Ismeretlen barokk szobrok, embernagyságú reliefek, természetvédelmi értékek rejtőzködnek a hatalmas grillteraszokkal rendelkező budai Várnegyed házai mélyén-, amelyeket szinte csak az ott lakók ismernek.
A Táncsics Mihály utcai Multzer-ház embernagyságú reliefje. Egy kis toszkán hangulat (Fotó: Urbface.com)
A Multzer-ház
A Táncsics Mihály utca 16. szám alatti barokk stílusú épületet 1701-ben építtette át mai formájára Multzer János kádármester nászajándék céljából jegyesének, a felfokozott szexuális aktivitása miatt az előző férjét szívinfarktusba hajszoló Hueber Anna Máriának. Talán az asszony fehérmájúsága ihlette meg azt az ismeretlen nevű piktort is, aki az épület homlokzatára ekkor festette fel a félig-meddig felöltözött szentekből álló társaság közepére a pucér kisded Jézust, felette pedig a félmeztelen Szent Józsefet. Az épület neves lakója volt Balázs Béla költő, író, filmesztéta és filmrendező, illetve Légrády Sándor festő- és ötvösművész, minden idők legnagyobb magyar bélyegtervezője. Az ő 1957-es terve alapján készült el a Magyar Népköztársaság címere is. A toszkán hangulatú lakóépület északi udvarfalába beépített 2,5x6 méteres, illetve ennek egykori részeként a kapualjban megbújó 2,5x2 méteres barokk korból származó Krisztust és az apostolokat ábrázoló reliefeket vagy az 1933-as Szentgyörgyi Károly építész vezette átépítés, vagy pedig az 1958-as Dragonits Tamás irányította rekonstrukció során szállítottak át ide a szemközti Horányi-Zichy-palotából. Ekkoriban alakították ki az udvari dombormű felett azt a nagyméretű teraszt is, ahol egy kerti parti során akár húszan is kényelmesen elférnének. Még több infó és archív fotó a Multzer-házról itt.
A Horányi-Zichy-palota
Ha már szóba került a Horányi-Zichy-palota, érdemes erről az épületről is megemlékezni, hiszen a budai Várnegyeden belül ez az épületegyüttes rendelkezik a legnagyobb parkosított magánkerttel. A mai Táncsics Mihály utca 19-23. szám alatt megbújó ingatlan korábban azért volt nagyobb, mert Horányi Gábor királyi tanácsos 1745-ben barokk stílusban a mai Táncsics Mihály utca 25-ös házat is beépítette az épületbe feltételezhetően Nöpauer Máté terve alapján, amelyet csak 1836-ban választottak le ismét. Érdemes megjegyezni, hogy az építtető fia az a Horányi Elek irodalom- és tudománytörténész volt, aki piarista papként elévülhetetlen érdemeket szerzett a latin bölcselet magyarországi megismertetésében. Az épületegyüttes 1869-ben gróf Zichy Jenő szakíró, Ázsia-kutató, országgyűlési képviselő tulajdona lett, amely a két világháború között a magyar irodalom egyik fellegváraként működött. 1922-ben, valamint 1937-ben is itt olvasott fel vendéglátóinak műveiből a Nobel-díjas Thomas Mann író, valamint 1938-ban a világhírű olasz báró Julius Evola valláskutató, filozófus, a metafizikai tradíció létszemlélet egyik legnagyobb alakja.
A palota előkertje bár már nem annyira szép és rendezett, mint a harmincas években, azért két érdekessége még akad: Mivel a mai Babits sétányt 1936-ban hasították ki az északi várfalra kifutó kertekből, így az utcára néző kertkapu belső oldalán ekkor állították fel azt a két, korábban a lépcsőházban álló barokk szobrok betonmásolatát, amelyek Herkulest és második feleségét, Déianeirát ábrázolják. (Ez utóbbinak már csak a lábfeje maradt ránk.)
A kert másik érdekessége bár nem látható, ám mégis fontos művészettörténeti, vallástörténeti és régészeti emlékkel bír. A talajszint alatt öt méterre húzódik Mendel Jakab zsidóprefektus 1461-ben emelt kéthajós csarnokú zsinagógája, amelynek flamboyand-későgótikus stílusú boltozatát három középpillér tartotta, hosszúsága 26 méter, szélessége 11 méter, belmagassága pedig 8 méter volt. Elrendezése hasonló volt a vele kb. egyidős prágai „Ó-új" zsinagógával, de majdnem kétszer akkora alapterületen, így az akkori ismert zsinagógák legnagyobbjai közé tartozott. Még több infó és archív fotó a Horányi-Zichy-palotáról itt, illetve a reneszánsz idején a házzal szemben egy utcahíddal összekötött, ma részben múzeumként működő Mendel-palotáról itt.
Az Appel-Esterházy-ház
A Bécsi kapu tér 8. szám alatti földszintes sarokházat még Appl (Appel) Flórián szabó magasította meg egy szinttel 1824-ben Weixlgärtner Mihály terve alapján. Az ingatlant 1929-ben vásárolta meg gróf Esterházy Móric miniszterelnök, aki még ebben az évben megbízta Abos Brúnó építészt az épület biedermeier stílusú átalakításával. A sarokerkély 1930-ra készült el a rajta látható vadászjelenettel együtt. Mivel Móricunk (Esterházy Péter író nagyapja) az Egyesült Keresztény Párt képviselőjeként támogatta Kállay Miklós miniszterelnök kiugrási politikáját, így a Gestapo 1944. október 16-án letartóztatta és a mauthauseni koncentrációs táborba szállította. 1945-ös szabadulása után azonban a kommunisták tartóztatták le, akik Heves megyei Hort községbe internálták, ahol öt évig sírásóként kereste kenyerét.
Senki sem érti, hogy került oda, de a Budapest 1944-1945-ös ostromában jelentősen megsérült ház udvarán 1947-óta nő egy amerikai Izabella típusú szőlőtőke, amely borként bár ihatatlan és gyomorhajtós-, ám gyümölcsként nagyon zamatos. A kerítésfal tövéből kinövő terebélyes szőlő 1982-től természeti védelmem alatt áll. A növény mellett, az udvar közepén fellelhető még egy kerékvető kő, és egy japánkertnek álcázott jól karbantartott szellőző is-, amely egykor összeköttetésben állt az Úri utca 72. szám alatti Nemzeti Bank építette többszintes bunker- és trezorlabirintussal. Még több infó és archív fotó az Esterházy-házról itt.
Jamrik Levente
Ha Te is szeretnél ilyen érdekes udvarokat látni és lefotózni főváros-szerte és meghallgatni a hozzájuk köthető sztorikat, akkor érdemes a hétvégi tematikus túrák valamelyikére regisztrálnod:
1. "A Kéjnegyed bugyrai " A túra Április 25-én (szombat ) du 2-kor kezdődik a Szt. Teréz templom elől.
- BORDÉLYHÁZAK, MULATÓK, CSŐDÖRÖK ÉS ZENGERÁJOK NYOMÁBAN
- MELYIK BÉRHÁZAKBAN MULATTAK EURÓPA URALKODÓI?
- NEVEZETES GYILKOSSÁGHELYSZÍNEK
- AZ SS ÉS A GESTAPO FŐHADISZÁLLÁSAI
- HÍRES EMBEREK SZERELMI FÉSZKEI
- MI KÖZE WAGNERNEK A KIRÁLY UTCÁHOZ?
- HOL LAKOTT ÉS DOLGOZOTT KÁDÁR JÁNOS?
- A PESTI ZSIDÓSÁG EMLÉKEZÉSPONTJAI
- MIÉRT VOLT HÍRES EXPORTCIKK A MAGYAR NŐ?
- PÉNZHAMISÍTÓK ÉS HOLLYWOOD
- ELFELEJTETT HŐSÖK ÉS ANEKDOTÁK
A nagyszámú érdeklődés miatt a túrára regisztrálni kell az artistfama@gmail.com email címen, vagy a 30-434-66-80 számon. A túra 3500 Ft-ba kerül személyenként.
2. "A budai Várnegyed titkai" A túra Április 26-án (vasárnap) du 2-kor kezdődik a Várszínház elől.
- NEVEZETES GYILKOSSÁGHELYSZÍNEK
- TITKOS LESZBIKUS KÖZPONTOK
- 1849-ES, 1944-ES KÉMKÖZPONTOK
- A GESTAPO ÉS AZ SS FŐHADISZÁLLÁSAI
- HÍRES EMBEREK SZERELMI FÉSZKEI
- POLITIKAI OKOKBÓL LEBONTOTT HÁZAK
- KÍSÉRTETJÁRTA ÉPÜLETEK
- IRODALMI ÉS OKKULT SZALONOK
- REJTJELEK A HOMLOKZATOKON
- ELÁSOTT ARANYKINCSEK NYOMÁBAN
- ELFELEJTETT HŐSÖK ÉS ANEKDOTÁK
A nagyszámú érdeklődés miatt a túrára regisztrálni kell az artistfama@gmail.com email címen, vagy a 30-434-66-80 számon. A túra 3500 Ft-ba kerül személyenként. Bővebb infó a túráról az Index.hu cikke:http://index.hu/kultur/eletmod/2014/04/16/var_os_tura/ Esőnap nincs.