Január 8-án tartja 28. születésnapját Észak-Korea leendő ura Kim Dzsong Un, a sokat betegeskedő Kim Dzsong Il államelnök legkisebb fia. Bár az ünnepségek fényét beárnyékolta, hogy tavaly december elején vagy szabotázs, vagy az elöregedett sínhálózat miatt kisiklott a Kínából Phenjanba tartó ajándékokat szállító különvonat, a kényszermunkára befogott lakosság és katonaság most szombaton, időben „nyújthatja át” a politikai utód három új luxuspalotáját.
Szép tájak, gyönyörű lányok, luxuspaloták (Fotó: Creativeroots.org )
Az elmúlt 20 évben Észak-Korea építészete jelentős változásokon esett át. A pártállam vezető beosztású káderei ugyanis már nemcsak szovjet típusú blokkházakban vehetik át szűk és rossz beosztású lakásaikat, hanem olyan nyugati stílusú kékre festett kontyolt tetős tágas családi házakban is beköltözhetnek már, amelyeket az önellátó gazdaság (dzsucse) kihirdetése ellenére importált építőanyagokból építetett meg a CCKWP Építési és Beszerzési Osztálya. Erre jó példa Phenjan (평양) 29 ezer lakosú kangdong-guni (강동군) elővárosának 1989-ben szerkezetkész, ám a műholdfelvételek alapján 2004-ben jelentősen átalakított fegyveresen őrzött lakóparkja az nkeconwatch.com honlap szerint. Félelem és reszketés a háborús fenyegetéstől Phenjanban (Fotó: AP)
Betonban a szervezet
Természetesen a kommunista ország „modernebb” szemléletű építészetét Kim Dzsong Il diktálja, aki Washington és Szöul állandó fegyveres fenyegetése miatt kénytelen volt sajátosan értelmeznie az ázsiai ország újkori palotaépítészetet. A dél-koreai hírszerzés által ismert 33 hegyvidéki és tengerparti nyugatias kinézetű dácsáját ugyanis nemcsak több méter vastag vasbetonból volt kénytelen kizsaluztatnia a téglafalazás helyett, hanem sok helyen a radioaktív sugárzásnak ellenálló fémnyílászárók beépítését is kérte tervezőitől. A „kedves vezér” palotái közül ismerünk olyan ingatlanokat is, ahol inkább az álablakok kaptak nagyobb szerepet. Ilyen például az Onszong megyei (온성), illetve a főváros Csangsuwon-dong (장수원동) tó melletti, a ma is aktív vörös khmer király Norodom Szihanuk tiszteletére elnevezett palotái és melléképületei, amelyeket a műholdfelvételek alapján 2006-ben alakítottak át erre a célra. A dél-koreai hírszerzés műholdfelvételekkel alátámasztott minap publikált jelentése szerint Kim Dzsong Un három luxusvillája nem teljesen újépítésű épület-komplexumok, hanem bővítéssel kombinált rekonstruált épületek. Az átalakítási költségek ennek ellenére tetemesek voltak: Szöul piaci becslése szerint a három palota és melléképületeinek megépítési költsége meghaladhatta a 180 millió amerikai dollárt (38 milliárd forint), amelyek nem foglalták magukban a külföldi luxuspiacokat jól ismerő SOE és MOFA tisztek által kiválasztott bútorok, antikvitások és festmények árát.
Kim Dzsong Un és Kim Dzsong Il (Fotó:abcnews.com)
Unika villanymozdonya: a 15-ös számú rezidencia
A rokonai által is sunyinak tartott Kim Dzsong Un számára valószínűleg a legszívhezszólóbb új építésű palota a főváros központi kerületében álló, úgynevezett 15-ös számú rezidencia (중앙구역) lehet majd. Az épület helyén állt ugyanis 2009–ig az a minden luxussal felszerelt épület, ahol Észak-Korea leendő urára először rásüthetett a Nap, és ahol gondtalanul tölthette gyermekkorát. Apja valószínűleg azért döntött az ingatlan lebontása mellett, mert szintén ez a ház volt 2004-ben bekövetkezett haláláig Unika édesanyjának Ko Young Hee-nek is az otthona. A műholdfelvételek alapján a lépcsőzetes sarokrizalitos vasbetonpalota építését bár csak tavaly júliusban kezdték el építeni, a munkások viszonylag gyorsan befejezték. Bár az épület egy szinttel magasabb lett, mint elődje, az összterülete a bal oldali oldalszárny lebontása miatt kisebb lett, mint ami Kim Dzsong Un gyermekkorában volt. Erre valószínűleg azért volt szükség, hogy a zsákutcából megközelíthető épület bal oldali traktátusa ne takarja ki a park felől érkezők szeme elől az 58 méter széles főhomlokzatot. A szöuli hírszerzés szerint az épület nem csak egy belső park sétányai által áll összeköttetésben a közeli 16-os számú rezidenciával - amely Kim Dzsong Il irodai és hivatali központja-, hanem valószínűleg a föld alatt is. Az alagútban a közlekedést valószínűleg egy keskeny nyomtávú elektromos vonattal oldották meg. A rezidenciát az északi szélesség 39° 0'56 36" és a keleti hosszúság 125° 44'45 67" kereszteződésénél lehet meglesni.
A 15-ös számú rezidencia (Fotó: Daily NK)
Unika renyhesége: az Onpho rezidencia
Nemcsak Kim Dzsong Il szerette volna luxusvillákkal megajándékoznia fiát, hanem az apja vérmérsékletét megöröklő ünnepelt is meglepte csak úgy magát: Kim Dzsong Un 2009 februárjában rendelte el, hogy Észak-Hamgyong (함경북도) tartomány Kyongsong megyéjében (경성군) drasztikusan alakítsák át a nagyapja (Kim Ir Szen) által építtetett Onpho termál-és gyógyfürdő városka melletti 775 méter hosszú elnöki villa-együttest. A műholdfelvételek alapján a korábbi 3025 négyzetméter alapterületű elnöki rezidenciát 5042 négyzetméter alapterületűre bővítették ki. Unika palotája mellé egy különálló 3225 négyzetméter alapterületű bankett villa, egy konferenciaközpont és 10 darab 1000 négyzetméter alapterületű vendégház is átadásra került. Az elkészült komplexum nagyon hasonlít a közeli, 1980-ban átadott és felújított Sinchon Wellness és Spa Központra.
A szöuli jelentés szerint a Kínából exportált építőanyagok miatt az állam arra kényszerítette a közeli Cshongdzsin (청진시) és Hoiryeong (회령시) városok lakóinak egy részét, hogy ingyenmunkájukkal járuljanak hozzá az ünnepelt boldogságához. A helyi lakosoknak körülbelül 10 kilométer hosszú vasúti pályát és ugyanennyi közútnak szánt betont kellett lefektetniük az üdülőváros és Kyongsong városa között, hogy az állami vezetők és kádereik kényelmesebben érhessék el testük felfrissülésének új színhelyét. (Észak-Koreában egyébként nem lehet magántulajdonban személygépkocsi.) Talán ennél is megdöbbentőbb az a dél-koreai titkosszolgálati jelentés, hogy az útépítés érdekében kitermelt sziklákat háztartásonként 10 vödörnyivel nemcsak kötelesek voltak átvenni az út mentén élők, hanem 500 vont (₩) /kb. 30 forintot/ is ki kellett utána fizetniük. Az építkezésre kivezényelt 1200 katonának a Szöulban működő Észak-Koreai Reform Rádió jelentése szerint a palota előtt csobogó patakot kellett a kivitelezés ideje alatt elterelniük, majd a bokrétaünnepség után visszaállítania az eredeti medrébe. Aki kíváncsi az átalakítás előtti épületegyüttesre, az északi szélesség 41° 39'27 19", keleti hosszúság 129° 30'33 17" koordináták alatt nézheti meg az épületeket.
Az Onpho kastélykomplexum (Fotó: Daily NK)
Unika lavórja: a Wonsan csodapalota
Szó szerint családi üdülőkomplexum épül a Japán-tenger partján fekvő Wonsan (원산시) várostól 3 kilométere északra. A beruházás pikantériája, hogy Kim Dzsong Un palotája telekszomszédja lett a Nemzetközi Gyerektábor hatemeletes fehér színű közép-és sarokrizalitos épületének, így a fiatalokkal való kommunikációt továbbra is gondtalanul fent tudja majd tartani a tavaly télen négycsillagos tábornokká kinevezett ám gyermeklelkű Unika. A dél-koreai katonai hírszerzés szerint a család a korábban átadásra került jacht és hajókikötője mellé, most egy hatalmas kagylóra emlékeztető üvegszerkezetet építtetett a vízfelszín felé, amely 300 méterre a tengerszint alá is benyúlik. Unika itt csodálhatja majd meg a tenger élő és az aknagyakoriság miatt előbb-utóbb holt világát. A dél-koreai hírszerzés úgy véli, hogy a tengeralatti galériával kombinált palota szerkezetét hasonlóan képezték ki, mint a család Dél- Hamgyong tartományban fellelhető nakwoni (낙원동) 72-es számú Seoho villáját, amelynek szobái nemcsak a felszínen, hanem 100 méterrel a föld alatt is összeköttetésben állnak egymással. A palota falai állítólag azért lett 3 méter vastag vasbeton zsaluzású, hogy egy esetleges tenger felől érkező rakétacsapásnak is ellenálljon. A földrengés biztosra tervezett keresztalaprajzú 5 emeletes épület talán éppen ezért nem a nyugati stílust, hanem a szocreál bunker módit követi. A „kedves vezér” természetesen ehhez a palotához is privát vasútállomást építtetett, akárcsak a többi 33 villájához, amikhez vasbeton kockákkal szegélyezett félig föld alá rejtett sétányokon tud eljutni. A palotát és melléképületeit az északi szélesség 39°11'33" keleti hosszúság 127°24'13" alatt lehet megnézni.
A Wonsan palota (Fotó: Daily NK)
Egy marék rizs vagy három luxuspalota?
Az ENSZ Élelmezési Világalapja (WFP) adatai szerint Észak-Koreának évente 867 ezer tonna búzát kellene importálnia ahhoz, hogy állampolgárai ne éhezzenek. Ehhez képest Phenjan évente csak 325 ezer tonna gabonát tud vásárolni. Ha a „kedves vezér” nem gördítene akadályt a WFP évi 305 ezer tonna élelmiszersegélye elé, akkor Észak-Koreának további 237 ezer tonna búzára valót kellene előteremtenie. A búza nemzetközi piaci ára jelenleg 300 dollár tonnánként. Mivel Kim Dzsong Il fiának szánt születésnapi luxuspalota ajándékait 180 millió dollárra becsülik Szöulban, így ebből a pénzből Phenjan 600 ezer tonna búzát tudott volna vásárolni. Barbara Demick szakíró szerint Észak-Koreában 1990 óta több mint 3 millió ember halt eddig éhen.
Jamrik Levente
Észak-Korea 2008-ban ünnepelte fennállásának 60-ik évfordulóját (Fotó: AP)