A fekete kontinens legnagyobb és legmodernebb városában a madár se jár.
Kilamba a szellemváros (Fotó: Angola-today.com)
A szegénység és a nyomornegyedek felszámolása miatt José Eduardo dos Santos angolai elnök 2008-ban határozta el, hogy Luandától 30 kilométernyire egy új várost fog felépíttetni népének kínai hitelből. Peking az egymillió lakásból álló új település kivitelezését és annak 3,5 milliárd amerikai dollárba kerülő finanszírozását csak úgy vállalta el, hogy a kölcsön csak 20 évre szól, illetve 50 évig csak ők termelhetik ki Angolában a kőolajat. A Nova Cidade de Kilamba névre keresztelt várost 2009-ben kezdte el építeni a CITIC nevű társaság, amely a világ 156. legerősebb cégének számít adózott nyeresége után. A 2012-ben befejeződött projekt során a kínai állami cég 750 darab nyolcemeletes lakóházat, kilenc általános iskolát, 8 középiskolát, 24 óvodát, két kórházat, valamint több mint 100 kiskereskedelmi egységet épített fel, ám az 500 ezer ember lakhatását biztosító városban mégis alig lakik valaki. Ennek az az oka, hogy az angolai kormány igen magas árat, 150-250 ezer dollárt kér lakásonként, amely szinte megfizethetetlen egy olyan országban, ahol világbanki adatok szerint az egy főre jutó GDP évi 5144 dollár. Az ország lakosságának nagy része egyébként napi két dollárból éldegél.
Ennek megfelelően nem meglepő, hogy az első ütemben eladásra szánt 2800 lakásból 2012-ig csupán 220 darabot tudtak értékesíteni. A boltok közül alig néhány nyitott ki, és a környéken egyetlen szupermarket próbál megélni a csekély számú vevőből, akik jórészt az egyik közeli konténertelepen élő kínai munkásokból áll. Érdemes megemlíteni, hogy az angolai kőolajért cserébe elvégzett 3,5 milliárd dolláros beruházás csak elenyésző töredéke annak az összegnek, amit Kína az utóbbi évtizedekben befektetett Afrikába. A földrész kínai gyarmatosítása egészen elképesztő méreteket ölt, a távol-keleti nagyhatalom már több tucat országgal kötött átfogó kereskedelmi megállapodást. Peking célja, hogy Afrikát egyfajta szatellit földrésszé alakítsa, amivel megoldaná saját túlnépesedési problémáját és a természeti erőforrások véges volta miatt fellépő gondjait is. Kína erőfeszítéseit ráadásul az is erősíti, hogy a fekete földrész lakói jobban preferálják a gyarmatosító múltjuk miatt elűzött/megtűrt fehérek helyett a hatalmas tőkével rendelkező ázsiai beruházókat.
Az igazi problémát azonban nem csak a magas lakárak jelentik, hanem az is, hogy Angolában nagyon nehéz hitelhez jutni – véli Paulo Cascao az értékesítést végző Delta Imobiliaria ügyvezetője. Szerinte az árak teljesen korrektek és igazodnak a lakások és a szolgáltatások színvonalához, a gond inkább az, hogy Angolában nem létezik az a középosztály, amely ilyen lakásokat tudna vásárolni, illetve, hogy szinte lehetetlen banki hitelhez jutni. A kormány, hogy az 54 négyzetkilométeren elterülő település ne maradjon szellemváros, most állami tisztségviselőket próbál beköltöztetni a városba. 2013-as adatok szerint Nova Cidade de Kilamba lakossága már elérte a 40 ezer főt, de a település hangulata és kinézete még mindig „szellemvárosos”, a hiányzó 460 ezer ember miatt.
Jamrik Levente
A kellemes túraidő miatt most vasárnap (Július 2-án du 2-kor) ismét lesz "A Kéjnegyed bugyrai: szex, gyilkosság és szekták a gettóban" tematikus túra! A nagyközönség számára nem ismert egykori bordélyházakat, zsidó és okkult szektákat is bemutató séta titkos kéjlakokról, híres emberekről, pletykákról, szexuális kisegítőkről és neves gyilkossági helyszínekről rántja majd le a leplet, amelyről itt lehet több részletet megtudni.