FALANSZTER

  • FÖLD FELETT
  • FÖLD ALATT
  • HETI ÉRDEKES
  • FILMEK
  • VÁROSI SÉTÁK ÉS TÚRÁK
  • TÁMOGASS MINKET
Expedíció a bakonyi atombiztos szovjet vasszörnyhöz

Expedíció a bakonyi atombiztos szovjet vasszörnyhöz

A Bakony egyik csúcsába rejtett titkos harcálláspont felelt volna Moszkva, és a NATO ellen az osztrák-olasz fronton harcoló magyar és szovjet alakulatok közötti kommunikációs összekötéséért.

BARS 504- HAJAGTETŐ.jpgSzovjet vasszörnyek a Bakony csúcsán (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)


A kormorántól a hópárducig

 

A hidegháború két katonai tömbjének egyre fokozódó fegyverkezési versenye, illetve a Szovjetunió hadseregének erőltetett modernizációja miatt határozta el 1956-ban az SZKP Központi Bizottsága, hogy egy vezeték nélküli, újfajta kommunikációs rendszert fejlesztett ki a Kutatási Minisztérium NII-129 részlegével. A több évig tartó kutatás, illetve az ipari kémkedés útján megszerzett hadititkok ismeretében a mérnökök 1961-ben egy olyan nagyteljesítményű rádiórelé-hálózattervezetet adtak át a Kremlnek, amelynek egységei műholdkapcsolat nélkül is továbbítani tudták egymásnak a titkos katonai információkat 200-400 kilométernyi távon belül. Az 1962-ben hadrendbe állított, troposzférán keresztül kommunikáló adatátviteli technológiának a „Kormorán” (Баклан, R-408) fedőnevet adták az oroszok. A G. Sz. Hanevszkij és F. P. Lipszman vezette csoport kutatásainak köszönhetően, a könnyen mozgatható híradós rendszert átlagosan háromévenként fejlesztették és finomították tovább. Mai áron számolva az egységenként 7 millió rubel (54 millió forint)/év fenntartási költséggel üzemben tartott kódoló - továbbító - dekódoló elemek frissítései során a szovjetek mindig növelni tudták az állomások közötti hatótávolságot, az adatátvitel sebességét, illetve a hangátvitel csatornáinak számát.

bars1.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ31.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ32.jpgAz 504-es számú szovjet Gólem romjai Hajagon (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Moszkva 1966-ban az addig használatos analóg sugárzásról áttért a digitális adatközlésre. A Kreml ennek tükrében 1969-ben rendszeresítette az „Atléta” (Атлет, R-410-7,5) névre keresztelt új modulját, amit 1972-ben követett az „Albatrosz” (Альбатрос, R-410-2,5), 1976-ban a „Sportolónak” is hívott R-420-as, 1980-ban pedig a Baguette (Багет-С, R-417) nevű terméke, amely a frekvencia-diverzitás függvényében minimum 480 kBit, maximum 2 Mbit/másodpercnyi adatot tudott már továbbítani. (A korabeli katonai műholdak ekkor még csak 512 kBit/másodpercnyi adatátvitelnyi sebességre voltak csak képesek!) A Varsói Szerződés többi tagállama bár 1977-től folyamatosan átvehette a szovjetektől a „Vitorlás” (Бриг-1, R-423-1) és a „Lépcső” (Эшелон, R-444) kódneveken futó, szintén a troposzférán keresztül kommunikáló antennarendszereket is-, ám a katonai blokk igazi kommunikációs áttörését a MNIRTI fejlesztette BARSZ-szisztéma jelentette-, amely kivételesen nem egy új parabolatípust és híradórendszert takart, hanem az addig legyártott és hadrendbe állított világszínvonalú informatikai elemek együttes kombinációját. Érdekes, hogy a BARSZ (Барс) szó oroszul bár „Hópárducot” jelent, alapjában véve egy mozaikszót takart: Броне Автономная Радио Система, ami magyarul „védett, autonóm rádiórendszert” jelentett.

BARS 504- HAJAGTETŐ3.jpgA szovjet fejlesztésű BARSZ-híradórendszert gyakran emlegetik BARS-nak is (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

BARS 504- HAJAGTETŐ2.jpgPofás és feltörhetetlen garázsok Hajagon (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A BARSZ-rendszer és a Varsói Szerződés


A Szovjetunió és gazdasági-katonai csatlósai 1987 decemberétől kezdhették el üzemszerűen működtetni a „Hópárduc”-rendszert. A Kreml kalkulációi alapján a Varsói Szerződés tagállamainak területét 26 fix telepítésű állomással teljesen le lehetett fedni, amely lényegében több mint 5000 kilométernyi táv átfogását jelentette. Moszkva a Vörös Birodalom eurázsiai szakaszát (a Szibériában már kiépített SEVER-hálózattal közösen) 28 BARSZ-porttal akarta lefedni, ám ezek megépítésére a Mihail Gorbacsov által meghirdetett glasznoszty és a peresztrojka miatt már nem kerülhetett sor-, pedig az így 54 modulra felduzzasztott informatikai térháló már közvetlen adatforgalmat is lebonyolíthatott volna Vlagyivosztok és Kelet-Berlin között. Ettől függetlenül a Szovjetunióban öt, Lengyelországban hét, az NDK-ban és Csehszlovákiában három-három, Magyarországon és Bulgáriában pedig négy-négy BARSZ típusú objektum megépítésére került sor 1983 és 1987 között. Az M.I. Boriszenko, V.V. Neszteruk, I.N. Csernyisev, E.I. Fedorov és Sz.V. Terziján mérnökök tervezte komplexumok vagy többszintes bunkerek vagy kétemeletes földfelszíni épületek voltak.

BARS 504- HAJAGTETŐ4.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ8.jpgA kommunikáció útjai kifürkészhetetlenek (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

BARS 504- HAJAGTETŐ10.jpg
A 26 elemből álló informatikai láncolatot országonként más és más kóddal látták el. Értelemszerűen a Szovjetunióban felállított egységek kapták az 1-essel kezdődő sorszámokat, a lengyelek a 2-est, a keletnémetek a 3-ast, a csehszlovákok a 4-est, a magyarok az 5-öst, a bolgárok pedig a 6-ost. Románia külön utas politikája miatt nem részesülhetett a BARSZ-híradórendszer előnyéből és egy esetlegesen kirobbanó III. világháború esetén a hátrányaiból. A titkos katonai informatikai láncolatot általában vegyes üzemeltetésben működtették a szovjetek, ám akadtak olyan nemzetek-, mint például a csehszlovákok, a keletnémetek és a bolgárok-, akikkel „nem közösködött a Nagy Testvér”-, így ezeket az állomásokat nem a Szovjetunió építette és üzemeltette, hanem az adott antennaállomást befogadó és telepítő ország. Magyarország esetében például három műtárgynak (501,502,503) kellett az építési és az üzemeltetési költségét kigazdálkodnia Budapestnek, s csak az 504-esnek hívott hajagtetői objektum kivitelezését és anyagi fenntartását vállalta át az SZKP-, amely egyébként a „Délnyugati lánc” egyik végpontja volt.

BARS 504- HAJAGTETŐ16.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ17.jpgBARSZ 504: Utak és tévutak (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A Pest és Nógrád megyék határán átadott BARSZ-501-es számú objektum felelt a csehszlovákiai 403-as számú Galgóc (Hlohovec) melletti rádióreléről fellőtt információk fogadásában és továbbításában. Miután ez a 24863 négyzetméter nagyságú, szabálytalan hétszög alakú telken felépített „négy vasbeton toronnyal megerősített erőd” északnyugati tornya elfogta a tótok felől érkező jelet, azt azonnal továbbította északkeleti tornya beiktatásával a Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék határán kizsaluzott 502-es állomás felé. Az adatátvitel 60 védett csatornán keresztül történt. A nógrádi Galgamácsához hasonlóan, a hajdúsági Tedej falu mellé felépített 561 négyzetméter alapterületű ingatlanban dolgozók is sietve próbálták továbbpasszolni a Prága felől érkező friss és ropogós információkat Moszkva irányába. Nekik pontosan az ukrajnai Polonyina, Runa és Lipovec községek közötti 103-as számú rádióreléhez kellett eljuttatniuk a „Nyugati lánc” felől jött adatokat. A Kárpátok előterében felhúzott 103-as számú antennatoronyban dolgozók -a most már Magyarország felől érkező hullámokat- a Koszmecsara-Mezsgorje melletti 109-esnek nevezett műtárgyban kialakított parancsnoksághoz kellett eljuttatniuk. A „Baguette” (R-417) típusú antennákkal lebonyolított „oda-vissza történő levelezésnek” köszönhetően így Moszkva hazánkon keresztül (is) bármikor elérhette a cseh és a keletnémet portok köré telepített seregtesteit.

BARS- GALGAMÁCSA1.jpgBARS- GALGAMÁCSA.jpgA magyar pénzből épült BARSZ-501 állomás Galgamácsán (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Galgamácsa azonban nemcsak az ukránoktól (szovjetektől) vagy a csehszlovákoktól kapott adást küldte tovább Prága vagy Moszkva irányába, hanem a Szenteshez közeli Donát község tőszomszédságában átadott 503-as állomás beiktatásával Szófia felé is. Mivel a fent leírtak alapján Románia nem volt tagja a BARSZ-féle híradórendszernek, így ezen a szabálytalan ötszög alakú, 34734 négyzetméteres Csongrád megyei telken elnyúló épületet felszerelték egy 400 kilométer hatótávolságú „Sportoló” (R-420) antennával is, hogy a bolgár 605-sel jobban tudjon parolázni. A magyar híradórendszer legnyugatibb pontja a Herend melletti Hajagtetőn átadott 504-es állomás volt, amely nemcsak azért volt különleges, mert a szovjetek építették, hanem mert nukleáris csapás ellen is hathatós védelmet nyújtott, ellentétben a magyar építésű másik három állomással szemben. (Ez utóbbiak a mai napig a Honvédelmi Minisztérium kezelésében vannak.)

BARS 504- HAJAGTETŐ18.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ19.jpgOroszországból szeretettel (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Nyugati oldal: Hajagtető, BARSZ-504-es

 

A Bakony déli részén, a 646 méter magas Középső-Hajagtető csúcsán kialakított kommunikációs állomást 1983 nyarán kezdte el építtetni Moszkva. Az első építési fázisban a szovjetek 48670 négyzetméternyi területet taroltak le az erdőből, hogy az így kialakított szabálytalan négyszög alakú terület keleti oldalában egy 11 méter mély gödröt alakíthassanak ki robbantásos eljárással. Kizmus Szabolcs amatőr hadtörténész mérései alapján, a „talajrendezést követően” a gödör alját 90 centiméter vastag monolit vasbetonréteggel töltötték fel az oroszok. A fő-és mellékfalakat előre gyártott elemekből építették fel az építőipari szakmunkára befogott szovjet kiskatonák, amelyek 45 centiméter vastagok, 4 és fél méter magasak, valamint másfél méter szélesek voltak. Ezeket az előre gyártott egységeket a herendi vasútállomás melletti üzemben öntötték ki. A beépítésre került falakat kátrány és egy speciális szigetelőanyaggal vonták be, amelyre másfél-két méter vastagságban földet hordtak. A mesterséges domb alatti műtárgyban két szintet alakítottak ki. Az alsó szint belmagasságát 3,30, a felső szintet pedig 3,60 méterben határozták meg.

BARS 504 HELYSZÍNRAJZ.jpgA Hajagtetőn átadott BARSZ-504-es számú bunker emeleti és földszinti nézete (Grafika: Falanszter.blog.hu, Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A nyugat felé néző főbejáratot statikai okok miatt tölcsér formájúra képezték ki. Innen a látogatónak egy szűk lépcsőfolyosón bemerészkedve 4-6 méternyit kell lefelé haladnia, hogy a lökéshullám kivédésére beszerelt négy darab 400 kilós páncélajtón túlhaladva, megérkezzen a vegyi és a biológiai szennyeződést lemosó hét, egymásból nyíló szobákból álló fertőtlenítőkbe, az úgynevezett dekontamináló egységbe. A fürdőből kilépve jutunk el a központi folyosó nyugati végébe. Itt balra fordulva, a normál helyzetben használatos főbejárat páncélajtaját láthatjuk, szemben pedig az irányító szobát. A központi folyosó baloldalán további 5 szobát alakítottak ki az oroszok. Ezekben az apró helyiségben kapott helyt a három mellékhelyiség és a négy zuhanyzó, a konyha, a mosogató és az élelmiszerraktár. A spájzzal szemben volt bunkerparancsnok 6 négyzetméteres puritánul berendezett szobája, aminek odatelepítése a „Tizedes és a többiek” című film alapján teljesen érthető. Az esetleges étellopás miatt kapott testi fenyítés orvoslásáért sem kellett messzire mennie a kiskatonáknak: az orvosi szoba közvetlenül a parancsnoki háló mellett volt. Külön étkezőt egyébként nem alakítottak ki a hajagtetői állomásban.

BARS 504- HAJAGTETŐ20.jpgA "No, megállj csak!" szovjet rajzfilm magyar értelmezése a bunker falán (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

BARS 504- HAJAGTETŐ21.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ22.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ23.jpg"Asszony! Csája van? (Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

A keresztfolyosó keleti oldalán kapott helyt a 21 fő számára átadott, háromszintes emeletes ágyakkal berendezett legénységi hálószoba, a komplexum radiológiai és 20 aktív szénszűrővel felszerelt termei, a hatalmas klímablokk hűtőegységei, valamint a levegőcsőt is befogadó rakodóakna. A szűk járat északi végén képezték ki az 501-es számú galgamácsai komplexum felől érkező információk befogásáért felelős úgynevezett keleti torony transzmitterjét, illetve picit balra tőle a 403-as számú galgóci rádióreléről megkapott adatok feldolgozásáért felelős északi torony vezérlőszobáját. A keresztfolyosó déli végén nemcsak a bunker komplett híradó és kommunikáció-technikájának vezérlőtermébe léphetünk be, hanem a déli torony üzemeléséért felelős híradószobába is. Ez utóbbi az Észak-Olaszországba telepített NATO-csapatok ellen harcoló szovjet és magyar harci egységeket volt hivatott irányítani az osztrák és a jugoszláv troposzféra-légtéren keresztül. (Az 504-es antennaállomás rádióhívójele: диодон, az ide elhelyezett alakulat postafiókszáma pedig в/ч пп 32362 volt.)

BARS 504- HAJAGTETŐ24.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ26.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ27.jpgVánya(dt) bácsi lakhelye. Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Az oroszok az objektum közepén képezték ki az alagsorba vezető lépcsőházat. Itt kapott helyt a szennyvíztároló, a dízelmotorok működéséhez szükséges üzemanyag tartályok, a kompresszor, a sorba kötött akkumulátorok terme, a vízpumpák és a szivattyúk szobája, illetve három víztározó, amelyekben külön-külön tárolták az ivóvizet, a hűtővizet és a tűzoltásra elkülönített ipari vizet. A gépházban 2 darab 24 hengeres dízelmotort építettek be, amelyek 820-820 lóerejükkel -teljes elzárás esetén- két napig lettek volna képesek ellátni az objektumot energiával. A víz és az élelmiszertartalék maximum csak egy hétig volt elegendő. A felszínen nyolc darab, egyenként 18 méter hosszú, 4 méter magas és 5,5 méter széles garázs kialakítására is sor került.

BARS 504- HAJAGTETŐ28.jpgBARS 504- HAJAGTETŐ1.jpg"Továrisi, konyec!", avagy "Ruszki geci" Fotó: Kizmus Szabolcs/Hadsz)

Az objektum „rendszerváltása” igencsak magyarosra sikerült. Cseljusin intézményvezető miután megtudta, hogy alakulatát véglegesen kivonják Magyarországról, úgy gondolta, hogy egy kis pénzre tesz szert a szovjet állami vagyonból. Alakulatát 1991 márciusában levezényeltette a Herendtől másfél kilométernyire felépített régi híradós törzshelyükre, hogy ez idő alatt a Bakony-Metál Kft. melósaival lebontassa, majd pedig értékesíthesse a 25 méter magas rozsdamentes acélból készült három antennatornyot. Ténykedésére, ténykedésükre nem sok idejük maradt. Április 12-én az alezredes csapatát végérvényesen visszavezényelték a szép lassan orosz lepkévé átvedlő szovjet hernyóba, az alvajárókórból picit magához tért magyar bürokrácia pedig leállíttatta a bontásokat. A komplexum azonban hiába került ekkor magántulajdonba, a pénztelenség miatt őrizetlenül hagyott bunker hamar a színesfém tolvajok Mekkája lett. Pár év alatt a környékbeliek szétlopták az objektum még el nem csórt értékeit: lángvágóval leszerelték a vasajtókat, elvitték az itt hagyott vagy felejtett műszaki berendezéseket, és a MÉH-be kerültek a kábelek, rézhuzalok többsége is.

Jamrik Levente, Kizmus Szabolcs
 

85 komment 1987 1991 1983 bakony szovjetunió bunker antenna galgamácsa donát hajagtető tedej barsz rendszer barsz 501 barsz 502 barsz 503 barsz 504 Tovább
Expedíció a bakonyi atombiztos szovjet vasszörnyhöz Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
85 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra! Közkívánatra 2025-ben ismét lesz budai Várnegyed titkai túra!
  • A srác, aki vett magának egy szellemvárost A srác, aki vett magának egy szellemvárost
  • Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
  • Észak-koreai roncsként végzi a világ első bizarr úszó hotelje Észak-koreai roncsként végzi a világ első bizarr úszó hotelje
  • Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása

A bejegyzés trackback címe:

https://falanszter.blog.hu/api/trackback/id/tr953544707

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Módfelett Kényelmetlen 2012.01.14. 10:32:05

dikk má he színesfím
Válasz erre 

csorsza 2012.01.14. 10:45:15

Szuper mű!
Annyi kiegészítés, h a sor- és hivatásos állomány a hegy aljában lévő laktanyából járt fel szolgálatra.
Válasz erre 

csorsza 2012.01.14. 10:47:05

Érdekes, h a létesítmény főbejáratát mára betömedékelték, de az antennák közti domb egyes mellékbejáratain ma is be lehet jutni.
Válasz erre 

Kepan 2012.01.14. 10:58:20

Mint mindig, jó poszt volt.

Szerencsénk, hogy nem kellett ezeket élesben is használni.
Válasz erre 

na__most__akkor 2012.01.14. 11:03:07

Mint hivatásos katona, jártam egy pár hasonló "ojjektumban". Ebben speciel nem, de a hasonlóság meggyőző.

Az elpazarolt pénz sokkal kisebb, mint amit a NATO költött hasonlókra. Mondjuk ez nem egy érdem, mi csórók voltunk hozzájuk képest. És most is csórók vagyunk, és még csóróbbak leszünk, (copyright) OV ... (1/10, ha szabad saccolni...)

(OV A KIRÁLY, CSAK A FIDESZ!!!).
Válasz erre 

ZON 2012.01.14. 11:07:48

Jó a cikk, csak a 24 tengelyes dízelmotort nem értem.
Válasz erre 

VladimirDrake (törölt) 2012.01.14. 11:32:51

Pontosítás: Nem "Donát község", hanem Szentes-Lapistó. Ahhoz van közelebb. A helyiek örültek a hadsereg által megerősített útnak és elnevezték "Csernobilnak" az objektumot.
Válasz erre 

Bandibacsi34 2012.01.14. 11:34:27

Eszerint a c...sag nyerte meg a hideghaborut!!!!!
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.14. 11:35:30

@ZON: Elírás,természetesen hengerről van szó. :)
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.14. 11:37:28

@csorsza: Ez így valóban így volt.
Válasz erre 

BŐS 2012.01.14. 11:48:16

Tájfutóként többször jártam a környéken, általában a bunker parkolóiban volt a "versenyközpont", sőt 2011-ben érdekességként föld alatti térképes versenyt is rendeztek a kétszintes bunkerben, a lenti linken megtalálhatóak a verseny adatai.

herendkupa.vbtse.hu/
Válasz erre 

csabakirályfi 2012.01.14. 11:53:44

"...a Vörös Birodalom"

Osztán a mai birodalom milyen színű? Különös tekintettel Budai Gyula dr. mostanság szellőztetett látogatására a Szabadság téri kiserődben, ami furcsa módon nem csípi senki szemét?! Csak az emlékmű zavaró...
Válasz erre 

b-max 2012.01.14. 11:57:09

Lehet tévedek, de a harc irányitása nem innen, hanem a légvonalban kb. 16 km-re lévő nagyteveli földalatti, szintén atombiztos objektumból történt. A két egység között az összeköttetést földalatti kábel biztositotta az erdőn keresztül, ennek nyomai most is megvannak (árok, beton aknák), a rézkábelt természetesen már kitermelték...
A dieselmotor gondolom 24 hengeres :) .
Amúgy kétlem hogy a tornyok rozsdamentes acélből lennének, hiszen nem is indokolja semmi ezt, illetve rozsdásnak is tűnnek.
No és persze a non plus ultra legenda kimaradt a sztoriból, amit mindig meg kell emliteni, ha a Hajag szóba kerül.
E szerint pár évvel ezelőtt valaki lement körülnézni, meglátta a szétberhelt telefonközpontot, igy legközelebb egy hálózatszerelők által használt telefonkagylóval érkezett.N ekiállt rácsipeszelni a központra, aztán egyszercsak megszólalt valaki oroszul a vonal túlsó végén :)))
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.14. 12:06:10

@b-max: Nem tévedsz,Nagytevel volt a vezetési pont háború esetén.Kicsit félreérthető az alcím,de ott mi is arra gondolunk - igaz,az nem annyira hegycsúcson van.A földalatti kábel viszont nem Nagytevel és Hajag,hanem Nagytevel és a másik Herendhez jóval közelebb eső híradóközpont között volt.
Válasz erre 

inszeminator · http://inszeminator.blog.hu 2012.01.14. 12:16:51

@b-max:
Nem véletlen.
Barátom, a posta egyik vonalas' famulusa, aki külön, titkos vonalak építésén dolgozott hosszú éveken keresztül, néha elkotyogott ezt azt.
Egyszerű dolgokat, pl: magasrangú katonai kisérője az utolsó ajtó előtt megállván közölte vele, hogy ide már nem lép be, mert néhány év múlva leszerel és szeretne később útlevelet kapni.
Gondolom az egész országot behálózó kapcsolatrendszer ma is létezik.
Miért ne működne???
Válasz erre 

Őrnagy Őrnagy · http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.com/ 2012.01.14. 12:18:12

@VladimirDrake: Emlékszem, hogy anno 86 körül olyan szóbeszéd terjedt a környéken, hogy SS-20 silókat építenek a ruszkik oda.
Válasz erre 

szemtanú 2012.01.14. 13:06:03

Biztos, hogy Galgamácsán van ilyen? Egyébként a község Pest megyében van!
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.14. 13:12:39

@szemtanú: A település ott van,de a bázis pont a két megye határán.
Válasz erre 

Link Elek 2012.01.14. 13:13:17

az orizetlen csillogó dolgok gyorsan "elpárolognak"
Válasz erre 

HowAreYouOneAVetésün? 2012.01.14. 13:20:51

A magyaroknak is van a Bakonyban egy hidegháborús, atombiztos bázisuk (lokátoros hírközpont)
Válasz erre 

szemtanú 2012.01.14. 13:21:56

@Kizmus Szabolcs: Valóban, megnéztem Google earth-ön. Szóval, akkor ezt "védtük" Vácegresen a légvédelmi rakétákkal, nem Budapestet?!
Válasz erre 

nagypapi · http://kozosgomba.blogspot.hu/ 2012.01.14. 13:22:53

Megint egy jó cikk, köszönjük!
Válasz erre 

hehe64 (törölt) 2012.01.14. 13:28:17

Tisztelt cikkírónak nem ártana megfogadnia néhány jó tanácsot.

1. Közlés előtt valaki mással át kell olvastatni a cikket, hátha feltűnnek neki a durvább helyesírási/ékezeti hibák.
2. "Lektorálás" után, de még közlés előtt, az írónak sem árt még egyszer átolvasnia.
3. A konkrét leírt adatokat sokszorosan ellenőrizni kell.

Mert maga a poszt érdekes, viszont van benne sok elég durva "helesírási huba", és pontatlan adat.

Sajnos amit leírtam nem kivétel, hanem általános trend a mai sajtóban.
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.14. 13:32:44

@szemtanú: Ti Budapestet védtétek.Ha jól tudom Vácegres csak a '83-ig működött,a galgamácsai BARSZ pedig csak ezután épült.
Válasz erre 

Pazza Inter 2012.01.14. 13:40:05

Van ilyen Gmacsa es Ggyork kozott. Az Aszodi laktanya parancsnoksaga ala tartozott. Es valoban pestmegye. ( egy helybeli)
Válasz erre 

neofrix baszmacs · http://nemblog.blog.hu/ 2012.01.14. 13:53:24

Sziasztok!

Ez a galgamácsai épület még a bősz szocializmus éveiben lett a kedvencem, de annyit sehol se sikerült megtudnom róla annyit, mint ebből a cikkből. Köszönöm!

Itt van egy vidámabb fénykép róla:
dezso.klebercz.hu/ojjektum_galgamacsa.jpg

A következő kép talán Penctől keletre készült, tudja valaki, hogy micsoda?

dezso.klebercz.hu/vackornyeki_ojjektum.jpg
Válasz erre 

Callidus 2012.01.14. 13:56:11

Kivalo poszt, koszonom. Helyesirasi hibakat eszre sem vettem, mert elveztem a cikket.
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.01.14. 14:02:39

@hehe64: Éljen Schmitt Pál! Lektorra nincs pénzünk, mi is ingyen publikálunk, de azért igyekszünk a jövőben a hibák elkerülésére. Észrevételét megfontolásra továbbítottuk paligámiumnak
Válasz erre 

mement 2012.01.14. 14:06:55

Nagyon jo iras, elmeny volt vegig olvasni.
Válasz erre 

Vajda Gábor (Gabor_V) · http://www.linkedin.com/in/gaborvajda1984 2012.01.14. 14:11:07

Egy amerikai ismerősömmel beszélgettünk Kaposváron (nagyon sok amerikai maradt a városban, persze a legtöbben azért, mert sikerült helyileg "legyártatni pár gyereket"), mire mondja ő, hogy egyszer diskurált otthon egy ismerősével, amikor hazamehetett egy időre, aki mosolyogva megkérdezte:

"Taszáron szolgálsz, ugye?"
(megrökönyödés) "Honnan tudod a település nevét ilyen jól?"
Erre a pasas fejből nyomta a földrajzi koordinátákat. Ő ugyanis egy ICBM állomáson szolgált a '80-as évek elején, Taszár meg egy kiemelt fontosságú célpont volt.
Válasz erre 

binomatic 2012.01.14. 14:14:28

не за что!

fotki.yandex.ru/users/mn5818/album/136860/
Válasz erre 

ranyek 2012.01.14. 14:48:51

@neofrix bacsmacs: a masidik kep valoban Penctol keletre keszult es a FOMI Kozmikus Goedeziai Obszervatoriumat rejti.
www.sgo.fomi.hu/
Válasz erre 

ranyek 2012.01.14. 14:51:02

Az emlitett magyar lokatoros hirkozpont pedig Veszprem belvarosa alatt csucsul, es valoban atombiztosnak mondhato, kb. 30 meter melyen van a felszin alatt
Válasz erre 

SzLac 2012.01.14. 15:02:23

Az 501-ben voltam katonai szolgálaton egy évig '90 körül. Nem volt a bázis állandóan nagy teljesítményen üzemeltetve. A végfokoknál voltunk ügyeletesek, így tudtuk mikor megy adás. Egyszer elment az áram és 3 napig a harckocsimotor dübörgött az alagsorban, na az fárasztó volt egy kicsit. Az emlékek idővel megszépülnek...
Válasz erre 

neofrix baszmacs · http://nemblog.blog.hu/ 2012.01.14. 15:12:20

@ranyek: Köszönöm, hát mindenre gondoltam, csak arra nem, hogy még használják valamire. Egy fia autót nem láttam a környékén, azt hittem, rég ott hagyták elrohadni, mint akárhány ilyen épületet szerte az országban.
Válasz erre 

2012.01.14. 15:25:32

Az apróbb hibáktól eltekintve jó és érdekes a cikk. Köszönjük.
Válasz erre 

Dandie (törölt) 2012.01.14. 15:26:48

@hehe64: tudsz-e modorosabb lenni?
Válasz erre 

min 2012.01.14. 15:30:36

A Bakonyban rábukkantunk egy régi légvédelmi bázisra. ott is volt egy elhagyott bunker aminek része egy jókora terem is. Nagyon nem lehetett kivenni a nagyságát mert a lámpáink nem világították be. Aztán lehet, hogy az emlékeimet az idő kicsit változtatta de nem volt kicsi az a bunker sem az tuti.
Válasz erre 

nyuszy 2012.01.14. 15:43:25

Gratula a szerzőknek, már kétszer jártam odalenn, de sokkal jobb lett volna ezen információk birtokában menni. El kell menni majd megint :)
Amúgy van arról információtok, hogy jelen pillanatban kinek a tulajdona a hely, és hogy vannak-e bármiféle tervei vele?
Válasz erre 

twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2012.01.14. 15:58:02

Ujabb jo kis iras.
Válasz erre 

koricapito 2012.01.14. 16:38:59

ez is csodálatos: goo.gl/V0GbE
Válasz erre 

endike · http://barathendre.wordpress.com/ 2012.01.14. 17:04:07

magyar stalker :)
Válasz erre 

ninimimi 2012.01.14. 17:05:36

Gratulálok a cikkhez, sok munka van benne és a hangvétele, stílusa is tetszik, mert igazságot sugall. A "Vörös Birodalom csatlósai" - olyan kifejezések, amiket a rendszer (részleges) bukása óta se igen hallunk. Ellenben az amerikai katonák bajtársait előzőleg meggyilkoló terroristák (pardon, "harcosok") hullájára vizelők esetétől zeng a hazai média...

Ha nem nagy pluszmunka, kérem a tisztelt szerzőt, adja meg a képeken szereplő néhány helyszín GPS koordinátáit! Kitűnő túratipp, ha arra jár az ember. Meg aztán nem is árt néha az emlékezet némi frissítése, mielőtt túlzottan mérgelődünk a mai helyzeten...
Válasz erre 

Papírzsepi · http://lemil.blog.hu 2012.01.14. 17:12:57

Szép poszt. Köszönjük.
Válasz erre 

nyuszy 2012.01.14. 17:16:01

@ninimimi: A térképes linkekből kiszedhető a koordináta egyszerűen :)
Válasz erre 

doominogame · http://www.doominogame.com 2012.01.14. 17:51:15

A község valójában a Külső-Dónát nevet viselte, ez egy szétszórt tanyás település volt. A tanyánkból láttuk a tornyokat. A Szentes-Lapistó is majdnem jó, egymáshoz közel vannak.
A dízelmotorok 24 hengeresek, de a 2 napi üzemelés elég kevésnek tűnik, miért nem fért el ott egy nagyobb üza. tartály.
Válasz erre 

nomad · http://szkaresz.blog.hu/ 2012.01.14. 18:07:35

@hehe64: Kit érdekel :)
Válasz erre 

ninimimi 2012.01.14. 18:11:11

@nyuszy: Köszönöm, jó megoldás :)
Válasz erre 

teddybear01 2012.01.14. 18:15:24

A galgamácsai telepet '82-ben kezdték építeni. Pestről vezényeltek le építős katonákat, a hírközlést(telefonvonalat) az aszódi ezred törzsszázadának könnyű-vezetékesei csinálták, de a helyiek annyi "csirkebelet" loptak el rövid idő alatt, hogy a szintén aszódi híradó zászlóaljasok nehéz-vezetékeseinek kellett kiépíteni az ideiglenes összeköttetést. Ők nem a fákra telepítettek, hanem elásták.

A könnyű-vezetéket("csirkebél") a környéken ideális ruhaszárító-kötélnek tekintették.
Válasz erre 

hehe64 (törölt) 2012.01.14. 18:38:53

@don-kanyar: "de azért igyekszünk a jövőben a hibák elkerülésére. "
Biztos?
:-)
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.14. 19:28:57

@nyuszy: A tervek szerint január 29.-én tartunk egy vezetéses túrát a helyszínen.A Facebook Szellemvárosok ill Falanszter blogján további infókat találni erről a programról.
Válasz erre 

komplikato 2012.01.14. 19:52:41

Az ilyen nagy objektumokat nem lehetne modernizált energetikai rendszerekkel feltápolva érdemes célokra használni? Olyan lehangoló ahogy pusztul az a rengeteg sok pénzért összerakott sok objektum.
Ja régi atombunker hasznosítás ügyileg érdemes megnézni a Phobos c. ruszki horror filmet :D
Válasz erre 

nyuszy 2012.01.14. 20:01:47

@Kizmus Szabolcs:
Köszi, de már megvan bőven a helyismeretem, nem kevés időt töltöttem ott lenn (időközben rájöttem, hogy legalább háromszor voltam lenn), és úgy nagyjából össze is állt a kép az írás alapján.
A tulajdonossal és terveivel kapcsolatban nincs infód?
Válasz erre 

Etniez 2012.01.14. 20:34:44

Ezek a tornyok hogy bírtak volna ki egy atomcsapást?
Válasz erre 

Etniez 2012.01.14. 20:40:38

Tudna valaki konkrét koordinátát adni, nem lelem a google mapson.
Válasz erre 

Etniez 2012.01.14. 20:45:06

Galgamácsai: 47.735355,19.436053
Válasz erre 

hehe64 (törölt) 2012.01.14. 20:56:15

@teddybear01: Tyúkbél az a csirkebél.
Válasz erre 

Etniez 2012.01.14. 20:57:56

@Etniez: 47.188116,17.741202
Válasz erre 

Gajdos Jr. 2012.01.14. 21:50:20

tippre ez az gmapsen:
g.co/maps/h5942
Válasz erre 

Zsírfeka 2012.01.14. 22:12:59

46°45'0.85"É
17°55'26.42"K

aztán erről tudtok-e valamit?
mi volt ez, stb
Pusztaszemes mellett van, a Kaposvár-Szántód közötti úton
Válasz erre 

2012.01.14. 22:30:49

@koricapito: te, neked (csak) akkor áll fel, ha másnak feláll?
Válasz erre 

Baines 2012.01.15. 00:16:41

Szörnyű így látni a tornyokat... :(
Az irányonként 4-4db 3x7 méteres parabolaszelet antennák vajon hová lettek?
Jó lett volna olvasni a műszaki tartalomról is, de látom azt nem osztották meg a kivonuló csapatok.
A 60 telefoncsatorna majdnem jó, de az igazság az, hogy a tedeji állomás 120 csatornát tudott mindkét irányba (Galgamácsa és az ukrán oldal felé is), a déli átjátszó -a nagy távolság miatt- csak 24-et (ha még jól emlékszem).
Egyébként irányonként 4x1,5kW teljesítménnyel nyomták az adók (a négy sugárból a rendszer mindig a legjobb jel-zaj arányút használta). A freki 4GHz felett volt valamivel. A madarak rendszeresen potyogtak az égből, ha ment a rendszer (évente csak néhány hetet üzemelt). Amelyik belerepült a nyalábba, az megfőtt még a levegőben (mintha egy működő mikróba repült volna).
A magyar üzemeltetésű állomásokra érdekes módon polgári őrök vigyáztak, csak a személyzet volt sorállomány. Az épületben és a sorállomány szálláshelyén minden (vasajtók, egyéb fém alkatrészek) földelve volt, az ablakokon fémháló, a vakolat alatt szintén. Az adóteremből az antennákig csőtápvonalakon ment az energia. Belül ezüstözve volt (színes fémtolvajok álma), az egész rendszerben vákum, hogyha valahol nem lenne tökéletes a szigetelés, akkor a nyomás növekedéséből azonnal érzékelhető legyen.
A tragédia sajnos az őröknél volt. Az ő kuckójuk közönséges épület volt, semmi árnyékolás, semmi védelem (nem is nagyon tudták, hogy mire vigyáznak). Ráadásul Galgamácsán az egyik adótorony pont az épület irányába nézett. Elvileg a nyaláb nem sokat szóródott, de az irányába eső erdősáv mindig hamarabb sárgult meg nyár végén mint a többi fa a környéken. Szóval az őrök keményen megszívták még azt a keveset is amit kaptak (keringési problémák, valamint az örökítő anyag is károsodott), de erről nem nagyon lehetett beszélni. És nekem ne mondja senki, hogy a bunkofonnak nincs káros hatása (a freki egyre közelebb ehhez, a teljesítmény meg ugye a négyzetes törvény szerint változik)! :(
A cikk egyébként remek lenne.
Válasz erre 

csillagház 2012.01.15. 00:25:49

Pilisszántó és Pilisszentkereszt felett, a Pilis-tetőn volt valaha egy kis katonai adótorony. Az 1980-as évek közepén óriási területet ledózerolt a "Szovjetszkaja Ármijja" részére a magyar honvédség, megépítették a rakétasilókat, az utakat, épületeket, aztán az önjáró rakétákkal becélozták Budapestet. Az SS20-as atom robbanófejekre már nem jutott idejük, 1991-ben mehettek haza. Jókora romhalmaz maradt utánuk, a fokozottan védett területen. Ugyanakkor a Pilisben sok hegycsúcsra magas antennákat és légvédelmi rakétabázisokat telepítettek, például a Nagy Csikóvárra, a Lom-hegyre, szétdózerolták az erdőket, úgy vágtak utakat. Egyszóval készültek a Harmadik Világháborúra. Jó ezt utólag megtudni.
Válasz erre 

Baines 2012.01.15. 00:42:47

@Dr. www.doominogame.com: "A dízelmotorok 24 hengeresek, de a 2 napi üzemelés elég kevésnek tűnik, miért nem fért el ott egy nagyobb üza. tartály."
Két nap bőven elég. Csak akkor kellettek volna, ha egyáltalán nincs áram és feltétlenül a rádiót kell használni. Ja, persze a legfontosabb dolog kimaradt a cikkből; természetesen a vezetékes összeköttetés is megvolt az állomások között, a rádiót csak akkor kellett volna használni, ha valamilyen szabotázs történik a vezetékekben.
Válasz erre 

DominoFX 2012.01.15. 09:09:40

Érdemi hozzászólás: az eredeti szöveg "Ánya! Csája van?" :)
Válasz erre 

Szalacsi_Dezső 2012.01.15. 10:12:49

Azért az Echelon fedőnév kicsit bizarr, hogy ők már 77-ben használták. :-)
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.15. 10:14:18

@Zsírfeka: 54/3. Honi Rádiótechnikai Század
Válasz erre 

Pras 2012.01.15. 10:37:23

@hehe64: A "Helyesírási hiba" és a "pontatlan adat" közé nem kell vessző, minthogy felsorolás, ezt csak így első rápillantásra. Márpedig, a hozzászólásod negyedannyira sem érdekelt, mint a cikk maga, tehát... érted a problémámat?
Első körben talán a saját udvarán kellene söprögetni mindenkinek. Persze, ha jól esett a dolog, inkább jöjjön ki, aminek ki kell jönnie. :)
Válasz erre 

Baines 2012.01.15. 10:57:34

@Etniez: "Ezek a tornyok hogy bírtak volna ki egy atomcsapást?" Sehogy, mint írtam a rádió csak egy végső lehetőség volt a földben futó vezetékes kapcsolat kiesésének pótlására. Sőt, volt néhány kilométerre a vezetékes rendszernek egy rejtett állomása, ezért akkor is üzemelt volna a hálózat, ha a bázis helyén csak egy nagy kráter lett volna.
Válasz erre 

Etniez 2012.01.15. 11:29:26

@Baines: Két kérdés merült fel bennem:

1. minek csináltak atombiztos bunkert alájuk drága pénzért?
2. mi értelme volt ennek a rendszernek?
Válasz erre 

Baines 2012.01.15. 11:39:45

@Etniez: Ez csak egy gerinchálózat volt, önmagában semmi értelme. Hogy mennyire volt atombiztos, nem tudom, én csak a magyar bázisokat ismertem, azokat meg (takarékossági okokból) nem a föld alá dugták. Valójában ezek a bázisok a gerinchálózat üzemeltetéséért voltak felelősek, állandóan mértük a csatornák átviteli minőségét (az egyik végpontból kiment a jel, azt a másik végponton visszaforgatták egy másik csatornán és visszakapta a küldő, így azonnal látta, hogy a rendszer egésze működőképes).
Válasz erre 

Kizmus Szabolcs 2012.01.15. 11:49:57

Baines :privát üzenetet küldtem.
Válasz erre 

Zsírfeka 2012.01.15. 12:14:55

@Kizmus Szabolcs: ezt megtaláltam, de
-ahogy elnéztem nem működik
-mi volt ott?
-mit tudunk róla? stb, ilyesmikre gondoltam hátha valaki ott szolgált
Válasz erre 

kkn 2012.01.15. 12:56:15

Egy jó cikket ilyen bugyuta címmel indítani... Atombiztos. Mi az, hogy atombiztos? Biztosan vannak ott atomok, hiszen a világunkon minden atomokból áll. Vagy mi ez? Pont ezt az egyszeri, általam "robbantják a sok atomot" mondattal jelzett pongyola dolgot nem bírom. Valami frappánsabb cím is lehetett volna, ha már a többi ilyen szépen körbe lett járva.
Válasz erre 

подержанный дилер 2012.01.15. 14:31:02

@binomatic: Привет!)))) Может ты автор этих фотографий ?
Válasz erre 

donkanyar · http://www.falanszter.blog.hu 2012.01.16. 09:27:08

@hehe64: Biztos csak a halál lehet. Egyébként nem tudom, hogy milyen lektori hibákra gondolt: 8 orosz és 2 HM dokumentumból dolgoztunk-, azaz az évszámok és a dátumok jók. Persze az is lehet, hogy az Orosz és Magyar Honvédelmi Minisztérium által kiadott forrásmunkáink tévedtek, s Ön tudja jobban az évszámokat. A mai világban már ezen sem lepődnék meg.

A helyesírás tekintetében maximum egy-két vesszőhiba lehet csak a szövegben, de persze könnyen meglehet, hogy ismételten én vagyok hülye, mert erre a kritikára sem találtam példát a cikkben. Orbitális elírás, kirívó helyesírási hiba vagy elütés nincs a posztban. De az is lehet, hogy csak én nem vettem észre.

Korábban egy másik kommentelőt egy másik írás kapcsán az zavarta, hogy a két vízszintes vonal, történetesen a gondolatjel és a kötőjel nem megfelelően van feltüntetve a cikkben, "ami szégyen és gyalázat". Nos, valóban fontos e problémakör, ám e két vízszintes tagolású vonal között csak két-három pixelnyi különbség van, azaz ha valakit nagyon zavar, hogy az egyik vonal rövidebb, mint az előírás, vagy amit látni szeretne, akkor filctollal nyugodtan egészítse ki a monitorján a hiányzó szakaszt.
Egyébként köszönjünk az értékes hozzászólását.
Válasz erre 

Sam. Joe · http://www.matchboxmemories.hu 2012.01.16. 12:26:18

@b-max: Ohh, ezt a legendát én először második világháborús, német, katonai központtal hallottam, nevezetesen a budapesti Krisztina központ alagsorában fellelve. 8-)
Válasz erre 

balazsj. 2012.01.18. 15:04:02

Ezeknek az állomásoknak kizárólagosan technikai célú feladata (relé/átjátszó), vagy más (pl.: sifrírozás/desifrírozás) is volt?
Válasz erre 

Kicsi Kacsa 2012.01.22. 01:14:04

@hehe64: "Mert maga a poszt érdekes, viszont van benne sok elég durva "helesírási huba", és pontatlan adat." - pontosabban? És most a pontatlan adatra gondolok. Mert kritizálni könnyű, tessék az adatokat is pontosítani, tételenként!
Válasz erre 

Callidus 2012.01.26. 20:26:59

Az ertelmes, es valoban relevans kommentekkel kiegeszitve sokat megtudtam a cikkbol. Megegyszer koszonom mindenkinek.

A hejjesirason sirast el lehetne felelyteni vegre, felesleges szorszalhasogatas. -_--_-
Válasz erre 

Mercel 2012.02.27. 00:52:07

Jó poszt.

"Frigyes"
Válasz erre 

gg630504 · http://gg630504.atw.hu 2013.03.21. 23:23:26

OMSZ: 2013. március 19. 14:00
Új időjárási radarral bővül a radarhálózat a pontosabb csapadékmérések és előrejelzések érdekében
www.met.hu/omsz/OMSZ_hirek/index.php?id=591&hir=Uj_idojarasi_radarral_bovul_a_radarhalozat_a_pontosabb_csapadekmeresek_es_elorejelzesek_erdekeben
Válasz erre 

fantomböske 2014.02.26. 22:05:59

@csillagház:Igazán sajnálom, hogy ki kell ábrándítsalak: semmilyen "szovjetszkaja armia" nem volt a Pilis-tetőn, meg Budapestre irányzott "önjáró rakéták" (az milyen lehet), silók, atom robbanófejek, ufók, földönkívüliek, stb. Meg katonai adóállomás sem. Valójában, egy meteorológiai torony volt ott régen, majd 1981-ben odatelepült a 11. Duna Vegyes Légvédelmi Rakétaezred 2. osztálya. Ez egy Sz-75M2 Volhov fegyverzettel felszerelt, közepes hatótávolságú légvédelmi rakétás alakulat volt, szó sincs Budapestre irányzott rakétákról, meg egyéb, helyi érdekű hiedelmekről, főleg nem silókról, meg szovjet katonákról. Valójában, Bp. légterét védték. Ahogy a Lom-hegyi alakulat is, de az Sz-125-tel volt fegyverezve. Imádom az ilyen legendákat olvasgatni...:)
Válasz erre 

seahawks 2014.10.22. 11:07:54

"Moszkva 1966-ban az addig használatos analóg sugárzásról áttért a digitális adatközlésre"

mi meg csak a 21. században...röhej ez az ország...
Válasz erre 

Darthwolf 2015.01.08. 12:20:43

Tudja valaki, hogy milyen szervezet őrzi a tedeji állomást? Honnan lehetne engedélyt kérni, hogy közelebbről megnézzem? Belógni nem akarok, ugyanakkor szívesen körbefotóznám az objektumot kerítésen belül, még ha be nem is jutnék.
Gyerekként folyton azt találgattuk a vonat ablakából nézve, hogy mi lehet az a fák mögött (a legtöbben radarra tippeltek :) ).
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Tovább a Facebook-ra

KERESÉS



EHETI TÚRAAJÁNLATUNK

  • Január 12. du 2-kor: A budai Várnegyed titkai

VÁROSI SÉTÁINK


belvarosi_tura.jpgtitkos_muzeum_tura.jpgejszakai_borozos_budavari_tura.jpg119238600_4320485884659665_6998932461975793217_n.jpg 

FILMEK, TÚRÁK

  • 2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK
    2025. JANUÁRI TEMATIKUS TÚRÁK

    2019. július 02. 15:402025. Január 12.  délután 2-kor: A budai Várnegyed titkai A Január 12-én (vasárnap) délután 2-kor kezdődő városi séta a következő meglepetéseket tartogatja: 10 TITKOS ÉS ELZÁRT KERT ÉS UDVAR...
  • FILMEINK ÉS TRAILEREINK
    FILMEINK ÉS TRAILEREINK

    2019. július 02. 16:07A Sakál, a Patkány, a Kádár és a Laci (2022) teljes film   A szocializmus éveiben Budapest igazi édeni állapotokat biztosított a nemzetközi körözés alatt álló külföldi terroristáknak. Carlos, azaz...
  • TÁMOGASS MINKET
    TÁMOGASS MINKET

    2020. január 04. 21:32Támogasd a történelmi-építészeti múlt további bemutatását! A diktatúrák építészetével, a jól elrejtett föld alatti világok bemutatásával, a történelem margójára száműzött, de érdekfeszítő...

TOP 10

  1. Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtoka
    Putyin titkos luxuspalotája és Monacónál 39-szer nagyobb magánbirtokaAlekszej Navalnij csapata kedden közzétett egy kétórás videót, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök építtette fényűző, Fekete-tengeri palotakomplexumát mutatja be.Putyin palotakomplemunának központi...
  2. Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát
    Az oroszok gigasugarakkal zombisították Amerikát10 évig sugározta 40 millió Wattos erősségű rövidhullámait Moszkva az Egyesült Államok felé. Washington szerint a Kreml agykontroll alatt tartotta őket, az oroszok persze mást mondanak. A...
  3. Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotái
    Sorra dőlnek össze Herkulesfürdő világhírű palotáiIntézményesített korrupció, ingatlanpanama, balkáni igénytelenség és krónikus adóelkerülés kellett ahhoz, hogy Európa egyik legrégebbi fürdővárosa összedőljön. Az ősszedőlés előtt álló Szapáry-fürdő...
  4. Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér között
    Titkos bunkerrendszer a Fiumei úti temető és a II. János Pál pápa tér közöttAz egykori MDP-pártház jól bejárható föld alatti összeköttetésben állt az Erkel Színházzal, a metróval, a Fiumei úti temetővel, az Orczy- és a Baross térrel is.Kutatóásás a Munkásmozgalmi Pantheon...
  5. Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövében
    Titkos földalatti gyár a Dunakanyar tövébenAz angolszász bombázások miatt 1944-ben kilenc földalatti gyárba telepítette a Szálasi-kormány a hazai olajipart. A Helemba-hegységbe elrejtett félig elkészült finomító méretei még ma is...
  6. A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetét
    A magyarok miatt holttestekből építették fel a félelem szigetétRégészek szerint Poveglio talajának legalább felét emberi csontok alkotják. A horror sziget kárhozatútjának kezdete a magyaroktól eredeztethető.
  7. Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulása
    Atomrobbantásokkal a jobb hozamért: az Aral-tó pusztulásaA világ negyedik legnagyobb sóstavának vízellátását föld alatti atomrobbantásokkal és megfordított folyásirányú folyókkal akarták feltölteni a szovjetek.
  8. Hitler óriáságyúja
    Hitler óriáságyújaValóban megfordíthatta volna a V-3 szuperágyú a háború szekerét? Műszaki zsenialitás, vagy egy katasztrofálisan rossz elképzelés alapján született meg a nácik szuperfegyvere? Hitler szuperágyúja....
  9. Magyar falvakból irányították volna a III. világháborút
    Magyar falvakból irányították volna a III. világháborútNagytevel és Óbarok mellé telepített földalatti bázisokról irányította volna Moszkva az Ausztrát és Olaszországot megszálló szovjet és magyar hadseregeket. Az "L" alakú nagyteveli vezetési pont...
  10. Bevehetetlen náci lovagvárak
    Bevehetetlen náci lovagvárakNemcsak Berlin, Hamburg és Bécs légterét, hanem közel 240 ezer civil életét és felbecsülhetetlen műkincseket is védtek a Flakturmok. Az augarteni (Bécs) Flakturm (Fotó: Wikipedia.at.)

CÍMKÉK

1086 (1) 1187 (1) 1286 (1) 1287 (1) 1379 (1) 1383 (1) 1388 (1) 1393 (1) 1453 (1) 1461 (1) 1468 (1) 1472 (1) 1481 (1) 1496 (1) 1510 (1) 1525 (1) 1531 (1) 1576 (1) 1655 (1) 1676 (1) 1680 (2) 1686 (1) 1687 (1) 1697 (1) 17/5001 (1) 1701 (2) 1703 (1) 1704 (1) 1710 (1) 1715 (1) 1716 (1) 1717 (1) 1720 (1) 1724 (2) 1733 (1) 1734 (1) 1737 (1) 1739 (3) 1741 (2) 1745 (1) 1754 (1) 1765 (1) 1774 (1) 1777 (1) 1784 (3) 1785 (1) 1793 (1) 1795 (1) 1796 (1) 1799 (1) 1803 (1) 1804 (1) 1808 (1) 1809 (1) 1810 (1) 1811 (2) 1812 (1) 1813 (2) 1814 (2) 1816 (2) 1817 (1) 1818 (1) 1821 (4) 1822 (1) 1824 (1) 1829 (1) 1830 (1) 1831 (1) 1833 (2) 1834 (2) 1835 (1) 1836 (2) 1840 (1) 1841 (1) 1842 (3) 1844 (1) 1847 (1) 1848 (1) 1849 (1) 1851 (1) 1852 (4) 1853 (1) 1854 (2) 1855 (4) 1856 (2) 1858 (1) 1860 (2) 1861 (1) 1862 (1) 1863 (4) 1864 (2) 1865 (3) 1866 (2) 1867 (2) 1868 (1) 1869 (7) 1870 (7) 1871 (8) 1872 (3) 1873 (7) 1874 (2) 1875 (2) 1876 (2) 1877 (2) 1878 (2) 1879 (2) 1880 (4) 1883 (2) 1884 (5) 1885 (2) 1886 (2) 1887 (3) 1888 (2) 1889 (1) 1890 (3) 1891 (2) 1892 (3) 1893 (7) 1894 (4) 1895 (5) 1896 (7) 1897 (8) 1898 (2) 1899 (4) 1900 (1) 1901 (4) 1902 (7) 1903 (6) 1904 (6) 1905 (4) 1906 (8) 1907 (4) 1908 (6) 1909 (4) 1910 (6) 1911 (3) 1912 (11) 1913 (16) 1914 (5) 1915 (1) 1916 (5) 1917 (5) 1918 (1) 1919 (6) 1920 (8) 1921 (2) 1922 (6) 1923 (5) 1924 (9) 1925 (2) 1926 (9) 1927 (14) 1928 (10) 1929 (11) 1930 (13) 1931 (11) 1932 (4) 1933 (16) 1934 (11) 1935 (14) 1936 (24) 1937 (16) 1938 (12) 1939 (13) 1940 (10) 1941 (17) 1942 (19) 1943 (20) 1944 (34) 1945 (28) 1946 (4) 1947 (11) 1948 (9) 1949 (10) 1950 (9) 1951 (6) 1952 (6) 1953 (8) 1954 (8) 1955 (8) 1956 (10) 1957 (5) 1958 (7) 1959 (6) 1960 (7) 1961 (2) 1962 (6) 1963 (3) 1964 (4) 1965 (4) 1966 (3) 1967 (7) 1968 (9) 1969 (6) 1970 (7) 1971 (4) 1972 (6) 1973 (5) 1974 (4) 1975 (3) 1976 (3) 1977 (2) 1978 (5) 1979 (1) 1980 (4) 1981 (5) 1982 (3) 1983 (3) 1984 (3) 1985 (6) 1986 (3) 1987 (6) 1988 (4) 1989 (5) 1990 (10) 1991 (9) 1992 (3) 1993 (3) 1994 (2) 1995 (1) 1996 (4) 1997 (2) 1999 (2) 2000 (2) 2001 (2) 2002 (3) 2003 (2) 2004 (4) 2005 (3) 2006 (3) 2007 (1) 2008 (8) 2009 (5) 2010 (5) 2011 (8) 2012 (3) 2013 (1) 2014 (2) 2015 (1) 2016 (1) 2019 (2) 2020 (2) 2021 (3) 2022 (1) 3D térkép (1) abházia (1) abos brúnó (1) acsay lászló (1) ada kaleh (1) adlerhorst (1) adolf eichmann (1) adolf hitler (16) aghagurban alijev (1) ágoston emil (1) aigner sándor (1) akropolisz (1) alagút (8) alaszka (2) albánia (2) albert f. dagit (1) albert khan (1) albert speer (8) albert von mensdorff-pouilly-dietrichstein (1) álcázás (1) alekszander csekmarev (1) alekszandr gegello (1) alekszej koszigin (1) alekszej navalnij (1) alekszej suszev (1) alexander achenbach (1) alexander popp (1) alfred piffl (1) algéria (1) álgyay-hubert pál (1) alice claypoole gwynne (1) alkoholtilalom (1) almere (1) Alois Dryák (1) alpár ignác (6) al capone (1) anca petrescu (1) anchorage (1) andezit művek (1) andrássy-híd (1) angola (1) angol park (1) anker-palota (1) annaberg (1) antarktisz (1) antenna (1) antonin alexander (1) antonín bata (1) antonín raymond (1) antonio fuentes (1) apponyi geraldina (2) arad (1) aral-tó (1) aranyoshegy (1) argentínia (1) aristotle fioravanti (1) árkay aladár (1) árkay bertalan (2) armando brasini (2) arno breker (1) arrigo minerbi (1) ártándi-testvérek (1) arturo vatteone (1) asa stebbins (1) astoria (1) atlantisz (7) atlantropa (1) atombomba (3) atomraktár (1) attilio la padula (1) augsburg (1) augusts voss (1) august coenders (1) august de serres (1) august strauch (1) ausztrália (2) ausztria (5) autóút (2) ávh (2) azerbajdzsán (1) b5 richard (1) babilon (1) bab al aziziya (1) bad schmiedeberg (1) bad segeberg (1) bad windsheim (1) bahama (1) baiae (1) Bajkonur (1) bakony (1) balatonfűzfő (1) balázs ernő (1) bánlaky géza (1) barbara hutton (1) barcelona (1) barlang (1) barsz 501 (1) barsz 502 (1) barsz 503 (1) barsz 504 (1) barsz rendszer (1) bartunek ferenc (1) bauer henrik (1) baumgarten sándor (3) baumhorn lipót (1) bayreuth (1) bécs (3) bedrich gerstel (1) béga (1) begich towers (1) békásmegyer (1) belgrád (2) belügyminisztérium (2) bem tér (1) benedek dezső (1) benedicty józsef (1) benito huárez maza (1) benito juárez (1) benito mussolini (7) benkó károly (1) berchtesgaden (1) berczik gyula (2) berger krisztián (2) bergh károly (2) berislav serbetić (1) berlin (7) betlehem (1) bikás-park (1) birly ede (1) bíró béla (1) bitó jános (1) bjarne carl olsen (1) blut und boden (1) bogensee (2) bolondok háza (1) bonaparte napoleon (1) bontás (3) bonta jános (1) borbíró (bierbauer) virgil (2) bordély (2) börgönd (1) boriss pugo (1) borisz jofán (2) boros pál (1) börtön (1) bosznia (1) BP-1 (1) bratislava (1) braunecker lamoral (1) brein ignác (1) brent underwood (1) brezsnyev (1) bronner artúr (1) brooklyn (1) brookwood (1) bruno sigwart (1) buckner-barakk (2) budafelhévíz (1) budai vár (10) budaörs (1) budapest (71) budapest 100 (1) buharin (1) bukarest (5) bukovics gyula (1) bulgária (4) bunker (47) burda (1) buzludzs-hegy (1) buzzi bódog (2) cabaret de la mort (1) cabaret de lenfer (1) cabaret du ciel (1) cabaret philosophique (1) caberet de néant (1) caligula (1) caligula hajói (1) camelot (1) camille saint-saen (1) cancún (1) carlos lehder (1) carlo diodati (1) cerro gordo (1) charles agree (1) charles axel guillaumot (1) charles bianconi (1) charles crane (1) charles diodati (1) charles gabriel dioati (1) charles hudson (1) charles noble (1) charles yerkes (1) chenzhuangcun (1) cheyenne-hegy (1) cheyenne mountain complex (1) chicago (1) christopher christian von dabel (1) christopher wren (1) cia (1) clemens klotz (1) cobble hill (1) cologny (1) conrad finck von finckenstein (1) constantin federovici (1) cornelius vanderbilt (2) costin georgian (1) count von mercy (1) croaker (1) császár (1) csatorna (1) csehország (2) csehszlovákia (2) csemegi józsef (1) csernobil (1) csíki-hegyek (1) csingtaó (1) csizmadia jános (1) csodafegyver (1) csomay zsófia (1) csontos csaba (1) csou en-laj (1) czigler endre (1) czigler győző (3) czillich guido (1) dabasi halász géza (1) dácsa (1) dambovita (2) danilo cvjetković (1) darby-sziget (1) dardanella (1) darth vader (1) david adickes (1) dávid károly (1) deák tér (1) deception-sziget (1) déli-georgia-sziget (1) déli hadseregcsoport (1) déli kikötő (2) déli pályaudvar (1) déli védelmi rendszer (1) délszláv-háború (1) dernau (1) detroit (1) devecis ferenc (3) DHDSCS (1) diadalív (2) dicsőség csarnoka (1) diescher antal (1) diktatúra (1) dimitar blagoev (1) díszletváros (1) dísz tér (1) dmitrij csecsulin (1) dobromir kolarov (1) dob utca (1) dokumentumfilm (1) domenico trezzini (1) domszky pál (1) donald rickerd (1) donát (1) dorville (1) dötzer ferenc (1) doug tarca (1) dragonits tamás (1) drakula (1) dreher antal (1) duc de richelieu (1) duga-2 (1) dugway proving ground (dpg) (1) duna (3) duna-part (2) dunai repölőgépgyár (1) dunwich (1) durics hüszein hilmi (1) Dušan Jurkovič (1) e.u.r. (1) eastern state penitentiary (1) eberl carlo (1) eduárd ivanovics totleben (1) egerzeiger gyula (1) egyesült államok (27) egyesült királyság (8) elíziumi kém (1) első magyar gőzfürdő (1) emil bellus (1) emlékmű (1) enrico del debbio (1) építőművészet (2) erdély (1) erich honecker (2) erich mendelssohn (1) erich mielke (2) erich zu putlitz (1) eric mendelsohn (2) erkel színház (1) ernesto la padula (1) ernst flagg (1) ernst geiger (1) erőd (5) erőmű (3) ERŐTERV (1) erwin suppinger (1) erzsébetváros (3) erzsébet sósfürdő (1) esplugues de llobregat (1) észak korea (2) esztergom (1) eugenio montale (1) ewen cameron (1) F4-atombunker (1) fake-építészet (1) faluház (1) farkasdy zoltán (1) fasizmus palotái (1) federico chueca (1) fegyház (1) fegyvergyár (2) feledi józsef (1) felhőkarcoló (3) fellner sándor (2) fengdu (1) ferenc józsef (2) feszl frigyes (3) feszty adolf (1) film (2) fischer józsef (1) fiume (1) fiumei úti temető (1) fkt (1) flakturm (1) florida (1) flotta (1) főhadiszállás (3) FÖMTI (1) főőrségi épület (1) főposta (1) forgó pál (1) förk ernő (1) forrás (1) forro mussolini (1) forum hungaricum (1) francesco levacher (1) franciaország (3) frankel leó utca (1) frankenstein (1) franklin d. roosevelt (3) frank bannerman (1) frank lloyd wright (1) frank veto lyman (1) frantisek gahura (1) franz anton hillebrand (2) franz kreuzer (1) frederick tenuto (1) frey lajos (4) friedmann adolf (1) friedrich bagdons (1) friedrich pabst (1) friedrich tamms (1) fritz hart (1) fritz högel (1) fritz schaller (1) fritz tamms (1) fritz todt (2) fühl mihály (1) führerbunker (2) fukuzo watanabe (1) fushan-hegy (1) gabrovó (1) galéria (1) galgamácsa (1) gallipoli (1) ganz ábrahám (1) gauhalle (2) gauhauptstadt (1) gaustadt (2) gebhardt béla (2) gelendzsik (1) gellérthegyi kálvária (1) gellérthegyi kioszk (1) gellért hegy (6) gellért tér (1) genf (1) genova (2) geoffrey pyke (1) george byron (1) george ferber (1) george frederick bodley (1) george mihai cantacuzino (1) george wünchmann (1) georgij sztojlov (1) georgi dimitrov (1) georgi kirkov (1) georgi natov (1) georgi ovcharov (1) georg lukas (1) gereben gábor (1) gergellaki bertalan (1) gerhard schmidhuber (1) germánia (1) gerster kálmán (1) gerster károly (1) gervai zoltán (1) gestapo (1) gettó (1) gherardo boso (2) gibraltár (1) giergl kálmán és korb flóris (1) giorgone (1) giovanni battista piranesi (1) giovanni pastine (1) giuseppe pagano (1) gladys vanderbilt (2) glocke (1) goichi takeda (1) goszleth lajos (1) gotham city (1) gottgeb antal (4) greenwich (1) gregersen hugó (3) grigore ghica (1) grigorij szimonov (1) grodzisk mazowiecki (1) grúzia (1) guido ucelli (1) gulág (3) gül baba (1) gunkanjuma (1) gustave eiffel (1) guy maunsell (2) gyár (3) gyarmat (3) gyenes lajos (2) gyilkosság (4) gyöngyössy györgy (1) gyorgye kovaljevski (1) györgyi géza (1) h. hobart weekes (1) habakuk-projekt (1) hajagtető (1) hajho (1) hajmáskér (1) hajós alfréd (1) hálószoba (2) hamburg (1) hans döllgast (1) hans drassler (1) hans kammler (3) hans peter des coudres (1) hans reissinger (1) hans uhl (1) harkány (1) harkányi béla (1) harlem-völgy (1) harold b. foss (1) harold ellington (1) három szoros gát (1) hashima (1) hauszmann alajos (6) havel lipót (1) hédervári kont istván (1) hegyi józsef (1) heinrich himmler (2) heinrich kálmán (1) heinrich schweitzer (1) helembai-hegység (1) henriette delavrancea gibory (1) henri alexis brialmont (1) henri guisan (1) henry vaughan (1) heppe szaniszló (1) herbert dübell (1) herbert von bismarck (1) herczeg zsigmond (2) herczog fülöp (1) herkulesfürdő (1) hermann bartels (1) hermann giesler (1) hermann henselmann (1) herman mark (1) herman sörgel (1) heti érdekes (4) hét nővér (1) híd (5) hidegháború (2) hidrogénbomba (1) hikisch lajos (1) hild jános (1) hild józsef (3) hild károly (2) hild vince (1) himki (1) hirohito császár (1) hírszerzés (1) hoepfner guidó (4) hollandia (1) holy land-projekt (1) hong kong (1) honvédelmi minisztérium (1) horthy istván (1) horthy miklós (5) horvátország (4) howard hankins (1) howard phillips lovecraft (1) ho si minh-város (1) hruscsov (3) hubert groß (1) hubert józsef (1) hübner jenő (1) hübner tibor (1) hudson (1) hugh ferriss (1) hugo-constantin bartels (1) hültl dezső (3) hustontown (1) hut point-félsziget (1) hyperloop (1) i.u. 41 (1) i. idris király (1) i. károly (1) i. milán (1) ian fleming (1) id. francsek imre (2) ifjabb ecker józsef (1) igor drobinin (1) igor fomin (1) igor kurcsatov (1) ii. jános pál pápa tér (2) ii. károly (1) II. világháború (1) III. napóleon (1) III. világháború (1) il gigante (1) interaktív térkép (1) ion antonescu (2) iosif armas (1) irgalmasrdiek (1) isten városa (1) iv. károly (1) IV. rettegett iván (1) ivan danchov (1) ivan filipčić (1) ivan neshev (1) izrael (1) izsófalva (1) jablonszky ferenc (1) jáde szobor (1) jakab dezső (2) jakov csernyikov (1) jakutföld (1) jakutszk (1) jamrik-projekt (1) janáky istván (2) jangce (1) jankapuszta (1) jankovich miklós (1) jánossy györgy (1) jánszky béla (1) jan kotera (1) japán (6) jarome bannigan (1) jarvis-sziget (1) jason de caires taylor (1) jedlicska jános (1) jellinek emil (1) jeruzsálem (1) jeszenszky gerő (1) joachim von ribbentrop (1) jobbágyi (1) johannes krüger (1) johannes schultz (1) johannes seiger (1) johann andreas hamilton (1) johann vetermann (1) john a. larkin (1) john brewer floating hotel (1) john charles cutler (1) john desmond bernalt (1) john eilliam polidori (1) john haviland (1) john milton (1) jókai mór (1) josef gocar (1) josef goeár (1) joseph bazalgette (1) joseph beattie hamilton (1) joseph goebbels (3) josip broz tito (5) jozef tisó (1) józsefvárosi pályaudvar (1) józsef palota (1) jüan si kaj (2) jubileum park (1) jugoszlávia (5) julius von zech-burkersroda (1) jungfer gyula (1) junzo sakakura (1) Juraj Tvarožek (1) jurij osztrovszkij (1) jurjevec (1) juszif szafarov (1) K-129 (1) kabaré (1) kádár jános (1) kadics (1) kadics ottokár (3) kadikcsán (1) kalifornia (1) kálvin tér (2) kamen goranov (1) kammerhof (1) kanada (2) kapsza miklós (1) karaganda (1) Karel Chlumecký (1) karl albiker (1) karl bernauer (1) karl etzel (1) karl heinrich emil becker (1) karl pfeffer wildenbruch (2) karl piepenburg (1) karl schaechterle (1) kármán aladár (1) károly-laktanya (1) kasselik fidel (1) kasselik fidél (1) kaszpi tenger (1) kasztner rezső (1) katafilok (2) katakomba (3) katedrális (3) kauser i. józsef (1) kauser lipót (3) kazahsztán (3) kazamata (2) kazanlak (1) kazinczy utca (2) kégl györgy (1) kék macska (1) kelenföld (3) kéler napoleon (1) kellner lipót (1) kemál atatürk (1) kemal butka (1) kémelhárítás (1) kertész k. róbert (2) kgb (1) khevenhüller károly (1) kilamba (1) kimnach lajos (1) kim dzsong il (2) kim dzsong un (2) kína (8) király utca (2) kirschenbaum keresztély (1) kis-országház (1) kisfaludi strobl zsigmond (1) kisinyov (1) kiskunlacháza (1) kismarty lechner jenő (3) kismarty lechner kamill (1) kismarty lechner lóránd (1) kismarty lechner lóránt (1) kiss albert (1) kiss géza (1) kivégzés (2) klein miksa (1) klerián mária (1) klinger józsef (1) klupathy jenő (2) knollwood (1) kőbányai pincerendszer (2) koch henrik (3) koczka gábor (1) koczka nándor (1) kodolits alfonz (1) koiszo kuniaki (1) kolbenheyer ferenc (1) kolbenheyer gyula (1) kolbenheyer viktor (1) kolmannskuppe (1) kolmanskop (1) kolostor (1) kommunisták (1) kommunizmus palotái (1) komor marcel (1) komor marcell (2) komszomolszk (1) koncentrációs tábor (5) kondor márton (1) konrad adenauer (1) konrad wachsmann (1) konstantinápoly (1) konstatntin jakovlevics zverev (1) könyvtár (1) kopeczek györgy (1) kormányóvóhely (2) koronavírus (1) körössy albert (1) korpádi jános (1) kossuth híd (1) kossuth lajos tér (1) kosztolányi-kann gyula (1) kotsis istván (1) kotsis iván (2) kováčov (1) kovácspatak (1) kővári györgy (1) kowloon walled (1) Kozmográd (1) központi városháza (1) köztársaság tér (2) kreml (1) krenner tardos viktor (1) kristo sotiri (1) krisztina tér 8. (1) krisztinkovics béla (1) kuang-hszü (1) külügyminisztérium (1) kumrovec (1) kunfi zsigmond (1) kunmadaras (1) kupola (1) kurcsatov (1) kyongsong (1) laczkovics lászló (1) laibach (1) lajta béla (1) laktanya (2) lansdell k. christie (1) larkin-torony (1) lasciac romeo (1) lauber lászló (2) laurenszky gusztáv (1) lechner jenő (2) lechner lajos (1) lechner ödön (1) leitturm (1) lengyelország (6) lengyel béla (1) leningrád (3) leni riefenstahl (1) leon benois (1) leo callahan (1) lépcső (1) lestyán ernő (1) lettország (1) lev rudnyev (2) le corbusier (3) líbia (1) lichtenberg (1) lida baarová (1) lift (1) Līgatne (1) limburszky józsef (1) lincoln-alagút (1) linz (1) linzbauer istván (1) litomerice (1) ljubecs (1) ljubljana (1) lohr antal (1) lois welzenbechers (1) lokátor (1) london (3) lotz károly (2) louis etienne héricart de thury (1) lovarda (2) lucska vilmos (1) lüderitz (1) lukács pál (1) luxemburgi zsigmond (1) luxushotel (1) lux kálmán (1) lyka istván (2) machón ayalon (1) machovits istván (1) mackay malcolm (1) macskovics titusz (1) macusiro (1) maderspach károly (1) magtár (1) magyar maginot vonal (1) majorossy géza (1) Makszimovics Subnyikov (1) manfred sakel (1) MAORT (1) marcello piacentini (2) margitsziget (1) margit körút (1) marienthal (1) mario palanti (2) marks g. croydon (1) markup béla (1) markus wolf (1) mark duiliu (1) marokkó (1) maróti géza (1) marseille (1) martfű (1) martsekényi imre (1) marvin rosenthal (1) mary shelley (1) masirevich györgy (1) massimiliano palombara (1) mauzóleum (3) maximilian schuman (1) max ferdinand perutz (1) mayerhoffer ádám (1) mcgraw-hill-toronyház (1) MDP (1) mecset (3) medellín-kartell (1) medgyaszay istván (1) medgyes alajos (1) medveszállás (1) meinhardt court frigyes (1) meinig artúr (2) mercedes (1) mers el kebír (1) messner sebestyén (1) metró (6) mexikó (2) mexikóváros (1) mies van der rohe (1) mihail gorbacsov (2) mihail zelenin (1) mihai vitega (1) mihajlo mitrovics (1) miklós ede (1) mikosszéplak (1) mikos gizella (1) miksa császár (1) milanówek (1) Milan Michal Harminc (1) millersville (1) miller ede vince (1) milovice (1) mimar szinán (1) mimoyecques (1) miniszterelnökség (1) miomir lužajić (1) miron cristea (1) miron merzsanov (1) miroslav lorenc (1) misdroy (1) MKP (1) moammer el kadhafi (1) mocsonyi jános (1) mohács (1) mohamed bin szalmán (1) MOLAJ (1) moldova (1) mole littoria (1) molnár farkas (1) monterosso al mare (1) montmartre (1) morris bolber (1) móry károly (1) mosonmagyaróvár (1) moszkva (8) MSZMP (1) műemlék (3) mulató (2) múmia (1) munkásmozgalmi pantheon (1) münnich aladár (3) murad pasa bástya (1) murányi gyula (1) nácik (1) nagano (1) nagaszaki (1) nagybecskerek (1) nagytevel (1) nagyvázsony (1) nákó jános (1) namíbia (1) naphegy (1) napóra (1) ndk (4) neft daşlari (1) néger falu (1) nekropolisz (4) németország (23) nemi-tó (1) nemzeti panteon (2) NEOM (1) népek háza (1) neptunusz (1) neue-slowenische-kunst (1) neuschloss kornél (1) newport (1) new york (7) ney ákos (1) ney béla (1) ney rezső (1) nicolae ceausescu (5) nidosi imre (1) nik-751 (1) nikolaus von vormann (1) nikola dobrovics (1) nikola jankovics (1) noah trockij (1) nöpauer mátyás (2) norad (1) norilszk (1) norman cay (1) novák ferenc (2) nova cidade de kilamba (1) nsk (1) nszk (1) nyerjungi (1) nyikolajev (1) nyikoláj baranov (1) nyiri tibor (1) nyugati pályaudvar (1) óbarok (1) óbuda (1) odessza (1) oetl antal (2) olajfinomító (1) olaszország (6) ole knutsen singstad (1) olimpia (3) oppenheimer ignác (1) oranjemund (1) ördögök városa (1) orfeum (2) oroszország (12) országház utca (1) orth ambrus (2) ősforrás (1) oskar dengel (1) oskar martin amorbach (1) osszárium (1) ottokár (1) otto briickwald (1) otto march (1) otto nürnberger (1) otto skorzeny (1) óvóhely (4) P/50-bunker (1) pache protopopescu (1) palaiologosz zsófia (1) palesztina (1) palmach (1) palóczi antal (1) palota (1) pál hugó (1) panteon (1) pán józsef (1) párizs (2) párkány (1) parlament (1) pártház (1) pártos gyula (2) paul bronisch (1) pawlowski ede (1) pécs (1) pecz samu (1) pejacsevich lászló (1) peking (5) pennsylvania (1) pentagon (1) pénzügyminisztérium (1) percy bysshe shelley (1) peter behrens (1) péter gábor (1) petit socco (1) petőfi-híd (1) petre antonescu (1) phenjan (1) philadelphia (1) philip hubert frohman (1) philp hiss (1) pietro solario (1) pilisi ney károly (1) plonsk (1) pogány móric (3) póky péter (1) poligon (1) politikai iskola (1) pollack ágoston (2) pollack mihály (3) pollepel (1) portifirio diaz (1) poveglia (1) powiśle (1) pozsony (1) pozzuoli (1) prakfalvi endre (1) predeál (1) prenden (2) promenthouse-vonal (1) prora (1) pszichiátria (1) pucher józsef (3) puebla (1) puskás károly (1) qiddiya (1) quittner zsigmond (2) r. pán józsef (1) racho ribarov (1) rada janjatov (1) radetzky-laktanya (1) rados jenő (1) radu dudescu (1) raguski camil (1) raichle j. ferenc (1) rakétagyár (1) rákosi mátyás (7) ramocsaházy endre (1) raoul wallenberg (1) rays hill (1) ray rezső vilmos (2) rehovot (1) reichlin meldegg tibor (2) reichl kálmán (2) reitter ferenc (1) rékai jános (1) rékai juli (1) rékai kati (1) remellay gusztáv (1) rem koolhaas (1) retter gyula (1) reymond schiller lajos (1) richard schmidt (1) richard sprve (1) richard wagner (1) richard walther darré (1) riga (1) rimanóczy gyula (4) ringer géza (1) ritz hotel (1) robert falcon scott (1) robert finn (1) robert hook (1) robert ley (1) robert tischler (1) rockaway-félsziget (1) roderich fick (2) róma (4) románia (8) rongyosgárda (1) rosario dagata (1) ross-sziget (1) rothauser mór (1) roy bates (1) rudas fürdő (1) rudnyánszky antónia (1) rügen szigete (1) rumbach sebestyén utca (1) runkwitz carl (1) s3 riese (1) ságics pál (1) ságody józsef (1) sailer istván (1) salacz gyula (1) salvador dali (1) salvator de iturbite (1) samuel gardner wilder (1) sándor palota (1) sándy gyula (1) san francisco (2) sarlay pál (1) sarov (1) sasfészek (1) sauer c. (1) sávoly pál (1) SBK (1) schannen ernő (1) scheibel józsef (1) schickedanz albert (1) schmolka manó (1) schneider józsef (1) schomann antal (1) schömer ervin (1) schubert ármin (2) schumy rezső (1) schusbeck pál (1) schweiger gyula (1) sealand (1) sea shadow IX-529 (1) sergiu plugovici (1) shicseng (1) sideling hill (1) sikló (1) siklós (1) silvio benedetto (1) siménfalvy tihamér (1) simon bolivar-buckner (1) sipka-szoros (1) sir alexander binnie (1) sir guy baxter (1) sir harry oakes (1) sir oswald mosley (1) sir richard broun (1) skutetczky sándor (1) smoky hollow (1) somló emil (2) somogyi sándor (1) somossy károly (1) sorsok háza (1) spanyolország (1) spree (1) squire flockton (1) ss (10) stasi (2) stasi-stadt (1) stefaniták (1) stein-ház (1) steindl imre (1) steiner lajos (1) stelletsky ignác (1) stern józsef (1) stojan zarev "tony" (1) straub sándor (1) strauss ödön (1) strausz ödön (1) strém ferenc (1) sugárút (1) suisun-öböl (1) svájc (2) szabadka (1) szabadság híd (1) szabadság tér (2) szabó istván (1) szaddám husszein (1) szajna (1) szakváry emil (1) szálasi-vár (1) szálasi ferenc (1) szamara (1) szandház károly (2) szántay lajos (1) szarajevó (1) szász gyula (1) szaúd-arábia (1) szavazás (1) széchenyi istván (2) széchenyi lászló (2) széchenyi ödön (1) szekták (1) szelényi józsef (1) szelényi lajos (1) szellemhajó (1) szellemház (1) szellemváros (15) szemipalatyinszk (1) szenger ede (1) szentföld (1) szentgyörgyi károly (1) szentháromság-templom (1) szentpétervár (4) szent gellért templom (1) szent gellért tér (1) szent györgy tér (3) szent imre kórház (1) szent korona sugárút (1) szent lőrinc-folyó (1) szepessy sándor (1) szerbia (5) szergej koroljov (1) szergej merkurov (1) szergej szperanszkij (1) szex (2) sziget (2) szigetszentmiklós (1) szigetvár (1) szivessy tibor (1) szkalnitzky antal (3) szlavónia (1) szlovákia (3) szlovénia (2) szoborpark (2) szófia (3) szőny (1) szöul (1) szovjetek háza (1) szovjetek palotája (2) szovjetunió (27) sztálin (18) sztálinburg (1) sztálingrád (1) szűcs miklós (1) tab (1) tabán (6) tadeusz bór-komorowski (1) tálos gyula (1) támogatás (1) táncművészeti főiskola (1) táncsics börtöne (1) táncsics mihály utca 9. (1) tanger (1) tannenberg (1) tarhankut (1) tatarczy károly (1) technika palotája (1) tedej (1) temető (3) temze (1) tengeralattjáró (3) tennessee williams (1) terezin (1) terézváros (1) térkép (1) terrorizmus (1) testőrségi épület (1) tesztüzem (1) theophil edvard hansen (1) the line (1) thingstätte (1) thomas hastings (1) thonet-udvar (1) tiencsin (3) tilden-erőd (1) tirana (2) titkos budapest (1) titkos kert (1) titkos repülőgépgyár (1) titkos udvar (2) toblerone-vonal (1) todor zsivkov (1) todt-szervezet (1) tódzsó hideki (1) tokió (1) tököl (1) tomas bata (1) tomay tamás (1) tömegcikk művek (1) tornai gyula (1) törökország (2) toronyház (2) torpedó (2) tőry emil (2) tosin bunar (1) totenburg (1) tótvázsony (1) townsville (1) trezor (1) trieszt (1) tripoli (1) truman capotte (1) túra (2) turán (1) turán györgy (1) üdülőváros (1) uglegorszk (1) uhlyarik róbert (1) ujszászy istván (2) új lloyd-palota (1) ukrajna (3) ulmann gyula (2) unger emil (1) uno werner ullberg (1) urányi tibor (1) urbface.com (19) úri utca (2) űrrepülőtér (1) USB (1) USS Iowa (1) UVATERV (1) uy károly (1) üzbegisztán (1) V-rakéta (1) v. jiliang (1) v. májerszky róbert (1) vágó józsef (6) vajdaság (2) valentin starchev (1) valentyin petrovics glusko (1) valeriu verbitchi (1) vámpír (1) varásdy lipót (3) varga levente (1) varjassy béla (1) vármegyeháza (1) várna (1) városi séta (1) várostrom (1) várpalota (1) varsó (3) varsói felkelés (2) vasil kolarov (1) vaskapu (1) vattay antal (1) velence (2) velky hlavákov (1) vezetési pont (1) vi. györgy (1) victor andreoli (1) victor chiriac (1) vietnám (1) vii. edward (1) viii. edward (1) világkiállítás (1) villa (4) villa epecuén (1) villa rose (1) villa verte (1) virág csaba (1) virgil ioanid (1) virginia (1) visnovsky sándor (1) vittorio malfatti (1) vladimir nikolic (1) vladimir poticsniak (1) vlagyimir malama (1) vlagyimir putyin (1) vlagyimir suko (1) vorosilov (1) Voßstraße (1) wagner sándor (1) wagner villa (1) waldenburg (1) wälder gyula (3) wallis simpson (1) walter franzius (1) walter gropius (1) walter krüger (1) walter march (1) wannenmacher fábián (1) warga lászló (1) washington (1) waterbury (1) wechselmann ignác (1) weichinger károly (2) weiner tibor (1) weixlgärtner mihály (1) wellisch alfréd (1) wellisch gyula (1) wellisch sándor (1) werner march (1) werner sarlay (1) westbrook farm (1) wewelsburg (1) whitehead és társa (1) whittier (2) wichmann tamás (1) wiepking jürgensmanns (1) Wilhelmstraße (1) wilhelm appel (1) wilhelm pieck (1) wilheln von dorerer (1) williamsburg (1) william cubitt (1) william francis sutton (1) william jarvis (1) william newby colam (1) william pereira (1) william s. burroughs (1) william tite (1) william weston (1) wingdale (1) winston churchill (1) wirth ferenc nándor (1) woking (1) wonsan (1) wührl géza (1) xavier cordebó (1) xawery dunikowski (1) ybl miklós (10) z. halmágyi judit (1) zágráb (1) zahoray jános (1) zajti ferenc (1) zákány csala istván (1) zalesie (1) zarah leander (1) zarjadje (1) zavikon-szigetek (1) zeilinger vilma (1) zengeráj (2) zeusz (1) zielinszky szilárd (2) zimony (1) zipernowsky károly (1) zitterbarth mátyás (1) zitterbath sándor (1) zlín (1) zofahl lóránt (1) zogu király (3) zolibórz (1) zrenjamin (1) zsidók (1) zsinagóga (1) zsitva tibor (1) zsoldi katalin (1) zwack-ház (1) CÍMKÉK

KI, HONNAN OLVASS?

Free counters!

Az építkezés és a rombolás évszázadai
süti beállítások módosítása
Dashboard
Mobil