FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Saját pénze is volt Európa legnagyobb katonavárosának, Hajmáskérnek

Saját pénze is volt Európa legnagyobb katonavárosának, Hajmáskérnek

Az összedőlés határán áll Közép-Európa legnagyobb és egyik legszebb katonavárosa, a Veszprém megyei Hajmáskér.  A palotakomplexum idén lenne 100 éves.

A hajmáskéri parancsnoki épület napjainkban (Fotó: Picasaweb.hu)

 

Nagyhatalmak fegyverkezési versenye

 

Mivel az 1872-ben felállított honvéd szórólöveg-alakulatok – melyek a tüzérséget pótolták – nem váltották be a hozzájuk fűződő reményeket, 1874-ben arra késztették a Honvédelmi Minisztériumot, hogy elrendelje a dualista állam első haderőreformját. Bécs az 1868-as véderőtörvény-tervezet szellemében nemcsak a törzstiszti tanfolyam részeként rendelte el az erőd és síkvidéki (tábori) tüzéroktatást, hanem jelentősen megnövelte az Osztrák-Magyar Monarchia (I. vonalbeli) tüzérségi erejét is. A témában gyakran publikáló Christian Ortner történész szerint azonban a mennyiségi fejlesztést nem követte párhuzamosan a minőségi és technikai javulás, így a dunai birodalom tüzérségi főfegyverneme továbbra is a leggyengébbnek számított a többi európai nagyhatalomhoz képest. Látványosabb javulás következett be az 1896-os második haderőreform idején, amikor elkezdték építeni a tüzérségi oktatással (tábori, hegyi és erőd) is foglalkozó bécsújhelyi katonai és a mödlingi mérnöki akadémiákat, valamint az előbbi település melletti Weikersdorf am Steinfelde község határában az első ausztriai, Örkényben, Tatán, Lippán és Nagyszebenben pedig az első magyarországi tüzérségi lőtereket, amiket nagyon olcsón, holdanként 22-45 Koronáért tudott megvenni a bécsi Hadügyminisztérium. Az 1900-as évek első évtizedében az általános európai fegyverkezés hatására minden korábbi reformnál radikálisabb és gyorsabb haderő-fejlesztési program indult be az Osztrák–Magyar Monarchiában, amelynek a központjában ismét a tüzérség fejlesztése, illetve a laktanyák építése állt.

Tüzérségi hadgyakorlat Hajmáskér közelében 1911-ben (Fotó: Vasárnapi Újság)

15-centiméteres  üteg az Olasz-fronton (Fotó:Mek.niif.hu)

 

A Monarchia és Közép-Európa legnagyobb katonavárosa

 

Uralkodói javaslatra Bécs 1901-ben 1 millió 800 ezer Koronáért vette meg a Veszprém megyei Hajmáskér melletti 5065 hektárnyi területet, hogy itt építsék fel a dunai birodalom, illetve Közép- Európa (a Német Császárságot is ide értve) legnagyobb lőterét, laktanyáját és központi tüzérkiképző bázisát. A korabeli sajtó által csak „katonavárosnak” nevezett laktanyakomplexum 50 holdnyi területet szakított ki a 8800 katasztrális holdnyi „lövőtérből,” amelynek megtervezésére a k.u.k. a sokat foglalkoztatott Kondor Márton és Feledi József építészpárost kérte fel. A mérnökök a közigazgatásilag és infrastrukturálisan is teljesen független új városukat nemcsak egy 10 holdas parkkal, hanem egy mesterségesen kialakított fahidakkal áthidalt tórendszerrel is elkülönítették Hajmáskér utcaszerkezetétől. (A falusiak a csendőrségtől kapott igazolvánnyal léphettek csak be a katonai objektum területére.) A 12 kivilágított utca által felosztott 60 önálló épületből álló katonai objektumot az Andrássy-sétány (ma Tábori utca) kiöblösödésének közepéről lehetett megközelíteni.

 

 

A hajmáskéri parancsnoksági épület egy korabeli képeslapon (Fotó: Profila.hu)

 

A hajmáskéri katonaváros nyugati része (Fotó: Profila.hu)

 

Pár méter megtétele után az objektumba behajtókat egy 101 méter hosszú egy szintes fogadóépület sziluettje fogadta, amelynek két apró saroktorony által közrefogott lépcsőzetes piramis formában csúcsosodó attikában végződő középrizalitban képezték ki a központi bejáratot. A terméskőmellvéddel megerősített épület földszinti lakásait félköríves záródású, az emeletieket téglalap formájú ablakokkal látták el, kivételt csak a gúlatetőben végződő jobbközép és balközép toronyban végződő rizalitoknál tettek, ahol mind a két emeletet félköríves záródású nyílászárókat tagolták. Ebben a 1+2+2+5+3+4+3+5+2+2+1 tengelyű eklektikus stílusban megépített ingatlanban alakították ki a főtiszti lakásokat. A központi bejárattól két egymással párhuzamosan futó úton lehetett eljutni a 78 méter hosszú 25 méter széles központi lovardáig, amely mellé két egymással szembenéző „C” alakú istállót is felépítettek. A három lovarda összesen 1120 ló befogadására volt alkalmas. A ménesig vezető két úttal párhuzamosan, vagy azokra merőlegesen 9 darab egyszintes sarok-és középrizalitokkal tagolt tiszti épületet építettek. (A főbejárattól balra eső egykori tiszti épületben működik napjainkban a Gábor Áron Általános Iskola.)

A visszabontott főbejárat napjainkban. Balra a Gábor Áron Általános Iskola (Fotó: Picasaweb.hu)

 

A lovarda mögött, mellett és előtt álltak azok a többnyire földszintes (lapos és nyeregtetős) gazdasági épületek, amelyekben a laktanya saját szennyvíztisztító telepét, a gőz és „dynamogépekkel” működtetett gépházát, léghajócsarnokát, saját színházát, vágóhídját, jéggyárát, tejgazdaságát, kórházát, műhelyeit, lőszerraktárait illetve az ágyú-és kocsiszínjeit helyezték el. Az északkelet- délnyugati tájolású hatalmas laktanya legimpozánsabb épülete a központi bejárattól jobbra felépített parancsnoksági épület volt. A historizáló stílusban megépített háromszintes, összesen 6000 négyzetméter alapterületű kastélynak is nevezett épület középrizalitja egy 50 méter magas négy apró sarokbástyával és erkéllyel díszített víztoronyban csúcsosodott ki. A Vasárnapi Újság szerint a 4+6+2+5+2+6+4 tengelyű épületet éjjelente kivilágították. A zavartalan áramellátásról természetesen a laktanya saját generátora gondoskodott, akárcsak a vezetékes ivóvízellátás pumpálásáról is. A katonaváros 60 kisebb-nagyobb méretű ingatlanját keskeny nyomtávú vasúthálózattal is összekötötték. Bár a három évig tartó építkezés 5 millió 600 ezer Koronájába került az államnak, a beruházás ideje alatt Bécsnek ismételten a közös kasszába kellett nyúlnia, amikor további 52 katasztrális holdat „hozzácsapatott” a katonaváros és a lőtér területéhez- segít ki információival Varsányi István Hajmáskér-kutató. Ekkor épült meg az úgynevezett felső tábor, ahová kaszárnyákat, raktárakat és egy nyolcszögletű, csipkézett lőrésekkel díszített sakkbábúra hasonlító víztornyot is átadtak a „legénységi negyed” számára.

Lipót Szalvátor főherceg a  hajmáskéri katonaváros átadásán (Fotó: Vasárnapi Újság)

 

A hajmáskéri Kaszinó a múlt században(Fotó: Profila.hu)

És napjainkban, amit a szovjetek mozinak használtak (Fotó: Hungary-ru.com)

 

Bár Közép-Kelet Európa legnagyobb és legmodernebb tüzérkaszárnyájának építésével már 1909-ben végeztek, az ingatlankomplexum hivatalos átadására és felszentelésére 1911-ig kellett várnia monarchia közös hadseregének. (A 2260 fősre tervezett laktanyavárosba 1910-ben már egyébként Elenor ezredes főkommandáns vezetése mellett beköltözött a dunai birodalom tüzérsége 100 darab ágyúval.) A hajmáskéri katonavárost az uralkodócsalád három tagja: Lipót Szalvátor a tüzérség főfelügyelője, József Károly lovassági tábornok és Károly Albert főhercegek jelenlétében avatták fel 1911. Július 13-án, azaz kereken 100 évvel ezelőtt. Az ünnepi szentmisét báró Hornig Károly veszprémi püspök és Byelik Imre tábori vikárius celebrálta. A beköltözést követően a katonaváros magyar és osztrák tüzérei rögtön nekiláttak a Škoda és a győri ágyúgyár termékeinek kipróbálásához, amiről a Vasárnapi Újság 1911. július 23-i száma így írt: „sokáig az az általános vélemény, hogy a csehek erre a szolgálatra a legalkalmasabbak. A mint azonban a Csehországból kikerülő ujonczjutalék nem elegendő arra, hogy az összes tüzérezredek legénysége belőle teljék ki, kezdik odasorozni a magyar fiukat is. Még pedig teljes sikerrel, a magyar legénység ép úgy megállja helyét, mint a cseh.” (A budapesti Ludovika Akadémián csak 1912-ben indult el a tüzértiszti képzés.)  Bár Hajmáskéren és 1913. Október 1-től a várpalotai Zichy-kastélyban működő gyalogsági lövőiskolában képezték és gyakorlatoztatták a Monarchia csaknem összes tábori, erőd és a hegyi tüzérségi ezredeit, a közeli lőterek (Hajmáskér, Inota-Hajagospuszta) nem feleltek meg százszázalékosan a dunai birodalom hadseregének. A Bakony könnyen belőhető lankás dolomit-fennsíkjai miatt ugyanis a k.u.k. hegyi tüzérségének csaknem minden évben a változatosabb terepadottságú, ezért nehezebben belőhető Dinári-hegységben fellelhető bosnyák Kalinovik mellé kényszerült lőgyakorlatra utazni Klobucar Vilmos lovassági tábornok, majd 1913-as leváltása után Rohr Ferenc lovassági tábornok vezetésével.

 A hajmáskéri laktanya legnagyobb kiterjedése idején (Grafika: Falanszter.blog.hu)

 A hajmáskéri lovarda (Fotó: Darabanth.hu)

 

Pénz és paripa

 

Az első világháború éveiben a katonaváros mellett kialakítottak egy hadifogolytábort is, ahol 15 ezer szerb, orosz és olasz katonát tartottak fogva. A rabokat 1914-ben a várpalotai brikettgyár, 1916-ban az inotai honvéd tanezred barakktáborának építésére fogták be. A lágernek saját kétnyelvű (magyar és német) pénze (Korona) is volt, amit a fogva tartottak az 1913-óta önálló parancsnoksági jogkört kapott hajmáskéri laktanyavezetőnél letétbe elhelyezett vagyonuk megsaccolása alapján kaptak meg. A fizetőeszközzel csak a zónán belül lehetett fizetni. A monarchia bukása után, a „fehér-terror” idején a hadifoglyokat politikai elítéltek váltották fel. Varsányi István Hajmáskér-kutató elmondása szerint az itt raboskodók több, a Horthy-korszakban betiltott könyvben (Hajmáskér - Egy internált írása [1920 Bécs], Csót-Hajmáskér-Zalaegerszeg 1919-1923 [Rácz István 1977 Pápa]) panaszolták el ország-világnak, hogy szélsőbaloldali és/vagy liberális nézeteik miatt, hogyan verték, kínozták itt meg őket. A két világháború között időszakban a katonai tábor a Ludovika Akadémia kihelyezett intézménye lett. Minden vásárolt, vagy magyar fejlesztésű új fegyvert ezen a lőtéren próbáltak ki először. „Az Olasz-Magyar Együttműködési Bizottság támogatásával a magyar honvédség 1931-ben 5 db FIAT 3000 B típusú könnyű harckocsit rendelt a torinói FIAT gyártól. A Magyarországra fegyverzet nélkül, alkatrészekre bontott és ládákba csomagolt járművet a legnagyobb titokban állították össze Hajmáskéren, s itt, a hajmáskéri Hideg-völgyben végezték el próbaüzemüket. Fegyverzet híján a torony elején a fegyverzet részére kialakított nyílást kezdetben fémlappal lezárták. A későbbiek során a kocsit vízhűtéses 8 mm-es 07/l2M Schwarzlose géppuskával szerelték fel. Az 5 db FIAT 3000 B jelű harckocsival váltották le a RUISK harckocsi-alosztályában szereplő elavult LK II típusokat. A FIAT harckocsikból egy kísérleti harckocsi századot állítottak fel.”- írja Bíró Ádám-Éder Miklós-Sárhidai Gyula jegyezte „A Magyar Királyi Honvédség külföldi gyártású páncélos harcjárművei” című könyvében. Természetesen nemcsak az olasz és a német, hanem a svéd és a cseh licencek továbbgondolásával létrehozott magyar gyártású tankok, rohamlövegek, páncélvadászok (Toldi, Turán, Zrínyi, Nimród) és a saját fejlesztésű tankok, páncélgépkocsik (V3, V4, Csaba) bevizsgálása is itt történt. A második világháború végéig a kaszárnya felügyelete mellett egy 8-900 főt foglalkoztató hadiüzemet is felállítottak a faluban, amelynek irányítását 1944-ben vették át az országot megszálló német csapatok.

A hajmáskéri fogolytábor fizetőeszköze. A magyar nyelvű oldal. (Fotó: Banjegy.szabadsagharcos.org)

 

Az aranykor vége

 

A műemléki szépségű katonaváros amortizációja a szovjet megszállás ideje alatt kezdődött el. A laktanyába (95 мсп,в/ч 61484 Хаймашкер) a Szovjet Déli Hadseregcsoport (DHDSCS) egységei költöztek be. Hajmáskér-Aszóvölgyben kialakították a „K” laktanyát és az „L” raktárt, Szentgál-Hárskúton egy „ir.adó/ rt. állomást” létesítettek, közvetlenül a katonapalotának nevezett parancsnoksági épület elé pedig 10 darab ötemeletes panelból álló tiszti lakótelepet építettek. A Szovjet Hadsereg katonái a laktanya templomából egy második mozit, a lovardából színháztermet, a Monarchia idejében épült tiszti lakásoknak épült házak egyikéből pedig iskolát csináltak. Egy utasítás miatt - mely szerint minden fának nyolc méter magasnak kell lenni - gyakorlatilag tönkretették szinte az egész parkot. Ekkor töltötték fel a sétányokkal keresztezett tavat is. Az angol WC-ket leverték, hogy az „orosz módinak” megfelelőbb pottyantós illemhelyeket alakítsanak ki belőlük. A lőtéren harcászati, nukleáris harcirészt is hordozni képes rakétarendszereket (Luna-M - NATO kód: FROG-7, más néven: 9K52; Elbrus - NATO kód: SCUD-B) tartott hadrendben a Szovjet Hadsereg. Ezek nem fix földi telepítésűek, hanem mobil egységek voltak. A bombázandó cél Olaszország volt.

Szovjet katona a hajmáskéri laktanyában 1977-1979 között. A háttérben a sakkfigurára hajazó víztorony (Fotó: Hungary-ru.com)

 

A rendszerváltásnak nevezett politikai fordulat hozományaként az első Szovjetunióba visszatérő alakulatok egyike a hajmáskéri harckocsizó alakulat volt. Az alakulat 1990. Március 12-től November 15-ig tartó kivonása során szinte minden mozdítható dolgot magukkal vittek, még azt is, amik le voltak betonozva. Az óriási ingatlan ezután a Kincstári Vagyonkezelő Szervezethez, majd az ÁPV Rt.-hez került. Kiderült, hogy a többhektáros terület mindössze egy helyrajzi számon szerepel, a térképeken pedig hol fehér foltként, hol pulykatelepként, hol pedig libafarmként van nyilvántartva. Ötletek, tervek akadtak, de megoldás egy esetben sem született.

 A palotakomplexum napjainkban (Fotó: Wikipedia.de)

 

Országos visszhangja volt például a „csernobilos történetnek”. Az egykori táborban ugyanis a katasztrófában megsérült gyerekeket szerettek volna gyógyítani. A helyzet kényessége miatt a kérdést végül népszavazással döntötték el. A gyerekek nem jöhettek, az épületek állapota pedig tovább romlott. Az ingatlan együttes 1998-ban került a hajmáskéri önkormányzat tulajdonába. Néhány épületet ugyan sikerült hasznosítaniuk, de a „kastély” sorsa nem oldódott meg. A Műemlékvédelmi Felügyelőség sem tudott mit tenni az ingatlanok katonai jellege miatt, ezért csak ideiglenes műemléki védettséget tudott adni pár épületre. Mivel a szovjet használat, és az időjárás viszontagságai miatt az épületek többsége élet-és balesetveszélyes lett, a Köbli Miklós vezette önkormányzatnak az ingatlanállomány több mint 50 százalékát le kellett bontatnia. Ekkor bontották le az egykori 101 méter hosszú fogadóépület is, amiből csak egy 23 méter hosszú csonkot hagytak meg. Bár 2005-ben a kastélyból a svájci Castellanus AG egy négycsillagos hotelt szeretett volna kialakítani, az adásvétel meghiúsult. Többszöri próbálkozás után a Kondor Márton és Feledi József építészpáros tervezte romos épületet jelképes áron- 36 millió forintért- 2007-ban vette meg a budapesti Androméda Kastély Kft., akik azóta sem kezdték el az ingatlan felújítását és állagmegóvását. Ha bármilyen dokumentummal, fotóval, esetleg filmfelvétellel rendelkezik a hajmáskéri katonavárosról, annak  múltjáról, akkor azt kérem juttassa el Varsányi István kutatónak

 

hajmaskerkutato@citromail.hu


Jamrik Levente

80 komment laktanya 1990 várpalota szellemváros műemlék hajmáskér 1913 1901 1911 kondor márton feledi józsef 1909 Tovább
Saját pénze is volt Európa legnagyobb katonavárosának, Hajmáskérnek Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
80 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!
  • Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész) Ezt az értékes krisztinavárosi házat is lebontják még az idén (1. rész)
  • Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
  • Visszaépítik a gellérthegyi kioszkot és kálváriát? Visszaépítik a gellérthegyi kioszkot és kálváriát?
  • Trump ebbe a szuperbunkerbe menekülne Trump ebbe a szuperbunkerbe menekülne

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr772774688

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Saját pénze is volt Európa legnagyobb katonavárosának, Hajmáskérnek 2011.03.27. 16:47:46

Az összedőlés határán áll Közép-Kelet Európa legnagyobb és egyik legszebb katonavárosa, a Veszprém megyei Hajmáskér. A palotakomplexum idén lenne 100 éves.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

leppre 2011.03.27. 09:31:31

Megarespect
Válasz erre 

zulululu 2011.03.27. 09:47:20

Jol megirt, osszeszedett cikk!
Ahova a szovjetek valaha betettek a labukat, ott szemet es igenytelenseg es rombolas maradt csak mogottuk :(
Válasz erre 

blue moon 2011.03.27. 10:09:06

Ha jól olvasom, nem Hajmáskér áll az összeomlás szélén, hanem "csak" a katonai épületek.
Válasz erre 

Sarah Connor 2011.03.27. 10:15:49

nagyon szép munka, gratulálok.
Válasz erre 

Kinyílott a pitypang. Megírom. 2011.03.27. 10:29:24

"Közép-Kelet Európa"

Frászkarikát, Kelet-Közép Európa. Közép-Kelet Európához bajos volna a Német Császárságot is odaérteni...
Válasz erre 

eremita 2011.03.27. 10:32:47

Az is megérne egy misét, hogy napjainkban hogyan néz ki a honvédség. Mert azokat a laktanyákat, ahol normális kiképzést lehetne csinálni mind bezárták (lásd Tapolca), a megmaradt alakulatok nagy része meg a városok közepén van elhelyezve (Szentendre, Debrecen) ahol se lőtér se gyakorlótér. A tábornok uraknak - akik honvédelmi érdekből bagóért vásároltak több tízmilliós lakásokat - erre kellene választ adniuk, mert ez 100%-ban az ő felelősségük.
Válasz erre 

Calto 2011.03.27. 10:34:59

Ja kérem, sokkal fontosabb volt irodaházakat és bevásárló központokat építeni mintsem a meglévő értékeinket megmenteni

A cikk tökéletes - a magyarok gonoszak és sötétek lettek
Válasz erre 

chipanddale74 · http://www.autosvilag.com 2011.03.27. 10:43:42

Érdekes, hogy a katonák által annyira hangoztatott hagyományvédelem mellé a sok százmilliárdos hazai költségvetésből még csak állagmegóvásra sem jutott pénz. Ha 80 milliót tudunk adni egyetlen levegő-levegő rakétáért, amit azután úgysem lövünk ki mert túl drága, akkor érthető, hogy miért tart ott a hadsereg ahol.
Válasz erre 

csorsza 2011.03.27. 10:49:36

Kiváló mű!

Ahogy a képeket nézem, a szovjet kivonulás óta a magyar tulajdonosok sem sokat tesznek a fennmaradás érdekében. Pont időszerű volt ez dolgozat, ki tudja, meddig áll még a maradvány maradványa...
Válasz erre 

csorsza 2011.03.27. 10:52:18

@eremita: mivel költeni egy kormány sem akar valójában a hadseregre (ez sem fog), ezért mindig a bezárás volt a legegyszerűbb költségcsökkentési mód. Persze, bármiféle koncepció nélkül.
Válasz erre 

eremita 2011.03.27. 10:54:00

A magyar operett hadseregnek Hajmáskérre és a többi hasonló adottságú helyre nincs szüksége. Hiszen ott lőni kellene meg gyakorlatozni, ami ugye gátolja az elmélyült irodai gondolkodást. Hajmáskéren szolgálni? A gondolatától is kiverné a víz a többezres budapesti tiszt sereget. Kényelmesen elvannak ők a fővárosban és megtehetik, mert még egyetlen politikai erőnek sem volt bátorsága, hogy páros lábbal rúgja ki őket az irodáikból.
Válasz erre 

Őexc.Vitéz Bivalybasznádhy. Dr. Őfőméltóságu Úr 2011.03.27. 10:54:07

@zulululu: Azért folytasd tovább is. Amit meghagytak az oroszok mi azt is hagytuk elenyészni.
Válasz erre 

NA YA! 2011.03.27. 10:55:48

@zulululu:"Ahova a szovjetek valaha betettek a labukat, ott szemet es igenytelenseg es rombolas maradt csak mogottuk"

Ebben eléggé hasonlítanak ránk, a magyarokra. 20 éve ki hagyja lepusztulni a tárgyi ingatlant?!
Válasz erre 

eremita 2011.03.27. 10:59:42

Csorsza! Van pénz a hadseregben, csak nem arra költik, amire kellene. Csak egy példa: a körülbelül huszonöt ezres magyar hadseregnek, a nyugati normák szerint 2500 - 3000 tisztre lenne szüksége. Ehelyett ennek a sokszorosa van, akiknek a zöme kényelmes budapesti irodákban ücsörög. Az alakulatok meg nincsenek feltöltve, kiképzés meg nem folyik.
Válasz erre 

Onlinepénz 2011.03.27. 11:23:47

Hogyan lehet online pénztkeresni? Hol és mivel érdemes próbálkozni? A szerencsejátékból meg lehet gazdagodni? Itt mindenre kapsz választ! Online pénzkeresés napi akár 4-8 ezer forint! www.penzkereses1.fw.hu

( azért ingyen tárhely mert a rendes még nem idnult el )
Válasz erre 

csorsza 2011.03.27. 11:24:55

@eremita: nincs pénz rá, valójában.
Persze, fejnehéz a sereg, de azért folyamatosan kopik a főtiszti had. Nem ezen múlik az, h haditechnikára, kiképzésre, létszámra, egyéb felszerelésre nem jut pénz. Az egyszerűen más nagyságrendű összeget igényelne.
Mellesleg, a világ összes hadára jellemző, h túlméretes a hadügyminisztériuma :)
Válasz erre 

csorsza 2011.03.27. 11:25:41

@Onlinepénz: menj a picsába, hiéna
Válasz erre 

Gazdagréti Jack Bauer 2011.03.27. 11:26:34

Hajmáskéren az üresen maradt tiszti lakásokat fillérekért adták el. Amit a ruszkik esetleg nem vertek szét, azt megtették azok a buckalakók, akik utána költöztek a faluba. Nincs min csodálkozni.
Válasz erre 

Elszármazott 2011.03.27. 11:29:39

"Keressünk a kákán is csomót!"
A II. világháborút sérülés nélkül megúszta az épületegyüttes? (Hiszen a romlás a szovjetek beköltözésével indult...)
A képek és a szöveg alapján: akkor most a kaszinó díszterméből, vagy a templomból lett a mozi? A két, a képeken azonosnak gondolt, terem, mintha nem lenne azonos.
Válasz erre 

NA YA! 2011.03.27. 11:34:57

@Elszármazott:"A két, a képeken azonosnak gondolt, terem, mintha nem lenne azonos."

Nekem az a gyanúm, hogy a terem két különböző végében állva készültek a képek.
Válasz erre 

afalujegyzője 2011.03.27. 11:37:06

"zulululu 2011.03.27. 09:47:20
Ahova a szovjetek valaha betettek a lábukat, ott szemet és igénytelenség és rombolás maradt csak mögöttük :("

Nem védeni akarom őket, de már több mint 20 éve nincsenek ott. Ez alatt az igényes magyarok tettek meg mindent a helyreállításért, állagmegóvásért :(
Válasz erre 

FPéter 2011.03.27. 11:41:44

pusztán fikció azt feltételezni, hogy a svájciak azért nem kapták meg hasznosításra a kastélyt, mert nem voltak hajlandóak a megfelelően feltöltött nokiás dobozt a megfelelő helyre eljuttatni? Ellenben magyar partnerünk igen, majd pár év után sokszoros áron továbbadja a jogokat...
Válasz erre 

Grigorij 2011.03.27. 11:47:53

Azért van ám itt pár lényeges félreírás!
Hajmáskér története 1945-ig részletes, majd hirtelen egy sommás baromság 1990-ig.
Most akkor ki és mit tett tönkre?
A RÉGI hajmáskéri laktanyát és az ahhoz tartozó épületeket az abba betelepített szovjet alakulatok!
Akkor tessék EZT leírni, mert már megint hallom a "8 év" bűneit!
(A szovjet alakulatok műszaki dolgait meg nem kell firtatni, ha nem nézünk utána. Persze ha a blikkes stílus miatt kell az atomrakéta, akkor ok...)

ermita! Most akkor történtek változások? Bezárt a lőtér? Már nem ide járnak éleslövészetre a Nato szövetségesek is?
Dehogynem!

Pontosan EZÉRT veszélyes úgy megírni valamit, hogy a hatásvadászatot a hitelesség elé helyezzük.

A lőtér nem Hajmáskéren volt/van, hanem az Várpalotához tartozik. Maximum az eredeti, a szovjetek által használ mérettel lett kisebb.

Szóval a valóság: a RÉGI hajmáskéri laktanyakomplexumot a szovjetek leamortizálták, majd 1990 után a privatizátorok nem tudtak eleget lopni belőle, így hagyták az enyészetnek!
Hajmáskér megmarad, a lőtér meg üzemel!
Válasz erre 

Grigorij 2011.03.27. 11:51:27

Ja és Hajmáskér egyáltalán nem jó emlék!
Sok-sok tízezer magyar férfi átkozza - hiszen a "néphadseregünk" gyakorlatainál gyakorlatilag Hajmáskéren vagonírozott mindenki!
Én, ha elhaladok ott, soha nem a táj meg a műemlékek jutnak az eszembe, hanem a fos, a tetves kommunista szemetek, az alkoholista tisztek, a megaláztatások és az emberi aljasság!
Valószínűleg más korban is így gondolkodtak a sorozott katonák!!!!

Tehát, ha nem élted át, akkor nem tudod mennyire sok szemét emlék köthető a településhez!
Válasz erre 

hexensussz 2011.03.27. 11:55:37

@chipanddale74: Eszem ágában sincs megvédeni a HM, vagy a honvédség döntéshozóit, de szabadjon felhívni a figyelmet, hogy - miként a cikkben egyértelműen szerepel - az egész objektum már nincs a honvédelem kezelésében, hanem 1990 után átkerült a Kincstári Vagyonkezelő birtokába.
Vajon a KV mit tett ezen, és az ezen kívüli számtalan, jelenleg használaton kívüli, és egyre romló állagú, volt honvédségi épület- és ingatlanvagyon hasznosítására?
Csak egy ötletként: Nem lehetett volna arra isnspirálni egy beruházót, (vagy a beruházót) hogy a Velencére elgondolt kaszinóvárost ne zöldmezős beruházásként oda, hanem erre a területre álmodja meg, felhasználva a korábbi épületek valószínű még meglévő alapjait, és a még álló épületeket?
Ez a Kicstári Vagyokezelő is egy jó nagy pénznyelő sóhivatal lehet, ahelyett, hogy a vagyonnal jövedelmet termelne.
Válasz erre 

csorsza 2011.03.27. 12:03:23

@Gazdagréti Jack Bauer: azok ún. kievi technológiával készült, szovjet szabvány szerinti épületek (voltak). Mint a legtöbb ilyen tömbház Mo-n, a szovjet laktanyák területén. Kádárék ui nem vállalták a lakásépítést a szovjeteknek, ezeket a házakat elemenként, vasúton hozták kintről, az utolsó szögig. És pontosan annyit is értek, amennyiért aztán eladták őket később. Hőszigeteletlen, védőföld nélküli, beázó, alacsony belmagasságú, lerabolt házak voltak.

Hajmáskéren egyébként, ma is fillérekért lehet lakást venni. Nyugodtan költözz oda, ha tetszik...
Válasz erre 

hexensussz 2011.03.27. 12:08:47

@csorsza: "Mellesleg, a világ összes hadára jellemző, h túlméretes a hadügyminisztériuma :)"
Kb. 30 évvel ezelőtt olvastam egy brit valaki megállapítását, amely szerint (megpróbálva idézni): "Jelenleg Őfelsége egyetlen hadihajójának üzemeltetése nagyobb Admiralitást igényel, mint Nelson idejében az egész brit flottáé."
Nem gondolod, hogy ez nemcsak a hivatalnoksereg önnövelési szándékán múlik, hanem elsősorban a technikai fejlődés következménye?
Válasz erre 

cellimega 2011.03.27. 12:13:31

@eremita:
2000 körül volt már egy 1200 fős (25%) leépítés a min+vezérkarnál.

Szerintem a hds-et, rendőrséget, mávot a nulláról kellene újra felépíteni, a régit meg felszámolni egy az egyben, mihelyst az új intézmények működőképesek.
A régi Hálózat embereivel vannak tele sejtésem szerint, és úgy nyúlják le a pénzt, hogy arról a média szinte semmit nem ír meg (félelemből).
Akinek vannak bent ismerősei, az tudja, mire gondolok.
Válasz erre 

Parajpuding 2011.03.27. 12:15:25

Köszönet ezért az érdekes, részletes cikkért.
Válasz erre 

hexensussz 2011.03.27. 12:40:37

@cellimega: Kire gondosz "régi Hálózat" embereiként?
A jelenlegi miniszeter H. Cs. mellett szerepet vállaló két korábbi négycsillagos tábornokra: Deák Jánosra és Fodor Lajosra?
Ejnye-enye, hogy ez a Fidesz mire nem képes, hogy teret ad nekik! :-))
Válasz erre 

bigthereal 2011.03.27. 12:46:17

szomorú...
Válasz erre 

neccharisnyás útonálló (törölt) 2011.03.27. 12:47:21

Jól összeszedett írás!
Bolondulok a Monarchia építészetéért. Látogathatók a megmaradt épületek?
Válasz erre 

NAR 2011.03.27. 12:47:32

Hello!

Érdekes cikk. A nagy sajnálkozást viszont nem értem - mégis, mit lehetne kezdeni ott a világ végén (nem véletlen, hogy hadifogolytábor volt ott) ekkora épületekkel? Nagyságrendekkel kisebb a hadsereg, mint a Monarchia idejében, katonai célra nincs rá szükség, legfeljebb nyugdíjasotthont lehetne csinálni, de a 100 éves épületeket nem hiszem, hogy olcsó lenne fűteni...
Válasz erre 

nemzetikonyves · http://www.gyepu.hu 2011.03.27. 13:15:33

Szeretnék gratulálni a poszt írójának, az ilyen tartalmú cikkekre nagyon nagy szükség van és minél szélesebb körben kell ezeket terjeszteni!

Remélem a szolgálati luxusautók mellet ennek megmentésére is jut az adófizetők pénzéből!
Válasz erre 

salai 2011.03.27. 13:22:08

Na jah! Mit várhat el a magyar embör a tábornok uraktól,hiszen a kenyéradó gazdájuk analfabéta, nem? A katonák hagytak lerobbanni mindent az elmúlt 60-évben, hiszen a komenista megbízhatóság volt a mérvadó, a szakmai hozzáértés az nem annyira. Meg egyébként is dolgozók csak a polmunkások voltak, akik csak az eszmével foglakoztak, csak a lenin-útleíráshoz értettek. A kedvezményes villa-lakás vásárlásban, példát Lőrincz mutatott a xii ker-ben, majd Deák a Schweidelen és így tovább. Fodor elvtárs is jót szakított (bár Ő palota építkezéséhez szerzett elvtársi segítséget).
Na de úgysem lesz rend soha.
Válasz erre 

twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2011.03.27. 13:30:16

Kar erte.
Válasz erre 

LCD 2011.03.27. 13:57:03

Szubjektív véleményem szerint (de aki volt katona, az valószínűleg egyetért velem), a magyar honvédség - hasonlóan a hasonló méretű oszágok katonaságaihoz - létezése mellett ma, 2o11-ben semmilyen gyakorlati és észérv nem hozható fel.
A létezésének indoka nem más, minthogy kiváló lehetőség irdatlan pénzösszegek mozgatására "nemzetvédelmi maszlag" mögé bújtatva, továbbá seregnyi mihaszna (másnéven katonatiszt) tud ellébecolni egy életen át.
Kérdem én, mi a retkes f..ért kellett nekünk vadászgép? Nem beszélve a Terrorelhárító Központról, melynek sokmilliárdos költségvetése jobb helyen lett volna a vidéki rendőrségeknél...Gyöngyöspata, for example...
Válasz erre 

grünweinsalz 2011.03.27. 13:57:58

@NAR: maps.google.hu/maps?hl=hu&q=hajm%C3%A1sk%C3%A9r&ie=UTF8&hq=&hnear=Hajm%C3%A1sk%C3%A9r&gl=hu&z=11
Ennyit a "világ végén" -hez!
Veszprém kb: 10 perc
Balaton kb: ugyanannyi
Várpalota kb: 15 perc
8-as főút 3 perc
Válasz erre 

1rem1 Art · http://1rem1.com 2011.03.27. 14:00:31

Óriási cikk, köszönöm.
Válasz erre 

átlátó 2011.03.27. 14:18:47

Alapos munka..és kár érte. Azért az oroszok értették a lelakást.
Válasz erre 

L.A. · http://blog.fuggoagy.hu 2011.03.27. 14:40:56

indavideo.hu/video/A_hajmaskeri_katonakastely_viztornya
Válasz erre 

L.A. · http://blog.fuggoagy.hu 2011.03.27. 14:42:41

ja és: www.viztorony.hu/h/veszprem/hajmasker/01.html

ill:
www.viztorony.hu/h/veszprem/hajmasker/02.html
Válasz erre 

segabor 2011.03.27. 14:49:28

A nagy hely alkalmas lenne birodalmi lépegetők tárolására, ill. csillagrombolók karbantartó bázisának.
Válasz erre 

(त्वष्टृ) (törölt) 2011.03.27. 15:05:38

@zulululu: "Ahova a szovjetek valaha betettek a labukat, ott szemet es igenytelenseg es rombolas maradt csak mogottuk :("

Ez igaz. de szükségesnek érzem megjegyezni, hogy mi szemétben és igénytelenségben és rombolásban élünk a mai nap is.
Válasz erre 

G.d.Magister · http://laudator.blog.hu/ 2011.03.27. 15:50:00

Jó cikk.

Mondjuk nem csoda, hogy nincs valódi gazdája, az egész komplexum felújítása és működtetése (de vajon mire?) egy vagyont emésztene fel.
Válasz erre 

Ako5 (törölt) 2011.03.27. 16:11:59

Én is végigolvastam. Én a győri laktanya után kutattam régebben és találtam egy orosz nyelvű nagy fórumot, ahol a M.o-on szolgált orosz katonák osztják meg élmányeiket. Volt a fórumon Hajmáskér topic is
Válasz erre 

nagysuhi 2011.03.27. 16:19:38

Kb így nézett ki a győri Frigyes-laktanya is, szintén ideiglenesen itt állomásozók lakták le teljesen. Aztán jött egy osztrák-magyar vállalkozó és minden "jóindulatú" támogató és "műemlékvédő" segítsége ellenére elkezdte szépen felújítani. Most meg lehet nézni, valahogy így kellene csinálni mindenhol.
Válasz erre 

Savior 2011.03.27. 16:39:55

Jó cikk, de egy kis kötözködés:
- az egyszintes épületnek nincs emelete. Itt, ha jól értem, a bejárati épület egy emeletes volt
- "napjainkban, amit a szovjetek mozinak használtak": a napjainkat mozinak használták? :)

Egyébként a cikk felkeltette az érdeklődésemet a város iránt, ha Szekszárd felé járok, biztos megnézem. Szerencsére nekem már nem volt elsőkézbeli tapasztalatom a laktanyával :)

Az első ff kép amúgy mikori? Nyugtassatok meg, hogy nem 191x-es...
Válasz erre 

Dr. Verőköltő 2011.03.27. 17:12:36

Ez pont azt mutatja mennyit foglalkozunk a saját történelmünkkel! Ezt nem lehet a kommunistákra a zsidókra vagy a cigányokra fogni!
Válasz erre 

(F)ordító · http://aztirjaa.blogspot.hu/ 2011.03.27. 17:59:23

no, hát az ilyen pusztítás miatt (is) rühellem az orosz segget 60 évig nyaló és még most is arra az ízre vágyó komcsikat. fa 8 méter - láncfűrész. templom - mozi. angolvécé - budi. előre, rendületlenül.
Válasz erre 

bunko_jobbos 2011.03.27. 18:26:38

@afalujegyzője:

Küldd oda a szovjet hadsereget -mondjuk Svájcba - negyvenhét évre, meglátod, utána ők sem tudják majd a régi, szép épületeiket karban tartani.
Válasz erre 

innovation 2011.03.27. 18:45:44

Ebben az országban akkor volt utoljára rend, amikor ezt az épületet felhúzták és megindult a képzés. Azóta folyamatosan csak lefelé csúszik. Köszönhető nem kis részben a ruszkiknak. A jóvátátel fejében - amit nem engedtem volna el -, mindent, de tényleg MINDENT helyre hozattam volna ezekkel, amit csak tönkrevágtak. Szemét banda!

Nem mintha néhány derék mai magyar állampolgár nem tenne ilyet... Áááh, na mindegy, csak felhúzom magam.
Válasz erre 

dark future · http://www.andocsek.hu 2011.03.27. 18:54:56

Elképesztő pusztítást tudtak okozni a ruszkik másfelé is. A "műemléki jellegű" felújítás náluk úgy nézett ki, hogy ami düledezett, azt megtámasztották durva zsaluzású betonnal, amit a rozsda evett, azt megerősítették ráhegesztett vasdarabokkal, ami beázott, azt bekenték kátránnyal vagy szurokkal, ami ledobta a festéket, azt lepiktorolták szürke kormos mésszel. De általában és leginkább szartak az egészre, hagytak mindent szétrohadni.
Válasz erre 

a-kis-herceg 2011.03.27. 19:06:30

nagyon színvonalas írás. köszönet.
Válasz erre 

stefiapo 2011.03.27. 20:03:36

A Magyar Honvédségnek nem sok köze van ehhez, mivel a ruszkik lakták le. A lőtér még ma is üzemel. Bérbe is adják néha más nemzet hadseregének, ugyanis a környéken nem sok ilyen létesítmény van. Sőt a saját alakulataink is elég sok időt töltenek itt...Igaz sátortáborban.
Válasz erre 

jbl 2011.03.27. 20:30:33

kár érte! :(
a "várbazár"-ban nem (sem) voltak oroszok, de azért szép bőrben van!!!
Válasz erre 

albiro 2011.03.27. 20:38:21

@Savior:
Nem, a kép a megnyító ünnepségén készült, 1911 július 13-án.
Válasz erre 

Savior 2011.03.27. 21:23:23

@albiro: Hát, akkor vagy nekem van nagyon rossz képem a kor technikai színvonaláról, vagy nagyon rosszul tettük, hogy beléptünk (elkezdtük) az I. VH-ba...
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2011.03.27. 21:44:09

@neccharisnyás útonálló: Az épületek hivatalosan nem látogathatók, de ha a kerítésakadályt leküzdöd, akkor az épületek bejárhatók- bár akkor magánlak sértést fogsz elkövetni. :)
Válasz erre 

Plumper_ 2011.03.27. 22:25:33

mekkora pláza lehetne ott!!
Válasz erre 

Dér I. Balázs · http://kexvideo.com 2011.03.27. 22:41:35

"@chipanddale74: ez komoly? 80 milla egy rakétáért? Hány ilyen van?

Jó cikk lett. Az új tulaj 4 éve hozzá sem nyúlt, hagyni fogják szétrohadni az egészet, és senki nem szólhat bele.
Válasz erre 

Ma chi è questo Joker? 2011.03.27. 23:06:36

Ez a 8-as út melletti Age of Empires 2-s őrtorony :)
Válasz erre 

nexialista · http://nexialista.blog.hu 2011.03.27. 23:13:41

vietnámi zöldségtermesztők hogy örülnének neki...
Válasz erre 

albiro 2011.03.27. 23:31:28

@Savior:
Az utóbbi, sajnos ...
Válasz erre 

nikknikk 2011.03.28. 07:15:22

Gratulálok, a remekül megírt cikkhez!
Nemcsak az építészettörténeti része izgalmas(legalábbis számomra) hanam az a része is amelyen csodálkoznak sokan ti.hogy országunkban is raboskodtak más nemzetek emberei, dugdosták a liberálisokat a Horthy idején stb. Az árnyalt történelemszemlélethez ez is hozzátartozik nemcsak a másokra mutogatás...
Válasz erre 

Gulogulo 2011.03.28. 08:30:35

És hány ilyen van még!
Válasz erre 

Ako5 (törölt) 2011.03.28. 10:19:18

vnrsuarmy.borda.ru/?1-11-0-00000054-000-0-0-1297050870

vnrsuarmy.borda.ru/?1-11-0-00000020-000-0-0-1235827848

vnrsuarmy.borda.ru/?1-7-0-00000017-000-0-0-1282341888

ezek mind hajmáskéren szolgálta orosz katonák/tisztek fórumai.
és van képtár is
Válasz erre 

csorsza 2011.03.28. 10:31:47

@regio54: Az attól még a világ végén van, hidd el. Veszprémiként mondom ezt.
Válasz erre 

csorsza 2011.03.28. 10:36:31

@nikknikk: Vas megyében számos hadifogolytábor üzemelt az I. vh alatt-után, pl. Ostffyasszonyfa mellett 15-20 ezer hadifogoly volt, és azoknak a táboroknak is volt saját pénze.
Válasz erre 

csorsza 2011.03.28. 10:40:03

@Ako5: Ja, van szentkirászabadjai, kunmadarasi, stb. fórum is náluk. Nekik ez nosztalgikus időszak volt, kiváltságosként több évet Nyugaton élhettek :)
Válasz erre 

neccharisnyás útonálló (törölt) 2011.03.28. 14:58:05

@don-kanyar: Na azt már inkább nem. Lehet katonáék nem is lecsuknának, simán csak lelőnének. :/
Válasz erre 

8192 2011.03.29. 16:54:05

A kivonuló orosz katonák nem így hagyták el hajmáskért.sajnos pár éve lettek lebontva és kifosztva az épületek is.nyomós okkal!!!csak erről hajmáskéren nem lehet beszélni!!arról is olvastam több fórumon,hogy ami útba van ház lakóival egyezkedtek a kastélytulajok,hát ez sem igaz!!!jó vezetősége van hajmáskérnek,már ragyognia kellenne a "helynek". 8-as mellett,veszprémtől-balatontól pár km-re.
Válasz erre 

Hajmáskéri 2011.03.29. 18:10:31

Köztudott dolog,hogy az orosz katonák hogy hagyták itt a tábort....a Kastély előtti tavat betonnal töltötték fel,mindent vittek amit tudtak.
Milyen okkal bontják le az épületeket?Elárulom....életveszélyesek voltak,omlásveszély volt..mivel az Örökségvédelem és az Állam sem adott rájuk felújítást így kénytelen volt a falu megszabadulni tőlük.Azt pedig ne felejtsük el,hogy az egyik épület helyén szép új posta lett,egy romos épületből szép új iskolája lett a falunak,valamint a falunapi helyszín is megállja a helyét bármely településsel szemben!A Közösségi Ház,ami szintén régi épületből lett megvalósítva az is szép.Ezek az épületek is emelik Hajmáskér színvonalát,úgy gondolom....
Az említett lakóházat megvette volna egy befektető,aki a Kastélyból normális idősek otthonát szeretett volna építeni,csak a lakóknak nagy igényeik voltak,sokkal többet akartak a lakásokért mint amennyit valójában érnek.A társasház amúgy is sok problémás lakóval volt megáldva,akik nem fizettek,valamint a felbukkant álügyvéd(akit közös képviselőnek választottak) lelépett a beszedett pénzzel.Így most a társasház vergődik.(Az egy másik téma,hogy vajon az a befektető tudott-e volna mit kezdeni a Kastéllyal,hisz a jelenlegi tulajdonos sem tud vele mit kezdeni,ugyanis milliárdos nagyságrend lenne a teljes felújítás!)
Tudod én büszke vagyok arra,hogy itt élek.Ameddig települések mennek csődbe,addig a mi falunk stabilan áll és tudja fenntartani intézményeit.A falu lassan de hitelektől mentesen,önerőből épül,szépül.A vezetőség mindent megtesz a faluért!Gyere el,nézd meg milyen tisztaság van,és hogy a tábor milyen szép lett(és a vezetőség folyamatosan azon van,hogy még szebb legyen!)Persze minden gyorsabban menne ha hitelt vennének fel és ezzel évekre kényelmetlen helyzetbe hoznák a települést....az viszont ésszerűtlen lenne véleményem szerint.
Válasz erre 

Mzperx 2011.04.07. 22:41:10

@Hajmáskéri: jó a hozzászólása, konszolidált véleménye nem habraty, mint egyeseké.
Mégis védelmembe venném a szovjet csapatokat. Már csak azért is mert mindenki olyan jókat rugdos beléjük. Mindannyian tudjuk, hogy alacsonyabb szintű kultúrával rendelkeznek, mint a magyarok. De nagyon jó úton vagyunk, hogy visszafejlődjünk az ő szintjükre. Csak nézzünk körül bárhol az országban, szemét mindenütt, az erdőkön, mezőkön. Szegénység és igénytelenség nyomai mindenütt. Mintha a magyaroknak levágták volna a dolgos kezét, nem akarnak csinálni semmit! Általános az apátia, a nemtörődömség, az elkeseredettség és a kilátástalanság.
Visszatérve a szovjet csapatokra: az ideiglenes itt állomásozás alatt egyedül ők költöttek ezekre az ingatlanokra, a magyarok semmit. Ők javították, fejlesztették a 46 év alatt, mert ne feledjük, sok épületben még a villany sem volt bevezetve! Építettek új épületeket is bőven, mert a személyi állomány elhelyezésére bőven kevés volt a férőhely. A szovjet csapatok idejében Hajmáskéren mindenki szinte ingyen tankolt, vett gépeket, épített házakat, mert a szovjet testvérektől mindent sokkal olcsóbban meg lehetett vásárolni. A kivonuláskor meg főleg olcsón hozzá lehetett jutni mindenhez nagy mennyiségben. Ment a csencselés ezerrel. A kivonulással egy csomó magyar elvesztette a munkáját, akik a szovjetek alkalmazásában álltak. Beköszöntött a szegénység és a munkanélküliség a nagy kapitalizmusban. A "szocialista tartalékok" sok-sok évig tartották az emberekben a lelket, de természetesen mára már elfogytak, kimerültek. Azért ezek a dolgok is az igazsághoz tartoznak!
Válasz erre 

Hajmáskéri1 2011.04.08. 18:53:49

@Mzperx: Véleményével egyetértek!
Én is nap mint nap látom,hogy hova tart az Ország.Az az Ország,amiért egykor felmenőink vérüket adták.Valóban elkeserítő az a sok minden,amit Ön is leírt.
Előző írásomban a szovjetekről csupán egy mondatot írtam,mivel a "8192" felhasználónevű írását tartottam dühítőnek.
(Amiket a jelenlegi helyzetről írt.)
Én elsősorban azokra próbáltam magyarázatot adni.Sajnálattal vettem észre,hogy írásomat nem kommentálta az illető.Remélem,hogy azért nem ,mert józan paraszti ésszel belátta,hogy nem badarságokat írtam,hanem egyszerűen elmagyaráztam hogy mi miért van.
Írásában sok újat tudtam meg az itt állomásozó szovejetekről,ezt nagyon köszönöm Önnek!
Válasz erre 

Vörösmókus 2011.05.08. 10:35:53

Köszönet a Cikk Írójának!Elszomorító ilyen szép épületeket lepusztulni látni. És valahol érthetetlen is. Annyi sok luxus épületet alakítottak ki régi kastélyokból,csak az és pénzen múlik mint minden más. Szerintem nem a világ végén van ez a település. Ott nőttem fel. Közel van a Balaton, ami nagy lehetőséget nyitna előtte. Még jó pár évvel ezelőtt be lehetett menni ezekbe az épületekbe. Szerintem majdnem minden falubeli élt is ezzel a lehetőséggel. Mert hiába ott éltünk a lakosság elől sokáig elvoltak zárva ezek a területek. Miután kivonultak az oroszok. Több évig Őrökkel védték,csak azt nem lehetett tudni,mitől és kitől,mikor nem csináltak semmit az épületekkel. Csak hagyták pusztulni.Majd ahogy a cikk is kitér megkapta az Önkormányzat és megnyíltak a kapuk. Emlékszem az első azon a területen rendezett falunapra. Szerintem mindenkinek élmény volt, végre birtokba venni ezt a titkos helyet. Kíváncsian bejártuk az egész területet. És persze a kastélyt is megnéztük belülről is, amit eddig csak messziről csodálhattunk. Próbáltuk elképzelni milyen lehetett fénykorában. A belső lépcső csodálatos volt. Próbáltunk minden helyiséget végig járni. Már akkor látszottak a pusztulás nyomai. Leszakadt ajtók, felpúposodott parketták, kitört ablakok. Csodálatos és egyben szomorú élmény volt. Találtunk egy vas csigalépcsőt a padlásra. Aminek pár lépcsőfoka már hiányzott. De azért felmásztunk oda is, nagyon óvatosan ne hogy leszakadjon alattunk. A padláson sok cserép hiányzott már. A hézagokon kinézve csodálatos volt a kilátás.Nem bántam meg, hogy körbe néztünk. Mert kitudja meddig áll még az-az épület. Most már életveszélyes bemenni. Pedig már akkor sem volt biztonságos, de mégis nagyon sok emberrel találkoztunk azon a napon az épületben.Bízom benne valaki megszánja ezt az épületet és megmenti.
Válasz erre 

Stevey777 2011.08.06. 23:24:43

Megjelent Hajmáskér katonai múltját bemutató képes könyv!

KÉPEK A HAJMÁSKÉRI KATONAI TÁBOR TÖRTÉNETÉBŐL

A/4-es, 96 oldalas, színes, kemény táblás, varrott képes könyv.

Az Osztrák-Magyar Monarchiától a Horthy-korszak végéig igyekszik bemutatni a főbb állomásokat.

Tartalomjegyzék

Előszó...............................5
A kezdet.............................7
A tábori épületek bemutatása........11
Vasárnapi Újság.....................43
Hadifogolytábor.....................49
Légifelvételek......................53
Egy internált írása.................57
Életképek a Horthy-korszakból.......59
Köszönetnyilvánítás.................94
Tartalomjegyzék.....................95

Felelős Kiadó: Hajmáskér Község Önkormányzata
Érdeklődjön itt:
www.hajmasker.hu/hajmasker2/index.php
A könyv ára: 2990 Ft
Megjelent: korlátozott példányszámban
Válasz erre 

Albu 2012.03.27. 22:43:20

Videók a helyszínről:
youtu.be/mY3YyRJxUaA
youtu.be/lAYtg8Q6yXA
Válasz erre 

Bobby Newmark 2016.04.18. 17:23:27

2016 van, a kastély még áll, szépen komótosan rohad tovább. Szipusok, hajléktalanok járnak be/lakják. A tető sok helyen be van szakadva, az esővíz befolyik és rohasztja a falakat, födémeket.

Ha így megy tovább és nem történik semmi, össze fog dőlni előbb-utóbb.
Válasz erre 

Stevey1 2020.08.01. 12:09:42

@8192: Igaza van. 1998 óta Köbli Miklós a polgármestere ennek a településnek. Szakmáját nézve, egy pincér. Őróla el lehet mondani, hogy amihez itt hozzányúlt, az fekáliává vált a kezében. A vád ellene, Hajmáskér település helytörténeti értékeinek a megsemmisítése. Ez az ember nagyon szereti magát fényezni. Hihetetlen sokat elvett ettől a településtől. Mondhatni úgy is, milliárdos kárt okozott ennek a településnek. Meg lehet nézni, hogy a Katonatemetőt hogy tönkretették itt Hajmáskéren. Mindez szintén Köbli nevéhez fűződik. Kidobatta az I. világháborús eredeti, vitézségi tőrökkel díszített sírköveket, és "kínai" lebutított sírkeresztekkel pótolta azokat. Az eredeti sírkövek, sírkeresztek egy hajmáskéri illegális bányagödörben végezték. Szóval, ez a település csak így tud fejlődni. Két évtized alatt 4 tyúklépést haladtunk előre.... A szabad választás, egyben a demokrácia átka, legalábbis itt Hajmáskéren...
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard
Mobil