálmodták. A pártház helyére felépítendő társasház kivitelezése már nem tűnt jó ötletnek és gazdaságosnak. Ez az oka, hogy áll minden és a félig lerombolt pártház tovább rohad.

  • A bontás alatt álló egykori Köztársaság téri pártház, középen a betonkolosszus (Fotó: Dézsy Zoltán)
  • A pártház pincéjében is akartunk fúrni (Fotó: Dézsy Zoltán)
  • Alapozás külön tervben! A pártház emeletéről a mélybe induló akna egyetlen fennmaradt dokumentációja (Fotó: Dézsy Zoltán)
  • Acélháló és beton. Jó sok beton (Fotó: Dézsy Zoltán)

Libanonban dőlnek el a pesti dolgok 

Van egy főváros Európában, ahol egy rendkívüli elhelyezkedésű, történelmi múltú épületről a közel-keleti Bejrútban döntenek. Ez a város Budapest. Ugyanis a VISION BP26 Kft. egy leányvállalat, amelynek tulajdonosa a libanoni székhelyű Statumen for Contracting S.A.R.L. A bejrúti cégtől engedélyt kértem, hogy a felmérés és bejárás után végre talajradarral és egy mobil fúróberendezéssel is megvizsgálhassuk a pince mélyített részét. Fawzi Nehme projektvezető sokáig igen segítőkésznek bizonyult, majd az egyeztetett napon – amikor hatfős csapattal és eszközökkel álltunk a párház előtt bebocsátásra várva – hirtelen megváltozott a hozzáállása. Először időt kért, majd a műszaki stáb tagjainak személyi adatait. Végül félnapos várakoztatás után megtiltotta a belépést és a kutatást. Hirtelen biztonsági őrök is előkerültek, nehogy eszünkbe jusson mégis bemenni. Nem értettem a hirtelen váltást. Hiszen a mi mérési adatainkkal ők is okosabbak lennének.

Segítséget kértem és kaptam a Nemzeti Emlékezet Bizottságától. Földváryné Kiss Réka elnök-asszony támogató levele azonban nem hatotta meg a libanoni befektetőket. Újabb segítségkérés, ezúttal a kerület volt polgármesterétől. Dr. Kocsis Máténak a következő választ adták:

„A tulajdonosok sajnálattal közlik, hogy nem járulnak  hozzá  semmiféle nem hatósági külső személy által folytatandó helyszíni kutatáshoz, elkerülendő a projekt késleltetésének bármiféle kockázatát is. Jelen levél másolatban megküldésre került Dézsy úrnak is."

A bátor és nagy ellenállás igazi oka: a beruházó is felmérette a föld alatt rejtőző objektumot. A bunker hatalmas mérete miatt kibontására –történelmi titok ide, vagy oda – nem vállalkoztak. Inkább lenyelték a békát, tudomásul vették, hogy csak jóval kisebb épületet tudnak ide építeni-, mentve a menthetőt a várható profit miatt.

Mit mond minderre a Katasztrófavédelem?

A válaszlevélben volt egy reménysugár: csak a „nem hatósági külső személy által folytatandó” kutatásokat ellenezték derék közel-keleti befektetőink. Tehát hivatalos kutatás lehetséges! Noha egy tényfeltáró dokumentumfilmes is lehet hivatalos személy, nem akartam vitatkozni. Megkerestem a Fővárosi Katasztrófavédelem parancsnokát, hivatalos vizsgálatot reméltem. Volt egy érvem: 1962-ig kötelező volt óvóhelyeket építeni a középületek alá, a pártház alatt pedig hatalmas bunker található. Mivel közpénzből épült, még mindig köztulajdon lehet. Logikus eszmefuttatásomat a Fővárosi Katasztrófavédelem lazán lesöpörte:

„Megkeresésére, mely a VIII. kerület II. János Pál Pápa tér 26. szám alatti építménnyel kapcsolatos bejárás lefolytatására vonatkozik, az alábbi választ adom: A kérdéses létesítmény a VIII. kerületi óvóhelyi kataszterben nem szerepel, így Igazgatóságunknak nincs jogköre a kérdéses objektumban óvóhelyi ellenőrzést tartani. (...) Kérem tájékoztatásom szíves tudomásul vételét. Kelt, Budapest, 2019. június. 13. Tisztelettel: Varga Ferenc tű. dandártábornok, igazgató”

A színházigazgató üzenete

A katvédesektől azért ennél többre számítottam, de nem adtam fel, már csak az olvasók és a nézők miatt sem. Az egyik újságban megjelent felhívásom nyomán közel félszáz telefont, email-t, levelet kaptam. Újabb és újabb szemtanúk jelentkeztek, akik 1956-ban ott voltak a téren. Mindegyik visszaemlékezés a titkos objektumról szólt. Jelentkezett a Városi (ma Erkel Színház) 1948-1953 közötti igazgatójának lánya, Radványi Katalin is, aki különösen érdekes adalékkal szolgált. Édesapja, Radványi László a forradalom napjaiban otthon betegeskedett. Amikor a Szabad Magyar Rádióból megtudta, hogy milyen kutatás folyik a Köztársaság téren, azonnal levelet írt a forradalmároknak. Azt üzente, hogy a színház épületében is kutassanak, mert onnan van átjárás a pártházba. Katalin iskolás volt akkoriban, sietve vitte a levelet a Péterffy Sándor utcai kórházba, ahol a forradalmi központ működött. Édesapjától azt is hallotta, hogy Rákosi pártfőtitkár sohasem a főbejáraton keresztül érkezett, hanem „alulról”, mégpedig ezen a pártház és a színház közötti titkos átjárón. Radványi László a Városi Színház volt igazgatójaként 56 novemberéig őrizte ezt a titkot. Lányát kíváncsisága kihajtotta a térre is - együtt fél Budapesttel, ugyanis a forradalom pár békés napján virágzott a korabeli katasztrófaturizmus. Katalin - és még sok ezer ember! - határozott munkazajokat hallott a föld alól. Ahol zajokat, rezgéseket éreztek, ott az emberek kétségbeesetten ásni kezdtek. Először a színház mögött, majd az oldalánál, később a tér Gázművek fele eső részén. Sőt, a Baross téren is kutattak – ott is érezték az alulról jövő jelzéseket…

A Pincebörtön 1994-es MTV-s premierje után rengeteg levelet kaptam. Egy Rottenbiller utcai lakó írta, hogy évekkel 56 után, a felüljáró építésénél magas palánkokkal vették körbe az utcát, és ásni kezdtek. Emeleti lakó lévén rálátott a munkálatokra. Látta, hogy körbeásnak egy alagutat(?), majd óvatosan betemetik. Nem csatorna, vagy egyéb közmű volt – állította határozottan. Akkor mi lehetett?

Az MTI helyszíni tudósítója jelenti az Erkelből

Sokat kutatok levéltárakban, így megtaláltam a Magyar Távirati Iroda helyszíni tudósítójának 1956. november elsején kelt gyorsírásos jelentését. Ekkor már a forradalmárok javában keresték a földalatti objektumot. Ezt írta:

„Szilágyi György: a földalattinál dolgozott az apósa mint fűtésszerelő, mesélte, hogy egész lakások vannak itt berendezve. A színházban volt Rákosi páholya alatt egy külön járat. Kristóf Jánosné jegyszedő: ahogy lejöttünk a lépcsőn, volt egy helyiség, azt neki (Rákosinak) tartották fen. A lépcső alatt volt egy kerek ajtó, vérvörös rózsákkal teli, ezen volt egy gomb, azt kellett megnyomni, és akkor kinyílott az ajtó. A szobát és a vasajtót nem találják, a fal még ott van. A lépcső egyébként egyenesen ment lefelé. 1949-50-ben egy tűzoltó megnyomta a gombot, de azt (értsd: őt) már kivégezték.”

A gyorsírással írt közlés az élőbeszédet követi, attól hiteles. Megerősítette ezt az információt egy riportalanyom is, aki az Erkelben dolgozott a hatvanas években. Elmondta, hogy a kellékesek úgy tudták a régiektől, hogy a kelléktárból indult a Rákosi számára épített lejárat az óvóhelyre. A színházi szakember más furcsaságokat is mesélt, pl. sok-sok évtizeddel ezelőtt barangoltak a színház járataiban, a föld alatt beleütköztek egy rácsba, mögötte pedig egy egyenruhás őrrel találkoztak(?) …

Ókovács Szilveszter főigazgató támogatásával megvizsgálhattuk az Erkel Színház pincéjét is. A kelléktárban és környékén kutattunk a tér felőli oldalon, lent a pincében. A tanúk ezt a helyet jelölték meg mint a titkos lejáró helyét. Egyértelműen kiderült, hogy volt lejárat a mélybe, és az is, hogy azt (a 60-as évek elején) műszakilag visszabontották, hogy a nyomokat eltüntessék. A kelléktárban, épp Rákosi Mátyás díszpáholya alatt, a pinceszinttől számítva kb. hat(!) méter mélységig feltöltött talajt találtunk. Régi bakancstalpak, ácskapcsok és téglatörmelékek jelezték, hogy ott valamikor az akna lehetett. Amikor (a hatvanas években) a színházat teljesen átalakították, az ötvenes évek árulkodó nyomait is igyekeztek eltüntetni. Rákosi privát bejáratát visszabontották, de a bontott anyagot nem szállították el. Egyszerűen húztak egy falat a légakna és a kelléktár közé, és oda ömlesztettek minden szemetet. Kiszámoltuk, kb. 20 köbméter bontási törmelékről van szó! Nem fért azonban minden ide, ezért a női zenekar szobája alatt is leválasztottak egy részt a pincéből, és a fal mögé rejtették az akna maradványait, majd befalazták. (Nem valami szép munka, de nyomot eltüntetni ügyes.) A színházból kivezető alagút létét mérések is alátámasztják. Az 1993-as mérési eredményeket ráadásul megerősítették a 2010-es kutatásaink adatai is. A talajradar szerint a színház tér felé eső parkolója alatt kb. 16-18 méter mélyen valamilyen oda nem illő „anomália” húzódik, a pártház felé.

  • Az Erkel Színház melletti anomália - részlet a szakértői jelentésből. (Fotó: Dézsy Zoltán)
  • Jól látható az Erkel Színház pincéjében a több méternyi feltöltés (Fotó: Dézsy Zoltán)
  • A törmelékeket elfalazták az Erkelben is (Fotó: Dézsy Zoltán)

A nyomok a föld alá vezetnek

Régi feljegyzéseimet vettem elő, és rögtön beugrott több tanú beszámolója is, akik állították, hogy a pártház a föld alatt az Erkel Színházon kívül egy távolabbi, titkos létesítményhez is kapcsolódott. A döbbenetes beszámolóknak 1994-ben nem tudtam a végére járni, de eltettem jegyzeteimet. Nézzük, miről mesélt L. néni, a Fővárosi Temetkezési Vállalat volt alkalmazottja. Az asszony takarítóként dolgozott a cégnél, feladata a Munkásmozgalmi Pantheon takarítása volt. A panteont kizárólag a pártállami elit számára tartották fenn, éppen ezért ragyognia kellett a márvány burkolatnak. L. néni elmondta: egyszer épp mosta a kövezetet, amikor kinyílt egy titkos ajtó. Kontyos elvtársnők érkeztek, kosarakkal. Nem sokat törődtek a takarítónővel, annyit mondtak neki, hogy ne lepődjön meg, odakint esik az eső, ők pedig nem akartak megázni, ezért inkább a föld alatt jöttek egyenesen a pártbizottságról. Mindez a hetvenes évek elején történt. L. néni nem kérdezősködött, magukra hagyta az elvtársnőket, amúgy sem volt hivatalos a torra. Igyekezett elfelejteni ezt az epizódot, ami egészen 1994-ig nem is jutott eszébe. Látva a Pincebörtön című filmet, betelefonált a tévébe, hogy megossza velem történetét. Komolyan vettem. Megkerestem a Fiumei úti temető akkori igazgatóját, Triff Zoltánt. Az igazgató nem csodálkozott a történet hallatán. Annyit mondott, hogy tud róla, sőt, akad ennél még cifrább is: a Mosonyi utcai rendőrlaktanya felé is vezet a temetőből kiinduló alagút, de már nem járható. Amúgy értsem meg, a kormányváltás nem kedvez az efféle kutatómunkának. Így a sírkert és a pantheon átvizsgálására akkor, 1994-ben már nem volt lehetőségem. Már csak azért sem, mert nem sokkal később lehetetlenné tették munkámat a Magyar Televízióban.

A kommunista vezetők hallhatatlanságra ácsingóztak

A kommunisták nem hittek ugyan a túlvilági életben, de azért mégis foglalkoztatta őket a gondolat: mi van, ha mégis van feltámadás? Gondoskodtak arról, hogy ha mégis feltámadnának, legyen meg minden kényelmük: privát terek, telefonos összkomfort. Igen, a Fiumei úti sírkert Munkásmozgalmi Pantheon alagsorában nemcsak telefon, hanem hozzá tartozó telefonközpont is volt! Sokáig még őr is strázsált a zöld telefonkészülék mellett, hátha hívás jön a mélyből… és ez nem vicc.

A kommunista kripta terve 1949-ben fogant meg Rákosi Mátyás fejében. A temetőt 1952-ben lezárták, oda már senki nem temetkezhetett. Hamarosan elindult az évekig tartó titkos építkezés is. A Fiumei úti temető rengeteg gyönyörű, régi síremléke lett a grandiózus terv áldozata, kellett a hely az elvtársaknak. Ritka ronda, de a diktatúra lényegét tökéletesen kifejező építmény született. A pantheont 1958-ban avatták fel, 365 urnát gyártattak le a Zsolnay-gyárral (ja kérem, a munkásmozgalom hőseinek ez dukált), ám csak 75 elvtárs várja itt a feltámadást. Időközben ugyanis megbukott a rendszer…

A rendszerváltoztatás nélkül semmit nem tudtunk volna ezekről a titkos és abszurd projektekről. A temetőt Nemzeti Emlékhelynek nyilvánították, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság és a Nemzeti Örökség Intézete óvja értékeit. Törvények garantálják, hogy megőrződjön az utókor számára mindaz, amire emlékezni érdemes. A pantheont is védi a törvény, amely nincs tekintettel arra, hogy falai között tömeggyilkosok és egyéb népnyúzók hamvait őrzik. A nehéz üzenetű, gigantomán emlékmű azonban tökéletesen alkalmas arra, hogy bemutassa XX. század szocializmusát.

Képzeljék el, hogy néztek rám a NÖRI-ben, amikor azzal állítottam be hozzájuk, hogy szeretném felbontani a pantheon hátsó falát. Sőt, nem is egy, hanem két helyen. Az intézet vezetőit sikerült meggyőznöm, ugyanis megszereztem azt az 1972-es légi felvételt, melyen egyértelműen kirajzolódnak a panteon mögötti titkos munkálatok nyomai. Látható a hatalmas felvonulási épület és az azt védő kerítés, a füves részen pedig a mélyépítési munkák nyoma. A tervrajzok pedig azt mutatták, hogy a valóság nem egyezik a műszaki leírással. A helyszíni terepszemlén kiderült: az alagsorban két ajtó is volt, amelyet befalaztak.

Nos, ezek kibontását terveztem. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság engedélyezte a kutatást. Már „csak” a műemlékvédelem hozzájárulását kellett beszerezni. Nyolcfős stábom szakmérnöki művezetéssel idén februárban kezdhetett neki a bontásnak.

Mivel a Fiumei úti titkos földalatti objektumot több fázisban építették, még akadhatnak olyanok munkások, mérnökök, akik el merik mondani az építés körülményeit. Különösen az 1972-es átalakításon dolgozhattak sokan, élhetnek még az akkori műszakiak, karbantartók, belügyi dolgozók. A pártállam már nem létezik, titkait sem kéne védeni, várjuk hát a visszaemlékezéseket – akár név nélkül is. Hívjanak bátran: 06-30-352-4420, vagy írjanak: dezsyzol@gmail.com.

Bunker a mélyben

Bátorított a kutatásban, hogy akadt egy koronatanúm, aki járt lent az objektumban! Évekkel ezelőtt a Salgótarjáni út MÁV-telepen vitték le, elgyalogoltak vele a föld alatt a pantheonig, megmutatták neki a felfele vezető lépcsőt, mondván, hogy az vezet a mauzóleumhoz, ott az egyik kijárat. Ezen a nyomon indulva láttunk neki a bontásnak. Az évtizedekkel ezelőtti, utólagos zsaluzás kibontása után kiderült, nemcsak az ajtót tüntették el tokostul, hanem a mélybe vezető aknát is visszabontották hasonlóan az Erkel Színházéhoz. Kutatóárkot ástunk, és hat méter mélyen még mindig építési törmelékeket találtunk, mélybe vezető kábelekkel. Megvizsgáltuk a pantheon jobb- és bal oldalán elhelyezkedő furcsa kőtömböket is. Kiderült, hogy a mindösszesen 2 méter magas posztamensek nem esztétikai célokat szolgálnak, hanem valami egészen mást. Ez a lenti objektum felső műtárgyai. Hat méter mélyen még mindig nem találtuk meg a tömbök alapjait. Mélyebbre technikai okok miatt nem áshattunk, a tömb megbontására pedig nem volt engedélyünk.

  • A Munkásmozgalmi Pantheon (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Még a Katasztrófavédelem is kijött. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • A pantheon előtti két posztamens (vészkijárat?) egyike. (Fotó: Dézsy Zoltán)
  • Le a mélybe! Lenin mauzóleuma nincs lelinóleumozva (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Elvtársak, fogadás balról! (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Az egyik elfalazás. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Amit kibontottunk, de mögötte megint több méter vastag törmelék volt csak felhalmozva. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Még telefonközpont is volt lent a sírkamrában, ha valamelyik elvtárs véletlenül feltámadt volna. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Elkezdtük az északi posztamens alapjának megkeresését.  (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Hat méter mélyig jutottunk, Eddig ért csak le a markoló lapátja. A 2 méter magas építmény alapja még mindig sehol. Ez már bizonyító erejű tény, hogy nem szoboralapnak készült a műtárgy. Talán vészkijárat, vagy szellőző? (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)

Ki hazudik? A vagyonkezelő vagy a rendőrség?

A Salgótarjáni úti volt MÁV-pályaudvar elátkozott hely. Informátorom megmutatta a kis építményt, amely a pantheon felé vezető lejáratot rejtette/rejti. Nos, milyen érdekes, pont ez a kis bodega nem a MÁV-é, hanem az MNV Zrt.-é. A bejutás miatt levelet írtam a Nemzeti Vagyonkezelőnek. Válaszuk:

„A Budapest 38820/2 hrsz.-ú ingatlannal kapcsolatosan tájékoztatjuk, hogy az ingatlan 1/1 állami tulajdonban és az MNV Zrt. közvetlen kezelésében áll, azonban az ingatlanra vonatkozóan Társaságunk a Készenléti Rendőrséggel használati szerződést kötött, így a hivatkozott használatra tekintettel, az ingatlan hasznosítására, forgatási célú bérbeadására jelenleg nincs lehetőségünk”

Semmi baj, irány a Készenléti Rendőrség. Válaszuk:

„Tájékoztatjuk, hogy a Készenléti Rendőrség nem rendelkezik ott objektummal. Forduljon a BRFK-hoz.”

Önök szerint mit írt a BRFK megkeresésemre? Igen, jól sejtik.

„A megjelölt objektum nem a BRFK használatában van”…

Valaki hazudik, de miért? Az MNV Zrt. leveléből ugyanakkor egyértelműen kiderült, hogy az ingatlan használatára hasznosítási szerződést kötöttek a rendőrséggel, és az is, hogy az ingatlan kormányzati beruházási célú terület, és nem javasolják a belépést. Különben is, a

”bunker jelenlegi műszaki állapota nem ismert, így testi épségük védelmében nem javasoljuk a lenti forgatást.” 

Vagyis ott van amit keresek! Tényleg romos állapotban lehet, mert az egykori, azóta lebontott bejárat felett megroggyant a talaj. Körbe kellett keríteni, nehogy valakit elnyeljen a föld. Ezt a bunkert elfelejtették feltölteni betonnal.

  • 1952-ből származó térképrészlet, amely a környék jelentősebb föld alatti objektumait jelzi sematikusan és direkt nem pontosan, hanem csak elnagyolva. A temetőnél feltüntetett két objektum tényleges bejárata nem a négyzetek alatt találhatók meg. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Az omlásveszély valós. A bunker feletti terület a napokban beomlott. (Fotó: Dézsy Zoltán)

koztarsasag_janos_pal_papa_ter_alatti_bunkerrendszer.jpg

Bezzeg a Köztársaság téren elővigyázatosak voltak az elvtársak. Amit még megtudtam erről az objektumról: a kommunista pártelit számára készült egy II. világháború előtt épült óvóhely kibővítésével, és több mint 300 fő befogadására volt alkalmas. Sokfelé van/volt kijárás onnan, így a Munkásmozgalmi Pantheonba, és onnan tovább – valahová, de merre fut az alagút? Bármerre is, az metró-mélységben, a márgában lehet, mert ott ugye nincs talajvíz, és könnyebb alagutat mélyíteni. Ezt a metrósoktól tudom, akiket megkértem, hogy vigyenek le a 2-es metró Baross tér felé vezető alagútjába. A Pincebörtönben szerepelt ugyanis egy idős mérnök, aki váltig állította, hogy a Szövetség utcai földalatti munkahelytől kb. 100 méterre alagutat indítottak a pártház felé. Indítottak – így mondta, mert így nevezték műszakilag az ötvenes években. Az építkezés szupertitkos volt, maguk a munkások sem tudták, hogy min dolgoznak. Később ezt a járatot megszüntették.

A metróalagút titka

Az információt megerősítette egy másik mérnök is, aki dolgozott azon a szakaszon, és feltűnt neki valami az 55 89-es és az 55 99-es szelvénynél. Mint elmondta, van ott egy furcsa, indokolatlan betonozás. Sehol máshol, az egész vonalon nincs ilyen, csak itt – állította. A BKV segítségét nem győzöm megköszönni. Lehetővé tették, hogy lemenjünk az alagútba. Az éjjeli munkákat nem zavarva gyalog indultunk el az áramtalanított sínek között. S valóban, a Rákóczi út alatt, nem sokkal a Kenyérmező utca után megtaláltuk a lebetonozott részt. Ez a kb. tízméteres falazás egy régi járatot takar. A betonozás mögött jól láthatóan nincs öntöttvas tübbing, ami a metróalagút falát alkotja. Az alagút tájolása egyértelmű: a Köztársaság tér felé mutat. A metró építéséről vezetett naplók szűkszavúak (naná, amúgy is mindent titkosítottak). Bata István valamikori metró üzemigazgató emlékirataiból is csak annyit lehet tudni, hogy 1952-53-ban ennél a szelvénynél műszaki munkákat végeztek, de hogy mit, arról nincs adat. Ki tudja miért, nem lepődtem meg. Egy pillanatra az az őrült ötlet jutott eszembe, hogy bontsuk ki a betont. Sajnos ez lehetetlen. Mégsem lehet megbénítani a 2-es metrót csak azért, mert egy filmes a múltat kutatja.

  • Dézsy Zoltán filmrendező és a BKV műszaki állománya a Kenyérmezei ‘anomáliát‘ vizsgálva. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Jamrik Levente történész-filmrendező a Kenyérmezei ‘anomália‘ előtt (Fotó: Dézsy Zoltán)
  • A 2-es metró szakasza a Baross tér felé nézve, a Kenyérmezei utcai ‘anomália‘ után.(Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • A 2-es metró szakasza a Blaha Lujza tér felé nézbe a Kenyérmezei utcai ‘anomália‘ után.(Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Itt még egy 1952-es gyártású vízbiztos szigetelést biztosító tübbing elem látható. Ebből épült a 2-es és a 3-as metró egész szakasza, kivétel a Kenyérmezei utca felé néző ‘anomáliánál‘. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Elfalazás. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Elfalazás. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Elfalazás. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)
  • Elfalazás. (Fotó: Jamrik Levente/Falanszter.blog.hu)

RÉMSÉGEK EGYÉB HÁZAI

1994-ben, dokumentumfilmem bemutatója után a sok levél között volt egy különösen megrázó. dr. G. Szabó László írta. Idézek:

„A Lehel út 1. számú épületet 1957 tavaszán az ÁVH (jogutódja, a szerk.) átadta a Volán Vállalatnak. Az átadó ávós a pincében flegmatikusan pipálta ki: 8 fürdőmedence tetővel. Az utca pinceablakkal szembeni fala mellett voltak ezek a 1.5 m. x 1.5 m. x 1.2 mély fürdőkádak, felettük betontető… Az ávós kérdésünkre röviden közölte, hogy ha a vallatott nem írta alá a jegyzőkönyvet „ezekbe nyomtuk bele, a hideg vízbe. Negyed óra múlva a legtöbbjük összecsinálta magát, és aláírt…” Voltak kötözködők, ezeket meg oda akasztottuk fel a szemben lévő falra, ahol kb. 2.2 m. magasságban egy vasrúd volt (...). Az utolsón még ott lógott egy hurok is, fejbőr darabokkal.”

A Lehel út 10. az 1948-as államosításig egy Méray-nevű autós cégé volt, majd fedett belügyi épületként működtették. Később a posta kapta meg – mint félkatonai szervezet gyakran kezelt ilyen titkos épületeket. A privatizációban feloldódtak a nyomok, velük a régi bűnök is. Amikor 1995-ben szerettem volna szétnézni az épületben, a portás meglepődésemre azt a válaszolta, hogy forduljak a nemzetbiztonsági szervekhez. Megtettem, ám kérelmemre nemleges választ kaptam.

A Pincebörtönhöz éveken keresztül gyűjtöttem az anyagot. Eltettem egy 1993-as olvasói levelet a Magyar Nemzetből, melynek már a címe is sokat mondó: „A pincében börtöncellák voltak. A levél a Nádor utca 9-es számú épületéről írt megrázó dolgokat. A II. világháború után a Katpol vette birtokba a sarokpalotát. A katpolosok azzal váltak hírhedtté, hogy még az ávósokon is túltettek kegyetlenkedésükben. Fő tevékenységük az volt, hogy eltöröljék a régi elitet és hogy a koncepciós perekhez muníciót szolgáltathassanak. Célkitűzéseiket fényesen teljesítették, ám végül őket is bedarálta a terrorgépezet. Az olvasói levél feladója, bizonyos Déry Zoltán azért ragadott tollat, hogy emlékeztessen: „a pincében börtönök vannak.” Édesapja is ott volt vizsgálati fogságban. A huszártisztet hat hétig tartották a palota pincéjében. Kiszabadulása után már soha nem nyerte vissza régi önmagát, nem sokkal később meghalt.

Vissza a Köztársaság térre

Se szeri se száma a hiteles szemtanúknak, akik mind megtapasztalták a tér alól jövő ütemes, mechanikus zajokat, rezgéseket. Legtöbbjük úgy vélte, hogy valamilyen gép dolgozhatott lent, valamilyen berendezéssel szerettek volna kiszabadulni a föld alatt rekedtek. A Kádár-rendszer sajtója és a rendszert napjainkig éltető szellemi követői mindig azt mantrázzák, hogy sem a pártház alatt, sem a Köztársaság tér alatt nincs semmi, de ha volt is, akkor azt nyilván a fasiszták építették, és különben is, a pártház ostromlói fasiszták voltak. Ezt cáfolta dr. Buda Béla pszichiáter, akit azért szólaltatott meg a Népszabadság (1994. május 16.), hogy ráerősítsen a tömegpszichózis-elméletre. Az újságíró azonban nem tudta, hogy a pszichiáter is tanúja volt a Köztársaság téri eseményeknek. A professzor elmondta, hogy ő is hallotta a mélyből jövő ütemes, mechanikus zajokat, és szó sem lehet tömegpszichózisról. Az 56-ban tizennyolc esztendős Buda szinte szó szerint megerősítette filmem állításait:

„Nem ért váratlanul, hogy belelőttek a tömegbe, és az sem, hogy a fehér zászló után golyózápor indult meg. Előzetesen ugyanezt láttam a rádió, a Parlament előtt. (…) A fegyvertelen tüntetők lekaszabolásának joga, szinte automatizmusa volt az égbekiáltó, ami ellen örökké küzdeni kell.”

  • Korabeli filmfelvétel, hogy a forradalom napjaiban a felkelők a lenti kopogásokat hallgatják a Köztársaság téren.
  • Farkas Pál egykori szemtanú - Jelenet a Pincebörtön filmből
  • Talabér György egykori szemtanú  - Jelenet a Pincebörtön filmből
  • Varga László egykori szemtanú - Jelenet a Pincebörtön filnből
Egy másik kommunista pártház…

De nem volt ez másként a többi, szocialista blokkba tartozó államnál sem. Bukarestben 1997-ben tárták fel részlegesen azt a Román Kommunista Párt KB egykori székháza alól kiinduló többszintes bunker- és alagútrendszert, amelynek nagy részét titkos börtönként használta a Securitate. A román főváros alatt keresztül-kasul húzódó föld alatti hálózatról pont a Falanszter blog számolt be elsőként és a fellelhető információk alapján viszonylag mélyrehatóan. Nincs ebben semmi meglepő. A szovjet blokk diktatúrái szinte versenyeztek a moszkvai példák másolásában, és egymás túllicitálásában. A KGB földalatti börtönöket alkalmaz? Nosza, tegyünk túl a Ljubljankán.

És Budapesten? Bizony, a Rákosi-diktatúra terrorlegényei méltók voltak szovjet példaképeikhez. Az ötvenes évek közepére totális börtönvilágot teremtettek Magyarországon. Nem véletlen, hogy az emberek minden szörnyűséget el tudtak képzelni. A kitelepítések és munkatáborok országában az is teljesen hihetőnek tűnt, hogy a budapesti pártbizottság székháza alatt titkos börtön működik. Pont ez ne lenne igaz a sok aljasság közül? Rám az a riportalanyom volt nagy hatással, aki elmondta, hogy 56 november elsején a Köztársaság tér Gázművek felőli részén elérték a földalatti bunkert, és a fúrócsövön keresztül morze-jelekkel beszélgettek a lentiekkel (lásd: Pincebörtön II.).

Az üzenetváltás szerint száznál is többen szorultak a tér alá, ők kértek segítséget a föld alól, ők adták a jeleket és kétségbeesetten várva a szabadulást. Azt is tudjuk, hogy számukra a szabadulás soha nem jött el. A szovjet csapatok november 4-én hajnalban elfoglalták a Köztársaság teret, és ezzel véget ért a kutatás. Hogy mi történt a föld alá szorultakkal? Filmemben megszólalt két volt belügyes villanyszerelő, akik megrendülten mondták el, hogy részt vettek a halottak földi maradványainak eltakarításában – hónapokkal később, 1957 tavaszán. Nézzék meg ezt a részt is filmem 2. részében.

Mi lesz a régi pártház sorsa? A saroképület biztosan megmarad. Előbb-utóbb kezdenek vele valamit – a földalatti titkok bolygatása nélkül. Nem tartom kizártnak, hogy egyszer majd jön egy véletlen, és felfeslik néhány fontos részlet, amely közelebb visz a teljes feltáráshoz. Azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a rendőrség vagy a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kinyitja a titkokat rejtő fiókokat, amelyeknek már régen nem kéne titkosaknak lenniük. Ráadásul sok fiókról azt sem tudják, hogy mit rejtenek. A Köztársaság tér titkait is teljesen fel lehetne tárni, ha valaki kinyitná a Munkásmozgalmi Pantheon, a Salgótarjáni út elitbunker és a többi, ötvenes években épült szörny-objektum titkos dossziéját.

Dézsy Zoltán

Become a Patron!

34 komment budapest metró 1956 köztársaság tér alagút rákosi mátyás bunker pártház erkel színház fiumei úti temető józsefvárosi pályaudvar ii. jános pál pápa tér MKP MSZMP kotsis iván sorsok háza MDP kiss albert munkásmozgalmi pantheon Tovább
Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
1
34 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Exkluzív lehetőség: két atombunker megtekintése egy délután alatt Exkluzív lehetőség: két atombunker megtekintése egy délután alatt
  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr6416304960

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gmarc 2020.12.08. 14:48:26

Nagyszerű írás! Még egy ötlet, ahol lehetne kutakodni: a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság. A bunkerrendszernek kellett, hogy legyen vízellátása, annak pedig (titkosított) dokumentációja. Amikor ott dolgoztam 2008-12 között, számos, egykor titkos dokumentummal is volt dolgom. Volt köztük olyan létesítmény, ami a mai napig nem nyilvános, mert pl. polgári védelmi célokat szolgál, ezeket külön kellett kezelni, de vannak bizonyára olyanok is, amik már nem titkosak. Nekem is volt a kezemben 1953-as ÁVH-s pecséttel ellátott vízjogi engedély-kérelem. Hátha ott van valami... :)
Válasz erre 

laci_52 2020.12.08. 15:56:14

Vajon 1956 október 30-án miért nem menekültek el a pártház védői a föld alatt? A cikk információi szerint erre akkor még lett volna lehetőségük. Vagy volt, aki kimenekült onnan az alagutakon keresztül?
Válasz erre 

Pista Bácsi 2020.12.08. 16:51:39

Minden pontosan úgy van, ahogyan a blogban le van írva. Földalatti járatok kötik össze a pártházat mind a Baross térrel, mind a Józsefvárosi pályaudvarral, mind az Erkel szinházzal. Sőt van földalatti járat a Mosonyi utcai rendőrségi épülethez is. Mindezt onnan tudom, hogy részt vettem a munkálatok irányításában. Korábban is voltak ilyen jellegű munkáim, pl. még kezdőként részt vettem a Nazca vonalak bekarcolásában, aztán később több egyiptomi piramis építésénél is láttam el kisebb-nagyobb feladatokat, de a referencia munkáim között ott van Bábel tornyának is a megépítése. Bár rendszeridegen voltam a 40-es évek végén, de a szaktudásomat nem tudta nélkülözni a rezsim, ezért szükség volt rám. Na nem is írok többet, mintegy 400 év múlva elkezdik alapozni a Marson az első űrplázát, megyek, készülök a beruházásra.
Válasz erre 

nyelv-ész 2020.12.08. 17:09:21

@laci_52: A fontos elvtársak valószínűleg elmentek, hátrahagyva a kékparolisakat, akik közül bizonyára a többségnek fogalma sem volt az alagutakról.
Válasz erre 

nyelv-ész 2020.12.08. 17:10:26

@Pista Bácsi: Nem volt vicces.
Válasz erre 

jacksly 2020.12.08. 17:12:45

@Pista Bácsi, nem tudom, mit szívsz, de én is kérek belőle! :-D
Válasz erre 

Csaba121 2020.12.08. 17:20:28

Mivel ezeket a járatokat már az 56-os forradalom alatt is keresték, még földmunkákat is végeztek, de sehol sem találták, akkor te most hogy találtad volna meg??????
Válasz erre 

lutria 2020.12.08. 19:40:21

Úgy emlékszem még valamikor 2010 előtt a TV2 Naplójában volt egy riport a Köztársaság térről és a pártházról,a gondnokkal be is mentek és mutatták pl.azt a kör alakú befalazott lejáratot amiből kilógott a legfelső lépcsőfok.A téren is kutakodtak,méregettek valamit az ott lévő szobor környékén aminek szokatlanul masszív alapja volt.Azzal zárult a riport hogy nemsokára visszajönnek komolyabb műszerekkel és folytatják a témát-azután soha többé nem jött a folytatás-lehet hogy leállították őket is?
Válasz erre 

Albu 2020.12.08. 19:45:31

A metróban 55-ös szelvényt írsz, de a fotón 59-es van.

Amúgy köszönjük a munkátokat, ezt is. ; )
Válasz erre 

Albu 2020.12.08. 20:16:32

Ez a középre zárás iszonyat gáz amúgy ; )
0027-4960 1972. június 30.: www.fentrol.hu/hu/legifoto/130606?r=1&c=2124299.3202145:6022819.134906501:8
Válasz erre 

Albu 2020.12.08. 21:01:27

1944-es légifotó: mapire.eu/en/map/bp1944/?bbox=2124282.2548221024%2C6022948.756910035%2C2125418.6584535604%2C6023307.055480123&map-list=1&layers=here-aerial%2C30
Válasz erre 

Albu 2020.12.08. 21:28:33

Érdekes, hogy ez a hosszú tanulmány sem ír semmit az átalakításról,
holott másutt 1975 a mű befejezésének évszáma,
vagy említik az 1972-es pótlólagos névfelvésést:

Apor Péter: Immortalitas imperátor: a Munkásmozgalmi Panteon születése
acta.bibl.u-szeged.hu/41063/1/aetas_2002_002_003_179-205.pdf

Még felirat nélküli kép, hoppá:

Budapest, 1959. március 21. Diszőrség a magyar munkásmozgalom halottainak emlékművénél. A Tanácsköztársaság 40. évfordulója alkalmából ünnepélyesen felavatták a Munkásmozgalmi Pantheont a Kerepesi temetőben. archivum.mtva.hu/photobank/item/MTI-FOTO-TGFvSDBISEFjODA1MHF4TVUwQTYzUT09

Sok mai fotó:
www.fszek.hu/sirkert/album/Fiumei%20%C3%BAti%20S%C3%ADrkert%204/1.%20Mauz%C3%B3leumok/Munk%C3%A1smozgalmi%20pantheon/Munk%C3%A1smozgalmi%20mauz%C3%B3leum/index.html
Válasz erre 

McKay 2020.12.08. 22:35:09

Nem értem, hogy a falanszter.blog miért égeti magát Dézsyvel, meg az ő fantazmagóriáival.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2020.12.08. 22:55:09

@McKay: Heinrich Schliemann amatőr régészt is mindenki lebarmozta, lehülyézte, aztán csak megtalálta a nagyokosok előtt Tróját és Mükénét. Ráadásul ennél az esetnél már jóval több konkrétum van, mint az Iliászban
Válasz erre 

NGkiraly 2020.12.08. 23:16:53

Jó ez a sok ávós fattyú, akik kétségbe vonják Dézsy több évtizedes munkáját. De milyen alapon is? Meg tudja valaki cáfolni az itt és máshol leírt tényeket? Inkább csak a nagypapa emlékét mosdatják mert kissé véres a pufajka, Brüsszelbe már nem lesz jó. Ez nem hit kérdése, a metróalagútban anomália van, a fúró betonba ütközött '94-ben a Köztársaság téren, a ciprusiak rápacsáltak az olcsó horrorházzal, a szobor eltűnt a térről. Ezeket már nem fogja senki betonba önteni, elbontani, a kollektív tudat ismeri.
Válasz erre 

NGkiraly 2020.12.08. 23:17:22

@laci_52: A válasz benne van Dézsy Zoltán Pincebörtönök filmjében.
Válasz erre 

ecpec831 2020.12.09. 02:34:12

Budapest Nádor utca 9-CEU-Közép Európai Egyetem
https://www.google.com/maps/@47.5005218,19.0493632,3a,15y,121.72h,92.28t/data=!3m7!1e1!3m5!1s00Qac864LgkFjTDALxF_vA!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D00Qac864LgkFjTDALxF_vA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D19.25278%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192
"A pincében börtöncellák voltak. A levél a Nádor utca 9-es számú épületéről írt megrázó dolgokat. "
Válasz erre 

McKay 2020.12.09. 12:00:59

Aha, értem.
Tehát itt volt 9 év Tarlós éra. Meg itt volt a VIII. kerületben is nem tudom, hány év fityeszes éra. És ott volt megannyi kamupályázat, ahol milliókat, milliárdokat tudott volna elherdálni D. Z. az ásatásaira.
De nem történt semmi.
És most, amikor elesett Bp. is, meg a VIII. ker. is, akkor megint előjön ezekkel.
Annyira jól esik, amikor hülyének néznek embereket.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2020.12.09. 12:58:55

@McKay: Teljesen felesleges aktuálpolitikát feltételezni és gondolni a kutatás és a cikk mögé. A libanoni befektetővel pont a Tarlós-éra alatt vette fel a kapcsolatot a szerző, és szintén ebben az időszakban rugták össze a port is. Azt, hogy miért nem kapott, kért támogatást korábban a szerző, arról őt érdemes megkérdezni. Telefonszáma és e-mail címe megtalálható az írása közepén.
Válasz erre 

Ajtony 2020.12.09. 21:44:01

@McKay: arcra gyúrsz? Akik hülyének néztek mindenkit: Császár Józsefné, a Belügyminisztérium személyzeti és munkaügyi főosztályának vezetője – a minisztérium cégjelzéses papírján 1995. augusztus 14-én egy „Hivatalos feljegyzést” írt alá és küldött el Vajda Tibor egykori ÁVH-s őrnagy részére.
A 17-8/1995. számú ügyiratban az alábbi mondat található: „1. Az ÁVH vizsgálati főosztályán a kérdéses időszakban (1950–52 között) nem volt megengedett a gyanúsítottak bántalmazása. Vajda osztályvezetőként kifejezetten tiltotta ezt.”
A gyalázatos történelemhamisítás elkövetésekor a Belügyminisztérium az SZDSZ-es Kuncze Gábor vezetése alatt állt. Az ausztrál állampolgárságú egykori ÁVH-s őrnagy magyarországi jogi képviseletét pedig az Eörsi és Társai Ügyvédi Iroda látta el.
Válasz erre 

rako1982 2020.12.10. 13:01:53

@Csaba121: Kedves Csaba121, ,1956. november másodikán a tér Gázművek felé eső oldalán a talajfúró átütött egy beton födémet. A fúrócsövön keresztül - kopogtatással - kommunikáltak a lentiek a fentiekkel. Mindez benne van a Pincebörtön II. részében, Varga László szemtanú hiteles beszámolójában. indavideo.hu/video/Pincebortonok, (01.28.58.-nál) Az Erkel Színház oldalánál, a mai parkoló alatt kb.16 méteren szintén beleütköztek az objektum födémjébe. Másnap hajnalban folytatták volna, de a térre bevonultak a szovjet csapatok....
Válasz erre 

rako1982 2020.12.10. 13:01:59

@Csaba121: Már akkor is megtalálták, de nem tudtak lemenni.
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2020.12.16. 16:58:56

@gmarc: Ha mélyépítek (pl. pincebörtönt, vagy "gyalog metrót" az eftársaknak), előtte talajmechanikai feltárással kezdeném. Leánykori nevén a Magyar Állami Földtani Intézet-ben (MÁFI) keresném a fúrásokat, az Építési és Geotechnikai Adattár-ában. Azaz az ÉGA-ban, de lehetséges hogy több helyen is tárolják a fúrási infókat.
Válasz erre 

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2020.12.16. 16:59:08

Van web-es felületük is.

map.mbfsz.gov.hu/furas/

Sajnos főleg a régi fúrások helye nem pontos, az átkosbeli Titkos Ügyirat Kezelés miatt. :-(
Válasz erre 

Albu 2020.12.28. 14:02:39

falanszter.blog.hu/2015/12/14/elkeszult_budapest_foldalatti_vilaga_3d-ben
Válasz erre 

Albu 2020.12.28. 19:36:51

Vicces terelés:

„Van-e titkos alagút?
Mivel őket a pártházban nem találták meg (civilként kisétáltak a környező házakból az utcára és hazamentek, vagy hátsó udvarról hátsó udvarra mászva érték el a Rákóczi úti házakat, és onnan távoztak), valaki vagy valakik bedobták a Köztársaság téren még az esti órákig ott tartózkodó tömeg közé a „hírt”: az ávósok elbújtak. A pártházból titkos alagút vezet a Köztársaság tér alatti mély bunkerba! mondták. Oda, ebbe a rókalyukba húzódtak vissza foglyaikkal egyetemben, azokkal a fiatal felkelőkkel, akiket az előző napokban kaptak el. Tömeghisztéria keletkezett. Az ötvenes években épült a Rákóczi úton a budapesti metró földalatti csatornája. Az ötvenes évek elején beszélték Budapest-szerte a mesét azokról a kőbányai alagutakról, ahonnan nemrég német katonák bújtak elő. Az ostrom befejezésekor bújtak meg a még a török időkből származó mély barlangokban, mivel azok bejárata beomlott. Itt őrizték egy hadosztály élelmiszerkészletét, tehát sikerült magukat éveken keresztül táplálni. Közben ásták a lyukat, hogy kijussanak az alagútból.
Mindezek a mesék, összekeveredve a Rákóczi úti metró alagútjával, a feldúlt lelkiállapotú tömeget különös izgalomba hozta. Lélekbúvárok adhatnak magyarázatot egy ilyen jelenségre. Tény az, hogy megkezdődött a Köztársaság téren a „titkos kazamaták” keresése, miután a pártházban az ostromlók nem találtak rá arra a „100-200 főnyi ÁVH-s egységre” amelyről a fáma szólt.
Nem tudjuk, ki dobta a tömeg közé a „titkos börtönök” létezésének hírét. A BM nyomozati Jelentése ezt a kérdést is teljesen ignorálja. A tény csak az, hogy október 30-a délutánjától november 2-ig mind szélesebb arányban megkezdődött a Köztársaság tér pártház előtti szakaszán a keresés, kutatás eme titkos rejtekhelyek után. Nagyarányú ásatásokra került sor, földkotró gépeket hoztak, mérnököket mozgósítottak - több helyen mély gödröket ástak. Volt olyan kráter, amely tíz méter mélységű volt. Amikor lankadni kezdett az emberek érdeklődése, akadt olyan személy, aki hirtelen elkiáltotta magát: „Csönd, emberek! Hangokat hallok. Figyeljenek: a mélyből a bezártak kopognak!” És újra kezdődött a fúrás, a keresés.
Kiknek állt érdekében e tömeghisztéria szítása? A Nagy Imre kormánynak, a forradalmi nemzetőrségnek bizonyára nem. Érdekes és feltűnő, hogy ezeknek a nem létező földalatti börtönöknek jutott még szerep az 1957-es kádárista Fehér Könyvekben, később sehol nem lehetett róluk olvasni. A Köztársaság téri csatával kapcsolatos kutatásaim során ugyan kezembe akadtak elfogott felkelők kihallgatási jegyzőkönyvei, de ezekben sem volt olyan kíváncsi zsaru, aki az „alagutak” után érdeklődött volna.
Amikor „Az ÁVH és a magyar forradalom” című monográfiámat írtam - a hatvanas évek elején - magam is igyekeztem utánajárni ennek a rejtélynek. Az USA-ból Papp László építészmérnökkel hozott össze a sors. Tőle kaptam 1964. január 3-án a következő levelet: „A Köztársaság téri pártházzal kapcsolatban annyiban voltam informálva, hogy évekkel előtte az a tervező vállalat tervezte az épületet, amelyik Forradalmi Tanácsának az elnöke voltam. A tervezőket személyesen ismertem. A forradalom alatt felkerestek a titkos alagutak miatt. Sem a tervek, sem a tervező és a statikus nem tudtak semmi ilyesmiről, pedig más esetben (például Rákosi villájánál), ha nem is mi terveztük a földalatti részt, de megkaptuk a Belügyminisztériumból a kijárataik helyét. Egy ilyen bunkerbejáratra terveztem jómagam is a Gerő villánál egy kerti szaletlit...”
A józan ész is ellentmond egy ilyen „egérodú” létezésének. És az is tény, hogy a magyarországi kommunista párt hallatlan gőgjében, elbizakodottságában és ostobaságában, még a gondolatát sem merte felvetni, hogy biztonsági előkészületeket tegyen egy olyan esetre, amikor pártfunkcionáriusok, „vezető elvtársak” (pártzsargonban: „pártmunkások”) Magyarországon menekülésre kényszerülnek.”

Forrás:
Gosztonyi Péter: A Köztársaság téri ostrom és a kazamaták mítosza, in Budapesti Negyed 22. (1998/4)
web.archive.org/web/20061008014803/http://www.bparchiv.hu/magyar/kiadvany/bpn/05/048_080.html
Válasz erre 

Warlimont 2021.01.15. 15:17:32

Ez az egesz iras egy oriasi baromsag, ugy ahogy van, paranoid összeeskuveselmelet.
.
Csak egy konkret reszletet kiemelve: a Munkasmozgalmi Patheonban nem azert volt telefon, es nem azert volt ott ör, mert hatha feltamad valaki, hanem a rendszerváltásig külön embert alkalmaztak arra, hogy ennél az asztalnál ülve fogadja az itt elhelyezett munkásmozgalmi mártírok hozzátartozóinak telefonjait.
Válasz erre 

rolls 2021.02.08. 01:03:13

"Kényes kérdés az 1956-os forradalom után nem sokkal megnyílt Munkásmozgalmi Panteon. 1957-ben született meg a határozat a centrális jelentőségűnek szánt munkásmozgalmi mauzóleum létesítéséről. Még ebben az évben befejeződött a környező három parcella teljes kiürítése. Az építészeti pályázatot a modernizmusból a szocreál emblematikus tervezőjévé lett Körner József nyerte meg. A kolumbárium épülete előtt két oldalról három-három pilon vezeti a tekintetet a középen elhelyezett bronz emlékműhöz, Olcsai Kiss Zoltán alkotásához. Hogy a kompozíciót monumentálisabbá tegyék, bemélyítették az előtte lévő területet, a víz elvezetéséről azonban nem gondoskodtak, így hatalmas tócsák gyűltek esőzések után a díszes temetések helyszínén. Nagyobb baj volt, hogy a mauzóleumnak csak a föld felett álló legelőkelőbb része készült el az 1959-es ünnepélyes átadásra. A több mint háromszáz urnahelyet tartalmazó alagsori részt részben bányászati módszerekkel, szinte titokban építették utólag. Az utolsó simításokat 1973-ban, az átadás után tizennégy évvel végezték."
Innen:
muzeumcafe.reblog.hu/lehet-e-muzeum-a-sirkert---temeto-panteon-parcella
Válasz erre 

kiskutyauto 2021.04.18. 11:28:33

Nem tudom mit kell habzó szájjal kommunistázni? És ha azok építették akkor mi van? A történelem részei, ez van... ORBÁN ÉPPEN MOST IS ILYENEKET ÉPÍT!!! Amúgy pedig aligha tudtak volna pár év alatt Rákosiék ilyen gigantikus rendszereket készíteni, főleg észrevétlenül... Nyilvánvaló hogy a fasiszták és nácik idejében (sőt egyes részeit ezeknek már Ferencz József bandája, az I. Vh-ra készülődve...!!!!) kezdték el ezeket, főleg az andrássy útiakat. Horthy fasiszta diktátor volt, Hitler nagy haverja, szóval semmivel nem volt különb Rákosinál, sunyi volt és és ő ill vezérkara is sunnyogott ilyen dolgokkal... a nyilasokról nem is beszélve... tehát csak ne kommunistázz főleg ne ilyen hisztérikusan, mert nem voltak különbek a nagy keresztények sem...
Válasz erre 

Custertábornok 2021.05.09. 18:32:57

@Pista Bácsi:
anyád se szeret, büdös gyökér
Válasz erre 

gigabursch 2023.11.04. 12:36:57

A dokumentumokat keresni esetleg az UVATERV ill a KévMetro és jogelőd/jogutód szerveinél lenne érdemes.
Válasz erre 

gigabursch 2023.11.04. 12:37:10

@Pista Bácsi: @McKay: @Warlimont:
Igazi aljas, 'a mőltat végképp eltörölni' akaró élősködő mentalitás

@kiskutyauto:
Igen. Jól dokumentált tény, hogy a nyilasokból hányan lettek ávósok.
S közülük mennyi volt a gettós kápó.
Válasz erre 

Enigma1956 2024.06.15. 21:37:08

@kiskutyauto: mi már nyugodtan kommunistázunk,ti véditek a volt exkomcsikat szocikat hisztérikusan.. :-)
Válasz erre 

Enigma1956 2024.06.15. 21:37:16

@Warlimont: te csak tudod.... :-)
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Június 21. du 3-kor: Bűnök és titkok Pest Belvárosában
  • Június 22.. du 3-kor:Mellbevágó és vicces újbudai történetek
  • Június 28.. du 4-kor:Egy nap, két atombunker

VÁROSI SÉTÁINK

vizivaros_froccstura.jpg431121476_942448317885995_5451377010049329426_n.jpgujbudai_seta.jpg429988925_942605214536972_433369774928657042_n.jpgpetofi_nyomaban.jpgkulfoldi_turak.jpga_tabantol_a_bem.jpgegy_nap_ket_bunker.jpg
belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025.TEMATIKUS TÚRÁI
    2025.TEMATIKUS TÚRÁI

    2019. július 02. 15:40Bővebb információ a Falanszter blog oldal FB-oldalán
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atombunker (2) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (3) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) belváros (1) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (72) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (49) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csepel (2) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (4) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fröccstúra (1) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (2) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidél (1) kasselik fidel (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kéjnegyed (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (3) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) múzeum (1) náci (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (2) titkos kert (2) titkos repülőgépgyár (2) titkos udvar (3) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (3) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) újbuda (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) viziváros (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard