FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
A Horthy-korszak meg nem épült felhőkarcolói

A Horthy-korszak meg nem épült felhőkarcolói

Milyen lenne ma Budapest sziluettje, ha a Belgrád-rakparton megépült volna  a 130 méter magas Magyar Történelem Tornya? Lenne-e az Erzsébet téren Gödör, ha a II. világháború nem akasztja meg  az ide tervezett 80 méter magas felhőkarcolók építését? Íme, a Horthy-korszak meg nem épült felhőkarcolói...

MAGYAR TORTENELEM TORNYA NYITO.jpgAz egész Ferenc József (ma Belgrád) rakpartot lebontották volna a Magyar Történelem Tornya kedvéért. (Grafika: Falanszter.blog.hu)

Az amerikai nagyvárosokban a felhőkarcolók többnyire bérirodák vagy óriáscégek székházai számára épültek. A magas telekárak és az ingatlanspekulációk miatt az épületek tervezésénél éppen ezért elsődleges szempont volt a várható jövedelmezőség, az extrém méretekből adódóan pedig a vállalati reklámérték is. „Európában a toronyházak megítélése az amerikai gazdasági-technikai fejlettség és a városi élet intenzitása, illetve a kaotikusnak, szabályozatlannak tűnő városkép keltette félelemmel vegyes elragadtatást tükrözte.”- írja Csáki Tamás az egyik tanulmányában. Az öreg kontinensen éppen ezért az első toronyház-tervek mindig a lakáshiány enyhítését, a túlzsúfolt városközpontok fellazítását, valamint a városi terek felborult hierarchiájának helyreállítását célozták meg. (Németországban a toronyházak/felhőkarcolók leginkább a háborút elvesztett ország gazdasági talpra állását jelképezték-, amelyek a wilhelmiánus korszak monumentális építészetével szembeállított demokratikus világvárosi építészet megteremtését célzó törekvések elemeként jelentek meg.) Bár a magyar építészekre jelentősen hatott az 1921-1923 között lezajlott német „Hochhausfieber”, a Kárpát-medencében nem volt olyan mértékű tőkekoncentráció, iparágakat magukba olvasztó vállalat- és bankcsoportok, amelyeknek szüksége lett volna a „mindenki és minden felett állásukat” hangsúlyozniuk. Budapestre ráadásul nem volt jellemző az építési telkek minimalizálásához vezető intenzív telekspekuláció sem. A magyar felhőkarcolók elterjedését mindezek mellett az is hátráltatta, hogy az 1914-es építési szabályzat 7 emeletnek megfelelő 25 méterben engedélyezte csak a párkánymagasság kialakítását.  (Bár 1928-30-ban sokkal élénkebb építőtevékenység folyt Budapesten, mint az évtized első pangó éveiben, a magyar fővárosban még a szerényebb méretű kommerciális, áruház- és irodaépületek iránt is csak igen csekély igény mutatkozott, nemhogy a felhőkarcolókra.) Ennek ellenére a radikális fiatal építészek a jövő kihívásának, a korszerűség megtestesítőinek tekintették az amerikai típusú toronyházakat, amiket a gazdasági igény, valamint a hatósági támogatás híján többnyire magánkezdeményezés útján önszorgalomból készítettek el - kivételt csak az Új Városháza-felhőkarcolója jelentett.

103.jpgFelhőkarcolók a Bazilika és az Iparművészeti Múzeum között. A Tér és Forma 1927-es fejléce (Fotó: Antikvár.hu)

Az Újságpalota

Csáki Tamás kutatása szerint az első magyar felhőkarcoló-terv a Magyar Mérnök és Építész Egylet 1912-es felhívása után született meg. A Skutetzky Sándor tervezte 10 emeletes Újságpalota az 1926. március 1-én átadott Corvin Áruház telkén épült volna meg, amit 1918-ig még nem Blaha Lujza térnek, hanem Népszínház utcának hívtak. Az építész ironikus módon a zömök tornyú, ám hatalmas üvegablakokkal tagolt toronyházába egyetlenegy helyiséget sem kívánt kialakítani – az éjjelenként belülről kivilágított „épülethéj” díszletszerűen és „reklámszerű jelleggel” nőtt volna rá a kultúra egyik fellegvárának tartott Nemzeti Színház fölé.

népszínház utca(ma blaha té) 1903-ban.jpgA Népszínház utca (jelenleg Blaha Lujza tér) 1903-ban. Skutetzky Sándor a bal oldalt látható üres telekre építette volna meg felhőkarcolóját (Fotó: Vasárnapi Újság)

A Gerbeaud-palota


Borbíró (Bierbauer) Virgil
, a kor legjelentősebb építészeti publicistájának javaslatára 1926-ban hirdették ki a Vörösmarty (Gizella) tér - Dorottya utca - József nádor tér közötti Gerbeaud-tömb helyére felépíteni kívánt új üzlet és irodaház megtervezését. (A városrendezési tervben egyébként nem szerepelt az épülettömb lebontása, vagy átalakítása. A helyszínre csak azért esett a választás, mert a terület centrális fekvés miatt tényleg megfelelőbb rálátást nyújtott volna a leendő új ingatlanra, mint a Belvárosban más részein.) A pályázatra összesen két fantázia-ideálterv érkezett be. Az Árkay Bertalan jegyezte német stílusban megfogant épülete négy eltérő méretű, aszimmetrikusan egymáshoz kapcsolt tömbből állt. Míg a két magasabb (45 és 60 méter) torony a Vörösmarty tér felé, a két kisebbik (10 és 14 méter) a József nádor tér felé nézett. A négy hasábból felépített toronyház homlokzatairól hiányzott minden történeti stíluselem. Az egyes hasábok sajátos karakterét és az egész épület egyensúlyát a tervező az ablaksávoknak hol horizontális, hol pedig vertikális irányú tagolásával érte el. A puritán külsőt ellensúlyozta a gazdag díszítésű belső formavilág, amely az art deco-t követte. Az épület alsó szintjein egy kávéházat, kisebb üzlethelyiségeket, vívótermet és egy mozit helyezett el a tervező, felettük a középfolyosós irodaszintek belső tereit nem osztotta fel helyiségekre, ezt a tartópillérek nyújtotta raszteren belül a bérlők fantáziájára (és pénzére) bízta.

A norvég származású nagyvállalkozók építész végzettségű leszármazottja Gregersen Hugó épülete a teljes telektömböt elfoglalta volna. Hétemeletes épületének alsó szintjének historizáló stílusban megálmodott homlokzata alig tért el a pesti bérházak homlokzatsémáitól – sőt, a mérnök terve kifejezetten emlékeztetett Hültl Dezső Piarista Gimnáziumának Szabad Sajtó úti homlokzatára, amely szintén az 1916-os New York-i övezeti szabályozásnál megkövetelt lépcsőzetes tömegképzését követte.

gregersen -rókus kórház.jpg A Rókus Kórház helyén felépítendő Gregersen Hugó 1928-ban tervezte felhőkarcoló terve (Fotó: Magyar Építőművészet)

A Rókus és az Orczy felhőkarcolók


„Gregersen Hugó későbbi budapesti városrendezési pályázatokra benyújtott toronyház munkái kifejezetten kiállításra szánt grafikák voltak, amelyek nem utaltak meghatározott helyszínre”- írja Csáki Tamás. Kivételt talán csak a lebontásra ítélt Szent Rókus Kórház és az Orczy-ház helyére tervezett felhőkarcolója, valamint a leendő 25 méter széles Erzsébet (Madách) sugárút nyitóépülete volt. A Rákóczi úti kórház helyére 1928-ban megálmodott felhőkarcolót Gregersen a körbefutó 12 méter magas árkád, a 9-12 és a 28-34 emeletek kivételével acélból, vasbetonból és nagy felületű vagy csúcsívben végződő, vagy vízszintesen lezárt ablakokkal kívánta „felépíttetni”. A 4+3+4 tagolású sarokrizalitos „új gótikus” épület az amerikai móditól csak annyiban különbözött, hogy sokkal zömökebb és robosztusabb volt, mint tengerentúli társai. Az építész a 34 emeletes tornyot 20 darab egész alakos szoborral és egy földgömböt tartó rotundával (itt nem körtemplom!) zárta le.

A Károly körút és a Király utca sarkán álló, szintén régóta lebontásra váró 1790-ben épült Orczy-ház helyére tervezett, az előbb ismertetett tervhez hasonló felépítésű, ám itt már tömör falas homlokzatú, 8+3+8 tagolású 27 emeletes toronyházát erős kritika érte bemutatásakor. A terv negatív megítélést ugyanis az váltotta ki, hogy „Pest legízléstelenebb és legmonstrózusabb épületének” tartott Anker-ház is eltörpült az „1928-as jegyzésű normann vártorony” mellett. Az épület helyére végül is 1937-ben a Wälder Gyula tervezte, ma is látható 14 parcellára osztott ingatlan-együttest építették.

gregersen orczy ház.jpgA régi Orczy-ház helyén felépítendő Gregersen Hugó 1928-ban tervezte felhőkarcoló terve (Fotó: Magyar Építőművészet)

Az egykori Orczy-ház (Fotó: Vasárnapi Újság)

Az Új Városháza


1939. július 12-én hirdették ki sokadik alkalommal a monumentális épületeket magában foglaló új budapesti városközpont létrehozását maga elé tűző úgynevezett Fórum-pályázatot, amely nemcsak a Kiskörút Deák tér és Rákóczi út közötti szakaszának rehabilitációját, hanem az új Városháza megtervezését is magába foglalta. A kiírás szerint az építészeknek a fent leírtakon kívül, a Martinelli-féle egykori Invalidus-kaszárnyát a Károly király út felé is úgy kellett kibővíteniük, hogy ott szerves kapcsolat alakulhasson ki a Belső-Erzsébetvárost átszelő, az Andrássy úttal párhuzamos leendő Erzsébet (Madách) sugárúttal. Az 1940. január 12-én a 42 érvényes pályaterv közül nyertesnek kikiáltott Kertész K. Róbert és Weichinger Károly külön-külön, ám mégis közösen jegyezte Új Városháza-terv, a Vilmos király út (jelenleg Bajcsy-Zsilinszky Endre)  sugarába állított „felhőkarcolójával” visszautalt a régi városházák kötelező formai kellékeire. A szép arányú, finom tradíciókat felvonultató terv Ferkai András „Pest építészete a két világháború között” című könyve szerint „barokkos kompozíció, neoklasszicizmus, Novocento, amerikai felhőkarcoló, stockholmi városháza tornya, minden elképzelhető és elképzelhetetlen forrásból merített elem előfordult.” A 30 emelet magasra tervezett felfelé keskenyedő négyszög alaprajzú óratorony, a 11+5+11 tengelyű leendő közintézmény Deák tér felé eső oldalán kapott helyett, amit a ránk maradt tervrajzok és makett fotók szerint az általuk lebontandó evangélikus templom helyére szántak. A sarokrizalitos épület központi beöblösödésében a mérnökök egy római hatást mutató obeliszket akartak, amit az 1942-es apró tervmódosítások után is meghagytak.

A tervezőpáros lelki szeme előtt nemcsak a külföldi minták, hanem az 1917-es meghirdetett, ám az első világháború miatt meg nem valósult pályaművei is mintát szolgálhattak. Míg Warga László akkor a leendő Erzsébet út torkolatánál létesítendő nagyszabású tér két oldalára helyezte el új városházáját, addig Ligeti Pál és ifj. Gyenes Lajos egy aszimmetrikus, részben kommerciális funkciójú és egy reprezentatív, szimmetrikus, tornyos épületszárny különös kombinációjával kívánta megvalósítani a feladatot. Münnich Aladár ugyanekkor az Invalidus-palota műemléki szárnyainak megtartása mellett, annak udvarára tervezte 12 emeletes, csillag alaprajzú épületét. Ligetiékhez hasonlóan Pál Hugó szintén egy 14 emelet magas amerikai típusú felhőkarcolóban látta Budapest új városházájának sziluettjét. Radikálisabb volt Forgó Pál csak írásban megfogalmazott terve, aki a műemlék teljes lebontásával, egy 25-30 emeletes, kis alapterületű vasbetonvázas, üvegfalas homlokzatú toronyházat szeretett volna, ahol a támfal első emeletéig nem üzletsorokat, hanem egy függőkertet akart.

BUDAPESTI ÚJ VÁROSHÁZA ÉS AZ ERZSÉBET SUGÁRÚT 1917-1936-1940.jpg A budapesti Városháza-felhőkarcoló tervei (Fotó: Tér és Forma, Magyar Építőművészet, Grafika: Falanszter.blog.hu)

Külsőségében puritánabb, de nagyvárosias hivalkodásában nem maradt el a fent említett tervektől Vágó József álma, aki 1919-es múltja és büszkesége miatt bár sohasem indulhatott el a Mérnöki Kamara által kiírt pályázatokon, ám 1936-ban megjelent „Budapest művészi újjáépítése” című könyvében mégis közhírré tette nézeteit. A mérnök egyébként a német bauhaus szellemében egy komplett felhőkarcoló várossá formálta volna át Budapestet. Ő nemcsak a pesti belső körút és környékével (Városháza, Erzsébet tér, Andrássy út torkolata) foglalkozott, hanem az egész várossal: a Nyugati és a Keleti pályaudvarokat sportpalotákká alakította volna át, a Kálvin és a Petőfi tereket toronyházakkal vetette volna körbe, a Károlyi-kertet bontások útján kiszabadította volna a térfalak szorítása közül, illetve kis-Manhattant építtetett volna a már lebontott Tabán helyére. A Klotild és Matild-paloták tornyainak pendantjait felhasználva szintén toronyházakba űzte volna a „világszállodákat”, a főpostát, illetve a Nemzeti Színház kiszolgáló helyiségeit is.

Az Erzsébet téri felhőkarcoló-csoport


Kaffka Péter 1929-ben egy olyan elképzeléssel állt elő, hogy a Városházát és tornyát ne a Károly körútra, hanem az Erzsébet térre, a Bazilika és az evangélikus templom közzé úgy építsék fel, hogy az a bécsi Rathausplatzot lemásolva, illetve Múzeum körút felé meghosszabbítva egy nagy parkterületben elnyúló toronyházcsoport legyen. „A szintén csak egy térképvázlattal illusztrált terven, a Bazilika oldalhomlokzatát takaró háztömböt elbontva, az Erzsébet tér előtt - a mai Nemzeti Gödör helyén - húzódó házsor átalakításával. külön-külön toronnyal kívánta lezárni a két főutat. Hasonló toronypárt helyezett az Erzsébet út torkolatának két oldalára is, velük szemben, az út tengelyébe pedig a városháza felhőkarcolóját tervezte. A parkosított térként elképzelt városközpont két domináns épületének Kaffka megint csak a városházát és a Bazilikát szánta, melyek az alacsonyabb toronyirodaházak fölé magasodtak volna.”- írja Csáki Tamás. A felhőkarcoló-városháza terve fantasztikus ideából rövidesen a városépítési hatóság hivatalos elképzelésévé vált, amikor az a főváros tervezetét módosítva 1929 júliusában elfogadta az Erzsébet út és a városháza környékének hármas toronycsoportba összegyúrt rendezési tervét, amely az Andrássy út új építészeti kiképzését is jelentette. Az első díjat Árkay Aladárnak ítélték oda, aki a toronypárt azért helyezte a tér belső sarkaira, hogy ezzel a lépésével is a főutak kereskedelmi és közlekedési jelentőségét hangsúlyozza. Nem díjazták azokat a terveket, amelyek homogén, nagy üvegfelületekkel horizontálisan tagolt, dísztelen homlokzatokat és 20 emeletes, 80 méter magas felhőkarcolókat rajzoltak (Árkay Bertalan, Bierbauer Virgil, Gerlóczy Gedeon), vagy sajátosan vegyítették a neobarokk elemeket a bauhaussal, illetve a berlini Brandenburg kapu másolatával (Tóth Kálmán és Módos (Merxbauer) Ferenc).

Gerlóczy Gedeon új városháza.jpg Az Erzsébet térre szánt Gerlóczy Gedeon-féle  80 méter magas Városháza terve (Fotó: Bl.hu)

Tóth Kálmán - Módos-Merxbauer Ferenc Az Andrássy út torkolatának terve.jpgTóth Kálmán és Módos (Merxbauer) Ferenc felhőkarcoló terve az Andrássy út lezárására (Fotó:Bl.hu)

A Tudomány Tornya és a Fiatalság városa

 

A Károly körút mellett a legtöbb nagyszabású városrendezési terv a Duna partjaira készült, az újonnan tervezett és épített Duna-hidak hídfőinek rendezésével, mint például az Árkay Bertalan tervezte Vitézek tere és Szent Korona útja részlegesen megvalósult terve, vagy a fővárosból nemzetközi rangú fürdővárost álmodó ideákkal kapcsolatban. Bár Klebelsberg Kunó kultuszminiszter 1926-ban kiötlött terve, miszerint a budapesti egyetemek természettudományi intézeteiből független elméleti és alkalmazott kutatóközpontot építsenek a Műegyetemtől és a Déli összekötő vasúti hídig Wälder Gyula terve által megbukott, az ötlettől inspirálva Pogány Móric 1928-29-ben megtervezte a Fiatalság Városára hallgató új városrészt. A terv egyszerre próbálta orvosolni Dél-Buda közlekedési problémáit és az addigi összes ide álmodott elképzelést. Nádor Jenő „A tudomány felhőkarcolója Lágymányoson. Pogány Móric műépítész grandiózus tervei.” cikkében azt írja, hogy az építész a vasúti hídtól délebbre végig a Duna-parton „ünnepi mulatságok, szórakozások és kiállítások” hajókikötővel összekapcsolt épületegyüttest, gyógyszállókat, a Nemzeti Stadiont és az összes budapesti egyetem intézeteit és diákszállót, valamint az előbbiek építési költségeinek fedezésére hivatott bérházblokkokat tervezett. Az új város, vagy városrész 375x550 méter alapterületű központi tere a Boráros téri híd tengelyében lett volna (lényegében a későbbi Szent Korona útja hosszában), ahová Pogány Móric laboratóriumokat, kísérleti telepeket, előadótermeket és könyvtárakat felvonultató épületeket képzelt. A tér központjában állt volna a 14 emeletes, 58 méter magas, lépcsőzetesen kiképzett sokszögalaprajzú „Tudomány Tornya” magas ház, amely „szimbolikusan is megjeleníti a tudomány óriás szervezetét”.

„A toronytól sugárirányban kiágazó főutak mentén elrendezett tudományos és sportváros ideális feltételeket, egészséges környezetet óhajtott biztosítani a fiatalság, "a nemzet jövője" harmonikus testi-lelki épülése számára. A torony elnevezésének emelkedettségén és a toronytest kristályos formáján túl a program pátosszal telt megfogalmazása is a tervezet szimbolikus töltetét hangsúlyozzák, azokra a kvázi szakrális jellegű, de néha hasonlóképpen a tudomány katedrálisaként elképzelt toronyépületek köré rendezett, ideális emberi közösségek otthonának tervezett expresszionista városvíziókra emlékeztetve, melyekkel rokon, változatos toronyépületeket felvonultató építészeti grafikákat az évtized elején maga Pogány is alkotott”- írja Csáki Tamás.MAGYAR TORTENELEM TORNYA KICSI 1930.jpgA Lechner Jenő tervezte 130 méter magas Magyar Történelem Tornya így nézne ki napjainkban (Grafika: Falanszter.blog.hu)

A Magyar Történelem Tornya


A Gellérthegyre néző Ferenc József (ma Belgrád) rakpart házsorának nyugtalan kontúrját, zavaros beépítésmódját sokan kritizálták a Horthy-korszak alatt is. Átépítésére számtalan javaslat érkezett. Az 1935-ös Harrer-féle városfejlesztési terv szerint itt haladt volna a Duna-parti gyorsforgalmi út, amelyből a lánchídi aluljáró és a ma is használatos Erzsébet híd és Géza (ma Garibaldi) utcai szakasz 1939-ben el is készült. Az eredeti elképzelésektől eltérően, végül is nem süllyesztették le a villamos pályát a Duna-korzó előtt, és nem szegélyezték a rakpartot tömör, az árvíztől is védő mellvéddel. Ifjabb Masirevitch György építész az Est című napilapban 1934-ben ellenben azt javasolta, hogy „Európa egyik legszebb panorámájának megtartása érdekében (…) a jelenlegi villamossínek helyén lenne a felső sétány, alatta karcsú pillérsorral kiváltva futna az autóút, hogy a külföldi vendégek végigkocsikázhassanak a Duna-parton. Az autóút előtt terülne el az alsó sétány, ahonnan motorcsónakok-kikötők biztosítanák a közlekedést a túlsó parttal, ahová (…) a Hangli lebontásával nyert térről és a hozzáépített kávéházakat rejtő teraszokról lehetne lejutni.” Szintén a Budapest-fürdőváros koncepcióhoz kapcsolódott dr. Fritz János főorvosnak 1925-ben sajtóban közzétett tervezete, miszerint a „világvároshoz méltó, nagyszabású fürdősétánnyá” kiépítendő pesti Duna-part középpontjában a "Magyar Történelem Tornyának" kell állnia. A torony makettjét az 1930-os nemzetközi építészeti kiállításon mutatta be Lechner Jenő.

Kismarty-Lechner Jenő az Erzsébet híd és a Ferenc József (ma Szabadság) híd közötti szakaszon mind a Molnár utcáig mind a 40 házat lebontotta volna, hogy a helyükre egységes beépítésű, mintegy 530 méter hosszú épületet építhessen. A négyszintesre tervezett 1+14+3+8+3+15+1+15+1 tagolású épület lábazatát óriási méretű árkádokkal kötötte össze, amelyből kettő „kaput” gépkocsiforgalom lebonyolítására is kiképzett a mai Március 15-e tár és a Sörház utca környékén. Az ingatlan-együttes arányai és felépítménye a Lechner által a Chicago Tribune újság székházának 1922-es tervpályázatára benyújtott toronyházterv pártázatos lezárásának leegyszerűsített változata volt. A végig azonos párkánymagasságú Novacento klasszicizáló modern szellemében megtervezett bérház valójában csak hátterét adta volna a középtengelybe szánt 130 méter magas Magyar Történelem Tornyának. A felhőkarcoló alsó szintjeire idegenforgalmi iroda, elárusítóhelyek és termékbemutató-termeket tervezett, amelyek szinte körbeölelték volna az 1000 esztendő névtelen hőseinek szentelt kriptát és a panteon-szerű centrális kupolacsarnokot. A tízemeletes torony helyiségeinek falain a magyar történelem egyes századainak világtörténeti jelentőségű eseményeit óhajtották festményeken és domborműveken megörökíteni. A termekben, a vonatkozó történelmi relikviák kiállítása mellett a tervismertető szerint „szoborban (állt volna) az illető század szelleme”. A legfelső szinteken a Magyar Hiszekegy-kápolnája és kilátóteraszok kaptak volna helyet, amit négy csomóba gyűjtött három-három hatalmas stilizált párta-motívum szegélyezett, hogy ez a (Lechner szerint) turáni motívum nemzeti jellegűvé tegye az építményt. A torony programjában egy idegenforgalmi szolgáltató központ hétköznapi funkciói kapcsolódtak össze a millennium idején felmerült egyes nemzeti panteon és emlékműtervek, például az 1893-ban Palóczi Antal által Lechner tornyával szembe, a Gellérthegy tetejére tervezett emléktorony célkitűzéseivel, vagy a hegy helyére felépíteni kívánt 1000 méter magas és 1000 méter széles piramissal.

A panteon-tervekkel szemben a tornyot már nem egyes jeles személyiségek, hanem az anonim ismeretlen hős szimbolikus nyughelyéül tervezték. A Trianon utáni korszak megváltozott ideológiáját és közhangulatát tükrözve, a nemzeti történelem dicső eseményeit sem kommemoratív, hanem hangsúlyozottan revízióspropaganda-céllal, a külföldi látogatók számára akarták ábrázolni. Miután a panorámát megcsodáló turista a képeken keresztül megismerte a kisemmizett magyarságnak történelme során a nyugati kultúra védelmében vívott harcait „ezzel a meglátással megrögzítette a magyar történelmet, és soha többé elfelejteni nem tudja” és nagyobb megértést fog tanúsítani a magyar revízió ügye iránt - remélte a torony ötletgazdája.

budapest-oti-szekhaz-fiumei-ut.jpgA Fiumei úti díszeitől ma már megfosztott OTI székház

Az OTI székház


1930-ra megépült a két háború közötti kor egyetlen, 16 emeletes tornya okán a felhőkarcoló elnevezést kiérdemelt épülete, az OTI Kerepesi úti székházának Komor Marcell, Jakab Dezső, Soós Aladár és Komor János által tervezett, mára már tornyát vesztett bővítése. Ezt az épületet azonban sem a városon belüli elhelyezkedése, sem funkciója - kazánházat, néhány irodát, valamint felső szintjein tűzbiztos irattárat tartalmazott - sem építészeti színvonala nem tette alkalmassá az előző években a felhőkarcolókhoz fűzött félelmek vagy várakozások beteljesítésére.

Jamrik Levente

80 komment budapest 1926 1939 1937 1928 1930 vágó józsef wälder gyula árkay bertalan 1912 skutetczky sándor borbíró (bierbauer) virgil gregersen hugó kertész k. róbert weichinger károly forgó pál pál hugó münnich aladár pogány móric kismarty lechner jenő Tovább
A Horthy-korszak meg nem épült felhőkarcolói Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
80 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr662832800

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Szolgálgatunk és védekezünk? 2011.04.17. 13:59:48

A rendvédelmi dolgozók a belügyminiszter tiltása ellenére egyenruhában vonultak a Parlament elé, hogy jogaikat követeljék. Becslések szerint több mint tizenötezren vettek részt a megmozduláson. A tűzoltók egy transzparensre ezt írták: Mi a macskát is m...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

innovation 2011.04.17. 10:17:06

Na, szerencsére ezekből a förmedvényekből sem lett semmi. Mi lenne ebből a városból... :S
Válasz erre 

GMÁTÉ 2011.04.17. 13:21:14

mindent a saját kora szerint kell megítélni, akkor az volt a modern, az új. Ettől eltekintve borzalmas.
Válasz erre 

eloszto · http://eloszto.hu 2011.04.17. 13:25:13

@innovation: olvasgass, mekkora felháborodás volt az Eiffel-toronyból Párizsban. Hogy elcsúfítja a látképet... Most meg, lenne nélküle Párizs? Nem.
Válasz erre 

Nephin 2011.04.17. 13:31:58

Ha nem is feltétlenül ezek (a MTT borzalmas szerintem...), de néhány nagyvárosi épület ráférne Budapestre szerintem. A jelenlegi panoráma mindent mutat, csak világváros nem, lapos az egész. Ne értsetek félre, imádom a várost, szakmabeli sem vagyok, de bosszantó, hogy az igazán izgalmas építészeti tervek mindig elakadnak valami vaskalapos indokkal, ha meg nem, akkor a végeredmény köszönő viszonyban is alig van az eredeti elképzeléssel...
Válasz erre 

Nephin 2011.04.17. 13:32:45

@Nephin: szóismétlés rlz, elnézést :)
Válasz erre 

31/48 2011.04.17. 13:33:20

Nem mind csúnya. A New York-i stílusú felhőkarcolótervek egész tetszetősek.
Válasz erre 

hipertücsök 2011.04.17. 13:53:40

már akkor is tudták amit mi most.
hiába van egy terved, legyen az jó vagy rossz, úgysem tudod kivitelezni. Lásd M0 illetve M4 :)

De a magyar történelem tornya is csak azért mutat ilyen ocsmányul mert tök sötétszürke. amúgy biztosan egy csodálatos épület lenne :D

A többi pedig jó látványterv, néhol még ötlet is van benne, de nem igazán tudtam elképzelni hová is kell beillesztenem az épületet a mi épületekből.

Mindenesetre érdekes ez a gondolatmenet.
köszi
Válasz erre 

pukancs 2011.04.17. 14:00:36

@31/48: szerintem is

bár sokuk tényleg nem néz ki jól, uncsi...de ha belegondolsz ami most van ott az is uncsi...semmiylen
Válasz erre 

bioLarzen 2011.04.17. 14:10:17

@pukancs: Minden unalmas lesz egy idő után... Gondolom, akik minden nap látják a Guggenheim-múzeumot, gondolom, már rá se néznek, mert megszokták. A Parlament szerintem gyönyörű, de akik minden nap érintik a Batthyány teret vagy a Kossuthot, azok, gondolom, már rég nem jönnek lázba a láttán...

bio
Válasz erre 

editpiaffan 2011.04.17. 14:10:34

a legtöbbjük az adott környezetben elég ocsmány szerintem, a MTT-t nem is értem hogy gondolták.
piramis a Gellérthegy helyére, 1000 m magas - anyám...

az OTI székház bejön, de hát az mi? akkor a Schönherz koli is felhőkarcoló?
"14 emelet magas amerikai típusú felhőkarcoló"
az meg mi? :O LOL
nem ismerem a pontos definíciót, de nem is érdekel mert ma már nevetséges felhőkarcolónak nevezni egy 50-60 m magas épületet.

azt viszont nem értem miért ne lehetne felhúzni pár toronyházat a belvároson kívül, pontosabban engedni a befektetőknek.
Válasz erre 

Ronald 2011.04.17. 14:13:20

Basszus, hogy tudtak rajzolni ezek az emberek.
És mi meló volt egyenként megrajzolni azt a millió ablakot - hajszálpontos perspektívában.
Hehe - akkor nem volt copy-paste a ceruzán :-)))
Válasz erre 

Netuddki. 2011.04.17. 14:21:24

Minden kis fütyi egy nagyobbat szeretne. A kis, politikus fütyik persze ezt általában a mi pénzünkön szeretnék...
Válasz erre 

sonneNSchein_ 2011.04.17. 14:23:55

Érdekes gondolatok... Horthy volt, aki intézkedéseivel már hatalomra kerülésétől kezdve megakadályozta és visszafordította Budapest kulturális, tudományos és társadalmi "világvárossá" válását, ami a századfordulótól induló nagy ütem jellemzett, és a világháború fogott vissza... Persze ezt a kort is jellemezte az építészeti fejlődés, de sokkal inkább polgári gondolkodás dominált.

Na ehhez képest Horthy megalomániás és irreális építészeti álmai teljesen mást fejeztek volna ki...
Válasz erre 

Marschieren gehen mit Maschinengewehr 2011.04.17. 14:35:16

A Tudomány Tornyának a SZÍNE is ez lett volna?

Az Orczy-felhőkarcoló meg az Erzsébet téri Gerlóczy-terv tetszik.
Válasz erre 

Kuruttya 2011.04.17. 14:42:31

A belgrád rakparti izé borzalmas! A többi viszont pofás, és személy szerint sajnálom, hogy egyik sem valósult meg. Ha még a 30-as években épült volna pár felhőkarcoló, akkor talán ma sem lenne ekkora tabu.
Válasz erre 

David Sure 2011.04.17. 14:44:58

jó kis cikk, de ha kekeckedhetek: "„Hochhausfieber”-láz" = magasház láz -láz. az sok szerintem...
Válasz erre 

Deszkás 2011.04.17. 14:49:34

@innovation: És most mi van? Szerintem az az Erzsébet téri terv mutatós lenne ma is.
Válasz erre 

chipanddale74 · http://www.autosvilag.com 2011.04.17. 14:52:03

A MAgyar Történelem Tornya olyan lett volna, mint egy mega katonai kaszárnya.
Válasz erre 

prosequor · http://www.vallalkozas-okosan.blog.hu 2011.04.17. 14:53:08

Hát, a Belgrád-rakpart szerintem jó, hogy megmaradt jelen formájában... Most furcsának tűnne a városkép ilyen magas épületekkel, persze ha már megépültek volna és megszokjuk, akkor nem lenne furcsa...
Szívesen olvasnék egyébként arról, hogy a korabeli "közönség" hogy fogadta ezeket a terveket, mi volt róluk a vélemény.
Válasz erre 

sanyix 2011.04.17. 15:06:28

@innovation: ja most sokkal borzalmasabban néz ki...
Válasz erre 

szorokin · http://quauaua.tumblr.com 2011.04.17. 15:21:19

húúúú vazzzz !!!

eddig csak a (nem létező) III. birodalom meg nem épült grandiózus terveiről hallottam.
de ez se lett vóna qtya.....

ejjj !!

+
@don-kanyar:
grat a poszthoz, a gyűjtéshez !!!
Válasz erre 

insert random 2011.04.17. 15:27:02

Hmm, ezek szerint Horthynak is túl kicsi volt a pénisze...
Válasz erre 

Thresher 2011.04.17. 15:31:50

@Ronald: Azért vonalzó volt akkor is...
Válasz erre 

doyle_ 2011.04.17. 15:32:50

A Weichinger Károly-féle városháza terv kifejezetten tetszik, hasonlít a stockholmi és az osloi városházára.
Válasz erre 

csi szi 2011.04.17. 15:37:28

@gabe_: Nem hiszem, hogy ezek személy szerint Horthy álmai lettek volna, korabeli épülettervek, amikhez hozzá se kezdtek egy kapavágással sem...
Válasz erre 

Marschieren gehen mit Maschinengewehr 2011.04.17. 15:44:53

@insert random:

inkább az országa
Válasz erre 

sonneNSchein_ 2011.04.17. 15:53:57

@csi szi: Horthy csak nagy épületekről, városrészekről álmodott, mint pl. Hitler - csak kicsiben. A konkrétumokat építészek vetették papírra...
Válasz erre 

belagezabela 2011.04.17. 16:05:13

New Yorkban megvalósultak javarészt ezek az épületek.
Válasz erre 

ninimimi 2011.04.17. 16:22:02

" az igazán izgalmas építészeti tervek mindig elakadnak valami vaskalapos indokkal " - nálunk.

Rákosi elvtárs "ne majmoljuk a Nyugatot" elve ma is él és virul.
Nem is "majmoljuk", azért ilyen "szuper" minden, a mentalitásunktól, az egymáshoz való viszonyunkon át az épületeinkig.

A Dózsa György úti ING székházat, ami végre izgalmas, világvároshoz méltó épület, a "szakma" szidja egyfolytában. Az a "szakma", amelyiknek dolga lenne a közízlés haladó formálása. A Blaha téri fantáziátlan új kocka, "az igen", az tetszik nekik. Összeszorul a gyomrom, valahányszor meglátom, hogyan lehetett ilyen primitív, nulla látványra költeni milliárdokat ilyen gazdasági helyzetben. Amikor a tenyerünkön kellene hordozni azt a kevés beruházást, újat, ami adatik.
Válasz erre 

misc · http://misc.blog.hu 2011.04.17. 16:24:02

"a Magyar Történelem Tornya"... olyasmi szánalmas provinciális nacionalizmus-szaga van ennek a névnek, nem?
Válasz erre 

misc · http://misc.blog.hu 2011.04.17. 16:26:19

a felhőkarcolókban meg az a menő, ha gazdasági szükségszerűségből épülnek meg, a kormányzat nagyzásvágya miatt felhúzni egyet nincs értelme.
Válasz erre 

fingerbangs 2011.04.17. 16:27:23

ha nem is ez, de valami magas épülhetne már ebben a nyomi városban
Válasz erre 

KennyOMG · http://etkt.blog.hu 2011.04.17. 16:30:34

Van nehany terv, ami tetszetos, foleg a Rokus helyere tervezett cucc, de egyedul azok is mokasan neztek volna ki, legjobb esetben. Madridban pl az Edificio Espana szinten eleg tetszetos darab, de irtozatosan hulyen nez ki egymagaban (ok, van ott egy masik ceruza is) a varos kozepen - meg ugy is, hogy egy eleg nagy parkra nez.

Ja, a Toth-Modos Erzsebet teri terv irtozatosan odaver, bar mostani fejjel gondolkodva hianyozna a szabad ter.

@ninimimi: Az ING szekhaz szerintem is bitang jol nez ki, de a kornyezetebe nagyon nem illik bele. Ellenben ha a vaci uti tucatblokkok helyett hasonlo megoldasok szulettek volna, akkor az oromtol sirva gyalogolnam le az Arpad-hid - Gyöüngyösi utca tavot naponta tobbszor is.
Válasz erre 

Gera 2011.04.17. 17:28:11

Szerencsére a meg nem épült magasházak helyett inkább telenyomtuk a belvárost 8 méter széles utcákba épített 20 méteres épületekkel, így valóban sokkal jobb. A 19. sz. végére - 20. sz. elejére valami aranykorként tekintünk általában, holott szerintem alaposan elkúrtak pár dolgot Budapesten.
Válasz erre 

gyilkos fűegér 2011.04.17. 17:28:26

Fritz Lang imádta volna.
Válasz erre 

kis_kiraly · http://kiskiraly.blog.hu 2011.04.17. 17:53:56

Jó alapos kutatómunka. Plusz még korabeli képekkel is van illusztrálva. Gratula a poszt készítőjének!
Válasz erre 

halász jóska 2011.04.17. 17:59:46

a Gerlóczy-féle Városháza azért '29-ben elég menő lett volna. Viszont az OTI de ocsmány volt! Most sokkal kulturáltabb.
Válasz erre 

twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2011.04.17. 18:30:20

Borzalmasan neznek ki.
Válasz erre 

2011.04.17. 18:33:03

szerintem gyönyörűek, tiszta new york. Felhőkarcolókkal, toronyházakkal végre nem falu jellegű lenne budapest.
Válasz erre 

GGG77 2011.04.17. 18:57:48

El tudnék képzelni egy felhőkarcolókból álló üzleti negyedet, mondjuk a Csepel-sziget északi csücskénél, vagy az Árpád-híd pesti hídfőjénél.
De ezeket a förmedvényeket nem, szerencse, hogy nem épültek meg. Pláne, hogy lerí róluk, hogy egy beteges, sikertelen, nacionalizmusba és antiszemitizmusba fulladt államhatalom agyszüleményei.
Válasz erre 

Filhipposz 2011.04.17. 19:12:37

@gabe_: De nagyot nőttél tavaly óta kis Pötsch! Szinte tudtam, hogy megjelensz a baromságaiddal.
Válasz erre 

sonneNSchein_ 2011.04.17. 19:15:16

@Filhipposz: szerintem összekeversz valakivel, hülyegyerek... de jellemző, hogy a tárgyhoz szólsz hozzá és van véleményed róla.
Válasz erre 

Filhipposz 2011.04.17. 19:15:51

@ninimimi: Most komolyan azt hitted, hogy nem tűnik fel senkinek, hogy egy bújtatott lobbista vagy? Felejts már el minket, építgessél ING székházakat ott, ahova való vagy!
Válasz erre 

humániákus 2011.04.17. 19:27:00

@ninimimi: hát én nem tartozom a szakmához, de szerintem is egy nagy hányadék az ING székház. Komolyan csodálom, hogy valakinek tetszik (persze a tervezőjén kívül). De ne vesszünk össze: tudjuk, az ízlésekről nem érdemes vitatkozni...
Válasz erre 

Paulybird 2011.04.17. 19:34:19

@Nephin:

a nagyobb baj, hogy igazán izgalmas építészeti tervek sem nagyon akadtnak ebben a témában manapság.

@editpiaffan: azért a huszas harmincas években még nem voltak annyira hétkoöznapi dolgok a magasházak: a Chreisler Building és az Empire State Building is kb 30-ra lett kész, bát tény, hogy e kettő jóval hatalmasabb ezeknél.
A szomorú dolog az az, hogy míg azokat az ottani prosperáló gazdaság javarészt magától termelte ki, itthon nagyravágyó politikusok óhajtottak önmagukat dicsőítendő épületeket emelni. Közben a levegő fogyott, s egy csomó olyan figura akikre ma büszkék vagyunk, szépen lelépett Ámerikába, és ott csinálta meg a kis szerencséjét, golyóstollát, hidrogénbombáját...
Válasz erre 

juliusbond 2011.04.17. 19:39:14

Mind randa, mázlisták vagyunk, hogy nem épült meg egyik sem
Válasz erre 

Paulybird 2011.04.17. 19:47:44

@ninimimi:

sajnos ki kell ábrándítsalak, az ING székház azért nem egy világszínvonalú valami, előremutatónak meg aztán pláne nem nevezném.
Szerintem kissé giccses lett, van benne valami, amtől a timpanonos keritörpés ház kortárs-modern megfelelőjét bele lehet látni.

Amúgy a környezetébe így is jól illeszkedig, és egyáltalán nem rossz. De nem lehet rámondani jó szívvel, hogy na, ez egy jó ház.

Egyébiránt a tervezője világviszonylatban egy harmadrangú kis dizájner kisiparos senki, aki idejött, oszt felöltöztetett egy közönséges semmilyen irodablokkokat rejtő egyszerű betonszerkezetet az abban a pillanatban épp trendi kiosztású sávos föggönyfalra, és rozsdamentes szalagokkal felpántlikázta.
Az a ház ennyit tud, de ezt legalább üzembiztosan, előremutatónak ez sehogyan nem nevezhető. Akit nem érdekel az építészet különösebben, és ezért nagyon nem néz házakat, annak esetleg egy kicsit izgalmas lehet...
Válasz erre 

neccharisnyás útonálló (törölt) 2011.04.17. 20:00:47

MTT nagyon emlékeztet engem az Empire State Buildingre. Mindenesetre, ha megépültek volna, és se háború, se diktatúra nem lett volna, ami lerombolja, tetszetős forgatási helyszínek lehettek volna a pár éve oly népszerű múlt századi filmes képregény-adaptációkhoz.
Válasz erre 

mrbloodbunny · http://mrbloodbunny.blog.hu/ 2011.04.17. 20:02:15

nem sok minden van ma már, ami a jó öreg -már bocsánat- AZTAXXXVA!! felkiáltást ki tudja csalni belőlem, de az a sötétszürke borzalom azért egy századmásodperc alatt sikerrel járt... apropó: csak én látom úgy, hogy a volt szociálista országok elképzelt, vagy NE ADJ' ISTEN MEGVALÓSULT "felhőkarcolói" az ízléstelenség és a borzalmak példái??
Válasz erre 

neccharisnyás útonálló (törölt) 2011.04.17. 20:08:11

@mrbloodbunny: Ne is mondd! Tán az egykori lakótelepen gyerekeskedés oltotta belém a mérhetetlen gyűlöletet a szürke, dísztelen szocialista épületmonstrumok iránt. De hogy ezek képesek voltak Türkmenisztántól kezdve Szófiáig ugyanolyan stílusú és helykihasználású rémségeket felépíteni...
Válasz erre 

VándorMadár 2011.04.17. 20:47:07

Szintén gratulálok a poszthoz, élvezet olvasni. A lakótelephez egy érdekes apróság: az egri Északi lakótelepet anno úgy tervezték meg, hogy madártávlatból kivehető a CCCP. Bár a P betű szára már nem épült meg. :)Ehhez képest már semmi sem szörnyű...
Válasz erre 

sonneNSchein_ 2011.04.17. 20:48:58

@mrbloodbunny: megpróbáltam fekete-fehérré tenni a képet, hogy az épület szürkesége ne befolyásoljon, de úgy se jön be...:)

Amúgy a kor akkori szokása szerint szerintem klinker téglás épület lett volna, ami mondjuk a Madách "sugárút" elején található épületegyüttest is jellemzi...
Válasz erre 

dark future · http://www.andocsek.hu 2011.04.17. 20:50:27

kedves postoló, ne adj tippeket, mert a végén még megcsinálják... persze előtte makovecz kicsit még organizál rajta
Válasz erre 

pelikán* 2011.04.17. 21:06:28

KÖNIG.
Válasz erre 

TuRuL_2k2 · http://maglyatuz.hu 2011.04.17. 21:07:11

Nagyon nyomasztó lenne az a monstrum a Belgrád rakparton, szerintem úgy jó, ahogy van.
Válasz erre 

dark future · http://www.andocsek.hu 2011.04.17. 21:07:15

@fingerbangs:

"valami magas épülhetne már ebben a nyomi városban"

ott van a TV-torony :-)
Válasz erre 

zadir · http://ulloi129.wordpress.com 2011.04.17. 21:25:02

nem baj, hogy nem épültek meg, egyik sem tetszik.
Válasz erre 

jan 2011.04.17. 21:35:07

Majdnem nekünk is lettek jó kis szovjet stílusú felhőkarcolóink Gregersen Hugó jóvoltából. Jó, hogy megúsztuk...
Válasz erre 

viktor134 2011.04.17. 21:38:42

lesz ezekből még valóság, amikor a kormány majd önön nagyságát kívánja reprezentálni. :)
Válasz erre 

replikátor · http://reszegekistene.blog.hu/ 2011.04.17. 21:49:23

azért a Gerlóczy Gedeon-féle megoldás egészen pofás, No.-ban is ilyenek vannak és kQrva jól néznek ki...
Válasz erre 

csaki_t 2011.04.18. 01:03:22

Nem zavar, hogy a szerző jórészt szó szerint (a nevem említésével) átvette egy tíz évvel ezelőtti cikkemet, de ha valakit az eredeti is érdekel, itt találja:
szochalo.hu/cikkek/3671
Válasz erre 

Dörrögh Zultán 2011.04.18. 09:42:00

Hú,mitől menekültünk meg! Aza Belgrád rakpart Fallosz Emlékmü egyenesen katasztrófa.Nekem mingyik kivétel nélkü visszataszító.Sajnos.
Válasz erre 

Váraljay Gabriel 2011.04.18. 11:41:40

Azért több terv láttán Equilibrium déjà vu-m volt. :-)
Válasz erre 

lombardo 2011.04.19. 15:30:19

Poén, épp vasárnap jártam az Erzsébet tér felé, és gondolkodtam azon, hogy vajon miért pont olyan épületek kerültek oda régen. Elég erős az ellentét a túloldallal.

Főleg az Anker-ház robusztussága feltűnő, valami bizományira tippeltem volna, hogy az székelt benne régen. Utánanéztem, és majdnem, mert biztosító volt. Ezt írták róla:

'Az átadáskor nagy vitát váltott ki az épület, Alpár Ignác felesége így kiáltott fel az épület láttán: "Ignác! Nem szégyelli magát? Mit csinált Ön itt?" ' :D

Egyébként a fentebbi tervek közül egyik sem tetszik. Sem a szocreált idéző spártaian lebutított épületek, sem a babiloni tömb, sem a szovjet felhőkarcoló (Azok miért olyanok? Nem tudtak elég szilárd alapot építeni?). A Magyar Töri Tornyáról már ne is beszéljünk, fantáziátlan, kaszárnyaszerű, és minden mást elnyomó. Csak belerondított volna a városképbe, talán még a Gellért-hegyet is felülmúlja magasságban. Ha ilyenek terjedtek volna el a városban, akkor ma lehet, hogy nem virágzana úgy a turizmus.

Önmagukban azért érdekesek a tervek. Szerintem is a Gerlóczy-féle volt a leginkább jövőbe mutató, de ezt persze akkor még nem tudhatták. Az OTI székházban volt "szerencsém" körülnézni pár hónapja, a külső díszítései alapján szocialista épületnek gondoltam volna, belül viszont nagyon érdekes. A torony sem egy utolsó része az épületnek.
Válasz erre 

Hagrid 2011.04.19. 18:46:57

Meg is valósulhatott volna. Kár, hogy az utóbbi évszázadokban nem irtottunk ki őslakos népcsoportot, elvéve a földjeiket, nem hoztunk ide egy rakat rabszolgát ingyenmunkáért mint azok, akik építettek mindenfélét a tengerentúlon. Na nem baj.:-)
Válasz erre 

innovation 2011.05.23. 21:21:19

A Csepel-szigeten el tudnék képzelni magasházakat (azért a felhőkarcoló itt erős túlzás). Lessétek meg az olimpiára készült promo filmeket. A belvárosba viszont nem valók. Egy világváros nem attól világváros, hogy hullámzó-e a házak magassága vagy sem.
Válasz erre 

Dendrobatidae 2011.05.26. 20:48:24

Ezek szerint a szocreál már a Horthy-korszakban elkezdődött:)
Válasz erre 

Gaaaabor 2011.05.27. 12:51:14

@Dendrobatidae: Ne tévesszük már össze a szocreált meg a modernt! Ez olyan mintha azt mondanád, hogy a klasszicizmust már az ókori görögök feltalálták. Mindkettőnél éppen fordítva van a dolog. Én is szívesen látnék több modern (bauhausos) épületet a városban. Nem feltétlenül ezeket. Az a kevés, valaha világszínvonalú épület sokszor szinte a felismerhetetlenségig el van torzítva. Mondjuk erre a legdurvább példa pont nem budapesti: Budaörsi repülőtér épülete. Érdemes megnézni korabeli doksikban.
Felhőkarcoló meg valójában nem azért nem épült és épül Bp-en, mert a rendelet ilyen. Tudjuk, hogy azt a "gazdasági érdekek" mentén bármikor meg lehet változtatni. Azért nincs felhőkarcoló, mert még a telekárak nem annyira magasak, hogy megérje egy ilyen beruházás. Írta valaki, hogy szeretne pár felhőkarcolót a külső kerületekben. Hát éppen azért van New Yorkban Manhattenben felhőkarcoló és nem Blonxban meg Harlemben, mert, hogy ott is a belvárosban magasak annyira a telekárak, hogy megérje egy ilyen beruházás.
Válasz erre 

Cunning Linguist 2011.06.05. 14:21:53

@HUN_Sector: Ja, Róma is egy igazi putri:D
Válasz erre 

Thomas Rattler 2011.12.15. 22:08:02

Minden újítás addig borzalmas az embereknek amíg meg nem szokják, aztán csodálatos!
Válasz erre 

dr. orter 2011.12.16. 11:12:34

a belgrád rakpartra tervezett izé és a petőfi híd lábához most tervezett 30 méteres országzászlós emlékmű szép párhuzamot mutat.
Válasz erre 

Alkibiadész [alkibiadesz.blog.hu] 2011.12.16. 17:35:23

Nekem bejön :)
Válasz erre 

ColT · http://kilatas.great-site.net 2012.01.08. 15:50:06

Igazából egy részük még rendben is lett volna, csak miért kell ezeket mindig műemlékek helyére rakni... De ez ma is divat, ld. még Csipak-féle, belvárosba tervezett förtelem.
Válasz erre 

grungi · http://grungirpg.blog.hu 2012.11.20. 14:35:54

Szerintem bármelyik megépült volna, akkor senki nem problémázna rajta. Egyszerűen beleszületnénk a helyzetbe és fel sem tűnnének ezek az épületek.
Válasz erre 

freedii 2015.07.02. 13:33:07

Az Erzsébet térre tervezett Városháza épületre igencsak hasonlít a Kálvin tér, Kecskeméti utca épülete
Válasz erre 

FeSa13 2019.02.24. 17:11:15

@Nephin: Dubai világváros de elég egyszer látni, 1-2 nap és már semmi újat nem mutat. Hidd el nincs szükségünk felhőkarcolókra, üvegre , ipari környezetre. Barátságtalan és kommersz. Napjaink felhőkarcolói is lakótelepi házak csak magasabbak. New York-ban is csak a régi részek szépek a többi említésre sem méltó.
Válasz erre 

FeSa13 2019.02.24. 17:11:32

Lehet de a parlamentet nézheted órákig akkor sem fogod tudni lerajzolni. Egy üveg felhőkarcolót körübelül 1 perc után már emlékezetből is. És itt a lényeges különbség. A modern igazából az egyszerű embereknek való. A régebbi korok épületei sokkal bonyolultabb természeti formákat alkalmaznak. A lakótelep is felhőkarcoló csak kissebb. A lakótelepről mindenki szeretne kikerülni.
Válasz erre 

AnnaChay 2021.01.08. 14:46:55

Tisztelt Falanszter.blog!

Keresem ez a fotót: A régi Orczy-ház helyén felépítendő Gregersen Hugó 1928-ban tervezte felhőkarcoló terve (Fotó: Magyar Építőművészet) a könyvem számára.
Orosz író és újságíró, budapesti idegenvezető vagyok. A budapesti építészetről és történelemről írok.
Ez lesz negyedik könyvem Budapestről.
Már megjelent könyveim:

• Будапешт. Путеводитель / Budapest. Utikönyv /. Москва, 2014
• Триумф красной герани /A piros muskátli diadala /. Москва, 2014
• Сладкий, сладкий Будапешт, или Тайна кофейной юбочки / Édes, édes Budapest, avagy A káveszoknya titka /. Budapest, 2020
Láttam ezt a képet itt:
falanszter.blog.hu/2011/04/17/a_horthy_korszak_meg_nem_epult_felhokarcoloi?fbclid=IwAR1NoZktnCBTG9ffpwoQO9Tt65Id8Hez97ppxBGOs8JWR69lyUaegoUoKzo

Szűkségem van erre a képre nagy merete 2500x1800 px. Tessék mondani, hol lehet kápni az eredeti fotó?

Előre köszönöm a választ!

Tisztelettel:
Chaykovskaya Anna
Гид в Будапеште: gidvbudapeste.hu/
Живой журнал: anna-bpguide.livejournal.com/
anna.chay@yandex.ru
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2021.01.08. 14:47:47

@AnnaChay: Elküldtem a címére a kért képet
Válasz erre 

hodpeti 2021.09.26. 13:14:43

Tisztelt Falanszter Blog!
A Magyar Történelem Tornyának eredeti tervei érdekelnének. Eddig sajnos csak a torony makettjéről készített fotót találtam, de azon a hosszan elnyúló építmény nem szerepelt. Meg tudják esetleg mondani, hogy hol jelent meg vagy hol őrzik a tervet, amely alapján a grafikát készítették? Segítségüket nagyon köszönöm!
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Hirdetés

Become a Patron!

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard